Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da lisans tamamlama hakkında soru yağmurum.

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
427asd

Almanya'da lisans tamamlama hakkında soru yağmurum.

Mesaj gönderen 427asd » Cum Mar 30, 2018 11:29 am

Selamlar, saygılar. Adım Mete. Bir kaç ay önce Almanya'da mühendislik üzerine lisans tamamlama kararı aldım, ancak hiç bilmediğim bir duruma atılıyorum. Bu yüzden sorularım var. Şimdiden teşekkürler.

1- Ön lisans mezuniyet ortalamam 2,59 ve uzaktan eğitim mezunuyum. Bu not ortalamasının bir değeri var mı, yoksa oldukça düşük bir ortalama ve uzaktan eğitim olması, bana bir hayli zorluk çıkarır mı?
2- Almanya'da dil eğitimi alma gibi bir planım yok. Şartlı kabul başvurusu yapsam bir artısı olur mu, yoksa sadece vakit kaybı mı olur?
3- Gözümde Berlin var, fakat Almanca bilgim zayıf olduğundan ilgili araştırmayı yapamıyorum, bana uyabilecek üniversiteleri söyler misiniz?
4- Bilgi işlemde çalışıyorum, 4 yıllık tecrübem var. Bunun bana artısı olacağı yönünde söylemler duydum ancak, bir de sizden duymak isterim doğruluğunu.
-Teşekkürler tekrar.

427asd

Re: Almanya'da lisans tamamlama hakkında soru yağmurum.

Mesaj gönderen 427asd » Cum Mar 30, 2018 3:51 pm

Bir sorum daha var. Benim Almanya'ya gitmem, mezuniyetimin üzerinden 2 yıl geçmesi demek bu bir sıkıntı olacak mı?

427asd

Mesaj gönderen 427asd » Cum Mar 30, 2018 4:35 pm

Ayrıca buradaki yazı da pek tatmin edici değil.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum Mar 30, 2018 4:46 pm

427asd yazdı: Cum Mar 30, 2018 11:29 am Selamlar, saygılar. Adım Mete. Bir kaç ay önce Almanya'da mühendislik üzerine lisans tamamlama kararı aldım, ancak hiç bilmediğim bir duruma atılıyorum. Bu yüzden sorularım var. Şimdiden teşekkürler.

1- Ön lisans mezuniyet ortalamam 2,59 ve uzaktan eğitim mezunuyum. Bu not ortalamasının bir değeri var mı, yoksa oldukça düşük bir ortalama ve uzaktan eğitim olması, bana bir hayli zorluk çıkarır mı?
2- Almanya'da dil eğitimi alma gibi bir planım yok. Şartlı kabul başvurusu yapsam bir artısı olur mu, yoksa sadece vakit kaybı mı olur?
3- Gözümde Berlin var, fakat Almanca bilgim zayıf olduğundan ilgili araştırmayı yapamıyorum, bana uyabilecek üniversiteleri söyler misiniz?
4- Bilgi işlemde çalışıyorum, 4 yıllık tecrübem var. Bunun bana artısı olacağı yönünde söylemler duydum ancak, bir de sizden duymak isterim doğruluğunu.
-Teşekkürler tekrar.
Yukaridaki makalede de yazdigi gibi siz 0dan lisans egitimine baslayacaksiniz. Bunun icin C1 seviyesinde dil seviyesine ihtiyaciniz var. Sartli kabulü almaniz sizin icin bir sey kazandirmayacaktir cünkü siz zaten Almanya da dil egitimi yapmayacaksiniz bu demek oluyorki Türkiye de Almanca ögrenip Testdaf sinavina girip belgenizi alacaksiniz. Bu belgeyle okula direk kabul basvurusu yapabilirsiniz , sartli kabul sadece vize icin gerekli ama direk kabul alirsaniz buna gerek yok sadece vakit kaybi olur yani.

2. soru icin nasil size uyabilecek üniversiteleri istiyorsunuz ne konuda yani bunu daha da acarsaniz daha iyi yardimci olunabilir.

427asd yazdı: Cum Mar 30, 2018 3:51 pm Bir sorum daha var. Benim Almanya'ya gitmem, mezuniyetimin üzerinden 2 yıl geçmesi demek bu bir sıkıntı olacak mı?
Okula kabulde sikinti olacagini sanmam ama vize alirken size neden beklediniz vs diye sorular sorabilirler.
Arkadaslar ben erkegim =)

427asd

Mesaj gönderen 427asd » Cum Mar 30, 2018 5:04 pm

kiss25 yazdı: Cum Mar 30, 2018 4:46 pm Yukaridaki makalede de yazdigi gibi siz 0dan lisans egitimine baslayacaksiniz. Bunun icin C1 seviyesinde dil seviyesine ihtiyaciniz var. Sartli kabulü almaniz sizin icin bir sey kazandirmayacaktir cünkü siz zaten Almanya da dil egitimi yapmayacaksiniz bu demek oluyorki Türkiye de Almanca ögrenip Testdaf sinavina girip belgenizi alacaksiniz. Bu belgeyle okula direk kabul basvurusu yapabilirsiniz , sartli kabul sadece vize icin gerekli ama direk kabul alirsaniz buna gerek yok sadece vakit kaybi olur yani.

2. soru icin nasil size uyabilecek üniversiteleri istiyorsunuz ne konuda yani bunu daha da acarsaniz daha iyi yardimci olunabilir.

Okula kabulde sikinti olacagini sanmam ama vize alirken size neden beklediniz vs diye sorular sorabilirler.
Bana uymaktan kastım, not ortalaması ve eğitim durumum değerlendirildiğinde, "Bunların aham şaham beklentileri yok. Kabul edebilir." diyebileceğiniz yerlerden bahsediyorum.

John

Mesaj gönderen John » Cum Mar 30, 2018 7:12 pm

427asd yazdı: Cum Mar 30, 2018 5:04 pm Bana uymaktan kastım, not ortalaması ve eğitim durumum değerlendirildiğinde, "Bunların aham şaham beklentileri yok. Kabul edebilir." diyebileceğiniz yerlerden bahsediyorum.
Peki okumaya niyetin var mı? Ona göre başka taktikler de önerebilirim. daad.de'den sana uyacak üniversitelere bakabilirsin ya da burayı: https://www.deutschstudent.com/universiteler/ inceleyebilirsin.

427asd

Mesaj gönderen 427asd » Pzt Nis 02, 2018 7:54 am

John yazdı: Cum Mar 30, 2018 7:12 pm Peki okumaya niyetin var mı? Ona göre başka taktikler de önerebilirim. daad.de'den sana uyacak üniversitelere bakabilirsin ya da burayı: https://www.deutschstudent.com/universiteler/ inceleyebilirsin.
Şu anda tüm gelecek planlarım bu yönde. Kesinlikle okumayı planlıyorum. O yüzden diğer taktikleri de alabilirim.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Nis 07, 2018 4:06 pm

427asd yazdı: Pzt Nis 02, 2018 7:54 am Şu anda tüm gelecek planlarım bu yönde. Kesinlikle okumayı planlıyorum. O yüzden diğer taktikleri de alabilirim.
Yok yani okumaya niyetin yoksa hiç uğraşma, turist vizesiyle falan gel sonra bir bahane uydurup iltica et diyecektim. Feto olaylarından sonra Almanya'ya iltica kolaylaştı. Yeni yeni şeyler duyuyoruz her gün. Hem bloke hesaba para yatırmaya, dil kursuna para ödemene falan da gerek kalmaz. Böyle hangi üniversiteye kolay kapak atarım, ben aslında okumaya geliyorum diyen sonra da işçi olan, evlilik yaparak oturum alan çok kişi gördüm.

427asd

Mesaj gönderen 427asd » Pzt Nis 09, 2018 5:26 pm

John yazdı: Cmt Nis 07, 2018 4:06 pm Yok yani okumaya niyetin yoksa hiç uğraşma, turist vizesiyle falan gel sonra bir bahane uydurup iltica et diyecektim. Feto olaylarından sonra Almanya'ya iltica kolaylaştı. Yeni yeni şeyler duyuyoruz her gün. Hem bloke hesaba para yatırmaya, dil kursuna para ödemene falan da gerek kalmaz. Böyle hangi üniversiteye kolay kapak atarım, ben aslında okumaya geliyorum diyen sonra da işçi olan, evlilik yaparak oturum alan çok kişi gördüm.
Hocam şöylei benim zaten elimde hali hazırda mesleğim var. Bu mesleğimden de feragat etmek istemiyorum açıkçası. Bunun yolu da üniversiteden geçiyor, bu yüzden de okuyacağım. Ancak uğraş ver, dil öğren parayı denkleştir sonra red al. Bu da hoş değil açıkçası. Mesele yalnızca iltica olsa tamam, ama belli bir standardı koruyarak göçmek benim hedefim.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Nis 09, 2018 6:29 pm

427asd yazdı: Pzt Nis 09, 2018 5:26 pm Hocam şöylei benim zaten elimde hali hazırda mesleğim var. Bu mesleğimden de feragat etmek istemiyorum açıkçası. Bunun yolu da üniversiteden geçiyor, bu yüzden de okuyacağım. Ancak uğraş ver, dil öğren parayı denkleştir sonra red al. Bu da hoş değil açıkçası. Mesele yalnızca iltica olsa tamam, ama belli bir standardı koruyarak göçmek benim hedefim.
Merak etme iltica eden kimseyi Almanlar hor görmüyor. Türkiye'deki Suriyeliler gibi bir muamele görmessin, çok daha modern bir ülke Almanya. Her ne kadar Almancılar sabah akşam Almanya'yı yerse de onların lafına inanmamak lazım.

427asd

Mesaj gönderen 427asd » Pzt Nis 09, 2018 7:15 pm

Dediğim gibi, mevcutta mesleğim var zaten bunları heba etmek istemiyorum. Ayrıca üniversite okumak da isteğim de var. Bu yüzden her ikisini birden çözecek bir yol arayisindayim.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Sal Nis 10, 2018 9:54 am

Meslegini heba etme bence. Ön lisansi düsük bir ortalama ile bitirmisin, üstüne de aradan anladigim kadariyla 4 yil süre gecmis. Egitim icin geldigine inandirman zor olur, gelsen de burda o kadar egitime ara verilen sürenin ardindan basarili bir egitim hayati gecirmen realist durmuyor.

John

Mesaj gönderen John » Sal Nis 10, 2018 6:45 pm

427asd yazdı: Pzt Nis 09, 2018 7:15 pm Dediğim gibi, mevcutta mesleğim var zaten bunları heba etmek istemiyorum. Ayrıca üniversite okumak da isteğim de var. Bu yüzden her ikisini birden çözecek bir yol arayisindayim.
İltica edenlerden mesleki denlik alan bir sürü kişiyle tanıştım. Sen ilticacısın sadece basit işçi olabilirsin diye bir şey yok. Neyse üniversite okumak istiyorsan daha önce de paylaştığım linklere bakabilirsin:

daad.de
https://www.deutschstudent.com/universiteler/

Kolay kapak atma diye bir şey yok. Tek tek istediğin bölümü araştırman ve başvuru yapman gerekiyor. Allah yolunu açık etsin.

John

Mesaj gönderen John » Sal Nis 10, 2018 6:56 pm

duisburger yazdı: Sal Nis 10, 2018 9:54 am Meslegini heba etme bence. Ön lisansi düsük bir ortalama ile bitirmisin, üstüne de aradan anladigim kadariyla 4 yil süre gecmis. Egitim icin geldigine inandirman zor olur, gelsen de burda o kadar egitime ara verilen sürenin ardindan basarili bir egitim hayati gecirmen realist durmuyor.
Sanırsın hiç ara vermeden Almanya'da eğitime gelenlerin hepsi başarılı oluyor. Almanya'ya 30 yaşında yüksek lisans yapmaya gelen bir makine mühendisi tanıdığım TUM'da şu an 1.8 ortalama ile bitirme tezi yazıyor. Bunun yanı sıra yine doğu almanya'da tanıştığım 19 yaşında bir genç "abi mühendis olucam, studienkolleg yapıyorum, meslek lisesi mezunuyum." diyordu sonra bir dönercinin yanında part time işe girdi harçlık çıkarmak için, şimdi ise "abi restorancılıkta iyi para varmış, okula gitmek falan okumak zor, ben de bu işten ilerleyeceğim. Hangi üniversiteden kolay kabul alabilirim? Birkaç sene daha işçi olarak çalışırsam işçi oturumu alabiliyormuşuz vs. vs." demeye başladı. İdealist konuşan gençlerin vizyonu Almanya'ya gelince niyeyse kolay yoldan nasıl para kazanırıma dönüşüyor. Mühendis, doktor olma hayali kurarken bir anda basit işçilikle mutlu olabiliyorlar. Onun için kimin başarılı olup kimin olamayacağını zaman gösterir.

Not: Tamamiyle kendi görüşüm, katılmak zorunda değilsiniz.

427asd

Mesaj gönderen 427asd » Çrş Nis 11, 2018 4:24 pm

duisburger yazdı: Sal Nis 10, 2018 9:54 am Meslegini heba etme bence. Ön lisansi düsük bir ortalama ile bitirmisin, üstüne de aradan anladigim kadariyla 4 yil süre gecmis. Egitim icin geldigine inandirman zor olur, gelsen de burda o kadar egitime ara verilen sürenin ardindan basarili bir egitim hayati gecirmen realist durmuyor.
Aradan 4 yıl değil 1 yıl geçti 2019 itibari ile 2 yıl olacak bu aralıkta başka bir bölüm okudum boş durmadım.