Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studienkolleg

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
AleynaP

Studienkolleg

Mesaj gönderen AleynaP » Pzr Mar 18, 2018 9:06 pm

Merhaba arkadaşlar, ben şu an üniversitede almanca hazırlık okuyorum -şu an B2 deyiz- ve mühendislik bölümündeyim. Fakat asıl isteğim Almanya' da tıp okumak -TestAS a girsem bile ne yazık ki nc puanım tutmuyor- Bu yüzden zorunlu olmasam da studienkolleg M-Kurs a gitmek istiyorum.
Temmuza doğru DSH ya gireceğim ancak bazı studienkolleglerin son başvuru tarihi haziranın birinde ya da onbeşinde. O yüzden nisan ayındaki Goethe-Zertifikat B1 sınavına gireceğim, böylece B1 kabul eden stk lara zamanında başvurabileceğim. DSH dan sonra da B2 ile alanlara başvururum diye düşündüm.
Benim sorum motivasyon mektubunda da durumumu ve ne istediğimi iyi bir şekilde anlatabilirsem Aufnahmeprüfung için davetiye alabilir miyim? Eğer stklara kabul edilmezsem nasıl bi yol izlemeliyim ?

kiss25

Re: Studienkolleg

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Mar 18, 2018 10:05 pm

Türkiye de mühendislik kazanip gittin suan Almanya da bir üniversitenin kursunda almanca görüyorsun degil mi ? Türkiye de mühendislik kazandiysan tip okuyamazsin , sebebiyse mühendislige mf4 puan türüyle yerlesilirken tipa mf3 puan türüyle yerlesiliyor sen yinede gitmek istedigin üniversitelere sor eger m studienkolleg yaparsam olur mu kabul eder misiniz diye
Arkadaslar ben erkegim =)

AleynaP

Mesaj gönderen AleynaP » Pzr Mar 18, 2018 10:14 pm

hayır Türkiye' de hazırlık okuyorum, en iyisi okulla iletişime geçmek haklısın

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Mar 18, 2018 11:53 pm

DSH nasil gireceksin ? DSH sadece almanya da giriliyo diye biliyorum Türkiye de dsh olmuyor testdafa girebiliyorsun ama yoksa senin bulundugun okul özel olarak Dsh sinavi mi yapiyor ?

AleynaP

Mesaj gönderen AleynaP » Pzt Mar 19, 2018 12:16 am

Evet, Türk-Alman Üniversitesi' nde yapılıyor. Bölüme geçebilmek için en az DSH 2 vermek zorundayız

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 19, 2018 6:42 pm

Eger meslek veya imam hatiptan mezun degilsen Studienkolleg yapamiyorsun. Ayrica sonradan dilini ögrendigin derslerde 1 sene hazirlik görüp, burda Studienkolleg sonunda en az %95 almak yerine ana dilinde ösys sinavlarina hazirlanman daha mantikli olmazmi?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

AleynaP

Mesaj gönderen AleynaP » Pzt Mar 19, 2018 7:14 pm

Physiker yazdı: Pzt Mar 19, 2018 6:42 pm Eger meslek veya imam hatiptan mezun degilsen Studienkolleg yapamiyorsun. Ayrica sonradan dilini ögrendigin derslerde 1 sene hazirlik görüp, burda Studienkolleg sonunda en az %95 almak yerine ana dilinde ösys sinavlarina hazirlanman daha mantikli olmazmi?
Evet haklısın abi, benim seçtiğim yol daha riskli ve zor; ama ben bi daha ösys sınavlarına girmek istemiyorum, bunun bir sürü sebebi de var kendimce
Studienkolleg makalesinde "3 veya 4 senelik Normal Lise + ÖSYM den YGS ile(LYS olmadan) 4 yillik Lisans kazandi belgesi = Studienkolleg" yazıyor. Peki bu seneki sınava girip 4 yıllık YGS -şimdiki adı YKS ve alan türü TYT- bölümlerinden biri için kazandı belgesi alsam, stk başvurusunda kabul ederler mi ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Mar 20, 2018 1:53 am

Physiker yazdı: Pzt Mar 19, 2018 6:42 pm Eger meslek veya imam hatiptan mezun degilsen Studienkolleg yapamiyorsun. Ayrica sonradan dilini ögrendigin derslerde 1 sene hazirlik görüp, burda Studienkolleg sonunda en az %95 almak yerine ana dilinde ösys sinavlarina hazirlanman daha mantikli olmazmi?
gönüllü olarakta mi yapilmiyor studienkolleg ? yani adam dese ben 1 sene studienkolleg yapacagim anadolu lisesi mezun olmasina ragmen kabul etmiyorlar mi ?
AleynaP yazdı: Pzt Mar 19, 2018 7:14 pm Evet haklısın abi, benim seçtiğim yol daha riskli ve zor; ama ben bi daha ösys sınavlarına girmek istemiyorum, bunun bir sürü sebebi de var kendimce
Studienkolleg makalesinde "3 veya 4 senelik Normal Lise + ÖSYM den YGS ile(LYS olmadan) 4 yillik Lisans kazandi belgesi = Studienkolleg" yazıyor. Peki bu seneki sınava girip 4 yıllık YGS -şimdiki adı YKS ve alan türü TYT- bölümlerinden biri için kazandı belgesi alsam, stk başvurusunda kabul ederler mi ?
direk tip kazanirsan özel bir üniversite olsa bile bildigim kadariyla , almanya da tiplara basvurabilirsin ama tabi özel üni yazip almanyaya gitmek biraz riskli vizen cikmazsa vs. okulu donduruyorsun, dondurmuyorsun vs. özel üniye para ödemek zorunda kalabilirsin

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 20, 2018 11:49 am

Studienkolleg gönüllü olarak yapilmiyor ve zahmet olarak gercekten YGS, LYS vs cok daha zahmetli bir yol.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

AleynaP

Mesaj gönderen AleynaP » Sal Mar 20, 2018 1:10 pm

Physiker yazdı: Sal Mar 20, 2018 11:49 am Studienkolleg gönüllü olarak yapilmiyor ve zahmet olarak gercekten YGS, LYS vs cok daha zahmetli bir yol.
Zaman ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim. Mesajlar arasında araya kaynadı sorum: "Studienkolleg makalesinde "3 veya 4 senelik Normal Lise + ÖSYM den YGS ile(LYS olmadan) 4 yillik Lisans kazandi belgesi = Studienkolleg" yazıyor. Peki bu seneki sınava girip 4 yıllık YGS -şimdiki adı YKS ve alan türü TYT- bölümlerinden biri için kazandı belgesi alsam, stk başvurusunda kabul ederler mi? "