Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kimya Muhendisligi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ekremyaman

Kimya Muhendisligi

Mesaj gönderen ekremyaman » Çrş Eki 14, 2009 12:47 am

Merhaba arkadaslar
benim bir sorum var aslinda birden fazla sorum oldugu icin konuyu acdim musadenizle bilgisi olan ark lar yardimci olurlarsa
cok sevinirim
Ben TURKiyede kimya muhendisligi 3. sinifda okuyorum..Okulum bittikten sonra evlenip oraya yerlesmeyi dusunuyorum..fakat kesin olmayan bilgilerle TURKiyeden aldigim muhendislik diplomasiyla orada muhendis olarak calisamiyacagimi ogrendim buradaki muhendis diplomam orada yeterli degilmis muhendis olmak icin...(bu konuda kesin bilgisi olan varsa bilgilendirirse cok sevinirim)

Benim derdim bunca emek ve para harcayip okulumu bitirdikden sonra firs almanyada yasiyorum diye muhendisligimi cope atmamak
normal bir isci statusunde calisan olmamak ( lutfen yanlis anlamayin kendini bgenmislik degil sadece emegimin bosa gitmesini istemiyorum )
benim almanyada da muhendis olmak icin ne yapmam gerekir. yatay gecisle gecebiliyorsam 3.senenin sonunda kalan bir yilimida orda tamamlama imkanim varmi bu sekilde yatay gecisle orada devam edersem egitimime kac sene daha orda okumam gerekli ki orada muhendis olabilecek diplomayi alabileyim ( gitmeyi dusundugum yer stuttgart ama orada kimya muhendisligi olup olmadigini bilmiyorum. veya stutgart\'a en yakin hangi univ. de var kimya muhendisligi bilgilendirirseniz cok sevinirim)
yada mezun oldukdan sonra aile birlesimiyle gidip orda devam etmem benim icin daha iyi olur bu durumda orada kac yil daha okumam gerekli

Almanca bilgim var fakat bir dil kursuyla falan ogrenmedim yani kagit ustunde bir sertifikam yok almanca bilgimi gosteren...simdi orda devam edecegim universiteye egitim gorebilecek seviyede almanca bildigimi nasil gosterebilirim...
son olarak da eger sadece TURKiyeden aldigim muhendislik diplomasiyla orada is bulma imkanim ve calisabilecegim statu nedir..
yani buradan alacagm muhendislik diplomasi almanyada ne gibi isime yarar

bilgisi olan ark lar varsa benide bilgilendirirlerse cok sevinirim simdden cok tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Kimya Muhendisligi

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 14, 2009 12:57 am

oncelikle hos geldin siteye.. dedigin gibi ordaki diplomayla burda calisamazsin..

okul bittikten sonra almanya da master yapabilirsin.. master diplomanla burda kimya muhendisligi yapabilirsin. master egitimi 2 yil bir yil da dil egitimi var tabiki oncesinde..

tavsiyem evlenecegin bayan alman vatandasiysa aile birlesimi ile git, gittiktan sonra ozel dil kurslari oluyor oralara kayit ol.. almancan varsa biraz, seviye tespit sinavi yaparsin ve ona gore bi seviyeden baslarsin, daha sonra testdaf sinavini verip kimya muhendisligi masteri icin basvurunu yaparsin..

Almancan varsa , kimya muhendisliginin nerde olduguna asagidaki sitelerden bakabilirsin :

http://www.studiengang-verzeichnis.de/

http://www.hochschulkompass.de/

bu arada baslik ismi degistirildi.. :)

ekremyaman

Kimya Muhendisligi

Mesaj gönderen ekremyaman » Çrş Eki 14, 2009 1:51 am

hosbuldum tesekkur ederim ilginize sanirim bu daha iyi bir baslik ismi olmus..:) nisanlik alman vatandasi degil orda dogmus buyumus ama TURK vatandasi bu kosullarda aile birlesimi ile orada yasama calisma izinlerini alamiyormuyum..? peki bu hazirlik donemini okumama gibi bir sansim var mi hani hazirlik sinavi gibi bir sinav sinavi verirsen hazirlikdan muaf olma durumu falan..?
yani demek istedigim sanirim orda lisans 3 yil yani 7 donem yatay gecis yaparsam benim okudugumun yarisini sayiyorlar 1.5 donem ordada 1.5 yil okuyum muhendislik bitirmem daha mantikli degilmi
birde buradan alacagim muhendislik diplomasi orada bir isime yaramiyor mu is bulma acisindan orda okula devam etmesem bile

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Kimya Muhendisligi

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 14, 2009 2:56 am

Normal egitim vizesi aldiginda yillik 90 gun calisma iznin olur fakat aile birlesimi ile gittiginde istedigin kadar calisabilirsn, egitim gorurken.. Nisanlinin alman vatandasi olmasi su acidan iyi olurdu ; bafog alabilirdin.. Ama turk vatandasi oldugu icin oyle bir hakkin olmayacak..

Almanca bildigini herhangi bir belgeyle kanitlayamiyorsan bu sinavdan muaf tutulman ne yazikki imkansiz.. Stuttgart da okumak istiyorsan TestDaF sinavi vermek zorundasin.. Baska mumkunati yok maalesef. Sitemizde Stuttgart Universitesinin tanitimi mevcut bu arada..

Bitirmeden gecis yapma imkanin da var elbette , ama ne kadar taninanacagi konusunda bisey soylemek mumkun degil.. Universiteden universiteye gore dahi degisir ne kadar ders tanitabilecegin.. Ama benimki sadece bir tavsiyeydi, bitirip gelmek yani..

Ilk mesajda dedigimiz gibi , turkiye de alinan muhendislik diplomasi bi ise yaramiyor.

ekremyaman

Kimya Muhendisligi

Mesaj gönderen ekremyaman » Pzr Kas 01, 2009 5:16 am

yeniden merhaba
su anda 3. sinifda okudugum kimya muhendisligi muhendislik fakultemiz 2009 itibariyle MUDEK tarafindan akredite edilmistir.. benim sorum bu agreditenin benim yurt disinda bilhassa avrupa birligine uye ulkelerde muhendis olarak imza yetkisiyle taninip taninmayacagi..yani ben fakultemin almis oldugu bu belge sayesinde yurt disinda yani almanyada ataturk universitesi muhendislik diplomamla muhendis olarak is bulabilir miyim diplomamin denkligi saglar mi bu belge
tam olarak taninmiyorsa da fakultenin aldigi MUDEK agredite nin bana almanyada is bulma konusunda veya orda muhendis olmam icin okumam gereken ilave egitim icin bir faydasi olurmu daha cok dersimin taninmasi gibi
bilginiz varsa yanitlarmisiniz bilgisi olan arkadaslar varsa bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

romeo-87

Kimya Muhendisligi

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Kas 02, 2009 2:13 am

merhaba ekrem,nette cok azda olsa bir goz attim.nette almanca ismiyle akkreditierung diplomalarin denklik sansini arttiriyor ama kesinlikle diplomalarin uluslararasi gecerli oldugunu garanti etmiyor diye yaziyor(Almanya icin).bu konu biraz zaman ister aslinda,ama almanyada akkreditierung ne gibi yararlar saglar yada universite icin sana ne gibi bir imkan saglar bir arastirmak gerek.bir kac uniyle maillesmeni tavsiye ederim,bende firsat bulunca karne denklik birimine mail yoluyla sorarim.diger yonetici arkadaslarda birsey yazarlar.bakalim ne cikicak :D

ekremyaman

Kimya Muhendisligi

Mesaj gönderen ekremyaman » Prş May 08, 2014 1:40 am

ilgine tesekkur ederim romeo bu arada bende arastirayim bulursam kayda deger bilgi paylasirim forumdaki arkadaslarla