Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya nc sistemi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Beatdown78

Almanya nc sistemi

Mesaj gönderen Beatdown78 » Pzr Mar 04, 2018 1:19 am

Turkiye'de bir devlet tip fakültesinde okuyorum. Dogu tip oldugu icin tipa sinirden girdim desem yalan olmaz.
Bu nc tam olarak neye gore hesaplanıyor? Lise diplomasi da nc'ye katiliyor diyen bir kesim var, bir kesim ise sadece lys puanina bakilir diyor. Bir de testas ile yukseltme imkanim varsa ne kadar fark ettirir?

John Steinbeck

Re: Almanya nc sistemi

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzr Mar 04, 2018 1:28 am

NC Puanı nasıl hesaplabır, nedir bu tarz sorulara buradan ulaşabilirsin

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16

TestAS sınavı hakkında tüm bilgileride buradan bulabilirsin, ne kadar yükseltebildiğin vs.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzr Mar 04, 2018 2:15 am

John Steinbeck yazdı: Pzr Mar 04, 2018 1:28 am NC Puanı nasıl hesaplabır, nedir bu tarz sorulara buradan ulaşabilirsin

TestAS sınavı hakkında tüm bilgileride buradan bulabilirsin, ne kadar yükseltebildiğin vs.

Ordan cevabına ulaşamadığımız sorular var. Sürekli bu linki koyup duruyorsunuz teşekkür ederiz ancak bunu defalarca okudum fakat doğru düzgün bir cevap yok. Orada yazılana göre üniversiteye ilk başlayacak olanlar sadece lys puanı ile nc hesaplıyor, ancak ikinci yılını tamamlamış ise %50 lys %50 üniversite notları. Fakat bu hesaplamaya nasıl dahil ediliyor? Mesela ben üniversite ikinci sınıfımve benim eşit ağırlık puanım 341 sözel puanım 371.Ben nasıl bu puanın %50 si ile üniversite notlarımın %50 sini alıp ekleyeceğim?

Dediğinize göre işlem en yüksek not-lys puanımız ÷ en yüksek not-en düşük not ×3+1

560-341÷560-180×3+1=2,7 çıkıyor bu doğru mu şimdi? Ben ikinci sınıfım ama lys notum 341 ve üniversite not ortalamam 2,38 sanırım 100 üzerinden 65 oluyor. Bunu nasıl yapabilirim?
En son tugce98 tarafından Pzr Mar 04, 2018 2:24 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzr Mar 04, 2018 2:18 am

tugce98 yazdı: Pzr Mar 04, 2018 2:15 am Ordan cevabına ulaşamadığımız sorular var. Sürekli bu linki koyup duruyorsunuz teşekkür ederiz ancak bunu defalarca okudum fakat doğru düzgün bir cevap yok. Orada yazılana göre üniversiteye ilk başlayacak olanlar sadece lys puanı ile nc hesaplıyor, ancak ikinci yılını tamamlamış ise %50 lys %50 üniversite notları. Fakat bu hesaplamaya nasıl dahil ediliyor? Mesela ben üniversite ikinci sınıfımve benim eşit ağırlık puanım 341 sözel puanım 371.Ben nasıl bu puanın %50 si ile üniversite notlarımın %50 sini alıp ekleyeceğim?

Dediğinize göre işlem en yüksek not-lys puanımız ÷ en yüksek not-en düşük not ×3+1

560-341÷560-180×3+1=2,7 çıkıyor bu doğru mu şimdi? Ben ikinci sınıfım ama lys notum 341 ve üniversite not ortalamam 2,38 sanırım 100 üzerinden 65 oluyor. Bunu nasıl yapabilirim?

güll

Mesaj gönderen güll » Pzr Mar 04, 2018 3:36 am

seni yanıltmak istemem emin degilim ama türkiyede üni okurken almanyada okumak istiyorsan sadece üniversite ders notların ve hocalarının senin için yazacagı referans mektubunu baz alıyorlar diye biliyorum sonucta yerleşmişsin ve okuyorsun nc puanı özel üniversitede tıp ve alanlarını yazanları elemek için var diye biliyorum

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzr Mar 04, 2018 4:20 pm

güll yazdı: Pzr Mar 04, 2018 3:36 am seni yanıltmak istemem emin degilim ama türkiyede üni okurken almanyada okumak istiyorsan sadece üniversite ders notların ve hocalarının senin için yazacagı referans mektubunu baz alıyorlar diye biliyorum sonucta yerleşmişsin ve okuyorsun nc puanı özel üniversitede tıp ve alanlarını yazanları elemek için var diye biliyorum
Ama tıp dışında psikoloji içinde gördüm nc puanlarını. Ayrıca ben üniversiteye şimdilik devam ediyorum almanyaya gitme düşüncesi olduğu için son dönem bütlere giremedim ve notlarım düşük. Ayrıca ben felsefe okuyorum ve Almanyada psikoloji okumak istiyorum. Beni hemen psikolojiye kabul ederler mi tabiki notlara bakarlar ama felsefeyi sevmediğim için notlarım çok iyi değil

Beatdown78

Mesaj gönderen Beatdown78 » Pzr Mar 04, 2018 4:31 pm

Kusura bakmayin ama konu benden size nasıl geldi anlayamadim.
Nc sistemini bilen biri yok galiba. Sitede sadece lys puani ile hesaplandigi yaziyor ama egitim danismanlarim lise diplomasinin cok onemli olduğunu söylemişti.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzr Mar 04, 2018 4:35 pm

Beatdown78 yazdı: Pzr Mar 04, 2018 4:31 pm Kusura bakmayin ama konu benden size nasıl geldi anlayamadim.
Nc sistemini bilen biri yok galiba. Sitede sadece lys puani ile hesaplandigi yaziyor ama egitim danismanlarim lise diplomasinin cok onemli olduğunu söylemişti.

Hocam dolayli yoldan diploma puani onemli. Mesela lys yerlestirme puani hesaplanirken obpden ekstra puan yansitiliyor ya o bakimdan. Birde bu forumda okumustum sanirim, vize alirken diploma puaninin kolaylik sagladigindan bahsediliyordu.

Beatdown78

Mesaj gönderen Beatdown78 » Pzr Mar 04, 2018 7:20 pm

John Steinbeck yazdı: Pzr Mar 04, 2018 4:35 pm Hocam dolayli yoldan diploma puani onemli. Mesela lys yerlestirme puani hesaplanirken obpden ekstra puan yansitiliyor ya o bakimdan. Birde bu forumda okumustum sanirim, vize alirken diploma puaninin kolaylik sagladigindan bahsediliyordu.
Emin misiniz yoksa tahmin mi?
Çünkü danışmanım daha önce birçok kişiyi almanya'da tıpa başlattı ve diploma notunun neredeyse nc'nin yarısını oluşturduğunu iddia ediyor.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzr Mar 04, 2018 7:40 pm

Beatdown78 yazdı: Pzr Mar 04, 2018 7:20 pm Emin misiniz yoksa tahmin mi?
Çünkü danışmanım daha önce birçok kişiyi almanya'da tıpa başlattı ve diploma notunun neredeyse nc'nin yarısını oluşturduğunu iddia ediyor.

O attigim linkde nc nasil hesaplanacagi yaziyor. Lys yerlestirme puani ile hesaplaniyor oda.

Beatdown78

Mesaj gönderen Beatdown78 » Pzr Mar 04, 2018 7:53 pm

John Steinbeck yazdı: Pzr Mar 04, 2018 7:40 pm O attigim linkde nc nasil hesaplanacagi yaziyor. Lys yerlestirme puani ile hesaplaniyor oda.
Ama ona bakarsak sadece lise diploma notunun hic katilmadigini goruyoruz. :roll:
Bi de sey soracaktim testas'a ingilizce girsem de kabul edilir mi?

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzr Mar 04, 2018 8:00 pm

Beatdown78 yazdı: Pzr Mar 04, 2018 7:53 pm Ama ona bakarsak sadece lise diploma notunun hic katilmadigini goruyoruz. :roll:
Bi de sey soracaktim testas'a ingilizce girsem de kabul edilir mi?
Ya hocam sana acikladim ya. Diploma notu direkmen etkilemiyor, obp seklinde yerlestirme puanina ekleniyor, ustune forumda okudugumu hatirladigimi, diploma notunun vize almayida kolaylastirdigini okumustum. O TestAS kisminida okursan makaleler kisminda son sordugun soruna cevabinida bulabilirsin. İngilizce girmen Almanca girmenin bir farki yok.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzt Mar 05, 2018 1:53 am

Beatdown78 yazdı: Pzr Mar 04, 2018 4:31 pm :i

Kusura bakmayin ama konu benden size nasıl geldi anlayamadim.
Kusura bakmayın :D bende nc hakkında doğru düzgün bilgi bulamadığımdan yazma gereği gördüm

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 05, 2018 12:27 pm

tugce98 yazdı: Pzr Mar 04, 2018 2:15 am Ordan cevabına ulaşamadığımız sorular var. Sürekli bu linki koyup duruyorsunuz teşekkür ederiz ancak bunu defalarca okudum fakat doğru düzgün bir cevap yok. Orada yazılana göre üniversiteye ilk başlayacak olanlar sadece lys puanı ile nc hesaplıyor, ancak ikinci yılını tamamlamış ise %50 lys %50 üniversite notları. Fakat bu hesaplamaya nasıl dahil ediliyor? Mesela ben üniversite ikinci sınıfımve benim eşit ağırlık puanım 341 sözel puanım 371.Ben nasıl bu puanın %50 si ile üniversite notlarımın %50 sini alıp ekleyeceğim?

LYS puanina göre NC notunu hesaplayin, sonra ilk 1 yil üniversitede alinan ortalamayla NC puani hesaplayip, ikisini toplayip sonra ikiye bölünce ortalama cikiyor. Sözelci olarak yasamak zor:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzt Mar 05, 2018 12:38 pm

Physiker yazdı: Pzt Mar 05, 2018 12:27 pm LYS puanina göre NC notunu hesaplayin, sonra ilk 1 yil üniversitede alinan ortalamayla NC puani hesaplayip, ikisini toplayip sonra ikiye bölünce ortalama cikiyor. Sözelci olarak yasamak zor:)
Sayısalcılar güzel ve detaylı bir açıklama yapamayınca sözelciler zorlanıyor tabii:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 05, 2018 2:39 pm

Aynen. Mesela Testas makalesinde söyle bir cümlenin gecmesine ragmen, ben anlamadim diyen üyeleri düsünmek icin cok daha kolay bir sekilde heceleyerek belki anlatabilirdik:

Sinavi almanca veya ingilizce olarak yapabilirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com