Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Siz olsaydiniz ? TU Berlin vs TU Braunschweig ( M.sc )

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Siz olsaydiniz ? TU Berlin vs TU Braunschweig ( M.sc )

Mesaj gönderen erennnsahin » Sal Şub 27, 2018 1:31 pm

Herkese merhabalar,

Bir konuda fikirlerinize ve görüslerinize ihtiyacim var.

Bu Sommersemester icin 7 tane okuldan Master icin kabul aldim. Suan secim asamasindayim ve gercekten cok kararsizim. Cogu üniversiteyi eledim kafamda, geriye kaldi iki tane ;

Tu Braunschweig - Kraftfahrzeugtechnik M.sc
Tu Berlin - Fahrzeugtechnik M.sc

Siz benim yerimde olsaydiniz hangi üniversiteyi secerdiniz ?

Lütfen görüslerinizi yazarken " aaa berlin baskeent ben olsam berline giderim süper " gibisinden degilde aksine Egitim, Vertiefung, bir ögrenci icin yasam sartlari, Fahrzeugtechnik alaninda Praktikum ve Studentwerk imkanlari , Wohnung ve bir egitim icin önemli olan diger konulari göz önüne alarak yorumlayiniz.

Herkesin fikirlerine acigim. Özellikle lütfen bu okullardan birinde okuyan veya okumus , sehirlerden birinde yasayan veya yasamis kisiler yorum yaparlarsa cok sevinirim.

Almanca klavyeden kaynakli harf hatalarindan dolayi kusura bakmayin, biliyorum cok itici.

Iyi forumlar diliyorum

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Siz olsaydiniz ? TU Berlin vs TU Braunschweig ( M.sc )

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 28, 2018 4:14 pm

Braunschweig a bir türlü sicak bakamiyorum üniversite sisteminden dolayi. Ögrencilere zorluk cikarmaktan baska birsey bilmiyorlar.

Staj acisindan vs tabiki büyük sehir daha avantajli olur.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Çrş Şub 28, 2018 9:54 pm

erennnsahin yazdı: Sal Şub 27, 2018 1:31 pm Herkese merhabalar,

Bu Sommersemester icin 7 tane okuldan Master icin kabul aldim. Suan secim asamasindayim ve gercekten cok kararsizim. Cogu üniversiteyi eledim kafamda, geriye kaldi iki tane ;

Lütfen görüslerinizi yazarken " aaa berlin baskeent ben olsam berline giderim süper " gibisinden degilde aksine Egitim, Vertiefung, bir ögrenci icin yasam sartlari, Fahrzeugtechnik alaninda Praktikum ve Studentwerk imkanlari , Wohnung ve bir egitim icin önemli olan diger konulari göz önüne alarak yorumlayiniz.

Herkesin fikirlerine acigim. Özellikle lütfen bu okullardan birinde okuyan veya okumus , sehirlerden birinde yasayan veya yasamis kisiler yorum yaparlarsa cok sevinirim.

Almanca klavyeden kaynakli harf hatalarindan dolayi kusura bakmayin, biliyorum cok itici.

Iyi forumlar diliyorum
Ben TU Braunschweigte okuyorum ve kesinlikle çok kaliteli bi üniversite olduğunu düşünüyorum. Özellikle Kraftfahrzeugtechnik alanında okuyan çok arkadaşım var ve çok memnunlar sadece sınavların zorluğundan yakınıyolar. Staj olarak felan da o iş sana kalmıs, iyi arastırırsan ve iyi olursan zaten VW Braunschweigte var veya 30 dk uzakta Wolfsburgta var orda stajını yapabilirsin aynı okulun %60 ının orda yaptıgı gibi. Ayrıca Siemens,Bosch unda büyük fabrikaları braunschweigte. Berlin hakkında bi bilgim yok ama Braunschweigte okuduğum için sana bildiklerimi yazdım, umarım yardımcı olmuşumdur

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Prş Mar 01, 2018 3:07 am

Yorumun icin tesekkürler dostum. Yarin Hamburg dan bir arkadasla Braunschweig a gezmeye gelecegim hem biraz sehri birazda üniversiteyi tanimak icin. Kampüste ögrencilerle konusup bir nevi kendi kafamda bir anket gerceklestirecegim :) Aynisini berlin icinde yapmistim kafamda olustu birkac sey. Yarin 1.92 boylarinda kafeteryada milletin pesinden kosan birini görürsen o benimdir :)

Sehir olarak nasil buluyorsun Braunschweig‘i ögrenci icin uygunmudur. Sosyallikle egitimi dengeli bir sekilde götürmeye müsait bir sehirmi? Studentenwohnheim larda cok sira varmi bilgin varmi bu konuda yada ev bulmasi diger büyük sehirler kadar zormu?
Bunaltici sorularim icin kusura bakma umarim cevaplarsin.
Egitiminde basarilar diliyorum. Iyi forumlar

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Prş Mar 01, 2018 3:10 am

Physiker yazdı: Çrş Şub 28, 2018 4:14 pm Braunschweig a bir türlü sicak bakamiyorum üniversite sisteminden dolayi. Ögrencilere zorluk cikarmaktan baska birsey bilmiyorlar.

Staj acisindan vs tabiki büyük sehir daha avantajli olur.
Öncelikle cevap icin tesekkürler Gürkan Bey,

Bu zorluklardan kastiniz nedir acaba tam olarak ? Kisaca bahsedebilirseniz cok sevinirim.
Tesekkürler

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Prş Mar 01, 2018 7:48 pm

erennnsahin yazdı: Prş Mar 01, 2018 3:07 am Yorumun icin tesekkürler dostum. Yarin Hamburg dan bir arkadasla Braunschweig a gezmeye gelecegim hem biraz sehri birazda üniversiteyi tanimak icin. Kampüste ögrencilerle konusup bir nevi kendi kafamda bir anket gerceklestirecegim :) Aynisini berlin icinde yapmistim kafamda olustu birkac sey. Yarin 1.92 boylarinda kafeteryada milletin pesinden kosan birini görürsen o benimdir :)

Sehir olarak nasil buluyorsun Braunschweig‘i ögrenci icin uygunmudur. Sosyallikle egitimi dengeli bir sekilde götürmeye müsait bir sehirmi? Studentenwohnheim larda cok sira varmi bilgin varmi bu konuda yada ev bulmasi diger büyük sehirler kadar zormu?
Bunaltici sorularim icin kusura bakma umarim cevaplarsin.
Egitiminde basarilar diliyorum. Iyi forumlar
ben su an braunschweigte degilim, olsam sana yardım ederdim kütüphanenin orda. Ev bulma işi zor iş ciddende, yani aramaya hemen baslaman gerek. Studentenwohnheim de tek kişilik oda 356 Euro, şahsen ben o kadar para verip oturmam orda zaten sadece uyumaya giriyorum eve. Sosyalliginide istedigin sekilde ilerletebilirsin ama dedigim gibi dersler zaten öyle zorlayacakki dısarı cıkmak istemeyeceksin :D

GokhanG

Mesaj gönderen GokhanG » Pzr Mar 04, 2018 1:03 am

erennnsahin yazdı: Sal Şub 27, 2018 1:31 pm Herkese merhabalar,

Iyi forumlar diliyorum
Sorunuzla alakalı değil ama birşey sormak istiyorum müsadenizle. Lisans mezuniyet notunuz kaçtı acaba bende başvuru yapmayı düşünüyorum fikir edinmek açısından soruyorum. Birde ek olarak kabul aldığınız bölümler almancamı? Konuyu baltaladığım için şimdiden özür dilerim ve başarılar dilerim

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Pzr Mar 04, 2018 10:07 pm

GokhanG yazdı: Pzr Mar 04, 2018 1:03 am Sorunuzla alakalı değil ama birşey sormak istiyorum müsadenizle. Lisans mezuniyet notunuz kaçtı acaba bende başvuru yapmayı düşünüyorum fikir edinmek açısından soruyorum. Birde ek olarak kabul aldığınız bölümler almancamı? Konuyu baltaladığım için şimdiden özür dilerim ve başarılar dilerim
Kabul aldigim bölümler almanca evet. Lisans ortalamamda 3,10 ( Türkiye not sistemine göre )

ilayda39

Mesaj gönderen ilayda39 » Prş Şub 07, 2019 11:42 pm

podolski1905 yazdı: Prş Mar 01, 2018 7:48 pm ben su an braunschweigte degilim, olsam sana yardım ederdim kütüphanenin orda. Ev bulma işi zor iş ciddende, yani aramaya hemen baslaman gerek. Studentenwohnheim de tek kişilik oda 356 Euro, şahsen ben o kadar para verip oturmam orda zaten sadece uyumaya giriyorum eve. Sosyalliginide istedigin sekilde ilerletebilirsin ama dedigim gibi dersler zaten öyle zorlayacakki dısarı cıkmak istemeyeceksin :D
Merhaba, yaklaşık bir 10 gün sonra vize görüşmem olacak Türkiye'de. Onay alırsam TU Braunschweig'de ERAMUS yapabileceğim. Kalacak yer sizin de bahsettiğiniz gibi büyük bir problemmiş. Vize başvuru formumda kalacak yer göstermem gerekiyor, okulun yurtları için bekleme listesindeyim; ama vize görüşmesine kadar bir yer çıkmaz, sanmıyorum. Sanırım adres kısmına sadece Braunschweig yazacağım bu gidişle. Sizin önerdiğiniz konaklama şekli nedir bu arada? Yurtları hiç görme şansınız oldu mu, durumlarını soracaktım? Türkiye'deki devlet yurtları gibi değildir diye umut ediyorum da. Tek kalma taraftarıyım, untermieter şeklinde yurt odalarını kiralamayı önerir misiniz?

umut_60

Mesaj gönderen umut_60 » Pzr Şub 10, 2019 1:35 pm

Hocam Merhabalar,

Bende bu iki üniversiteden birinde yüksek lisans yapmayı istiyorum fakat almanca olması beni fazlasıyla tedirgin etmekte.Almancayı nasıl hallettiniz ya da orada mı kursa gideceksiniz? Eğer hallettiyseniz bu konuda tavsiyeleriniz varsa duymak isterim.

Şimdiden teşekkür ediyorum.Başarılar dilerim.

bers

Mesaj gönderen bers » Pzt Şub 11, 2019 6:27 pm

hocam merhaba ben sadece tek bir şey sormak istiyorum. TU Berlin e başvuru yaparken

Note der HZB (zweistellig OHNE Komma) * istiyor, Hochschulzugangsberechtigung, sorun bizim LYS sistemindeki puanı 3 haneli yazamıyoruz maksimum 2 hane siz bu problemi nasıl çözdünüz?

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Pzt Şub 11, 2019 11:11 pm

ilayda39 yazdı: Prş Şub 07, 2019 11:42 pm Merhaba, yaklaşık bir 10 gün sonra vize görüşmem olacak Türkiye'de. Onay alırsam TU Braunschweig'de ERAMUS yapabileceğim. Kalacak yer sizin de bahsettiğiniz gibi büyük bir problemmiş. Vize başvuru formumda kalacak yer göstermem gerekiyor, okulun yurtları için bekleme listesindeyim; ama vize görüşmesine kadar bir yer çıkmaz, sanmıyorum. Sanırım adres kısmına sadece Braunschweig yazacağım bu gidişle. Sizin önerdiğiniz konaklama şekli nedir bu arada? Yurtları hiç görme şansınız oldu mu, durumlarını soracaktım? Türkiye'deki devlet yurtları gibi değildir diye umut ediyorum da. Tek kalma taraftarıyım, untermieter şeklinde yurt odalarını kiralamayı önerir misiniz?
yurtlar gruplara ayriliyor bi tekli kalinan yurtlar var bide WG denilen baskalariyla kalinan yurtlar var, tabii ki WGler digerlerine göre daha ucuz oluyor. Untermieter sekildede kiralayabilirsin ama büyük ihtimalle esyali oldugu icin daha fazla para ödemen gerekir.