Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yilmazsln

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen yilmazsln » Pzt Şub 26, 2018 2:40 am

benmisafirim yazdı: Pzt Şub 26, 2018 1:40 am 26.01.2018'de başvurumu yaptım ve 24.02.2018'de vizem geldi. Ben de sizin gibi yaz döneminde eğitime başlıyorum bu arada.

Sormamın sakıncası yoksa, kabul aldınız mı ve aldıysanız nereden aldınız?
Hocam çok iyi sürede almışsınız vizenizi hayırlı olsun. Ankara'da mı yapmıştınız başvurunuzu?

benmisafirim

Mesaj gönderen benmisafirim » Pzt Şub 26, 2018 11:56 am

yilmazsln yazdı: Pzt Şub 26, 2018 2:40 am Hocam çok iyi sürede almışsınız vizenizi hayırlı olsun. Ankara'da mı yapmıştınız başvurunuzu?
Teşekkür ederim. Aynen, başvurumu Ankara'da yapmıştım :)

mcank

Mesaj gönderen mcank » Pzt Şub 26, 2018 12:35 pm

Merhaba arkadaşlar!

Bugün (26.02.2018) sabah 9:30'da vize randevum vardı. 9:05'te içeri girdim, ilk kısımda evrak kontrolü yapılırken bir yandan da kargo poşeti işini hallettim. Evraklar düzenlenip sıra numarasını elime verdiği an sıram geldi zaten ki içerisi de bomboştu. Yanlış hatırlamıyorsam ikinci gişeydi, kilolu bir kadındı (böyle tasfir etmeyi hiç sevmem aslında kimseyi, özür dilerim). Sonraki konuşma şöyle gerçekleşti;

Kadın: Ne amaçla gidecektiniz?
Ben: Yüksek Lisans
K: (Kabul kağıdına bakıp) Bu nasıl bi kabul belgesi...Diliniz nasıl?
B:İngilizce biliyorum, zaten bölümüm de İngilizce.
K:Ama kabul kağıdınızda bölümün İngilizce olduğu yazmıyor, gittiğinizde Almanca çıkmasın sakın?
B:Hahaha yok bölümüm İngilizce, zaten olmasa asla kabul alamazdım. Hazırlığım falan yok çünkü.
Daha sonra kadın AT11 belgeme bakıp, "bu hayat kurtarandır. Hem sağlık açısından hemde maddi açıdan" diyip güldük.
K: Almanyada akrabanız var mı?
B: Yok.
(O arada şalını bacaklarına örtüp "Bi yerden çok fena soğuk geliyor ama hala bulamadım" dedi :D
B: Bir şey sormak istiyorum. Benim garantörümün maaş bordrosu kağıtların arasında yok. Bugün elime geçecek o. Size sonra kargolasam herhangi bir problem olur mu ?
K: Garantör? Bizim için önemli olan bu banka kağıdınız. Para yatırılmış zaten. Eğer istenirse sizinle iletişime geçeriz zaten. Aslı istenirse getirirsiniz, ama maille taratıp da gönderebileceğiniz bir şeyse öyle de isteyebiliriz. Almanya'da nerde kalacaksınız?
B: Yurtta. Birisine başvurdum cevap bekliyorum şuan.
K: Hangi yurt?
B: Xxxx (hatta telaffuzunda yanlışlık yaptım kadın bi anlamadı sonra google'ladı ve güldük baya :D)
K: Son olarak parmak izlerinizi alalım.

Parmak izlerini de aldıktan sonra, 75 Euro ödediğime dair faturayı bana teslim etti. "4 hafta bir süresi var biliyorsunuz, 4 haftaya kadar gelir" dedi.
Teşekkür edip çıktım. Genel olarak böyle bir vize görüşmesi geçirdim. Umarım olumlu bir yanıt alırım çünkü Nisan'da dönemim başlıyor.

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Pzt Şub 26, 2018 12:38 pm

mcank yazdı: Pzt Şub 26, 2018 12:35 pm Merhaba arkadaşlar!

Bugün (26.02.2018) sabah 9:30'da vize randevum vardı. 9:05'te içeri girdim, ilk kısımda evrak kontrolü yapılırken bir yandan da kargo poşeti işini hallettim. Evraklar düzenlenip sıra numarasını elime verdiği an sıram geldi zaten ki içerisi de bomboştu. Yanlış hatırlamıyorsam ikinci gişeydi, kilolu bir kadındı (böyle tasfir etmeyi hiç sevmem aslında kimseyi, özür dilerim). Sonraki konuşma şöyle gerçekleşti;

Kadın: Ne amaçla gidecektiniz?
Ben: Yüksek Lisans
K: (Kabul kağıdına bakıp) Bu nasıl bi kabul belgesi...Diliniz nasıl?
B:İngilizce biliyorum, zaten bölümüm de İngilizce.
K:Ama kabul kağıdınızda bölümün İngilizce olduğu yazmıyor, gittiğinizde Almanca çıkmasın sakın?
B:Hahaha yok bölümüm İngilizce, zaten olmasa asla kabul alamazdım. Hazırlığım falan yok çünkü.
Daha sonra kadın AT11 belgeme bakıp, "bu hayat kurtarandır. Hem sağlık açısından hemde maddi açıdan" diyip güldük.
K: Almanyada akrabanız var mı?
B: Yok.
(O arada şalını bacaklarına örtüp "Bi yerden çok fena soğuk geliyor ama hala bulamadım" dedi :D
B: Bir şey sormak istiyorum. Benim garantörümün maaş bordrosu kağıtların arasında yok. Bugün elime geçecek o. Size sonra kargolasam herhangi bir problem olur mu ?
K: Garantör? Bizim için önemli olan bu banka kağıdınız. Para yatırılmış zaten. Eğer istenirse sizinle iletişime geçeriz zaten. Aslı istenirse getirirsiniz, ama maille taratıp da gönderebileceğiniz bir şeyse öyle de isteyebiliriz. Almanya'da nerde kalacaksınız?
B: Xxxx (hatta telaffuzunda yanlışlık yaptım kadın bi anlamadı sonra google'ladı ve güldük baya :D)

Parmak izlerini de aldıktan sonra, 75 Euro ödediğime dair faturayı bana teslim etti. "4 hafta bir süresi var biliyorsunuz, 4 haftaya kadar gelir" dedi.
Teşekkür edip çıktım. Genel olarak böyle bir vize görüşmesi geçirdim. Umarım olumlu bir yanıt alırım çünkü Nisan'da dönemim başlıyor.
Gayet güzel geçmiş görüşmeniz. Bence 4 haftaya gelir dediyse sizinle ilgili olumlu yorum yazdığına işaret amirinin onaylaması için.

mcank

Mesaj gönderen mcank » Pzt Şub 26, 2018 1:00 pm

yilmazsln yazdı: Pzt Şub 26, 2018 12:38 pm Gayet güzel geçmiş görüşmeniz. Bence 4 haftaya gelir dediyse sizinle ilgili olumlu yorum yazdığına işaret amirinin onaylaması için.
Teşekkür ederim umarım olumlu sonuçlanır. Çok fazla bi şey de sormadı yani. Burda okuduğumda ilk dönem alacağı dersleri bile sormuşlar. Bana sadece sorulanlar bunlardı. Umarım herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmam

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzt Şub 26, 2018 7:56 pm

Arkadaşlar vize için evraklar almanyadaki hangi yabancılar şubesine gidiyor? Berlindeki merkeze mi yoksa kalacağımız yerin yabancılar şubesine mi? Ben dortmund da kalıcam ama essende dil kursuna gidiyorum. Evraklar nereye gidecek?

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Pzt Şub 26, 2018 8:11 pm

mcank yazdı: Pzt Şub 26, 2018 12:35 pm Merhaba arkadaşlar!

garantör? hem bloke hesap hem de garantör mü sundunuz? neden böyle bir şeye gerek duydunuz?

mcank

Mesaj gönderen mcank » Pzt Şub 26, 2018 10:32 pm

tipitip yazdı: Pzt Şub 26, 2018 8:11 pm garantör? hem bloke hesap hem de garantör mü sundunuz? neden böyle bir şeye gerek duydunuz?
Demek ki bu yüzden banka belgesi bize yeter diyordu. Ben kuzenimi garantör olarak göstermiştim, hani parayı ondan aldım gibisinden falan. Sanırım ters düşünmüşüm. :roll:

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzt Şub 26, 2018 11:34 pm

mcank yazdı: Pzt Şub 26, 2018 10:32 pm Demek ki bu yüzden banka belgesi bize yeter diyordu. Ben kuzenimi garantör olarak göstermiştim, hani parayı ondan aldım gibisinden falan. Sanırım ters düşünmüşüm. :roll:

Danışmanlık aldınız mı ?

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Pzt Şub 26, 2018 11:38 pm

tugce98 yazdı: Pzt Şub 26, 2018 7:56 pm Arkadaşlar vize için evraklar almanyadaki hangi yabancılar şubesine gidiyor? Berlindeki merkeze mi yoksa kalacağımız yerin yabancılar şubesine mi? Ben dortmund da kalıcam ama essende dil kursuna gidiyorum. Evraklar nereye gidecek?
Essene gidecek. Dortmund da yaşayacağım derken dil kursu bittikten sonra üniversitesi yaşamı icin diyorsaniz şayet.

mcank

Mesaj gönderen mcank » Sal Şub 27, 2018 1:18 am

John Steinbeck yazdı: Pzt Şub 26, 2018 11:34 pm Danışmanlık aldınız mı ?
Hayır

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Sal Şub 27, 2018 1:50 am

mcank yazdı: Pzt Şub 26, 2018 10:32 pm Demek ki bu yüzden banka belgesi bize yeter diyordu. Ben kuzenimi garantör olarak göstermiştim, hani parayı ondan aldım gibisinden falan. Sanırım ters düşünmüşüm. :roll:
anlayamadım. bloke hesabınız var mı yok mu?

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Sal Şub 27, 2018 11:11 am

yilmazsln yazdı: Pzt Şub 26, 2018 11:38 pm Essene gidecek. Dortmund da yaşayacağım derken dil kursu bittikten sonra üniversitesi yaşamı icin diyorsaniz şayet.
Dortmund da dayımın yanında kalıcam essene kursa gidip gelicem. Yani essende yurtta filan kalmıycam

goktugmuammer

Mesaj gönderen goktugmuammer » Sal Şub 27, 2018 11:32 am

Bugün İzmir'de görüşmeye gittim. Gişedeki görevli öncelikle çok rahattı belki benim rahatlığımdan ötürü rahattı bilemiyorum.
yaklaşık 8.10 ile 9.45 arasında görüşmedeydim , almanca a1 veya a2 seviyesinde bir mülakat yapıldı. Genel olarak okul ile alâkalı birçok soru soruldu, hangi dersi alacaksın neden bu okul tarzında. 01.04 tarihindeki Sommersemester için vize %90 yetişir tarzında cevap verdi. Bloke Hesap konusunda ise Fintiba banktan bloke hesap açtım dediğimde ; süper o zaman dedi görevli. Genel olarak anlatacaklarım bu kadar ben belgelere ek olarak bu zamana kadar aldığım tüm almanca sertifikaları götürmeme rağmen A2 sertifikanı neden getirmedin dedi bana tuhaf şekilde ; ki şuanda C1 Hochschule sertifikam var.
Herkese bol şans diliyorum.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Sal Şub 27, 2018 12:48 pm

goktugmuammer yazdı: Sal Şub 27, 2018 11:32 am Bugün İzmir'de görüşmeye gittim. Gişedeki görevli öncelikle çok rahattı belki benim rahatlığımdan ötürü rahattı bilemiyorum.
yaklaşık 8.10 ile 9.45 arasında görüşmedeydim , almanca a1 veya a2 seviyesinde bir mülakat yapıldı. Genel olarak okul ile alâkalı birçok soru soruldu, hangi dersi alacaksın neden bu okul tarzında. 01.04 tarihindeki Sommersemester için vize %90 yetişir tarzında cevap verdi. Bloke Hesap konusunda ise Fintiba banktan bloke hesap açtım dediğimde ; süper o zaman dedi görevli. Genel olarak anlatacaklarım bu kadar ben belgelere ek olarak bu zamana kadar aldığım tüm almanca sertifikaları götürmeme rağmen A2 sertifikanı neden getirmedin dedi bana tuhaf şekilde ; ki şuanda C1 Hochschule sertifikam var.
Herkese bol şans diliyorum.
Vizenin ne kadar sürede çıkacağını söyledi mi?

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Sal Şub 27, 2018 12:49 pm

tugce98 yazdı: Sal Şub 27, 2018 11:11 am Dortmund da dayımın yanında kalıcam essene kursa gidip gelicem. Yani essende yurtta filan kalmıycam
Büyük ihtimal essen olur ama tam emin değilim :)

mcank

Mesaj gönderen mcank » Sal Şub 27, 2018 1:36 pm

tipitip yazdı: Sal Şub 27, 2018 1:50 am anlayamadım. bloke hesabınız var mı yok mu?
Var o var. O olmadan nereye yani :D Ben sadece o paranın nerden geldiğini göstermek adına kuzenimi garantör olarak göstermek istemiştim. Amerika vizesi aldığım zaman gibi düşündüm. Ama öyle değilmiş. Zaten gişedeki kadın da bloke hesap belgesi var biz sadece ona bakıyoruz demişti

SAYGIN

Mesaj gönderen SAYGIN » Sal Şub 27, 2018 8:19 pm

SAYGIN yazdı: Pzr Şub 25, 2018 11:03 pm Ben 30.01.2018 de vize basvurumu Ankara konsoloslugundan yaptim. 2018 yaz donemi egitime baslamak istiyorum. En gec 20.03.2018 de Almanyada olmam lazim. Konsoloslugun sitesinde vize suresi 4-6 hafta arasinda verilir yaziyordu ben de buna gore planlamistim kendimi. Ama vize gorusmesine gittigimizde oradaki gorevli bana bazi durumlarda vize 3 hafta gibi bir surede cikabildigi gibu bazen de yogunluktan dolayi 3 aya kadar uzayabildigini soyledi. 3 hafta gecti, 4. haftaya giriyorum. Merak ettigim konu, sizin vizeniz ne kadar sure icinde cikti. (Ozellikle yakin zamanda basvuru yapip vizelerini alan arkadaslar)
Tesekkurler.
Merhaba arkadaslar
Bugun vizemi almis bulunmaktayim. 30 ocakta vize gorumsesine girmistim 26 subatta onaylanmis vizem, 27 subat yani bugun kargoyla bana ulasti. Ankaradaki konsolosluktan basvuru yapmistim ve ankara yasadigim icin daha hizli bir sekilde geldi tabi.
Simdi benim aklima takilan bir kisim var. Benim universitenin dil kursu 1 nisanda baslayacak ve donem eylulde bitiyor. Ama bana vizeyi 01.03.2018 - 31.05.2018 tarihleri arasi icin vermisler. Bu sure benim egitimimi tam kapsamiyor ve forma da bu tarihleri yazmadim. Neden bu kadar kisa sureli ogrenci vizesi verdiler anlamadim. Bugun aradim konsoloslugu ama kimse acmadi mail attim ama hala geri donus yok. Bu bir hata mi?
Size sormak istiyorum. Sizin ogrenci vizeniz ne kadar sure icin cikti?
Bu vizeyi ben almanyadayken turkiyeye donmeme gerek kalmadan uzatabilir miyim?
Tesekkurler.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Sal Şub 27, 2018 8:38 pm

SAYGIN yazdı: Sal Şub 27, 2018 8:19 pm Merhaba arkadaslar
Bugun vizemi almis bulunmaktayim. 30 ocakta vize gorumsesine girmistim 26 subatta onaylanmis vizem, 27 subat yani bugun kargoyla bana ulasti. Ankaradaki konsolosluktan basvuru yapmistim ve ankara yasadigim icin daha hizli bir sekilde geldi tabi.
Simdi benim aklima takilan bir kisim var. Benim universitenin dil kursu 1 nisanda baslayacak ve donem eylulde bitiyor. Ama bana vizeyi 01.03.2018 - 31.05.2018 tarihleri arasi icin vermisler. Bu sure benim egitimimi tam kapsamiyor ve forma da bu tarihleri yazmadim. Neden bu kadar kisa sureli ogrenci vizesi verdiler anlamadim. Bugun aradim konsoloslugu ama kimse acmadi mail attim ama hala geri donus yok. Bu bir hata mi?
Size sormak istiyorum. Sizin ogrenci vizeniz ne kadar sure icin cikti?
Bu vizeyi ben almanyadayken turkiyeye donmeme gerek kalmadan uzatabilir miyim?
Tesekkurler.
Merhaba,

öncelikle tebrik ederim.Darısı başımıza...Benim kursumda 1 martta başlıyor ben ise vize görüşmemi 21.02 de yaptım yani bir hafta bile olmadı daha.Şuan oturup bir mucize olmasını ve erken gelmesini umuyorum sadece.Benim kurs tarihim 01.03.2018 den 25.06.2018. Konsolosluktaki kadın bana daha sonrası için uzatman gerekicek artık yabancılar şubesinde uğraşıcaksın gibi bir şey dedi.Yani büyük ihtimalle oluyordur.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Sal Şub 27, 2018 9:12 pm

kiss25 yazdı: Pzr Şub 25, 2018 2:00 pm böyle bir sey olabiliryor mu ? Yani Türkiye de ikamet eden bir kisi Almanya da garantör olabiliryor mu söz konusu olan kisi icin ? Garantör olacak kisinin Almanya da ikamet etmesi gerekmiyor mu ?
Benim Almanya ya gelirken Almanyadan bir akrabam bana garantör olmustu fakat yabancilar polisinde ögrendim ki ailemde(Türkiyedeler) bana garantör olabilirlermis. böylece garantörümü degistirmis oldum. Türkiyeden ailem suan bana garantördür.

Kilitli