Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Çifte vatandaşlık

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cenk99

Çifte vatandaşlık

Mesaj gönderen cenk99 » Sal Oca 16, 2018 10:14 am

Öncelikle herkese iyi günler ben doğumla çifte vatandaşım ve ilkokuldan liseye kadar Türkiye'de okudum şuan 12 sınıfım ve tyt ayt ye yani yeni üniversite sınavına hazırlanıyorum bonn da diş hekimliği okumak istiyorum acaba çifte vatandaş olmam bir avantaj sağlarmı mesela alman vatandaşlığımı kullanıp yabancı öğrenci kontenjanından değil de Normal alman öğrencilerin girdiği kısımdan başvuru yapabilirmiyim şansımı arttırmak için birde puan çevrilmesi olayını nasıl hesaplayacağımı anlamadım tam olarak forumda var bi hesaplama ama x3+1 gibi birşey yazıyor yani direkt 4 le mi çarpacaz NC sistemi için 4 yıllık lise ortalamam 90 91 civarı üniversite sınavından 460 puan almayı hedefliyorum dil seviyem sanırım b1 b2 civarında oraya gittiğimde dil kursuna başlamayı düşünüyorum ağustos ortasında gidip gerekli belgeleri aldıktan sonra yardımcı olursanız detaylı bir şekilde çok sevinirim biraz fazla oldu sorularım kusura bakmayın

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Çifte vatandaşlık

Mesaj gönderen welly275 » Sal Oca 16, 2018 9:17 pm

yabanci kontejanindan girip girmemen elindeki lise diplomasiyla alakali diye biliyorum.

Burada gayet iyi anlatilmis aslinda. neyini anlamadin tam olarak? Olay denkleme degerleri yerlestirip hesaplamak. bunun yaninda internette bayerische formel diye aratirsan baya bi almanca kaynak bulursun

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Sal Oca 16, 2018 9:41 pm

lise diploması derken almanya da liseye gitmiş olmamın gerekmesi gibi bir durum mu yoksa notlarımın iyi olması bu arada orada x3+1 demesini anlamadım özel birşey mi var orada yoksa normal ×4 mü bu arada cevapladığınız için çok teşekkürler welly275

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Oca 16, 2018 10:11 pm

asagida ekte matematiksel düzgün yazilmis hali var.

lise diploman türkiyedeki lisedense yabanci ögrencisin. istersen almanyada liseye git. okudugun okulun almanyayla anlasmasi varsa ekstra Abitur sinavi yapiliyosa o ayri. yoksa denklik gerekli vs. daha farkli nasil aciklayabilirim bilmiyorum.
Dosya ekleri
Unbenannt.PNG
Unbenannt.PNG (3.55 KiB) 7668 kere görüntülendi

cenk99

Mesaj gönderen cenk99 » Sal Oca 16, 2018 10:17 pm

anladım sayenizde formülü çok teşekkür ederim hedeflediğim dereceyi yaparsam alman sistemine göre 1.52 gibi nc değeri elde ediyorum umarım girmem için yeterli olur umarım birde bu garantör olayı ve bloke hesap vize alabilmek için gerekli değil mi üniversiteler böyle birşey şart koşmuyor

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 17, 2018 12:23 am

hayir üniversiteler karismiyo onlara. bazi üniversiteler vizeyi görmek istiyodu önceden kayit sirasinda. ama cifte vatandas oldugun icin sende bunlar söz konusu degil.

Ayris

Mesaj gönderen Ayris » Cum Mar 09, 2018 6:01 pm

welly275 yazdı: Sal Oca 16, 2018 10:11 pm asagida ekte matematiksel düzgün yazilmis hali var.

lise diploman türkiyedeki lisedense yabanci ögrencisin. istersen almanyada liseye git. okudugun okulun almanyayla anlasmasi varsa ekstra Abitur sinavi yapiliyosa o ayri. yoksa denklik gerekli vs. daha farkli nasil aciklayabilirim bilmiyorum.
ben de alman vatandasiyim ve universitelere uni-assist üzerinden mi yoksa normal kendi sitelerinden mi basvurucam onu anlayamadim. bu arada ben lise diplomamin denkligini aldim yani suan elimde bir abitur puani da var. bu durumda ne yapmam gerekiyor bir bilgin var mi?
En son Ayris tarafından Cum Mar 09, 2018 6:02 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Mar 10, 2018 10:41 am

alman vatandasi olman sana uni-assisti es gecme hakki vermez. buna okul karar verir.okul derse direk bize ya da bölüm düzeyinde de olabilir bu karar. okulun sayfasina iyi bakman gerek.

denklik yaptirdiysan elindeki abitur degil denklik belgesidir ve not abitur notu degil, alman sisteminde denk gelen notundur.

bu durumda ne yapman gerekiyor? seni tanimam etmem, nasil bileyim ne yapman gerektigini? eger kabul sartlarini sagliyosan okula basvuracaksin, saglamiyosan da sartlari yerine getirmek icin gerekeni yapacaksin.

sleepydamla

Mesaj gönderen sleepydamla » Cum Haz 01, 2018 9:45 pm

cenk99 yazdı: Sal Oca 16, 2018 10:14 am Öncelikle herkese iyi günler ben doğumla çifte vatandaşım ve ilkokuldan liseye kadar Türkiye'de okudum şuan 12 sınıfım ve tyt ayt ye yani yeni üniversite sınavına hazırlanıyorum bonn da diş hekimliği okumak istiyorum acaba çifte vatandaş olmam bir avantaj sağlarmı mesela alman vatandaşlığımı kullanıp yabancı öğrenci kontenjanından değil de Normal alman öğrencilerin girdiği kısımdan başvuru yapabilirmiyim şansımı arttırmak için birde puan çevrilmesi olayını nasıl hesaplayacağımı anlamadım tam olarak forumda var bi hesaplama ama x3+1 gibi birşey yazıyor yani direkt 4 le mi çarpacaz NC sistemi için 4 yıllık lise ortalamam 90 91 civarı üniversite sınavından 460 puan almayı hedefliyorum dil seviyem sanırım b1 b2 civarında oraya gittiğimde dil kursuna başlamayı düşünüyorum ağustos ortasında gidip gerekli belgeleri aldıktan sonra yardımcı olursanız detaylı bir şekilde çok sevinirim biraz fazla oldu sorularım kusura bakmayın
ben de çifte vatandaşım 12. sınıfım bu sene sınava giriyorum ve almanyada okumayı düşünüyorum lise ortalamam 83 ve dil bölümünden mezunum. Ve öğrendiğim kadarıyla almanyadaki üniversitelerin bizi kabul etmesi için not ortalamamızı kendi not ortalamalarına göre hesaplıyorlarmış ona göre ve lise diplomamıza göre bizi kabul ediyorlarmış sanırım gireceğimiz sınavın puanına yani tyt ve ayt puanımıza bakmıyorlar. Benim merak ettiğim not ortalamamızı nasıl ve neye göre hesapladıkları ve üniversiteye başvuru sürecinde neleri yapmamız gerektiği

omrll

Mesaj gönderen omrll » Cmt Haz 02, 2018 3:21 pm

sleepydamla yazdı: Cum Haz 01, 2018 9:45 pm ben de çifte vatandaşım 12. sınıfım bu sene sınava giriyorum ve almanyada okumayı düşünüyorum lise ortalamam 83 ve dil bölümünden mezunum. Ve öğrendiğim kadarıyla almanyadaki üniversitelerin bizi kabul etmesi için not ortalamamızı kendi not ortalamalarına göre hesaplıyorlarmış ona göre ve lise diplomamıza göre bizi kabul ediyorlarmış sanırım gireceğimiz sınavın puanına yani tyt ve ayt puanımıza bakmıyorlar. Benim merak ettiğim not ortalamamızı nasıl ve neye göre hesapladıkları ve üniversiteye başvuru sürecinde neleri yapmamız gerektiği
Hayır lise puanına bakmıyorlar üniversite giriş sınavından aldığın puana bakıyorlar eğer bölüm NC ise lise notlarını gözden geçiriyorlar yada bölüm Aptitude assessment ise.Eğer bölüm Unrestricted admission ise yani Kein NC lise puanını hiç umursamıyorlar

sleepydamla

Mesaj gönderen sleepydamla » Cmt Haz 02, 2018 9:03 pm

unrestricted admission tam olarak ne oluyor ve bu arada evet dediğiniz gibiymiş sınav puanına göre alıyorlar. bir de merak ettiğim bir konu var. benim sınavdan sonra burdan bir üniversiteyi kazanmış görünmem gerekiyor mu yoksa puanım açıklandıktan sonra gidip almanyadaki üniversitelere başvuru yapabiliyor muyum?

omrll

Mesaj gönderen omrll » Pzr Haz 03, 2018 1:42 pm

sleepydamla yazdı: Cmt Haz 02, 2018 9:03 pm unrestricted admission tam olarak ne oluyor ve bu arada evet dediğiniz gibiymiş sınav puanına göre alıyorlar. bir de merak ettiğim bir konu var. benim sınavdan sonra burdan bir üniversiteyi kazanmış görünmem gerekiyor mu yoksa puanım açıklandıktan sonra gidip almanyadaki üniversitelere başvuru yapabiliyor muyum?
türkiyede yerleşmen lazım bir yere.bir bölüm unrestricted admission olunca büyük süpriz olmadığı sürece o bölüme başvuran bütün öğrencileri alıyor iyi üniversite olsun kötü üniversite olsun fark etmez

sleepydamla

Mesaj gönderen sleepydamla » Pzr Haz 03, 2018 6:58 pm

Yani kazandığım üniversiteye kayıt yapmam gerekiyor. Bir de unrestricted admission'ın tam olarak ne olduğunu söyleyebilir misiniz? Ve universitelere online başvuru nasıl yapabilirim

omrll

Mesaj gönderen omrll » Pzr Haz 03, 2018 9:22 pm

sleepydamla yazdı: Pzr Haz 03, 2018 6:58 pm Yani kazandığım üniversiteye kayıt yapmam gerekiyor. Bir de unrestricted admission'ın tam olarak ne olduğunu söyleyebilir misiniz? Ve universitelere online başvuru nasıl yapabilirim
yok kayıt yaptırman gerekmiyor.yukarıda yazdığım gibi ünilerde bazı bölümler için başvuran herkesi kabul ediyorlar.online başvuruyu bilmiyorum nasıl yapıldığını benim yerime yapan var ve forumda da yazıyor incelersen bulursun

sleepydamla

Mesaj gönderen sleepydamla » Pzr Haz 03, 2018 11:31 pm

Ya birşey daha sormam gerekiyor sizi biraz sıktım sanırım kusura bakmayın. Üniversiteye başvuru yaptim diyelim ve gerekli olan belgeleri verdim ve kabul ettiler diyelim. Benim üniversiteye başlamam icin almanca yeterlilim sınavına girmiş ve geçmiş olmam gerekiyor. Bunun icin başvuru yapacağım universitelerin kendi dil kursları oluyor mu yoksa baska kurumlardan mi alacağım ve fiyatları ortalama ne kadar oluyor bir bilginiz var mı

omrll

Mesaj gönderen omrll » Pzt Haz 04, 2018 12:19 am

sleepydamla yazdı: Pzr Haz 03, 2018 11:31 pm Ya birşey daha sormam gerekiyor sizi biraz sıktım sanırım kusura bakmayın. Üniversiteye başvuru yaptim diyelim ve gerekli olan belgeleri verdim ve kabul ettiler diyelim. Benim üniversiteye başlamam icin almanca yeterlilim sınavına girmiş ve geçmiş olmam gerekiyor. Bunun icin başvuru yapacağım universitelerin kendi dil kursları oluyor mu yoksa baska kurumlardan mi alacağım ve fiyatları ortalama ne kadar oluyor bir bilginiz var mı
üniversitelerin dil kursları var hepsinde var mı yok mu bilmem başka kurslarda da var ama almancan nekadarki 1,5 ay sonra başvurular bitiyor.sen en iyisi bi danışmanlık firması ile konuş onlar yardım eder

sleepydamla

Mesaj gönderen sleepydamla » Pzt Haz 04, 2018 1:42 am

Ne basvuruları bitiyor benim bunlardan haberim yok hiç...

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Haz 04, 2018 2:13 am

sleepydamla yazdı: Pzt Haz 04, 2018 1:42 am Ne basvuruları bitiyor benim bunlardan haberim yok hiç...
üniversite basvurulari bitiyor bir cok üniversite icin 15 temmuzda , eger üni bünyesinde dil kursuna gitmek istiyorsan önce gimek istedigin ünileri belirle sonra onlarin dil kurslarinin olup olmadigina varsa hangi dil seviyesinden itibaren verdikelrine ve kayit tarihlerine bak kayit tarihle dil kurslarinin degisiyor cünkü , illa üninin dil kursuna gitmek zorunda degilsin özel dil kurslarindan birine de gidebilirsin ve illa gitmek istedigin üninin dil kursuna gitmek zorunda da degilsin a ünisinin dil kursuna gidip orada sinavi verip b üniversitesine basvuru yapip orada okuyabilirsin
Arkadaslar ben erkegim =)

elngmn

Mesaj gönderen elngmn » Sal Haz 05, 2018 9:49 pm

Benim de çifte vatandaşlığım var ve şu an üniversite başvurularım devam ediyor dolayısıyla bilgi vermek istedim . Öncelikle Türkiye'den gelmek isteyince ,ister istemez dönem kaybı oluyor çünkü üniversitelerin başvuru tarihleri yukarıda da dendiği gibi çoğu zaman 15 temmuz (kış sömestrı için) fakat ösys yerleşme sonuçları genelde ağustos gibi açıklanıyor. Zaten Almanca belgeniz olmadığı sürece ilerlemek de zor . Ben geçen sene liseden mezun olup dil kursuna ekimde başladım . TestDaF'ı geçtikten sonra hemen Üni başvurularına başladım , fakat çifte vatandaşlarda çok daha sıkıntılı süreç. Çünkü her üniversitenin ayrı bir bürokrasisi var . Ben bazı Üniversitelere yabancı olarak bazılarına ise alman olarak başvurdum . Bu senin elinde olan bir seçenek değil , bazı üniversiteler diplomayı aldığın ülkeye göre seni kategorize ediyor bazıları ise sadece vatandaşlığına bakarak . Dolayısıyla Almanya'da okumak için başvuruları önce güzel planlamak lazım . Pat diye başvuru yapılıp sonucun gelmesi çok zor. Her üniversitenin istediği belge , başvuru tarihi , numerus claususu farklı . Eğer fazla karışık geliyorsa ve bilgi eksiğiniz varsa kesinlikle danışmana başvurmalısınız .