Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Oca 01, 2018 6:55 pm

Almanya da egitim masraflarinizin, Almanya da ikamet eden birisi tarafindan karsilanacagini teyit eden belgeye Garantör belgesi denir. AB de diger ülkelerde yasayan insanlar size garantör olamiyor. Garantörün sinirsiz oturum sahibi olmasi da sart degil, akrabaniz olmasi gerekmiyor ve illaki Almanya da gideceginiz sehirde yasamasi da sart degil.

Garantor Belgesini alabilmek icin, garantör olacak kisi oturdugu sehirdeki yabancilar polisine ( Auslaenderbehorde ) giderek, sizin Almanyadaki egitiminiz suresince giderlerinizi odeyebilecek durumda oldugunu kanitlamasi gerekiyor.. Kanit icin kendi gider ve gelirlerini gosterip, ayri olarak size su anda aktuel olan 861 euroyu giderleriniz icin ayirabilecegini kanitlarsa garantör belgesini alir.

Türkiye den de sadece vize basvuru sürecinde de bazi durumlarda Garantör kabul edilir. Ayrintili bilgiler:

viewtopic.php?f=17&t=15173

Garantör icin aranan maddi sarti kisaca özetleyecek olursak (AYLIK ORTALAMA GELIRLER) - (AYLIK ORTALAMA GIDERLER) > 861 EURO.

Garantor olacak kisi Yabancilar Polisine asagidaki belgelerle basvuru yapar :

- Pasaport
- Aylik gelirini gosteren belge ( Einkommensnachweis ).. Sayet garantor olacak kisi emekliyse maas dokumani ( Gehaltsnachweis ) , sayet serbest meslek sahibi ise Steuerbescheid ( ne kadar vergi odedigini gosteren belge ) veya Finansal danismanindan aldigi Gelir ve Gider Belgesi ( aktueller Steuerbescheid sowie z.B. Gewinn- und Verlustrechnung des Steuerberaters )..

Bunun yaninda garantor veya davet edecegi kisinin asagidaki bilgilerine ihtiyaci vardir :

- Isim Soyisim
- Dogum Tarihi ve Yeri
- Gelecek olacak kisinin Turkiyedeki adresi
- Davetiye yollanan kisinin Pasaport Numarasi..

Garantor olacak kisi bu islemler icin yabancilar polisine 29 euro odemektedirler.. Garantor belgesi ise ciktiktan sonra 6 ay gecerlidir.. Sebebi ise garantor olan kisinin 6 ay icinde maddi durumunda bir degisiklik olabileceginden kaynaklanmaktadir..

Daha önceki garantörlük belgesi ile ilgili konu basligimiza asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

https://community.deutschstudent.com/v ... f=7&t=2212
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

elipcestan

Re: Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung - 2018

Mesaj gönderen elipcestan » Pzt Oca 01, 2018 7:12 pm

Garantör bizim akrabamız olması gerekli mi? Almanya'da yaşayan tanıdığım garantör olabilir mi bana bu şartları sağlıyorsa?

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Pzt Oca 01, 2018 11:48 pm

Akraba olmasi gerekli degil,evet olabilir
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

wiseeagle

Mesaj gönderen wiseeagle » Pzr Oca 07, 2018 5:29 pm

Arkadaşlar garantör Türkiyeden olabilir mi?Almanya da şartlı kabulle üniversite okumak istiyoruz (arkadasım ve ben)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Oca 08, 2018 6:41 pm

Türkiye den garantör kabul edilmiyor.
www.deutschstudent.com

caglarcvk

Mesaj gönderen caglarcvk » Sal Oca 09, 2018 12:42 am

Merhaba arkadaşlar, şu anda Almanya'da Erasmus öğrencisiyim ve 2. Dönem de burada kalmak istiyorum. Verpflichtungserklärung işine ben de bu hafta başlayacağım. Fakat Ausländerbehördedeki memurun ilgisizliğinden olsa gerek çok fazla sağlıklı bilgi alamadım o yüzden size sormak istedim.

1- Verpflichtungserklärung belgeleri teslim edip başvurduktan itibaren kaç günde ele geçiyor? Ortalama bir süresi var mı? Çünkü 31 Marta kadar vizem var ve bu işi burada halletmek istiyorum.
2- Verpflichtungserklärungu aldıktan sonra vizeyi Ausländerbehördede uzatabilir miyiz yoksa bunun için başka bir kurum mu var?
3- Memur Verpflichtungserklärung için benim öğrenci belgesine ve sağlık sigortasına ihtiyacım olduğunu söyledi. Öğrenci belgesi tamam ama sağlık sigortası için normalde Türkiye'den AT 11 almıştım bu dönem için. Ama şimdi bu belgeyi almak için Türkiye'ye gidemem doğal olarak ve bunu ailemden yapacak 1. Dereceden yakınım da yok. Almanya'da AOK bu iş için uygun mudur? Yani bu işi ucuza kapatacak bir yer var mı tavsiyelerinize açığım.

Çok soru sordum şimdiden cevaplayan herkese teşekkürler.

berliner1017

Mesaj gönderen berliner1017 » Pzt Oca 22, 2018 10:04 pm

Merhaba, benim de Nürnbergte yaşayan bir akrabam bu belgeye başvurdu ben Marmara Üniversitesinde Wirtschaftsimformatik okuyorum ve hazırlık sınıfındayım, A2 seviyesi tamamladım ve goetheden A1 belgem bar.
Belgem 1.5 ay olmasına ragmen hala cevaplanmamış en azından red gelse bloke hesap yolunu deneyeceğim.Daha önce böyle bir durum yaşayan var mı

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 24, 2018 1:02 pm

berliner1017 yazdı: Pzt Oca 22, 2018 10:04 pm Merhaba, benim de Nürnbergte yaşayan bir akrabam bu belgeye başvurdu ben Marmara Üniversitesinde Wirtschaftsimformatik okuyorum ve hazırlık sınıfındayım, A2 seviyesi tamamladım ve goetheden A1 belgem bar.
Belgem 1.5 ay olmasına ragmen hala cevaplanmamış en azından red gelse bloke hesap yolunu deneyeceğim.Daha önce böyle bir durum yaşayan var mı
Sorun tam anlasilmiyor.
www.deutschstudent.com

berliner1017

Mesaj gönderen berliner1017 » Çrş Oca 24, 2018 2:20 pm

Physiker yazdı: Çrş Oca 24, 2018 1:02 pm Sorun tam anlasilmiyor.
Benim Nürnbergte yaşayan uzaktan bir akrabam 30.10.17 de bana Garantörlük Belgesi çıkarmak için başvuru yaptı, ona sonra bir kağıt geliyor https://i.hizliresim.com/OoZQJn.jpg
ve bu kağıtta 28.11.17 de görüşmeye çağırıp bir sürü evrakla gel diyorlar.28.11.17 de evrakları verdiğinde ise 4.12.17 de yüz yüze mülakata çağırıyorlar. o günkü mülakatta ise sonucu mektupla yollayacaklarını söylüyorşar. Aradan tam iki ay geçti ama ne bir cevap var ne telefonla bilgi veriyorlar ne de Auslanderbehördeye gittiğinde bir bilgi alabiliyor.Biz size mektupla döneceğiz diyorlar.Ben bu sürede çok yıprandım vize için bile bu kadar beklenmiyor ve annemler bloke hesap açmak için oradan bir cevap gelmeden açtırırsak bu sefer sistemde bir başvuru olduğunu düşündükleri için önce cevap bekliyorlar.Bu belgeyi vermenin bir süresiyok mu?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Oca 25, 2018 10:46 am

Bu kadar bekleme süresi normal degil, garantörün gidip direk sormasi daha iyi olur.
www.deutschstudent.com

Dogancan

Mesaj gönderen Dogancan » Prş Şub 01, 2018 5:22 pm

Bu brüt mü anlamadım 2700 euro maaş alan biri sadece evli çocuk yok. Bu halde bana garantör olamaz mı? Sonuçta giderler 1000 1500 dur taş çatlasa hertürlü karşılayabiliyor yani

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 01, 2018 5:38 pm

Brutto maas evet.
www.deutschstudent.com

selen

Mesaj gönderen selen » Sal Şub 13, 2018 1:16 pm

merhabalar
Bloke hesap için para miktarı konsolosluğun sitesinde hala aylık 720 toplam 8640 eur olarak gözüküyor. 730 demişsiniz burda ama ? Teşekkürler

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Pzr Mar 04, 2018 5:55 am

wiseeagle yazdı: Pzr Oca 07, 2018 5:29 pm Arkadaşlar garantör Türkiyeden olabilir mi?Almanya da şartlı kabulle üniversite okumak istiyoruz (arkadasım ve ben)
Türkiyeden garantör kabulu olabiliyor. Bana Türkiye de ki ailem garantör. Ama ilk gelisimde onlar degil, Almanya da ki bir tanidigimiz garantördü. Yabancilar polisi Türkiyeden ailemin garantör olabilecegini söyleyince ben garantörümü ailem olarak degistirdim

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Pzr Mar 04, 2018 5:59 am

caglarcvk yazdı: Sal Oca 09, 2018 12:42 am Merhaba arkadaşlar, şu anda Almanya'da Erasmus öğrencisiyim ve 2. Dönem de burada kalmak istiyorum. Verpflichtungserklärung işine ben de bu hafta başlayacağım. Fakat Ausländerbehördedeki memurun ilgisizliğinden olsa gerek çok fazla sağlıklı bilgi alamadım o yüzden size sormak istedim.

1- Verpflichtungserklärung belgeleri teslim edip başvurduktan itibaren kaç günde ele geçiyor? Ortalama bir süresi var mı? Çünkü 31 Marta kadar vizem var ve bu işi burada halletmek istiyorum.
2- Verpflichtungserklärungu aldıktan sonra vizeyi Ausländerbehördede uzatabilir miyiz yoksa bunun için başka bir kurum mu var?
3- Memur Verpflichtungserklärung için benim öğrenci belgesine ve sağlık sigortasına ihtiyacım olduğunu söyledi. Öğrenci belgesi tamam ama sağlık sigortası için normalde Türkiye'den AT 11 almıştım bu dönem için. Ama şimdi bu belgeyi almak için Türkiye'ye gidemem doğal olarak ve bunu ailemden yapacak 1. Dereceden yakınım da yok. Almanya'da AOK bu iş için uygun mudur? Yani bu işi ucuza kapatacak bir yer var mı tavsiyelerinize açığım.

Çok soru sordum şimdiden cevaplayan herkese teşekkürler.
AT11 6 aylik bir belge oldugu icin, eger 6 ay dolduysa, yeni bir AT11 alman gerekir. Onuda ancak Türkiyeden alabilirsin. Sen alamiyosan bir yakinin almali. Her ikiside olmuyorsa AT11 i alamazsin

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Pzt Mar 05, 2018 1:02 pm

Merhaba , benim garantörüm 5 yıllık belge almış , üstte 6 ayda bir yenilemek gerekiyor diyor , 5 yıl boyunca kullanırım diye düşünüyordum ben durum böyle değil mi hocam ?

duygugedik12

Mesaj gönderen duygugedik12 » Sal Mar 06, 2018 12:18 pm

wuppi yazdı: Pzr Mar 04, 2018 5:55 am Türkiyeden garantör kabulu olabiliyor. Bana Türkiye de ki ailem garantör. Ama ilk gelisimde onlar degil, Almanya da ki bir tanidigimiz garantördü. Yabancilar polisi Türkiyeden ailemin garantör olabilecegini söyleyince ben garantörümü degistirdim.
Peki ilk seferde garantör Türkiye den olmaz mı ?

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Sal Mar 06, 2018 7:09 pm

Malesef bu konuda bi fikrim yok. Mantiken kabul ediliyor olmasi lazim. Bunu belki konsolosluklar biliyordur(?) Cünkü ben gelirkende böyle bir sey yapilabildigini söyleyen olmamisti bana.. En azindan ilk sene bloke hesapla gelinse bile, diger yillar icin Türkiyeden garantör yapilabilir.

zndemirpolat

Mesaj gönderen zndemirpolat » Pzr Mar 11, 2018 10:20 pm

Physiker yazdı: Pzt Oca 01, 2018 6:55 pm Avrupa Birligi ne dahil olmayan ulkelerden herhangi bir Schengen Ulkesine ( Britanya adasi disindaki butun AB ulkeleri ) turistik veya egitim amacli giderken sizin Almanya da kalacaginiz sure icerisindeki giderlerinizi karsilayabilecek , Almanya icerisinde birisinin size davetiye veya ogrenciler icin Garantor Belgesi dedigimiz resmi belgeyi yollamasi gerekir..

Garantor Belgesini alabilmek icin, garantor olacak kisi oturdugu sehirdeki yabancilar polisine ( Auslaenderbehorde ) giderek, sizin Almanyadaki egitiminiz suresince giderlerinizi odeyebilecek durumda oldugunu kanitlamasi gerekiyor.. Kanit icin kendi gider ve gelirlerini gosterip, ayri olarak size su anda aktuel olan 730 euro civarinda bir parayi giderleriniz icin ayirabilecegini kanitlamak zorunda..

2018 den itibaren gecerli olan yasaya göre garantör olacak kisinin medeni durumuna göre net maasi en az asagidaki sekilde olmalidir:

- Bekar: 2170 Euro
- Evli ve cocugu yoksa: 3010 Euro
- Evli ve 1 cocuklu: 3527 Euro
- Evli ve 2 cocuklu: 3767 Euro
- Evli ve 3 cocuklu: 3957 Euro
- Evli ve 4 cocuklu: 4100 Euro

Garantor olacak kisi Yabancilar Polisine asagidaki belgelerle basvuru yapar :

- Pasaport
- Aylik gelirini gosteren belge ( Einkommensnachweis ).. Sayet garantor olacak kisi emekliyse maas dokumani ( Gehaltsnachweis ) , sayet serbest meslek sahibi ise Steuerbescheid ( ne kadar vergi odedigini gosteren belge ) veya Finansal danismanindan aldigi Gelir ve Gider Belgesi ( aktueller Steuerbescheid sowie z.B. Gewinn- und Verlustrechnung des Steuerberaters )..

Bunun yaninda garantor veya davet edecegi kisinin asagidaki bilgilerine ihtiyaci vardir :

- Isim Soyisim
- Dogum Tarihi ve Yeri
- Gelecek olacak kisinin Turkiyedeki adresi
- Davetiye yollanan kisinin Pasaport Numarasi..

Garantor olacak kisi bu islemler icin yabancilar polisine 25 euro odemektedirler.. Garantor belgesi ise ciktiktan sonra 6 ay gecerlidir.. Sebebi ise garantor olan kisinin 6 ay icinde maddi durumunda bir degisiklik olabileceginden kaynaklanmaktadir..

Daha önceki garantörlük belgesi ile ilgili konu basligimiza asagidaki linkten ulasabilirsiniz:
https://community.deutschstudent.com/v ... f=7&t=2212
Hocam bu rakamlara nereden eriştiniz acaba ? İnternette herhangi bir Bilgi bulamadım garantörün brüt maaşına yönelik. Paylaşabilirsiniz çok sevinirim teşekkürler

feylosof

Mesaj gönderen feylosof » Çrş Mar 14, 2018 3:09 am

merhaba ben almanyada master için gideceğim bir aile dostumuz var bana garantörlük yapayı kabul etti fakat türkiyee görüştüğü bir danışman bana sadece birinci dereceden akrabanın garantör olabileceğini söyledi. bunun hakkında gercek bilgi sahibi olmak istiyorum. bir de ilk başta 3 aylık dil eğitimine gidip a2 seviyesinde sertifike alacagım. garantörlük belgesini bunun içinde kullanabilir miyim bir de ayrıca eger dil eğitimi için kullanırsam bu belgeyi master başvursu yaptıgımda da kullanma şansım olacak mı

Kilitli