Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Türkçe Öğretmenliği

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Hadrianus

Almanya'da Türkçe Öğretmenliği

Mesaj gönderen Hadrianus » Cum Ara 29, 2017 11:06 pm

Merhaba arkadaşlar. Herkese iyi akşamlar. Bilginiz olabileceğini düşünerek başlık açma gereksinimi duydum. Konuya hakim olanlar kayıtsız kalmazsa çok sevinirim.
Ben Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Yeni mezun oldum. Pedagojik Formasyonum var. Ayrıca Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretim Sertifikam da mevcut. Almanya'da Türkçe Öğretmenliği yapabilmem için;
1- Almanca dil şartı gerekli mi?
2- Başvuru yapabileceğim kanallar nerelerdir?
3- Başvuru süreci nasıl ilerler?

Bu sorularımı yanıtlar ve yardımcı olursanız gerçekten çok büyük sevaba geçmiş olacaksınız :) Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim ;)

Kölner

Re: Almanya'da Türkçe Öğretmenliği

Mesaj gönderen Kölner » Cum Ara 29, 2017 11:50 pm

Sunan nerede ikamet ediyorsunuz?
Almanyaya aile birleşimi vizesi ile gelir calışma izniniz olursa ( calışma izni ihtiva eden bir vize ile gelmeniz lazım) Türkce ögretmenliği yapma sansınız var
Meslegi icra edebilmek için Almanca c1 sertifaknızın olması lazım.
Duisbur- essen Hamburg ve Tübingen deki universitelerde Türkce ögretmenliği bölümleri var.okulların öncelikli tercihi Almanyadaki mezunlar oluyor.
Yinede sansınız var Tr de unıversite mezunu olupta ögretmenliğe baslıyan arkadaslar tanıyorum

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Cmt Ara 30, 2017 1:03 am

Hadrianus yazdı: Cum Ara 29, 2017 11:06 pm Merhaba arkadaşlar. Herkese iyi akşamlar. Bilginiz olabileceğini düşünerek başlık açma gereksinimi duydum. Konuya hakim olanlar kayıtsız kalmazsa çok sevinirim.
Ben Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Yeni mezun oldum. Pedagojik Formasyonum var. Ayrıca Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretim Sertifikam da mevcut. Almanya'da Türkçe Öğretmenliği yapabilmem için;
1- Almanca dil şartı gerekli mi?
2- Başvuru yapabileceğim kanallar nerelerdir?
3- Başvuru süreci nasıl ilerler?

Bu sorularımı yanıtlar ve yardımcı olursanız gerçekten çok büyük sevaba geçmiş olacaksınız :) Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim ;)
Başvurular ve bilgi almak için eyaletlerin veya Regierungsbezirk'lerin e-mail adreslerine mail atabilirsiniz. Şartlar eyaletten eyalete değişebilir.

https://www.bezreg-arnsberg.nrw.de/them ... /index.php

https://www.bezreg-arnsberg.nrw.de/them ... isch_1.pdf

Birinci linkte NRW/Arnsberg bölgesinde yabancı dilde verilecek dersler için öğretmen ilanları, ikinci linkte ise şartlar yer alıyor. Ben şöyle bir göz gezdirdim Almanca dil bilgisi gerekiyor, Goethe C2 belgesi veya TELC gibi bir kurumdan C1 gerekiyor yanlışım yoksa.

Türkçe dil bilgisi için ise yine C1 isteniyor, veya sizin durumunuzda gerekmiyor da olabilir. Ancak Almanca dil bilgisi kesinlikle gerekiyor diyebiliriz.

Hadrianus

Mesaj gönderen Hadrianus » Sal Oca 02, 2018 2:08 am

Teşekkür ederim cevap veren her iki arkadaşa da Türkiye'de ikamet ediyorum. C1 almanca muhabbeti olmasaydı keşke ama doğru ve etik olanı da bu sanırım. Hakkımızda hayırlısı. Avrupa çalışmak istiyorum. Ama dönercilik değil kendi mesleğim olan ve Avrupa'nın da çok fazla açığı olan öğretmenlik yapmak istiyorum. Emeksiz yemek olmuyor malum c1 almanca şart :D

Sezai29

Mesaj gönderen Sezai29 » Sal Oca 16, 2018 4:24 pm

Merhaba arkadaşlar benimde bir sorum olacak
Bende bilgisayar mühendisliği mezunuyum pedegojik formasyonum var bilgisayar öğretmeni olabiliyorum. Ayrica 14 yildir almanyada yasiyorum calisma iznim oturma iznim almancam hepsi var benim turkce ogretmeni olabilme sansim varmi ne yapmam gerekiyor

Arzu kaya

Mesaj gönderen Arzu kaya » Pzt Şub 04, 2019 5:50 pm

Slm bir konu hakkında bilgi almak istiyorum istanbulda 2 yıllık İngilizce bölümü bitirdim 14 senedir Almanya dayım burda kısadönem kurslara katıldım ama sertifika yada belgem yok su anda türkce ögretmenliği yapmak istiyorum Almanya da 6 aylık kurslara gidip belge alsam türkce ögretmenliği yapabilir miyim yalnız istanbulda okudum pedegoji diplomam yok yalnız türkce konusma ve yazmam cok iyi 2 yıllık meslek yuksek okulu mezunlarına böyle bir imkan sunulur mu almanca m kendimi ifade ediyorum sorularım olursa sorabiliyorum türkce dersi verebilmek için cok iyi derecede almanca gerekirmi bazı tanıdığım kişiler kendini ifade edebilen için yeterli alman can olursa okullara basvur türkce ögretmenliği yapabilirsin diyorlar böyle imkanım varsa buradaki Türk cocukların türkce dersleri verebilirim bilginize

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Şub 05, 2019 1:16 am

Yazım kurallarına dikkat etmeniz çok daha önemli..
Yukarıdaki sorunuzda hiçbir yerde noktalama işareti göremedim.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Sal Şub 05, 2019 5:17 pm

Arzu kaya yazdı: Pzt Şub 04, 2019 5:50 pm Slm bir konu hakkında bilgi almak istiyorum istanbulda 2 yıllık İngilizce bölümü bitirdim 14 senedir Almanya dayım burda kısadönem kurslara katıldım ama sertifika yada belgem yok su anda türkce ögretmenliği yapmak istiyorum Almanya da 6 aylık kurslara gidip belge alsam türkce ögretmenliği yapabilir miyim yalnız istanbulda okudum pedegoji diplomam yok yalnız türkce konusma ve yazmam cok iyi 2 yıllık meslek yuksek okulu mezunlarına böyle bir imkan sunulur mu almanca m kendimi ifade ediyorum sorularım olursa sorabiliyorum türkce dersi verebilmek için cok iyi derecede almanca gerekirmi bazı tanıdığım kişiler kendini ifade edebilen için yeterli alman can olursa okullara basvur türkce ögretmenliği yapabilirsin diyorlar böyle imkanım varsa buradaki Türk cocukların türkce dersleri verebilirim bilginize
Yazdiklarinizdan anlasilan ne türkce var ne almanca, önce iki dili iyi bir sekilde ögrenmekle ise baslayin bence.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Şub 05, 2019 6:06 pm

Staatsmann yazdı: Sal Şub 05, 2019 1:16 am Yazım kurallarına dikkat etmeniz çok daha önemli..
Yukarıdaki sorunuzda hiçbir yerde noktalama işareti göremedim, bir çok ek ve kelime de yanlış yazılmış. Böyle mi öğretmen olmayı düşünüyorsunuz ?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

rozva

Mesaj gönderen rozva » Prş May 16, 2019 1:00 am

Merhabalar. Ben de pedagojik formasyon sahibi bir tarih bölümü mezunu olmakla birlikte, halihazırda Almanya'da Avrupa Tarihi (Almanca) yüksek lisans programına devam ediyorum. Bu şartlar altında Türkçe öğretmenliği yapıp yapamayacağım hususunda beni bilgilendirirseniz minnettar olurum.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Pzr May 19, 2019 6:46 pm

Aklıma takılan 2 konu var. Burada görüştüğüm Türkçe öğretmenlerinden bazıları, Almanya'da bu işi yapmanın çok mantıklı olduğunu söylerken; bazıları Türkçe derslerinin yoğun olmadığını, Türkçe dersinin notlara etki etmemesinden dolayı veliler tarafından çok tercih edilmediğini, tercih edilme oranının da giderek düştüğünü söylüyorlar. Yapmak için ne gerekiyor sorusu bir yana, yapmak ve bu meslek üzerine Almanya'da gelecek düşünmek mantıklı mı? Önce bunu düşünmek gerekiyor sanırım. Bilgi sahibi olan varsa aydınlatsın lütfen.

emrekilicer

Mesaj gönderen emrekilicer » Pzr Eyl 08, 2019 9:14 am

capsaicin yazdı: Cmt Ara 30, 2017 1:03 am Başvurular ve bilgi almak için eyaletlerin veya Regierungsbezirk'lerin e-mail adreslerine mail atabilirsiniz. Şartlar eyaletten eyalete değişebilir.

https://www.bezreg-arnsberg.nrw.de/them ... /index.php

https://www.bezreg-arnsberg.nrw.de/them ... isch_1.pdf

Birinci linkte NRW/Arnsberg bölgesinde yabancı dilde verilecek dersler için öğretmen ilanları, ikinci linkte ise şartlar yer alıyor. Ben şöyle bir göz gezdirdim Almanca dil bilgisi gerekiyor, Goethe C2 belgesi veya TELC gibi bir kurumdan C1 gerekiyor yanlışım yoksa.

Türkçe dil bilgisi için ise yine C1 isteniyor, veya sizin durumunuzda gerekmiyor da olabilir. Ancak Almanca dil bilgisi kesinlikle gerekiyor diyebiliriz.
Merhaba,
Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. Arnsberg dışında ki bölge hükümetlerinin sanal sayfalarına nasıl ulaşabilirim? Böyle bir liste var mıdır? Ya da federal devlet sanal sayfasından ulaşabilir miyim? Teşekkürler.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Pzr Eyl 08, 2019 11:41 pm

Arzu kaya yazdı: Pzt Şub 04, 2019 5:50 pm Slm bir konu hakkında bilgi almak istiyorum istanbulda 2 yıllık İngilizce bölümü bitirdim 14 senedir Almanya dayım burda kısadönem kurslara katıldım ama sertifika yada belgem yok su anda türkce ögretmenliği yapmak istiyorum Almanya da 6 aylık kurslara gidip belge alsam türkce ögretmenliği yapabilir miyim yalnız istanbulda okudum pedegoji diplomam yok yalnız türkce konusma ve yazmam cok iyi 2 yıllık meslek yuksek okulu mezunlarına böyle bir imkan sunulur mu almanca m kendimi ifade ediyorum sorularım olursa sorabiliyorum türkce dersi verebilmek için cok iyi derecede almanca gerekirmi bazı tanıdığım kişiler kendini ifade edebilen için yeterli alman can olursa okullara basvur türkce ögretmenliği yapabilirsin diyorlar böyle imkanım varsa buradaki Türk cocukların türkce dersleri verebilirim bilginize

Kendinizi anlatabilmeniz bence hic yeterli degil. Burada Turkce dersi aliyorum, ve o terimleri vs bilmeniz gerek. Yabanci bir ogrenci soru sordugunda cok iyi aciklayabilmeniz gerek.