Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ögrneciyken BLUE Card / Çalışma Vizesi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
pntrtz

Ögrneciyken BLUE Card / Çalışma Vizesi

Mesaj gönderen pntrtz » Sal Eyl 12, 2017 6:38 pm

Arkadaşlar selam,

Türkiye'den lisans bitirdim, 2 yıllık çalışma sonrası master için Almanya'ya geldim (mühendislik). Burda bi firma ile görüşüyorum ve doğrudan full time işe alıma gibi bir durum olabilir ilerleyen aylar içerisinde. Teklife göre blue card'a ya da çalışma vizesine başvuracağım, ancak merak ettiğim durum öğrenci oturumu varken böyle bir başvuruda bulunmak sorun oluyor mu?

Ve diyelim başvurdum ve aldım, okulu bırakmamız gerekiyor mu? Sınavlara gitmem için şirketten izin alabilirim ancak öğrenci vizesi iptal olunca öğrencilik de iptal oluyor gibi bir durum söz konusu mu? Yabancılar polisinden tam detaylı bilgi alamadım, belki konu hakkında tecrübeli birileri vardır diye buraya sormak istedim.

Lakarar

Re: Ögrneciyken BLUE Card / Çalışma Vizesi

Mesaj gönderen Lakarar » Sal Eyl 12, 2017 9:51 pm

Hocam bir sikinti olmaz bas vuru hakkin var cünkü sen master icin gelmissin ve burda master icin gelip egitim sirasinda is bulanlara avantajlar saglaniyor.Tek istedikleri belge seni ise alacaklari sirketten neden bir avrupa vatandasini almadiniz sorusuna mantikli yanit verir ve devleti ikna edebilirse sana direk 2 yil ondan sonra yani 2 yil gectikten sonra vergini ödüyor ve gecinebiliyorsan süresiz oturuma ceviriyorlar.Süresiz oturum hakkini aldiktan sonra alman vatandasligina basvuru hakki kazaniyorsun. Bu bilgilerimi bilmen isine yarar belki umaraim hersey hayirlisi olur senin icin.Basarilar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eyl 14, 2017 12:16 am

ögrencilik bitmeden farkli bir oturum türüne cevrim normalde olmuyo. ama yabancilar dairesiyle konusmaya gidip bilgi alabilirsin fakat verecekleri cevabin türkiyeye gidip ilgili vize türüne basvurman gerektigi olmasi yüksek bir ihtimal ama belli olmaz yine gidip konus ve dogru bilgi al. calisma oturumun varken ögrencilik yapabilirsin.

pntrtz

Mesaj gönderen pntrtz » Prş Eyl 14, 2017 12:34 am

@Lakarar @welly275 cevabınız için çok teşekkür ederim. Henüz üniversitenin olduğu şehire gidemedim, dil kursu için başka bir yerdeyim. Gittiğimde yüz yüze sorup daha net bilgi almaya çalışırım tabii ki. Eğer master için gelip de okul bitmeden iş bulanlara kolaylık sağlanıyorsa çok iyiymiş :)

pntrtz

Mesaj gönderen pntrtz » Pzr Kas 12, 2017 3:27 am

uygar yazdı: Prş Eyl 14, 2017 9:52 am Sonucu bizlerle de paylasirsan cok memnun olurum
Kusura bakmayın yazamadım koşturmaktan uzun bir süredir. Hem çalışacağım yerden (çok fazla yabancı çalıştığı için sürece hakimler) hem de yabancı ofisinden aldığım bilgiye göre, eğer firmanın teklif ettiği brüt maaş, Blue Card için gerekli olan alt limitin üstünde ise buradan direk başvuruyu yapabiliyoruz, hatta hali hazırda burada olduğumuz için süreç hızlı bile ilerliyormuş. Ancak bu limitin altındaki işlerde çalışmak için, Türkiye'ye dönüp de çalışma vizesine başvuru yapmak gerekebiliyormuş. İkinci durum için de istisnalar olabiliyormuş, eyalete göre, hatta yabancı ofisindeki polisin insiyatifine göre bile değişkenlik gösterebilir dediler. Bayern için süreç zorlu oluyormuş örneğin, benim bulunduğum Hesse için ise biraz daha rahatmış.

Blue Card için alt limit ise 2018den itibaren mühendisler için aylık brüt 3380€.

Maschba

Mesaj gönderen Maschba » Prş Kas 30, 2017 6:39 pm

pntrtz yazdı: Pzr Kas 12, 2017 3:27 am Kusura bakmayın yazamadım koşturmaktan uzun bir süredir. Hem çalışacağım yerden (çok fazla yabancı çalıştığı için sürece hakimler) hem de yabancı ofisinden aldığım bilgiye göre, eğer firmanın teklif ettiği brüt maaş, Blue Card için gerekli olan alt limitin üstünde ise buradan direk başvuruyu yapabiliyoruz, hatta hali hazırda burada olduğumuz için süreç hızlı bile ilerliyormuş. Ancak bu limitin altındaki işlerde çalışmak için, Türkiye'ye dönüp de çalışma vizesine başvuru yapmak gerekebiliyormuş. İkinci durum için de istisnalar olabiliyormuş, eyalete göre, hatta yabancı ofisindeki polisin insiyatifine göre bile değişkenlik gösterebilir dediler. Bayern için süreç zorlu oluyormuş örneğin, benim bulunduğum Hesse için ise biraz daha rahatmış.

Blue Card için alt limit ise 2018den itibaren mühendisler için aylık brüt 3380€.
Kardeşim gezinirken gözüme takıldı konu. Ne yaptın alabildin mi blue card'ı ?

aida

Mesaj gönderen aida » Cum Ara 01, 2017 12:33 am

bu durum master okuyanlar için mi geçerli, bachelor okuyanlar iyi bir iş bulsa da geçiş yapabiliyor mu işçi vizesine?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ara 06, 2017 4:36 pm

pntrtz yazdı: Pzr Kas 12, 2017 3:27 am Kusura bakmayın yazamadım koşturmaktan uzun bir süredir. Hem çalışacağım yerden (çok fazla yabancı çalıştığı için sürece hakimler) hem de yabancı ofisinden aldığım bilgiye göre, eğer firmanın teklif ettiği brüt maaş, Blue Card için gerekli olan alt limitin üstünde ise buradan direk başvuruyu yapabiliyoruz, hatta hali hazırda burada olduğumuz için süreç hızlı bile ilerliyormuş. Ancak bu limitin altındaki işlerde çalışmak için, Türkiye'ye dönüp de çalışma vizesine başvuru yapmak gerekebiliyormuş. İkinci durum için de istisnalar olabiliyormuş, eyalete göre, hatta yabancı ofisindeki polisin insiyatifine göre bile değişkenlik gösterebilir dediler. Bayern için süreç zorlu oluyormuş örneğin, benim bulunduğum Hesse için ise biraz daha rahatmış.

Doğru.
İstanbul'dan bir arkadaşım iş başvurusu yaparak Almanya'ta geldi IT bölümünde çalışıyor.
Ne eğitim için ne dil kursu için, direk çalışma vizesiyle geldi.
Yıllık brüt maaşı sanırım 39.000 küsürdü ve minimum limitin latında kalıyordu, prosedür gereği tekrar TR'ye gönderildi ve bir kaç ay sonra maaşı çalışma kanununa uygun şekilde tekrar düzenlenip Almanya'ya geldi.
Sen de aynı şekilde öğrenci olsan bile iyi bir teklif alırsan vizeni değiştirebilirsin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

pntrtz

Mesaj gönderen pntrtz » Pzr Ara 10, 2017 6:05 pm

Maschba yazdı: Prş Kas 30, 2017 6:39 pm Kardeşim gezinirken gözüme takıldı konu. Ne yaptın alabildin mi blue card'ı ?
Mart sonuna geldi hocam randevu :D o sürece kadar öğrenci vizemdeki 120günlük hakkı kullanacağım.

@aida
Ben Türkiye'deki bachelor diplomamı da göstereceğim Blue Card başvurusu esnasında. Dolayısıyla ilgili bölümden diploma göstermek gerekli, henüz bachelor okuyorsan bu sıkıntı olabilir diye biliyorum, Blue Card belli meslek dalları için geçerli sadece (mühendislik, IT, doktorluk vs...) ancak normal çalışma vizesi için maalesef bilgim yok.