Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

NRW Yabanci Ögrenciler Harc Ücretleri

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

NRW Yabanci Ögrenciler Harc Ücretleri

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 08, 2017 3:25 pm

Son yapilan resmi aciklamaya göre su anda NRW de yabanci ögrenciler icin planlanan dönem basi 1500 Euro harc uygulamasi halen daha netlik kazanmadi. En son 2 gün önce yapilan resmi aciklamada, gecen yaz dönemi yabanci ögrenciler icin harc uygulamasini getiren Baden-Württemberg deki rakamlar göz önüne alinacak.

Bilhassa NRW eyaletinde bulunan Fachhochschule lerin yaptigi itiraz ve elestiriler ile kararin cikmasi sürekli olarak gecikmisti. Ögrenci sayisinda düsüs olacagindan endise eden NRW deki üniversiteler gelecek olan harc uygulamasinin maddi olarak getirisinden cok negatif etkilerinin olacagi kanisindalar.

Bu sebeple yapilan son aciklamada, ilk olarak bu sene Baden-Württemberg de uygulanan modelin resmi verileri beklenecek. Harc uygulamasi ile birlikte Baden-Württemberg üniversitelerinde AB disindan gelen ögrencilerin sayisi kontrol edilecek. Kasim ayi sonunda üniversiteden gelecek resmi rakamlara göre, sayet AB disindan gelen ve bu kis dönemi eyalette kayit olan ögrenci sayisinda ciddi bir düsüs yoksa, gelecek yaz dönemi veya 2018 kis döneminden itibaren NRW eyaletinde sadece AB disindan gelen ve harc ücretinin geldigi dönemde yeni kayit olan ögrenciler harc ücreti ödeyecekler. Su an hali hazirda NRW de egitime devam eden ögrenciler kesin olarak bu harc ücretlerinden muaf olacaklar. Fakat örnegin baska bir eyalette egitime baslayip, NRW de bir üniversiteye gecis yapanlar da harc ücreti ödeyecekler.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

John Steinbeck

Re: NRW Yabanci Ögrenciler Harc Ücretleri

Mesaj gönderen John Steinbeck » Çrş Kas 08, 2017 7:12 pm

Simdi o sonuçlara göre coktan harc uygulamasi gelmis bolgedende uygulama geri cekilebilir mi ?

Birde bu univeristelerin tanitim sayfalarinin guncellemesi ortalama ne zaman biter sizce ?

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş Kas 08, 2017 10:25 pm

Bu Sommersemester basvuru yaparken NRW yi de cikaracaktim listeden. En iyisi kasim sonunu bekleyip ona göre hareket etmek. Sansim varsa 1 Semester la yirtarim belki :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 22, 2017 2:00 pm

Ilk gelen haberler oldukca ümit verici. Dün yapilan eyalet meclisi toplantisinda Baden-Württemberg den raporlar geldi ve bir önceki yila göre Baden-Württemberg de gecen yila göre AB disindan gelen yabanci ögrencilerin sayisinda %26 gibi ciddi bir düsüs oldugu ortaya cikti. Bilhassa Almanya nin en büyük sendikasi olan DGB ve Almanya nin YÖK ü sayilan Landesrektorenkonferenz de acik bir sekilde harc uygulamasina karsi ciktiklarini acikladilar. Bu durumda su an icin NRW de harc ücreti olayi tamamen rafa kalkmadi ama ihtimal ciddi bir sekilde zayiflamis gözüküyor.
www.deutschstudent.com

ahmetua

Mesaj gönderen ahmetua » Çrş Kas 22, 2017 2:29 pm

Physiker yazdı: Çrş Kas 22, 2017 2:00 pm Ilk gelen haberler oldukca ümit verici. Dün yapilan eyalet meclisi toplantisinda Baden-Württemberg den raporlar geldi ve bir önceki yila göre Baden-Württemberg de gecen yila göre AB disindan gelen yabanci ögrencilerin sayisinda %26 gibi ciddi bir düsüs oldugu ortaya cikti. Bilhassa Almanya nin en büyük sendikasi olan DGB ve Almanya nin YÖK ü sayilan Landesrektorenkonferenz de acik bir sekilde harc uygulamasina karsi ciktiklarini acikladilar. Bu durumda su an icin NRW de harc ücreti olayi tamamen rafa kalkmadi ama ihtimal ciddi bir sekilde zayiflamis gözüküyor.
bu %26 ' lık düşüş üniversite ve vize başvurularının kabul alma oranlarını yükseltirmi tahmini olarak yani başvurularda bir düşüş var ise kabul alma kısmında daha fazla yardımcı olabilirler mi?

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Çrş Kas 22, 2017 11:30 pm

Çok sevindirici bir haber oh ya her yer eşit olmali istedigimiz yerde okuyabilelim ...

atakan61

Mesaj gönderen atakan61 » Çrş Kas 22, 2017 11:56 pm

Türkiye'de lisans eğitimi görmekteyim öğrenimimi Almanya'da devam ettirmek istiyorum Alman vatandışlığım var bu durumda ben de yabancı öğrenci statüsüne mi giriyorum bilginiz var mı acaba kurun yükseldiği bu zamanlarda bu miktar bir hayli fazla ne yazık ki.

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Prş Kas 23, 2017 10:40 am

Alman vatandaşlığınız varsa yabancı öğrenci kategorisine giremezsiniz ki... Benim burada Pakistandan, Sri Lanka'dan birçok köken farklı olsa da Alman vatandaşlığı olan arkadaşım vardı. Hiçbiri harç ödemedi.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 23, 2017 11:27 am

ahmetua yazdı: Çrş Kas 22, 2017 2:29 pm bu %26 ' lık düşüş üniversite ve vize başvurularının kabul alma oranlarını yükseltirmi tahmini olarak yani başvurularda bir düşüş var ise kabul alma kısmında daha fazla yardımcı olabilirler mi?
Vize icin bir etkisi olmaz ama Baden-Württemberg deki basvurularda kabul alma oranini yükseltir(ön kabul degil, direk kabul).
www.deutschstudent.com

atakan61

Mesaj gönderen atakan61 » Prş Kas 23, 2017 5:52 pm

nepharyl_ yazdı: Prş Kas 23, 2017 10:40 am Alman vatandaşlığınız varsa yabancı öğrenci kategorisine giremezsiniz ki... Benim burada Pakistandan, Sri Lanka'dan birçok köken farklı olsa da Alman vatandaşlığı olan arkadaşım vardı. Hiçbiri harç ödemedi.
teşekkürler bilgi için için peki arkadaşlarınız başvuru yaparken yine uluslararası kısımdan mı yaptılar başvuruyu yani okulda yabancı öğrenci statüsünde miydiler bilginiz var mı bu konuda ?