Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DSH ve TestDaF Tecrubeleri-3

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
nepharyl

DSH ve TestDaF Tecrubeleri-3

Mesaj gönderen nepharyl » Cmt Kas 19, 2016 7:42 pm

Merhabalar,
DSH sinavi belli tarihlerde mi yapiliyor? Her universitenin farkli tarihte mi mesela? Kac ayda bir oluyor tahmini?
Ben su an A1 Almanca\'dayim ve Goethe\'ye basliyorum onumuzdeki ay. Seviyemi bilmesem de A2den baslarim diye umutlaniyorum. Kurs Subat\'ta bitecek ve Nisan sonunda Bochum Universite\'sinin ASTA kursuna katilmayi planliyorum. Orada B1 ve DSH hazirlik kursu alip girmeyi planliyorum ancak B1 Temmuz\'da bitecek ve DSH kursu ne kadar suruyor bilmiyorum. Ona da 2 ay dersek Eylul\'de bitmis olacak. Ekim\'de DSH sinavi oluyor mu?
Istedigim Universite Bonn, DSH-1 istiyor. Su an Gazi\'de Ingilizce Ogretmenligi okuyorum, lise mezuniyet puanim 85+, universite giris puanim da guzel. Ancak transkriptim cok ic acici degil 2.40larda... (Bunlar onemli mi bilmesem de yazmak istedim )
Siteyi 2 aydir takip ediyorum ancak DSH sikligi ile ilgili bir bilgi goremedim. Ve ola ki denk gelirse Bochum dil kursuyla ilgili biri gorus bildirirse cok sevinirim. Onun yerine yine Bonn, Mainz, Heidelberg de olabilir, kurs onerisine de acigim. Simdiden cok cok tesekkurler.

lilwayne

Re: DSH ve TestDaF Tecrubeleri-3

Mesaj gönderen lilwayne » Cmt Nis 15, 2017 11:53 pm

bn dsh sınavını ilk girdiğim sınavda ama sınırdan dsh iki ile geçtim. 4 ay özel bir kursa gitmiştim heidelberg de ama bi işe yaramadı (önceden a2 almancam vardı) bence en iyisi bir üniversitenin sınavına yoğunlaşıp onun resmi kursuna gitmek (hazırlık). Ben Mannheim unide girmiştim. leseverstehen hariç herşeyi aşağı yukarı kolaydı. almanca öğrenim veren üniversiteler en az DHS2 istiyorlar.

dsh sınavlarını uniler yapıyor ve aşağı yukarı her ay farklı bir unininkini illaki bulunabilir. onların internetten kendi sitelerinde terminleri yazıyor.

muratbilgen

Mesaj gönderen muratbilgen » Çrş Nis 19, 2017 10:15 am

lilwayne yazdı:bn dsh sınavını ilk girdiğim sınavda ama sınırdan dsh iki ile geçtim. 4 ay özel bir kursa gitmiştim heidelberg de ama bi işe yaramadı (önceden a2 almancam vardı) bence en iyisi bir üniversitenin sınavına yoğunlaşıp onun resmi kursuna gitmek (hazırlık). Ben Mannheim unide girmiştim. leseverstehen hariç herşeyi aşağı yukarı kolaydı. almanca öğrenim veren üniversiteler en az DHS2 istiyorlar.

dsh sınavlarını uniler yapıyor ve aşağı yukarı her ay farklı bir unininkini illaki bulunabilir. onların internetten kendi sitelerinde terminleri yazıyor.
Merhaba Lilwayne,
Ben de KİT'den şartlı kabul aldım. Ekim ayında KİT'nin kendi kursu başlayacak ancak o süre zarfında F+U Heidelberg kursuna yazılmayı düşünüyorum. 3 Aylık yazılmayı düşünüyorum. Şu an B1 seviyesinde almancam. F+U heidelberg'ten memnun muydun?
Kursun kendi yurtlarında mı kaldın? Tavsiyelerini öğrenmek isterim. Yardımların için şimdiden teşekkür ederim.

Nkisa

Mesaj gönderen Nkisa » Cum Nis 28, 2017 11:23 am

muratbilgen yazdı:Merhaba Lilwayne,
Ben de KİT'den şartlı kabul aldım. Ekim ayında KİT'nin kendi kursu başlayacak ancak o süre zarfında F+U Heidelberg kursuna yazılmayı düşünüyorum. 3 Aylık yazılmayı düşünüyorum. Şu an B1 seviyesinde almancam. F+U heidelberg'ten memnun muydun?
Kursun kendi yurtlarında mı kaldın? Tavsiyelerini öğrenmek isterim. Yardımların için şimdiden teşekkür ederim.

KIT'den bachelor mu master dan mı sartlı kabul aldın ? Ben de KIT'den master şartlı kabul almama rağmen Mayıs ayının sonuna kadar kayıt yaptırma şansı verdiler. Nasıl şartlı kabul anlayamadım ben.

muratbilgen

Mesaj gönderen muratbilgen » Cum Nis 28, 2017 11:35 am

Nkisa yazdı:KIT'den bachelor mu master dan mı sartlı kabul aldın ? Ben de KIT'den master şartlı kabul almama rağmen Mayıs ayının sonuna kadar kayıt yaptırma şansı verdiler. Nasıl şartlı kabul anlayamadım ben.
KİT'den master şartlı kabul aldım. Mart sonuna kadar başvuru alıyordu benim başvuru yaptığım master programı. Bana da yaz dönemi için kabul verdi. Ancak kış dönemine uzatacağım kabulümü.

Nkisa

Mesaj gönderen Nkisa » Cum Nis 28, 2017 11:41 am

muratbilgen yazdı:KİT'den master şartlı kabul aldım. Mart sonuna kadar başvuru alıyordu benim başvuru yaptığım master programı. Bana da yaz dönemi için kabul verdi. Ancak kış dönemine uzatacağım kabulümü.
Uzatılabiliyor mu ? Bu arada Maschinenbau'dan aldım kabulu fakat bana testdaf için 3 semester hak verdikleri yazdıkları halde ek olarak mayıs ayının sonuna kadar kayıt yaptırabileceğim yazıyor. Ben işin içinden çıkamadım üstelik testdaf sonucumda yok.

muratbilgen

Mesaj gönderen muratbilgen » Cum Nis 28, 2017 11:54 am

Nkisa yazdı:Uzatılabiliyor mu ? Bu arada Maschinenbau'dan aldım kabulu fakat bana testdaf için 3 semester hak verdikleri yazdıkları halde ek olarak mayıs ayının sonuna kadar kayıt yaptırabileceğim yazıyor. Ben işin içinden çıkamadım üstelik testdaf sonucumda yok.
Şu an nerde dil kursuna gidiyorsun? KİT'nin kendi resmi dil kursu hakkında bilgin var mı? Heidelbergte hangi dil kursuna gidiyorsun? Ben F+U heidelberg dil kursuna yazıldım.

Nkisa

Mesaj gönderen Nkisa » Cum Nis 28, 2017 12:25 pm

muratbilgen yazdı:Şu an nerde dil kursuna gidiyorsun? KİT'nin kendi resmi dil kursu hakkında bilgin var mı? Heidelbergte hangi dil kursuna gidiyorsun? Ben F+U heidelberg dil kursuna yazıldım.
Eğer vize alabilirsem ben de F+U heidelberg dil kursa gideceğim de okulla ilgili sorunu halletmem lazım. Kabulum yanacak diye korkuyorum. Sana nasıl bir şartlı kabul verdiler ? Koşulları ne ? Bana kesin kabul vermiş gibi hareket etmemi istiyorlar.

muratbilgen

Mesaj gönderen muratbilgen » Cum Nis 28, 2017 2:03 pm

Senin bachelor için mi kabulün var? Gürkan Bey'le başvuru yapmadınız mı?

Nkisa

Mesaj gönderen Nkisa » Cum Nis 28, 2017 3:29 pm

muratbilgen yazdı:Senin bachelor için mi kabulün var? Gürkan Bey'le başvuru yapmadınız mı?
Hayır. Master kabulum var. Kendim başvurdum bir yerden destek almadım.

muratbilgen

Mesaj gönderen muratbilgen » Cum Nis 28, 2017 3:44 pm

ben uzatma işlemi nasıl oluyor bilmiyorum ama Gürkan Bey formalite icabı gene başvuru yapacağız diyor. O işlerle kendisi ilgilenecek benim için.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Cmt Eyl 23, 2017 7:05 pm

Arkadaşlar herkese selam.
Geçen sene Eylül ayında Almanya'ya geldim ve Duisburg'da A2 kursundan başladım. İlk DSH deneyimimde maalesef %64 le DSH 1 almıştım. Geçen hafta ise yazılıdan DSH 3 sözlüden DSH 2 alarak toplamda DSH 2 sertifikasını almış bulunmaktayım. Yapılması gerekenler sınavı gözünüzde büyütmeyin,günü gününe çalışın ve ekstra 1,5 saat kelime tekrarı,geçmiş gramatik vs. gibi pratikler yapın. Bunu yaklaşık 3-4 ay boyunca yaparsanız,geçmemeniz için hiç bir neden yok.Benim için artık sıra Master'da... :)
Herkese başarılar ve iyi forumlar.
Be different,make a difference...

kadiratik

Mesaj gönderen kadiratik » Çrş Eki 11, 2017 3:55 am

burak0992 yazdı: Cmt Eyl 23, 2017 7:05 pm Arkadaşlar herkese selam.
Geçen sene Eylül ayında Almanya'ya geldim ve Duisburg'da A2 kursundan başladım. İlk DSH deneyimimde maalesef %64 le DSH 1 almıştım. Geçen hafta ise yazılıdan DSH 3 sözlüden DSH 2 alarak toplamda DSH 2 sertifikasını almış bulunmaktayım. Yapılması gerekenler sınavı gözünüzde büyütmeyin,günü gününe çalışın ve ekstra 1,5 saat kelime tekrarı,geçmiş gramatik vs. gibi pratikler yapın. Bunu yaklaşık 3-4 ay boyunca yaparsanız,geçmemeniz için hiç bir neden yok.Benim için artık sıra Master'da... :)
Herkese başarılar ve iyi forumlar.
Hangi kursa gittin acaba ? Memnun kaldin mi?

judavidx

Mesaj gönderen judavidx » Sal Kas 21, 2017 2:53 pm

Merhabalar 6.5 aylık dil kursu vizesi öğrenci vizesine cevrilir mi. Bi sorun çıkar mı ? Şuan için bi kabulum şartlı kabulum yok ama 6.5 ayda dsh alabilirim kesin diye düşünüyorum uni başvurusunu da kendim yapacağım... Yoksa Türkiye ye dönüp yeni islem mi yapmaliyim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 21, 2017 5:43 pm

judavidx yazdı: Sal Kas 21, 2017 2:53 pm Merhabalar 6.5 aylık dil kursu vizesi öğrenci vizesine cevrilir mi. Bi sorun çıkar mı ? Şuan için bi kabulum şartlı kabulum yok ama 6.5 ayda dsh alabilirim kesin diye düşünüyorum uni başvurusunu da kendim yapacağım... Yoksa Türkiye ye dönüp yeni islem mi yapmaliyim
Baslikla ne alakasi sorunun?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

judavidx

Mesaj gönderen judavidx » Sal Kas 21, 2017 8:46 pm

Sorular cevaplanmıyordu buraya yazmak zorunda kaldım

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Çrş Kas 22, 2017 3:21 am

muratbilgen yazdı: Çrş Nis 19, 2017 10:15 am Merhaba Lilwayne,
Merhaba muratbilgen, Ben de KIT ünisinde okumak istiyorum ve şuan almancam b2 düzeyinde. Ekim ayında KIT nin kendi kursuna başlayacağını söylemişsin sanırım şuan başladın hatta bitirmeye yakın bile olabilirsin. KIT nin kursu hakkında genel bilgiler verebilir misin? DSH'ya yönelik hazırlanmak için iyi bir kurs mu? DSH örnek sınavları vs yapılıyor mu? Ve kursa girmek için ne düzeyde bir Almancanın olması lazim? Internette davet edilmek için B1 düzeyi yeterli diyorlardi ancak her hangi bir sertifika vs istemiyorlar kurs kayıt belgesi bile kabul oluyor diyorlar bu kadar basit mi? Ben Goethe B2 kursunu bitirdim şuan turkiyede herhangi bir sertifika vs sınavına girmeden kayıt olabiliyor muyuz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 22, 2017 3:15 pm

judavidx yazdı: Sal Kas 21, 2017 8:46 pm Sorular cevaplanmıyordu buraya yazmak zorunda kaldım
Ayni anda 3-4 baslikta ayni soru yönetilmis ve cevap verilmis.

viewtopic.php?f=10&t=11410&p=126884#p126884
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

himes

Mesaj gönderen himes » Cmt Ara 23, 2017 1:00 am

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,
Ben Almanya'ya gelmeden önce Türkiye'de ilk olarak lisede almanca öğrenmeye başladım. Buna ek olarak B2 kursu sonuna kadar Goethe Institut'a gittim ve buradan Goethe B2 sertifikası aldım. Sonrasında 4 senelik inşaat mühendisliği lisans eğitimim boyunca almancadan çok fazla uzak kaldım ve çoğu şeyi unuttum diyebilirim bilindiği gibi dil üzerine düşülmediği zaman çabuk unutuluyor. Sonrasında yüksek lisans eğitimim için Almanya'da karar kıldım. Bunun için DSH sınavına girmeye karar verdim. Tavsiye üzerine TU Dortmund'da Interstudo'nun B2 ve C1 kurslarına gittim. Interstudo özellikle başta Ruhr bölgesi olmak üzere Almanya'nın en iyi DSH hazırlık kurslarından birisi bana göre. Kursun fiyatı ne kadardır, her kur kaç ay sürer vs. her türlü bilgiyi www.interstudo.de web sitesinden bulabilirsiniz.Buradaki hocalar aynı zamanda TU Dortmund DSH'sını hazırlayan hocaları bünyesinde barındırıyor. B2 kursunda hocalarım Frau Labanauskaite-Balz ve Frau Lode-Gerke idi. Frau Labanauskaite-Balz Litvanya kökenli olduğu için konuşması hafif aksanlı kendi ülkesinde Germanistik doktorası yapmış. Bunun yanında çok sabit fikirliydi öğrencilerin düşüncelerine çok fazla önem vermezdi yani biraz burnu havada birisi ama Grammatik'i iyi öğretir. Frau Lode-Gerke ise ne iyi ne kötüydü normal bir hocaydı. B2 kursu Dsh hazırlığı açısından çok yoğun değildi rahat bir havada geçmişti bana göre, dolayısıyla kafamda buraya yönelik bir takım şüpheler oluşmuştu ta ki C1 kursunda Frau Kotskou-Eggenwirth ve Frau Wenzel ile tanışana kadar. Frau Kotskou-Eggenwirth bildiğim kadarıyla Yunan kökenli ama Almanya'da doğmuş büyümüş Germanistik mezunu ve bir Almandan daha çok almancaya hakim bir öğretmen ayrıca öğrenciye derste ve ders dışında her konuda yol gösteren ve yardım eden birisidir. Bilhassa Leseverstehen ve Text Produktion kısmında bize sınavda çıkabilecek bütün kalıpları,kelimeleri üzerinde sürekli durarak öğretti. Frau Wenzel ise Macaristan kökenli DSH'da bütün Hörverstehen kağıtlarını sadece kendisi kontrol eder. Dolayısında Hörverstehende nelere dikkat etmemiz gerektiğini fazlasıyla öğrendik. Ayrıca kurs boyunca kendisi ile çok sayıda hörverstehen yaptık. Grammatikte bütün konuları B2 de gördüğümüz için C1'de sadece tekrar yaptık. C1 kursunun yanında ekstra olarak haftada bir kez Mündliche Ausdruck yani sözlü konuşma derslerimiz vardı.Burada her hafta bir tema üzerinde konuşurduk. Eğer bu derslerde sürekli aktif olursanız Dsh sözlü sınavından muaf tutuluyorsunuz. Sadece Dsh yazılı sınavına giriyorsunuz. Konuşma kısmında çok hata yapıyorsanız ama yinede konuşmak için gayret ediyorsanız hiç korkmayın çok rahat bu kısımdan muafiyet alabilirsiniz ve ben de mündlich kısmından Dsh-2 ile muaf oldum. DSH sınavını Dortmund'da yazmak isterseniz mutlaka TU Dortmund'dan Zulassung almanız lazım. Hiç sıkıntı yapmayın bu konuda her türlü prosedürü kurs hocalarınızdan öğreniyorsunuz ve final günü geldi çattı Aralık 2017'de DSH'ya girdim. Leseverstehen'i çok zordu ve bence saçmaydı, ilgimi çeken bir konu değildi üstelik.Konusu ise ebeveynlerin çocuklarını doğru davranışlara yönlendirmesi için onları ödüllendirmesi ve çocukların böylece hazırlopçuluğa alışması, çocuklarda nasıl bir psikoloji oluşuyor vs. saçma bir konuydu.Aldığım en kötü sonuç bu kısımdaydı. Grammatik ise normal zorluktaydı kursa sürekli giden birisi grammatikte sorun yaşamaz eğer evde tekrar ederse.Hörverstehen ise bence basitti ve yüzde yüze yakın bir sonuç aldım. Konusu Almanya'da komşuluk ilişkileri,apartmanda insanların birbirini tanımaması ve günlük hayatta insanların yardımsever olmaları vs. idi. Sınavda hörverstehen texti 2 kez okunur. Her Dsh'da 1. okumayı Frau Kotskou-Eggenwirth okur.Sonrasında 2. okumayı Frau Brattinga-Aboubakar yapar ve kendisi biraz hızlı okur.Hörverstehen'e yardımcı olması için boş zamanlarınızda almanca Tv kanalları ve radyoları takip edin zaten zamanla kulak dolgunluğuna sahip oluyorsunuz. Textproduktion konusu ise Avrupa Birliği ülkelerinde insanların araba kullanma alışkanlıkları,bu kişileri çevremizi korumak açısından nasıl toplu taşımaya yönlendirebiliriz neler yapabiliriz vs. idi. Textproduktionla ilgili kalıpları derste fazlasıyla öğrendiğim için ayrıca kursta daha önce Dsh sınavında çıkmış konu listesini bize verdikleri için her konuyla ilgili araştırma yapmıştım haliyle bu kısımda fazla büyük bir sürprizle karşılaşmadım. Çok klişe olacak belki ama kursa devamsızlık yapmadan devam ederseniz ve bu kursta her öğrendiğiniz konuyu evde sıcağı sıcağına tekrarlarsanız çok fazla korkmayın DSH'dan. Çok şükür ki ilk Dsh'ya girişimde DSH 2 alarak 6 aylık Dsh maceramı güzel bir sonla noktalamış oldum.

tommytopal

Mesaj gönderen tommytopal » Sal Şub 27, 2018 10:37 pm

Merhaba Arkadaslar,
ben Testdaf sinavina hazirlaniyorum ve 26. 04.2018 "de sinava girecegim, Tecrübelerinizi ilgiyle okudum fakat sinava calisma sekilleri konusunda yeterli bilgiye ulasamadim.
Sizden ricam Hörverstehen ve Mündlich kisimlarina nasil hazirlandiginiz hakkinda bilgi verebilirmisiniz?
Ben Subat 2017 de Almanya"da A2/2 kursuna basladim, 03.02.2018 Telc B2 sinavina girdim, Mündlich bölümünden gectim yazili bolumun sonucu gelmedi. ( B2 sertifikasina ihtiyacim yok, sinav stresi ve düzenli calisma aliskalnligi kazanmak icin girmistim. VHS "de dil kursuna gidiyorum acikcasi siniftaki herkes hazirlik yapinca bende katildim. Konusma ve yazma konusunda eksiklerimi görüp kapatmama yardimci oldu.
Mündlich kisminda butun herkesle ayni anda konusmak kotu degil mi?