Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Vustic

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen Vustic » Sal Eki 31, 2017 12:09 am

herr_sieben yazdı: Pzt Eki 30, 2017 10:11 amevet
Peki calisma izni ne durumda oluyor?

echelon

Mesaj gönderen echelon » Sal Eki 31, 2017 8:50 pm

Kaygusuzburcu yazdı: Cum Eki 27, 2017 4:05 pm Arkadaşlar merhaba. Benim geçen hafta 18 ekimde konsoloslukta ulusal vize için randevum vardı. Okuldan herhangi bir kabulüm yoktu. Ama okulun dil kursuna kayıt yaptırdım kayıt belgemi sundum konsolosluğa. Ne almanca ne de İngilizce dil sertifikam yok. Ama tabi İngilizcem orta düzeyde. Almanya'da dayım yaşıyor davetiyemi kendisi gönderdi. Onun yanında kalacağım masraflarım ona ait, maddi durumu çok iyi. Gelelim esas konuya. Bugün tam 9.gün ve pasaportum şuan elimde. Bu forumda yazılanları ilk okuduğumda ertesi gün konsoloslukta randevum vardı ve sanki bütün evrakları boşuna yapmışım ve görüşmeye de boşuna gidecekmişim gibi hissettim. Ama gerçekten öyle değil. Siz yeter ki kendinizden emin olun. Emin bir şekilde konuşun. Gerçekten İstediğinizi belli edin motive olduğunuzu gösterin. Çünkü onların istediği şey tam olarak bu. Büyük bir korkuyla gitmiştim ama karşımdaki hanımefendiyle konuşurken çol rahat güleç ve kendimden emindim. Ne istediğimden emindim. Hepinize iyi şanslar diliyorum. Bekleyenlere sabırlar diliyorum. Çünkü çok beklemedim 9 gün sürdü ama yine de stresi çok büyüktü. Umarım biran önce pasaportunuzu elinize alırsınız. Sevgiler.
Vizeniz hayırlı olsun. :) Haftaya IELTS sınavına gireceğim, istediğim sonucu alamazsam Almancaya yönelip dil okulu ayarlayıp öyle başvuracağım, Ancak sormak istediğim bir şey var. Dil okulu vizesine mi yoksa üniversite adayı vizesine mi başvurdunuz?

Duyguoo

Mesaj gönderen Duyguoo » Çrş Kas 01, 2017 10:41 am

Vizem dün elime ulaştı arkadaşlar ☺️

Neyzen

Mesaj gönderen Neyzen » Çrş Kas 01, 2017 2:46 pm

Merhaba arkadaşlar 27 eylül tarihinde başvuru yapmıştım vize görüşmesinde benden testdaf preparation kursunun ve sınava gireceğim tarihe dair belge istemişlerdi (dil kursundan kabul belgem vardı yanımda fazladan o belgeyi istediler) mail yolu ile iletmemi istemişlerdi.Konsolosluktan çıktıktan sonra maksimum 30 dk sonra istedikleri evrağı mail yoluyla ilettim (doğru email adresine).Başvurumun üzerinden 34 gün geçtikten sonra mail yazdım konsolosluğa başvuru durumuyla ilgili (mail atmasaydım öğrenemeyecektim)

2 gün sonra cevap yazdılar, bana rica ettikleri evrağı yollamadığımı söylediler o yüzden işlemlerimi başlatmamışlar
( bu arada hiç bir mail, telefon yada posta almadım belge elimize ulaştı yada ulaşmadı diye.)

konsolosluğu aradığımda ise görevli belgeyi email attıysanız ulaşmıştır durum hakkında bilgi veremiyoruz demişti, yani 35-36 gün hiçbir işlem yapılmadan dosyam orada durmuş

bu olaydan sonra 27 eylülde yazdığım mailin fotoğrafını eke ekleyerek Durum ile tekrar mail yazdım ve istedikleri eksik belgeyi yolladım fakat yine aynı şey başıma gelirse diye korkuyorum bu sefer attığım maildeki evrakların ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim veya işlemleri hızlandırmalarını rica edebilir miyim?

Neyzen

Mesaj gönderen Neyzen » Çrş Kas 01, 2017 3:00 pm

biraz eksik yazmışım düzeltiyorum

Merhaba arkadaşlar 27 eylül tarihinde başvuru yapmıştım vize görüşmesinde benden testdaf preparation kursunun ve sınava gireceğim tarihe dair belge istemişlerdi (yanımda dil kursundan kabul belgem vardı fazladan o belgeyi istediler)
Email yolu ile iletmemi istemişti görüştüğüm yetkili.Konsolosluktan çıktıktan sonra maksimum 30 dk sonra istedikleri evrağı mail yoluyla ilettim (doğru email adresine).(ki istedikleri evrak ne başvuru forumunda yazıyor nede forumda o kadar okuduklarımın içinde ilk defa benden isteniyor. başvurduğum okuldan haftada 30 saat ders alacağıma dair belgeler ödeme dekontu vs. falanda yanımdaydı)
Başvurumun üzerinden 34 gün geçtikten sonra ne olur ne olmaz diye mail yazdım konsolosluğa başvuru durumuyla ilgili (mail atmasaydım öğrenemeyecektim)

2 gün sonra cevap yazdılar, bana rica ettikleri evrağı yollamadığımı söylediler o yüzden işlemlerimi başlatmamışlar
( bu arada hiç bir e-mail, telefon yada posta almadım belge elimize ulaştı yada ulaşmadı diye.)

konsolosluğu aradığımda ise görevli belgeyi email attıysanız kesin ulaşmıştır, durum hakkında bilgi veremiyoruz demişti, yani 35-36 gün hiçbir işlem yapılmadan dosyam orada durmuş.

bu olaydan sonra 27 eylülde yazdığım mailin fotoğrafını eke ekleyerek Durum ile tekrar mail yazdım ve istedikleri eksik belgeyi yolladım fakat yine aynı şey başıma gelirse diye korkuyorum bu sefer attığım maildeki evrakların ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim veya işlemleri hızlandırmalarını rica edebilir miyim?

hsnrfmrngz

Mesaj gönderen hsnrfmrngz » Cum Kas 03, 2017 10:38 am

1 saat kadar önce randevuyu gerçeklestirdim.
15 dk sürdü ingilizce seviyemi sordu c1 dedim. Normalde B1 değilimdir. :) Almanca kendini tanıt dedi. Onları söyledim (seviyem A1) neden gitmek istiyorsun. Diye ingilizce sordu. Şuan Marmara da okuyorum. Eğitimden memnun değilim dedim. {zaten onun için gidiyorum}. Lisanstan sonra ne yapacaksın dedi. Master dedim. Almanya'da mi diye sordu. Hayır ana dili ingilizce olan biryer ilk tercihim ana dili ingilizce olan biryer dedim{buraya kadar ingilizce}. Ders içeriğini sordu şuan okuduğum için çok yetkinim konuya dedim. Fiziği anlatmaya başladım biraz teknik kelimeler kullandım. Yeterli dedi hemen. Teşekkür etti 5 dk konuştuk toplam. Çok kısa sürdü. İnşallah bir sorun çıkmaz.

Stradivarius

Mesaj gönderen Stradivarius » Cum Kas 03, 2017 2:11 pm

Arkadaşlar 11 Ekim 2017'de İstanbul'dan yoğunlaştırılmış dil kursu için başvuru yapmıştım, bugün pasaportumu aldım, 6 ay çok giriş çıkışlı vizem geldi:)) çok mutluyum:)) bekleyen herkesinki gelir umarım.

geealceah

Mesaj gönderen geealceah » Pzr Kas 05, 2017 8:51 pm

9 Eylülde Ankara Büyükelciliginden yapilan, okul kabulü dahil her evragin eksiksiz oldugu basvurudan hala ses seda yok! Ne yapmamiz gerek lütfen yardimci olursaniz sevinirim!
Alles wird besser!

Kaygusuzburcu

Mesaj gönderen Kaygusuzburcu » Pzt Kas 06, 2017 1:59 am

echelon yazdı: Sal Eki 31, 2017 8:50 pm Vizeniz hayırlı olsun. :) Haftaya IELTS sınavına gireceğim, istediğim sonucu alamazsam Almancaya yönelip dil okulu ayarlayıp öyle başvuracağım, Ancak sormak istediğim bir şey var. Dil okulu vizesine mi yoksa üniversite adayı vizesine mi başvurdunuz?
İkisi de oluyor. konsolosluk bana iki seçeneğin de evrak listesini randevu alırken mail olarak attı. Zaten evrakları aynı :)

aabrkay7

Mesaj gönderen aabrkay7 » Pzt Kas 06, 2017 1:32 pm

geealceah yazdı: Pzr Kas 05, 2017 8:51 pm 9 Eylülde Ankara Büyükelciliginden yapilan, okul kabulü dahil her evragin eksiksiz oldugu basvurudan hala ses seda yok! Ne yapmamiz gerek lütfen yardimci olursaniz sevinirim!
Merhaba,

Basvurdugunuz sehrin yabancilar ofisini (Ausländerbehörde) aramaya calisin. Genellikle sizin soyadinizin ilk harfine göre yetkili sachbearbeiter'lar konuyla ilgileniyor.

geealceah

Mesaj gönderen geealceah » Pzr Kas 12, 2017 7:22 pm

Arkadaslar 7 Eylülde Ankarada vizeye basvurmustuk, 8 Ekimde sükür geldi vize.
Tüm bekleyen arkadaslara sabirlar diliyorum.
Alles wird besser!

Ardizmi

Mesaj gönderen Ardizmi » Sal Kas 14, 2017 5:58 pm

Arkadaşlar 19 ekimde vize görüşmemi gerçekleştirmiştim. Bugün yani 26. Günün sonunda vizem elime ulaştı. Bekleyen arkadaşların vizelerinin en kısa zamanda gelmesini temenni ediyorum. 6 aylık Multi xx vermişler. Bende görevimi yaparak diğer arkadaşları bilgilendireyim.
Randevum 19 ekim saat 11.00 daydı. 10 gibi konsolosluğun önüne geldim ama hemen almadılar 10.20 gibi içeri girdim. Kargo işleri, evrak düzenleme ve görüşme yaklaşık 15 dakika sürdü. Kısaca görüşmede geçen soruları aklıma geldiği kadar yazayım.

Türkçe olarak:

Neden Almanya ?
Neden Bremen ?
Bremen unıveristesi disinda baska hangi üniversitelere baktın ?
1. Dönem derslerinden bir kaçını sayar mısın ?
Almanya'da akraban var mı ?

Almanca olarak:

Almanya'ya gidiş amacın nedir ?
Kardeşin var mı varsa ismi nedir ?

Görüşmenin sonunda tam kalkarken bir şey sorabilir miyim ? Dedim. Karşımdaki görevli tabi dedi. Bu ara görüşmemi İstanbulda yaptım. 1. Görüşme odasındaki gözlükle bayanla görüştüm. Bende şöyle dedim : Sizce görüşme nasıl geçti ne düşünüyorsunuz dedim. O da çok iyiydi gerçekten mükemmel hazırlanmışsın.
Yani arkadaşlar vize görüşmesine sorulara hazırlıklı gitmek lazım. Ben bir kaç gün önce hazırlanmaya başlamıştım. Ve emeğimin karşılığını aldım.
Bekleyen arkadaşlar sakin olun kulaktan dolma bilgilere aldırış etmeyin. Eğer istenilen prosedürleri yerine getirmişseniz sorun yok. Herkese başarılar

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Prş Kas 16, 2017 3:05 pm

arkadaşlar daha önce yazılmıştır ama tekrar yazayım;

görüşmeye girmeden belgelerinizi düzenleyecekler, daha sonra sıra alıp vize görüşmesine gireceksiniz. belge düzenleyen kişiye sadece fotokopileri vereceksiniz. orjinaller sizde kalacak.

vesikalık 2 tane yazıyor ama 3 tane istiyorlar.

idata'nın yolladığı vize başvuru formunun son sayfası (ikamet yasasının 54. maddesi) o kısım yanlış sanırım. çünkü belge düzenleyen kişi iki kağıt veriyor size tekrardan, ücreti de alınıyor. buna yapacak bir şey yok yanınıza 2-3 lira bozuk para götürün.

hangi belgeleri götürecekseniz her birinden ikişer adet götürmeyi unutmayın. fotokopi çekiyorlar ama pahalı.

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Pzt Kas 20, 2017 11:43 am

Merhaba arkadaşlar bu sabah 10 da vize görüşmem vardı bendeimde bir katkım olsun diye görüşmemi size anlatacağım ( 18 yaşındayım liseyi bu sene bitirip Trakya Almanca mütercim tercümanlık bölümüne kayıt yaptırıp dondurdum )
Vize görüşmesine gelince ;
Ilk önce dil kursuyla şartlı kabul kağıtlarını gösterip bunlar bizde mi kalacak Diye sordu evet dedim

Ne okuyacaksın Bremen üniversitesinde diye sordu Linguistik dil bilimler diye cevap verdim

Sonra baban Almanya’da mı yaşıyor diye sordu evet dedim . Onunla mı kalacaksın diye sordu . bir süre dil kursu süresince kalacağım dedim. Bremen Üniversitesi olmazsa hangilerine başvuracaksın diye sordu Mainz johannes Gutenberg , Goethe Johann Wolfgang üniversitelerine başvurabilirim dedim . Bilgisayara not aldı .Sonra Bremen üniversitesinin sayfasına girdin mi diye sordu evet araştırma yaptım dedim . İlk dönem ne var diye sordu ? İlk dönem linguistiğe giriş ve uygulamalı Linguistik dersleri var dedim . uygulamalı lingustiğin Almancası ne diye sordu anlayamadı gibi yapıp. Bende Almancasını bilmiyorum fakat İngilizcesi Applied Linguistic Studies diye cevap verdim tamam dedi .

Kelsterbach frankfurta dil kursu alacağın yere ne kadar uzak diye sordu yaklaşık 10 km dedim tamam dedi .

Sonra Almanca olarak nerede öğrendin Almancayı diye sordu . Ich habe in der Sprachkurs gelernt also in der schule habe ich bis A1 gelernt diye cevap verdim .

Wo werden sie in Deutschland wohnen diye sordu bende Ich werde in Frankfurt / kelsterbach wohnen diye cevap verdim.

Wer wohnt in Frankfurt diye sordu

Mein vater lebt da diye cevap verdim .

Sonra güzel öğretmişler Almancayı diye cevap verdi . İngilizce seviyemi sordu b2 dedim Almancan da A2 dimi dedi evet dedim
. B1 kursuna başladın mı diye sordu bu hafta başlıyorum gidene kadar devam edeceğim dedim tamam bukadar dedi belgeleri aldı ve içeri bırakıp geldi başka hiçbişey demedi . Bende verdiği kağıdı aldım çıktım .
Gözlüklü biraz suratsız olarak tanımlayabileceğim bir bayandı kendisi fakat 10-15 dk sürdü görüşme .

Şartlı kabul ve dil kursu kaydıyla başvurdum sertifika olarak özel dil kursundan aldığım A2 sertifikasını ve A1 A2 B1 katılım belgelerini sundum .

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Sal Kas 21, 2017 3:04 pm

atakanata yazdı: Pzt Kas 20, 2017 11:43 am Merhaba arkadaşlar bu sabah 10 da vize görüşmem vardı bendeimde bir katkım olsun diye görüşmemi size anlatacağım ( 18 yaşındayım liseyi bu sene bitirip Trakya Almanca mütercim tercümanlık bölümüne kayıt yaptırıp dondurdum )
Vize görüşmesine gelince ;
Ilk önce dil kursuyla şartlı kabul kağıtlarını gösterip bunlar bizde mi kalacak Diye sordu evet dedim

Ne okuyacaksın Bremen üniversitesinde diye sordu Linguistik dil bilimler diye cevap verdim

Sonra baban Almanya’da mı yaşıyor diye sordu evet dedim . Onunla mı kalacaksın diye sordu . bir süre dil kursu süresince kalacağım dedim. Bremen Üniversitesi olmazsa hangilerine başvuracaksın diye sordu Mainz johannes Gutenberg , Goethe Johann Wolfgang üniversitelerine başvurabilirim dedim . Bilgisayara not aldı .Sonra Bremen üniversitesinin sayfasına girdin mi diye sordu evet araştırma yaptım dedim . İlk dönem ne var diye sordu ? İlk dönem linguistiğe giriş ve uygulamalı Linguistik dersleri var dedim . uygulamalı lingustiğin Almancası ne diye sordu anlayamadı gibi yapıp. Bende Almancasını bilmiyorum fakat İngilizcesi Applied Linguistic Studies diye cevap verdim tamam dedi .

Kelsterbach frankfurta dil kursu alacağın yere ne kadar uzak diye sordu yaklaşık 10 km dedim tamam dedi .

Sonra Almanca olarak nerede öğrendin Almancayı diye sordu . Ich habe in der Sprachkurs gelernt also in der schule habe ich bis A1 gelernt diye cevap verdim .

Wo werden sie in Deutschland wohnen diye sordu bende Ich werde in Frankfurt / kelsterbach wohnen diye cevap verdim.

Wer wohnt in Frankfurt diye sordu

Mein vater lebt da diye cevap verdim .

Sonra güzel öğretmişler Almancayı diye cevap verdi . İngilizce seviyemi sordu b2 dedim Almancan da A2 dimi dedi evet dedim
. B1 kursuna başladın mı diye sordu bu hafta başlıyorum gidene kadar devam edeceğim dedim tamam bukadar dedi belgeleri aldı ve içeri bırakıp geldi başka hiçbişey demedi . Bende verdiği kağıdı aldım çıktım .
Gözlüklü biraz suratsız olarak tanımlayabileceğim bir bayandı kendisi fakat 10-15 dk sürdü görüşme .

Şartlı kabul ve dil kursu kaydıyla başvurdum sertifika olarak özel dil kursundan aldığım A2 sertifikasını ve A1 A2 B1 katılım belgelerini sundum .
3 hfataya kalmaz alırsın vizenii

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Sal Kas 21, 2017 7:04 pm

herr_sieben yazdı: Sal Kas 21, 2017 3:04 pm 3 hfataya kalmaz alırsın vizenii
Ben çok umutsuzum ya sertifikam olmadan başvurdum diye . A2 sertifikasını 1,5 puanla geçememişim yazılı modülün barajını.
Burda da çok okudum sertifikasız da gidebilenlerin olduğunu bende girip şansımı denemek istedim.

Çok stresliyim ne olcak çok merak ediyorum.

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Sal Kas 21, 2017 11:55 pm

atakanata yazdı: Sal Kas 21, 2017 7:04 pm Ben çok umutsuzum ya sertifikam olmadan başvurdum diye . A2 sertifikasını 1,5 puanla geçememişim yazılı modülün barajını.
Burda da çok okudum sertifikasız da gidebilenlerin olduğunu bende girip şansımı denemek istedim.

Çok stresliyim ne olcak çok merak ediyorum.
okul yeni bitmiş bence ona bakacaklar sende avantajın o sadece

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Çrş Kas 22, 2017 12:27 am

herr_sieben yazdı: Sal Kas 21, 2017 11:55 pm okul yeni bitmiş bence ona bakacaklar sende avantajın o sadece
Keşke... şu iki hafta içerisinde gelmez inşallah. Şansım biraz daha yüksekmiş olur

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Çrş Kas 22, 2017 2:31 pm

atakanata yazdı: Çrş Kas 22, 2017 12:27 am Keşke... şu iki hafta içerisinde gelmez inşallah. Şansım biraz daha yüksekmiş olur
yok kardeşim burada iki hafta içinde alanda gördüm ben.
stres yapma

bekirefecakir

Mesaj gönderen bekirefecakir » Çrş Kas 22, 2017 11:02 pm

Mizgo yazdı: Prş Eki 26, 2017 1:51 pm Duisburg-Essen üni den aldım şartlı kabulü ve okul ile de görüştüğümde elimdeki belgenin şartlı kabul belgesi olduğunu belirttiler. İtiraz hakkım var fakat o da üç aylık bir zaman alıyor çünkü inanılmaz yoğun itiraz varmış. Teşekkür ederim yine de yorumlarınız için.
Pardon hangi mail adresine kabul belgenizin resmini atıp bu doğrulamayı yapabildiniz?

Kilitli