Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum uzatma işlemi hakkında ufak bir soru

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
uck

Oturum uzatma işlemi hakkında ufak bir soru

Mesaj gönderen uck » Sal Kas 07, 2017 12:00 am

Merhaba,

1 senedir Münih-Almanya'dayım ve Almanca C1 kursunda devam ediyorum. 1 yıllık oturumum bitmek üzere ve siegen üniversitesinden Almanya'da okumak için şartlı kabulüm vardı. Ve vizem , Studium/Sprachkurs olarak almıştım. Almanca dil yeterliliğini sağlamak için 2 sene hakkım olduğunu biliyorum fakat şimdi tekrar ikinci oturum iznimi alacağım ve aklıma takılan bir kaç soru var.

1- Acaba oturum uzatırken 2.kez yeni bir üniversite kabulün olması gerekiyor mu yoksa 1 yıllık oturumu tekrar uzatmak için (2.kez oturum alma) aynı üniversite kabulü geçerli oluyor mu ?

2- Almanya'ya gelmeden aldığımız garantör belgesi sadece 1 sene mi geçerli yoksa tekrar garantör çıkartmam mı gerekiyor ?

cevaplarınızı bekliyorum...

Şimdiden teşekkür ederim.

uck

Re: Oturum uzatma işlemi hakkında ufak bir soru

Mesaj gönderen uck » Sal Kas 07, 2017 5:45 pm

Arkadaslar bilgisi olanlardan yardimini bekliyorum.

ozanakss

Mesaj gönderen ozanakss » Sal Kas 07, 2017 10:16 pm

uck yazdı: Sal Kas 07, 2017 12:00 am Merhaba,

1 senedir Münih-Almanya'dayım ve Almanca C1 kursunda devam ediyorum. 1 yıllık oturumum bitmek üzere ve siegen üniversitesinden Almanya'da okumak için şartlı kabulüm vardı. Ve vizem , Studium/Sprachkurs olarak almıştım. Almanca dil yeterliliğini sağlamak için 2 sene hakkım olduğunu biliyorum fakat şimdi tekrar ikinci oturum iznimi alacağım ve aklıma takılan bir kaç soru var.

1- Acaba oturum uzatırken 2.kez yeni bir üniversite kabulün olması gerekiyor mu yoksa 1 yıllık oturumu tekrar uzatmak için (2.kez oturum alma) aynı üniversite kabulü geçerli oluyor mu ?

2- Almanya'ya gelmeden aldığımız garantör belgesi sadece 1 sene mi geçerli yoksa tekrar garantör çıkartmam mı gerekiyor ?

cevaplarınızı bekliyorum...

Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba kusura bakma konumuzla alakalı değil ama bir sorum olacak kursu nerede aldınız C1 e kadar siegen üniversitesindemi öğrenebilirmiyim?

uck

Mesaj gönderen uck » Çrş Kas 08, 2017 1:06 am

Suan C1 kursundayim ve devam ediyorum DSH için. Kabül aldığım üniversitede okumayacağım. Münih'te ki üniversitelere başvuru yapacağım bu sene.
Münih'te Deutschkurse bei der Universität München e.V kursun da gidiyorum.

uck

Mesaj gönderen uck » Çrş Kas 08, 2017 5:59 am

oturumunu uzatmis bir arkadasin bilgisi yok mu kimsenin haberi yok mu ?

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Prş Kas 09, 2017 9:38 am

yeni bir kabule gerek yok diye biliyorum. dil kursu için iki sene burada kalma hakkınız var zaten. memurun iyi niyeti de çok önemli ama yeni kabul istemezler diye biliyorum. garantör belgesini bilmiyorum.

uck

Mesaj gönderen uck » Prş Kas 09, 2017 12:14 pm

Cok tesekkür ederim...

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzr Kas 12, 2017 2:51 pm

ikinci yıl içinde müsade ederler Sprachkurs dönemi bitmediyse eğer ki. Zulassungsbescheinigung bildiğim kadarıyla başvurmuş olduğunuz dönem için geçerlidir fakat bir kez aldıysanız aktuell olanını almanız zor değil. Verpflichtungserklärung öğreniminiz boyunca geçerli garantörünüz feshetmediği sürece.

uck

Mesaj gönderen uck » Cum Kas 17, 2017 12:17 am

muhammet88 yazdı: Pzr Kas 12, 2017 2:51 pm ikinci yıl içinde müsade ederler Sprachkurs dönemi bitmediyse eğer ki. Zulassungsbescheinigung bildiğim kadarıyla başvurmuş olduğunuz dönem için geçerlidir fakat bir kez aldıysanız aktuell olanını almanız zor değil. Verpflichtungserklärung öğreniminiz boyunca geçerli garantörünüz feshetmediği sürece.
Yok, hayır bitmedi yeni C1 seviyesine geldim DSH için hazırlanıcam, kursa da intensiv olarak devam ediyorum. Peki oturumumu bir sene daha uzatmak için sizce üniversiteyle görüşüp tekrar aktuell bir geçici kabul belgesi almalı mıyım yoksa gerek yok mudur ? Verpflichtungserklärung alinan tarihten itibaren 5 sene gecerliymis Yabancilar subesine sormustum ordan bu bilgiyi size de aktarabilirim kesin olarak.

uck

Mesaj gönderen uck » Pzt Kas 20, 2017 7:58 pm

Acaba ikinci sene için de çalışma izni veriyorlar mı ?

uck

Mesaj gönderen uck » Çrş Kas 22, 2017 3:30 pm

Çalışma iZni ile ilgili bilgisi olan var mı arkadaşlar ?

Sanırım forum eskisi kadar faaliyet gösteremiyor.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Çrş Kas 22, 2017 3:48 pm

uck yazdı: Çrş Kas 22, 2017 3:30 pm Çalışma iZni ile ilgili bilgisi olan var mı arkadaşlar ?

Sanırım forum eskisi kadar faaliyet gösteremiyor.
Almanya'da bizim (Türk öğrencilerin) tabi olduğu yasa 16.Yasa 3.Fikra oluyor. (Ki bu benim tr deki konsolosluktan aldığım vizenin üstünde de yaziyor) Bu yasaya baktigimizda öğrencilerin 120 tam gün veya 240 yarim gün çalışma izni olduğu ancak dil kursunun ilk yilinda olanlar icin bu çalışma izni sadece tatil dönemleriyle sınırlı olduğu yazıyor. Yani bu yazılanlardan benim çıkardığım sonuç 2.yildan itibaren çalışma izninin olacağı yonde. Ancak yine de bağlı olduğun Ausländerbehörde'ye sormamı tavsiye ederim. Onların insiyatifine göre dil kursunun ilk yılında bile çalışma izni alan arkadaşlar olmuş.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 22, 2017 4:09 pm

Ayni sorular daha önce defalarca cevaplandigi icin artik kimse tekrar cevap yazmak istemiyor.

Garantör belgesi bütün egitim hayati boyunca gecerli.

Dil kursu süresince oturum uzatirken sadece dil kursu kayit belgesi istenir.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com