Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yilmazsln

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Eki 18, 2017 12:06 am

Kaygusuzburcu yazdı: Sal Eki 17, 2017 9:03 pm Almancam yok. Zaten amacım bir dili yerinde en doğru şekliyle öğrenmek. Başvurumu özellikle orda yapmak istedim. Kendim almanca konuşarak.
şuanda vizeye başvuranlar en az a2yle başvuruyo genelde. benim a2 sertifikam şartlı kabulum var daha başvurmadım. ben bile çok tedirginim şimdiden.

Kaygusuzburcu

Mesaj gönderen Kaygusuzburcu » Çrş Eki 18, 2017 5:20 am

yilmazsln yazdı: Çrş Eki 18, 2017 12:06 am şuanda vizeye başvuranlar en az a2yle başvuruyo genelde. benim a2 sertifikam şartlı kabulum var daha başvurmadım. ben bile çok tedirginim şimdiden.
Açıkçası daha önceden gitmiş biçok kez gitmiş olmama ve orda kalacağım yerin ve kişinin durumunun gayet iyi olmasına güvenerekten başvurdum ki Üniversite adayı olarak başvurma gibi bir seçenek verdilerse ve istenilen belgelerde illa ki şu seviyeyi istiyoruz demiyorlarsa neden başvurmayayım diye düşündüm. Çünkü ya okula kayıt belgeni ya da dil b1 dil seviye belgeni istiyolar. Böyle olunca da ben kayıt belgemi suncam.

Kaygusuzburcu

Mesaj gönderen Kaygusuzburcu » Çrş Eki 18, 2017 5:21 am

Kaygusuzburcu yazdı: Çrş Eki 18, 2017 5:20 am Açıkçası daha önceden biçok kez gitmiş olmama ve orda kalacağım yerin ve kişinin durumunun gayet iyi olmasına güvenerekten başvurdum ki Üniversite adayı olarak başvurma gibi bir seçenek verdilerse ve istenilen belgelerde illa ki şu seviyeyi istiyoruz demiyorlarsa neden başvurmayayım diye düşündüm. Çünkü ya okula kayıt belgeni ya da dil b1 dil seviye belgeni istiyolar. Böyle olunca da ben kayıt belgemi suncam.

Demiradam

Mesaj gönderen Demiradam » Çrş Eki 18, 2017 11:40 am

Arkadaşlar 1 aylık bekleme süresi sonunda vizem bugün elime ulaştı. 6 aylık multi yazıyor. Birde xx yazan yer var. Kaldığım süre boyunca vizeyi uzatmam mı gerekecek orada ?

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Eki 18, 2017 6:30 pm

Kaygusuzburcu yazdı: Çrş Eki 18, 2017 5:20 am Açıkçası daha önceden gitmiş biçok kez gitmiş olmama ve orda kalacağım yerin ve kişinin durumunun gayet iyi olmasına güvenerekten başvurdum ki Üniversite adayı olarak başvurma gibi bir seçenek verdilerse ve istenilen belgelerde illa ki şu seviyeyi istiyoruz demiyorlarsa neden başvurmayayım diye düşündüm. Çünkü ya okula kayıt belgeni ya da dil b1 dil seviye belgeni istiyolar. Böyle olunca da ben kayıt belgemi suncam.
Orası öyle kanunen haklısın ama bu aralar özellikle ankara red vermek icin bahane ariyomus. Ama tabi onceden gittiysen bunun avantaji olacaktır. Ben de ogrenciyken 2 kere turistik gittim sonra okul bitti işsizken yine turistik basvurdum 3 ay kaldım geldim yani illaki avantajı olur.

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Eki 18, 2017 6:32 pm

Demiradam yazdı: Çrş Eki 18, 2017 11:40 am Arkadaşlar 1 aylık bekleme süresi sonunda vizem bugün elime ulaştı. 6 aylık multi yazıyor. Birde xx yazan yer var. Kaldığım süre boyunca vizeyi uzatmam mı gerekecek orada ?
Hayırlı olsun vizen :) evet öyleymiş 6 ay dolmasina yakin randevu alip çeşitli belgelerle uzatacaksin

Demiradam

Mesaj gönderen Demiradam » Çrş Eki 18, 2017 6:43 pm

Arkadaşlar ben 20 Eylül’de İstanbul’dan vizeye başvurdum. Orda kilolu bir kadın vardı biraz sinirli gibi duruyordu aslında birde sabahın 7 buçuğuydu. Neyse bana o abla denk geldi oturdum sandalye ye.
Başlıca sorular şunlardı.
Neden almanya
Neden Bochum ünv dik kursu başka ünv araştırdın mı
Hangi dersler alacaksın biliyor musun
Geçimini nasıl sağlıyacaksın
Orda akrabaların var mı adları ney ne iş yapıyorlar
Ne kadar kalacaaksın geri dönecek misin
Almanca neden gittiğini anlat biraz dedi.
İng mi sordu a1 dedim. Bir kaç cümle söyle bana dedi ben heyecandan konuşamadım. Zaten a1 yazıyor salla bişeyler dedi güldü. Sonra bi iki cümle söyledim çat pat. Baya zorlu geldi bana ama hazırlıklı gitmiştim hatta ulaşımın nasıl olacak diye sordular ev ile okul arası. Yani Bilgili görünmeniz gerekli Almanya ile ilgili her şeyi araştırın okulu yolu ulaşımı dersleri felan tavsiyem budur size.
Tam 26 gün sürdü vizenin gelmesi 6 aylık multi vermişler.
Hepiniz umarım istediğiniz şeylere ulaşırsınız bol şanslar arkdaşlar.

Duyguoo

Mesaj gönderen Duyguoo » Çrş Eki 18, 2017 9:33 pm

Arkadaşlar öncelikle şunu söylemeliyim ki bu forum ben vize görüşmesine girmeden önce çok işime yaradı.

Kendi görüşmemde neler sorduklarını anlatarak bilgi vermek istedim.
Bu arada sanırım bana da o sinirli görünen topluca kadın denk geldi ama gayet gülerek, hatta "şu an vize görüşmesinde miyim?" diye kafamda sorular olarak bu kadar normal ve güler yüzlü geçmesine şaşırdım. Bana sordukları sorular, neden almanya olarak başlamadı. Neden gidiyorsun, neden bu bölüm diye sordu. Bir kere red almıştım turistik vizeden, sebebini açıkladığımda amaan olur öyle şeyler dedi (kalıcak yer ile ilgili bir problemden ötürüydü).
Gideceğin yer, nerede kalacaksın? Okula ulaşımını nasıl sağlayacaksın?
Garantör belgesiyle başvurduğum için kendisi geçimini nasıl sağlayacaksın diye bir soru yöneltmedi.
Almanya'da yaşayan bir akraban var mı? (olmaması daha iyiymiş)
Bölümle ilgili sorularda dersleri ve içerikleri sordu.
Bir kelimenin almancasını sordu, aklına gelmiyormuş gibi yapınca, önce ingilizcesi geldi aklıma sonra almancası. Bu sebeptendir diye düşünüyorum ki ne ingilizce ne de almanca bana bir soru sormadı.
En dikkatlice baktığı nerede çalışmayı planlıyorsun sorusu oldu. Ben istanbul'da bir yer söyleyince alıcağın eğitime göre az kalmaz mı diye bir soru daha yöneltti. Döneceğinize dair kesin yanıtlar verin derim ben.

Henüz vizem gelmedi. Bu cuma 4. hafta bitiyor. Biraz gergin bir bekleyiş bu. Herkese sabır diliyorum.

Kaygusuzburcu

Mesaj gönderen Kaygusuzburcu » Çrş Eki 18, 2017 9:37 pm

yilmazsln yazdı: Çrş Eki 18, 2017 6:30 pm Orası öyle kanunen haklısın ama bu aralar özellikle ankara red vermek icin bahane ariyomus. Ama tabi onceden gittiysen bunun avantaji olacaktır. Ben de ogrenciyken 2 kere turistik gittim sonra okul bitti işsizken yine turistik basvurdum 3 ay kaldım geldim yani illaki avantajı olur.
Ben de o bakımdan ümitliyim açıkçası. Randevum güzel geçti bugün. İlk başta sertifikan var mı diye soruldu ve istersem başvuru yapmama hakkımın olduğunu söylediler. Bunun üzerine sertifikanın zorunlu olduğunu yazmadığı için almak gereği duymadığımı senelerdir ingilizce gördüğüm halde yine de İngiltere'de dil eğitimi görenler kadar iyi olmadığımı söyledim. Bu cevabından sonra kaydım alındı ve görüştüğüm hanımefendi çok anlayışlı vr güler yüzlü biriydi çok güzel bir sohbet havasında geçti görüşmemiz. Hatta oraya benim ne kadar motive olduğumu yazacağını da belirtti. Umarım bunun da bir katkısı olur.

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Prş Eki 19, 2017 12:43 am

Kaygusuzburcu yazdı: Çrş Eki 18, 2017 9:37 pm Ben de o bakımdan ümitliyim açıkçası. Randevum güzel geçti bugün. İlk başta sertifikan var mı diye soruldu ve istersem başvuru yapmama hakkımın olduğunu söylediler. Bunun üzerine sertifikanın zorunlu olduğunu yazmadığı için almak gereği duymadığımı senelerdir ingilizce gördüğüm halde yine de İngiltere'de dil eğitimi görenler kadar iyi olmadığımı söyledim. Bu cevabından sonra kaydım alındı ve görüştüğüm hanımefendi çok anlayışlı vr güler yüzlü biriydi çok güzel bir sohbet havasında geçti görüşmemiz. Hatta oraya benim ne kadar motive olduğumu yazacağını da belirtti. Umarım bunun da bir katkısı olur.
Hadi hayırlısı :) Başvuru sonucunuzu lütfen yazın buraya :)

Kaygusuzburcu

Mesaj gönderen Kaygusuzburcu » Prş Eki 19, 2017 12:54 am

yilmazsln yazdı: Prş Eki 19, 2017 12:43 am Hadi hayırlısı :) Başvuru sonucunuzu lütfen yazın buraya :)
Çok teşekkür ederim :) umarım güzel sonuçlanır . Tabi kii yazacağım.

maploping

Mesaj gönderen maploping » Prş Eki 19, 2017 4:29 pm

vafankulo yazdı: Sal Eki 17, 2017 5:24 pm Benim vize anım şöyle
İzmirde girdim
D tipi vizem 18 aylik direkt geldi
Kadın hic almanca konuşmadı benimle
Butun belgelerim tamdı
Motivasyona amerika ve almanya yazmıştım
Amerikaya neden gitmedin dedi
Almanyayi neden seciyorsun
Dedim kültür farki var uzak
Newyork uni yazmıştım sallamistim bi kac yalan attim hatta o anda biraz daha soru sorsa patlardık o konuda
Birde almanca bana sempatik geliyor dedim
Kalicagin ev ne kadar büyük dedi
Bende 116 metre tarla kadar
Kadin güldü
2010 girisliyim 2016 mezun gözüktüm icin
Dedi bu niye boyle
Dedim bir yil ingilizce
Yarim dönemde sistem yuzunden mezun olamadim
Zaten dedim uniye girerken yuksek puanim vardi
Hayatimda ilk defa dersten kaldim o da sistem yuzunden dedim
Siralamami sordu 19566 dedim
Ooo iyiymis dedi
Almanyadan sonra napicaksin dedi
Dedim haberturkte normalde çalışıyorum
Almanca ve teknik bilgim yukseldikten sonra ulkeme donmeyi düşünüyorum dedim her zaman ki gibi salladik
İste simdi blue kard kovalıyorum
Almanca seviyem geldigimde hic yoktu
Gecende havaalaninda onumde yesil pasaportlu iki kisi vardi almanca bilen yardim etsin edasiyla arkalarina baktilar dedim cekilin abiniz geliyor
Polis 5-6 soru sordu
Hepsine cevap verdik
He perkeft degiliz ama az cok öğrendik 😂
Heycan yapmayın
Rahat olun yeter
Bu New York Üniversitesi olayını tam açabilir misin?

vafankulo

Mesaj gönderen vafankulo » Prş Eki 19, 2017 8:47 pm

maploping yazdı: Prş Eki 19, 2017 4:29 pm Bu New York Üniversitesi olayını tam açabilir misin?
motivasyon yazisinda amerika yazmistim ondan sonra
onu okudu amerıkada hangı unıversıte arastırdın dedı bende dırekt salladım new york dıye :D
amerıka uzerıne bıraz daha konustursaydı harbı patlardık ama muhabbetı ben unıversıte yıllarıma cektıgım ıcın konu dagılmıstı

Kaygusuzburcu

Mesaj gönderen Kaygusuzburcu » Prş Eki 19, 2017 9:04 pm

Everstone yazdı: Prş Eki 12, 2017 3:00 pm Arkadaşlar tam yedi hafta sonra nihayet elime ulaştı vizem. Umarım herkes biran önce vizesine kavuşur. Başımdan geçen görüşmeyi direk yazıyorum.
Ben Türkiye'de lisans mezunu ve bir mobilya firmasında yönetici olarak çalışan birisiyim yaşım 28 ve İstanbul üniversitesi yüksek lisans tez aşamasındayım. Berlin'e 5 ay önce gidip BSI dil okuluyla anlaştım ve 6 aylık parasını ödeyip sözleşmeyi aldım. Dönüp hem dil okulu vizesine hem de yüksek lisansım bittiğinde doktora araştıracağım için üniversite aday öğrenci vizesine başvurdum. Tüm belgeleri hazırlayıp görüşmeye gittim.
İlk görüşmem 19 temmuz günü olmuştu. Çok sinirli ve yaşça diğerlerine nazaran daha küçük bir hanımefendi tüm belgelerimi kontrol edip garantör belgesi doğru formatta değil başvurunuzu alamam dedi. Garantörüm uzun uğraşlar sonunda ağustosun ilk haftası doğru formatıyla Berlin Yabancılar Şubesi'nden garantör kağıdını alıp bana yolladı.24 Ağustosa randevu alıp tüm belgelerimi alarak gittim. Yaşça daha büyük ve daha oturaklı bir hanımefendi ile görüşmeye başladık. Ivır zıvır dışında önemli sorularını yazıyorum;
-Garantörünüz ile aranızda akrabalık var mı?
Hayır yok kendisini çalıştığım firma aracığıyla tanıyorum.
-Dil kursuna başlamak istiyorsunuz ve İstanbul'da master öğrencisisiniz neden bitirmeden gidiyorsunuz?
Tez aşamasındayım ve mail bile atarak bölüm başkanına istediğim zaman iletebilirim İstanbul'a gelip resmi kısımları halledebilirim. Bu cevabı beklemiyordu bakışıyla diğer soruya geçti.
-Hiç Almancanız yok ve dil öğrenmek için Berlin'e gidip sıfırdan başlayacaksınız neden burda başlamadınız?
5 yıldır profesyonel olarak çalışıyorum, doktora için Alman üniversitelerine kayıt yaptırmayı düşünüyorum ve C1 den aşağıya kayıt almıyorlar dolayısıyla en iyi ve hızlı yoldan Almancanın Almanya'da öğrenileceğini düşünüyorum. (Gülerek) Taksimde Almanca nasıl öğrenebilirim ki? (Goethe'den bahsediyorum). Almancayı iyi öğrenmek istiyorum dolayısıyla Almanya'da olmak istiyorum. (Bu konu tartışılır aslında burada da öğrenilebilir ama ben gitmek istediğim için söyledim.)
-Doktora için üniversite araştırdınız mı?
Evet Berlin TU'ya baktım.
-Hangi bölüme baktınız?
Management
-Bana bir kaç dersini söyleyebilir misiniz?
(Tamamen uydurarak) Genel yönetim, Genel matematik ve insan kaynakları dedim birden.
-Normalde herhangi bir üniversite ile yazışmadan vize almanız çok az ihtimal belgelerinizde göremiyorum.
Evet yazışmadım, tezimi yazıp almanca öğrenirken ilgili bölümlerle yazışmaya başlayacağım. Muhtemelen bu süreç dil kursu sırasında olacak. Hiçbir bölümle karşılıklı görüşmeden bu kararı vermek istemiyorum bu yüzden Almanya'ya gittikten sonra daha net görüşmelerde bulunacağım.
-İngilizceniz var mı?
Yüksek lisans tezimi ingilizce yazıyorum.
-İşinizden istifa edeceksiniz o zaman doğru mu?
Evet, artık akademik kariyerime biraz daha önem vermek istiyorum.

Tüm bu soruları sorduktan sonra durdum düşündüm ve aslında tüm cevapları istedikleri gibi cevaplamamıştım. Dil sertifikam yok dil kursu için vize istiyorum. Hİç bir üni ile görüşmedim ama oraya gidince görüşeceğim diye ucu açık cevaplar veriyorum. İşimden istifa edip Berlin'e taşınıyorum. Tüm bunları düşündüğümde yüzde 1 şansım var diyordum. Fakat bugün elime vizem ulaştı. Sizden ricam kesinlikle moralinizi bozmayın istisna olduğumu düşünmüyorum dik durup çatır çatır savunursanız tezinizi, gördüğünüz gibi vizeyi tıpış tıpış yolluyorlar.
Merhaba benim görüşmem dündü. Gitmek istediğim üniversitenin dil kursuna kayıt yaptırdım hatta %60 ını peşin ödedim fiyatın. Görüşmeye başlamadan hiçbir şekilde diliniz yok red alma olasılığınız var dediler bana da. İstersem başvuru yapmayabileceklerini de söylediler. Ama ben yapmak istediğimi almancayı almanyadan başka nerde daha iyi öğrenebileceğimi söyledim. Senelerdir ingilizce gördüğümüz halde İngiltereye giden biri gibi olamadığımızı dile getirdim. cevaplarım kesin ve net oldu hep. daha önce de çoğu kez oraya gittiğimi oraları az çok bildiğimden bahsettim. Ayrıca kararlı olduğumu da gördü konuştuğum hanımefendi. Sağolsun çok anlayışlı ve de iyi davrandı. Beni çok motive gördüğünü de söyledi. Umarım sizin dediğiniz gibi olur ve ben de sizin gibi vizemi alabilirim.

geealceah

Mesaj gönderen geealceah » Prş Eki 19, 2017 9:20 pm

42 gün gecti ve hala bir haber yok... Okul basladi :(
Alles wird besser!

aykuterdem05

Mesaj gönderen aykuterdem05 » Cum Eki 20, 2017 1:44 am

deutschturkei yazdı: Cmt Eki 14, 2017 12:29 am Hayırlı olsun.Vizeniz 90 günlük mü 6 aylık mı?
6 aylık hocam

Duyguoo

Mesaj gönderen Duyguoo » Cum Eki 20, 2017 3:07 pm

Vizesi bu aralar gelen var mı? Paylaşırsanız çok iyi olur. Teşekkürler.

Calypso

Mesaj gönderen Calypso » Cum Eki 20, 2017 7:25 pm

Herkese merhaba,
Size vize ile ilgili danışmak istiyorum. Henüz bir vize başvurusunda bulunmadım. Şu anda Ege Üniversitesinde Kimya okuyorum ama okula devam etmiyorum şu anda bu işlerle uğraştığım için. Lisans eğitimime Almanya’da devam etmek istiyorum ve dil okulunda dil eğitimi alacağım. Verpflichtungserklärung bekliyorum aile yakınımızdan. Şimdi nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmediğimden yardım bekliyorum. Lisede Almanca görmüştüm ve basic şekilde konuşabiliyorum vize alırken lisede aldığım almanca yeterli olur mu? Henüz bir üniversite ile konuşmuşluğum yok önce dil kursuna gidip daha sonra üniversitelere başvurmayı düşünüyordum. DSH veya TestDaf aldıktan sonra. Okulum donuk olmadığından tüm derslerim verilmiş değil bu derslerin verilip verilmemesinin ne anlamı var? Üniversiteye baştan başlamak istiyorum Almanyada ve biyoteknoloji üzerine çalışmak istiyorum. Yani başka bir bölümden devam edeceğim. Şimdi demek istediğim nokta bu vize işine nasıl başlayacağım? Yardımcı olursanız sevinirim mailim ogulcan.ulu7@gmail.com burdan da mailden de ulaşabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler. Umarım hepimizin gönlüne göre gider her şey. ;)

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Cum Eki 20, 2017 10:44 pm

Calypso yazdı: Cum Eki 20, 2017 7:25 pm Herkese merhaba,
Size vize ile ilgili danışmak istiyorum. Henüz bir vize başvurusunda bulunmadım. Şu anda Ege Üniversitesinde Kimya okuyorum ama okula devam etmiyorum şu anda bu işlerle uğraştığım için. Lisans eğitimime Almanya’da devam etmek istiyorum ve dil okulunda dil eğitimi alacağım. Verpflichtungserklärung bekliyorum aile yakınımızdan. Şimdi nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmediğimden yardım bekliyorum. Lisede Almanca görmüştüm ve basic şekilde konuşabiliyorum vize alırken lisede aldığım almanca yeterli olur mu? Henüz bir üniversite ile konuşmuşluğum yok önce dil kursuna gidip daha sonra üniversitelere başvurmayı düşünüyordum. DSH veya TestDaf aldıktan sonra. Okulum donuk olmadığından tüm derslerim verilmiş değil bu derslerin verilip verilmemesinin ne anlamı var? Üniversiteye baştan başlamak istiyorum Almanyada ve biyoteknoloji üzerine çalışmak istiyorum. Yani başka bir bölümden devam edeceğim. Şimdi demek istediğim nokta bu vize işine nasıl başlayacağım? Yardımcı olursanız sevinirim mailim ogulcan.ulu7@gmail.com burdan da mailden de ulaşabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler. Umarım hepimizin gönlüne göre gider her şey. ;)
Merhaba ben de daha başvurmadım ama tecrübeliyim bu konularda. sana diyeceğim ne olursa olsun a1 a2 b1 yani bi almanca sertifikan olmadan başvurma sen de bir azim görmedikleri zaman iş çok sıkıntı olabilir.

Calypso

Mesaj gönderen Calypso » Cum Eki 20, 2017 11:05 pm

yilmazsln yazdı: Cum Eki 20, 2017 10:44 pm Merhaba ben de daha başvurmadım ama tecrübeliyim bu konularda. sana diyeceğim ne olursa olsun a1 a2 b1 yani bi almanca sertifikan olmadan başvurma sen de bir azim görmedikleri zaman iş çok sıkıntı olabilir.
Teşekkürler cevabın için. Öncellikle Goethe’de direk sınavına girip alabilirim sertifikayı sorun değil. Diğer düşündüğüm sorun, şu an halihazırdaki okulumdaki transkript çünkü okulu dondurmamıştım bu süreçte, ama okulumdaki hocalara anlatmıştım Almanyaya gitmek için uğraştığımı vs devamsızlık sorunu çıkarmadılar. Bunu konsolosluğa ve nasip olursa Almanyada okuyacağım üniversiteye nasıl açıklayacağım? Ki zaten başka bir bölümden yeniden başlamak istiyorum. O süreci de tam olarak anlamış değilim. Sertifikayla gitmem daha yararlı olacaksa öyle yapayım tekrardan teşekkürler cevabın için ;)

Edit: Bir de aldığım diğer sertifikaları da göstermem mantıklı olur mu? (Fransızca sertifikam, sosyal sorumluluk sertifikaları, bölümümle ilgili katıldığım seminerlerden aldıklarım vs.) yoksa adamlar ne alaka bunlar mı der :D

Kilitli