Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
gokhan34

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen gokhan34 » Pzt Eki 09, 2017 7:40 pm

geealceah yazdı: Pzt Eki 09, 2017 7:32 pm berlin.... :(
herhangi bir bilgim yok ancak tahminimce başvuruların en yoğun olduğu şehir olmalı hem eğitim amaçlı hemde göç amaçlı. sanırım beklemekten başka yapacak birşey yok.

Uraz

Mesaj gönderen Uraz » Pzt Eki 09, 2017 8:06 pm

Merhaba arkadaşlar,
Ben görüşmeye eylülün ortasında gittim. Giessen üniversitesi kabul belgem ve dil okulu belgemle başvurmuştum. Ama aslında o kadar çok kritere bakıyolarki o belgelere çok güvenemiyorum her ne kadar onaylanmış belgeler sunsam da.
Genel olarak birçok şey ortak ama ben farklı sorulan soruları sizle paylaşıcam.
Mesela hiç beklemediğim bir soru:
Master yapacağınız üniversitenin ilk semester derslerini söyler misiniz diye sordular.
Sonra ingilizce ielts belgemi sordular.
Almanca sohbet edebilirseniz, almanca konuşalım dedi ama ben B1 aldığımı söylemiştim ondan.
Konuştum havadan sudan tamam dedi.
Son olarak ekleyeceğim, başka okul olsa neresini seçerdiniz dedi.
Bekliyorum sonucu :)

Everstone

Mesaj gönderen Everstone » Sal Eki 10, 2017 2:19 am

geealceah yazdı: Pzt Eki 09, 2017 7:23 pm 7 eylülde yapilan ögrenci basvurusu icin bugün yabancilar dairesinden aldigim bilgiye göre henüz belgeler yabancilar dairesine ulasmamis. böyle bir sey mümkün mü? ya da normal mi? 1 ay olmus ve belgeler henüz yabancilar dairesine ulasmamis?????
islem süresi normalde 4-6 hafta sürerken su siralar 12 haftaya kadar uzayabilirmis diye bir sey de yazmis...
lütfen birisi bi aydinlatirsa sevinirim!
Öncelikle sakince beklemekten başka yapılacak birşey yok siyasi durumlar yüzünden olduğunu düşünüyorum. Ben de Berlin için bekliyorum. Yabancılar dairesi ile maille mi iletişime geçtiniz acaba ? Arayabilir miyiz sizce ?

aykuterdem05

Mesaj gönderen aykuterdem05 » Sal Eki 10, 2017 1:49 pm

Ben de 12 Eylül’de başvurmuştum Yüksek lisans için, Verschweigefrist dedikleri olay 8 Ekimde bitti. Yani o tarihe kadar Alman polisi bir itirazda bulunmazsa vize çıkacak demekmiş arkadaslar bilmeyenler varsa haberiniz olsun, Ankara konsolosluğunu geçen hafta aramıştım kadın bana “madem Verschweigefrist’i biliyorsunuz neden arıyorsunuz” diyor. Bu konsolosluklara bilerek mi kibar olmayan almancilari secip koyuyorlar. Sanki kotu bir sey dedik, bilgi edinme hakki diye bir sey var. İzmirde 1 haftada vize alirken arkadaslarim, Ankara resmen süründürüyor, evraklari almanyaya 1 hafta gec yolladilar zaten, e simdi de bahsettigim Verschweigefrist bitti hala vize basacaklar zahmet edip.

Nrwtr

Mesaj gönderen Nrwtr » Sal Eki 10, 2017 2:58 pm

Hocam umarım vize en kısa zamanda gelir. Master ingilizce mi almanca mı? Şartlı kabul mü? Ve bu Verschweigefrist'in sizin dosyanıza uygulandığını nerden anladınız?

Everstone

Mesaj gönderen Everstone » Sal Eki 10, 2017 3:34 pm

Arkadaşlar biraz önce Berlin yabancılar şubesi ile garantörüm görüştü. 120.000 öğrenci başvurusu varmış Türkiye’den ve bu yüzden yoğunluk var dedi. Ayrıca giden başvurular ilk önce Berlin’e geliyor burda ayırıyoruz vs de dedi. Ben 24/8 de başvuru yaptım 2 haftaya anca gönderebiliriz Türkiye’ye dediler.

Uraz

Mesaj gönderen Uraz » Sal Eki 10, 2017 5:00 pm

effy yazdı: Pzr Eki 08, 2017 10:48 am 25 ağutosta başvuru yaptığım vizem 25 eylülde geldi şu an ise almanyadayım. Biraz kendimden bahsedeyim 2017de liseden mezun oldum ve Almanyaya lisans başvurusunda bulundum KIT'den direkt kabul aldım ve elimde KMK C1im vardı.
Merhabalar, okuldan kabul almak için almanca ya da ingilizce hangi belgeyi yolladınız:)

Nrwtr

Mesaj gönderen Nrwtr » Sal Eki 10, 2017 5:08 pm

Everstone yazdı: Sal Eki 10, 2017 3:34 pm Arkadaşlar biraz önce Berlin yabancılar şubesi ile garantörüm görüştü. 120.000 öğrenci başvurusu varmış Türkiye’den ve bu yüzden yoğunluk var dedi. Ayrıca giden başvurular ilk önce Berlin’e geliyor burda ayırıyoruz vs de dedi. Ben 24/8 de başvuru yaptım 2 haftaya anca gönderebiliriz Türkiye’ye dediler.
Tüm başvuruların önce Berlin'de bir ön eleme geçirdiğini sanmam hocam.öyle olsa baş edemezler bu işle.Bildiğime göre dosyalar direkt okulun bulunduğu yerin yabancılar dairesine gidiyor eğer konsolosluk gönderirse.

effy

Mesaj gönderen effy » Sal Eki 10, 2017 5:22 pm

Uraz yazdı: Sal Eki 10, 2017 5:00 pm Merhabalar, okuldan kabul almak için almanca ya da ingilizce hangi belgeyi yolladınız:)
Sprachdiplom KMK Niveau C1

aykuterdem05

Mesaj gönderen aykuterdem05 » Çrş Eki 11, 2017 1:34 pm

Nrwtr yazdı: Sal Eki 10, 2017 2:58 pm Hocam umarım vize en kısa zamanda gelir. Master ingilizce mi almanca mı? Şartlı kabul mü? Ve bu Verschweigefrist'in sizin dosyanıza uygulandığını nerden anladınız?
hocam almanca yüksek lisans, gideceğim şehrin ausländerbehördesine mail attım adamlar 1 günde döndü ve frist tarihini söylediler, ankaraya ulaşmak için 40 takla atmak lazım, şartlı kabul değil direkt kabul, hatta şu an immatrikulationum falan da yapıldı ders seçicem

Nrwtr

Mesaj gönderen Nrwtr » Çrş Eki 11, 2017 2:20 pm

aykuterdem05 yazdı: Çrş Eki 11, 2017 1:34 pm hocam almanca yüksek lisans, gideceğim şehrin ausländerbehördesine mail attım adamlar 1 günde döndü ve frist tarihini söylediler, ankaraya ulaşmak için 40 takla atmak lazım, şartlı kabul değil direkt kabul, hatta şu an immatrikulationum falan da yapıldı ders seçicem
Anladım hocam.Peki konsoloslukla görüştüğünüzde ne diyorlar konuyla ilgili? Verschweigefrist uygulandıysa 12 eylülde başvurmuşsunuz ve deadline 5 ekimde bitmiş.çünkü periyod 3 hafta 2 iş günü.alman kaynaklarda da böyle yazıyor.

aykuterdem05

Mesaj gönderen aykuterdem05 » Çrş Eki 11, 2017 6:07 pm

Nrwtr yazdı: Çrş Eki 11, 2017 2:20 pm Anladım hocam.Peki konsoloslukla görüştüğünüzde ne diyorlar konuyla ilgili? Verschweigefrist uygulandıysa 12 eylülde başvurmuşsunuz ve deadline 5 ekimde bitmiş.çünkü periyod 3 hafta 2 iş günü.alman kaynaklarda da böyle yazıyor.
Hocam deadline 8 Ekimmiş benim, Ankara konsolosluğunu aradığımda, 8ine kadar bi itiraz gelmezse pasaportunuz haftaya çıkar gelir dedi(gecen hafta aramıştım). Ama bugun Çarşamba da gecti hala ups’e verilmemis kargo; takip nodan bakiyorum. Randevuya gittigimde 3-4 hafta arasinda cikar demislerdi yarin doluyor iste 30 gün

aykuterdem05

Mesaj gönderen aykuterdem05 » Prş Eki 12, 2017 12:22 pm

Nrwtr yazdı: Çrş Eki 11, 2017 2:20 pm Anladım hocam.Peki konsoloslukla görüştüğünüzde ne diyorlar konuyla ilgili? Verschweigefrist uygulandıysa 12 eylülde başvurmuşsunuz ve deadline 5 ekimde bitmiş.çünkü periyod 3 hafta 2 iş günü.alman kaynaklarda da böyle yazıyor.
Hocam ups takip noya gore dun aksam yola cikmis, sonunda geliyor :)

Demiradam

Mesaj gönderen Demiradam » Prş Eki 12, 2017 12:36 pm

aykuterdem05 yazdı: Prş Eki 12, 2017 12:22 pm Hocam ups takip noya gore dun aksam yola cikmis, sonunda geliyor :)
Hocam bu ups takip no ile mi sorguladınız yoksa ups nin pasaport sorgulama ile mi sorguladınız ?

aykuterdem05

Mesaj gönderen aykuterdem05 » Prş Eki 12, 2017 12:39 pm

Demiradam yazdı: Prş Eki 12, 2017 12:36 pm Hocam bu ups takip no ile mi sorguladınız yoksa ups nin pasaport sorgulama ile mi sorguladınız ?
takip no hocam, pasaport takipte benimki çıkmıyor çünkü benden istememişti görevli pass noyu. UPS müşteri hizmetlerini ararsanız isimden buluyorlar siz de takip nonuzu bilmiyorsanız ordan bakabilirsiniz

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Eki 12, 2017 12:47 pm

aykuterdem05 yazdı: Sal Eki 10, 2017 1:49 pm Ben de 12 Eylül’de başvurmuştum Yüksek lisans için, Verschweigefrist dedikleri olay 8 Ekimde bitti. Yani o tarihe kadar Alman polisi bir itirazda bulunmazsa vize çıkacak demekmiş arkadaslar bilmeyenler varsa haberiniz olsun, Ankara konsolosluğunu geçen hafta aramıştım kadın bana “madem Verschweigefrist’i biliyorsunuz neden arıyorsunuz” diyor. Bu konsolosluklara bilerek mi kibar olmayan almancilari secip koyuyorlar. Sanki kotu bir sey dedik, bilgi edinme hakki diye bir sey var. İzmirde 1 haftada vize alirken arkadaslarim, Ankara resmen süründürüyor, evraklari almanyaya 1 hafta gec yolladilar zaten, e simdi de bahsettigim Verschweigefrist bitti hala vize basacaklar zahmet edip.
Hocam selamlar o opsiyon çok sık kullanılmıyor bilginiz olsun,genellikle Auslanderberhörde kararı bekleniyor. Konsolosluğun Verschweigefrist hakkı var ama ne kadar sıklıkla veya nasıl bir profile kullanıyorlar orası pek bilinmiyor.

Demiradam

Mesaj gönderen Demiradam » Prş Eki 12, 2017 12:51 pm

aykuterdem05 yazdı: Prş Eki 12, 2017 12:39 pm takip no hocam, pasaport takipte benimki çıkmıyor çünkü benden istememişti görevli pass noyu. UPS müşteri hizmetlerini ararsanız isimden buluyorlar siz de takip nonuzu bilmiyorsanız ordan bakabilirsiniz
Takip no fatura Üzerinde çok belirsiz yani bilgisayar çıktısı olduğu için 0 mı o mu 8 mi b mi anlaşılmıyor. Aradım bu takip numarasına göre bi bilgiye ulaşamadım dedi müşteri hizmetleri . Kargoya teslim olunca sms felan gelmiyor mu hiç ?

Everstone

Mesaj gönderen Everstone » Prş Eki 12, 2017 3:00 pm

Arkadaşlar tam yedi hafta sonra nihayet elime ulaştı vizem. Umarım herkes biran önce vizesine kavuşur. Başımdan geçen görüşmeyi direk yazıyorum.
Ben Türkiye'de lisans mezunu ve bir mobilya firmasında yönetici olarak çalışan birisiyim yaşım 28 ve İstanbul üniversitesi yüksek lisans tez aşamasındayım. Berlin'e 5 ay önce gidip BSI dil okuluyla anlaştım ve 6 aylık parasını ödeyip sözleşmeyi aldım. Dönüp hem dil okulu vizesine hem de yüksek lisansım bittiğinde doktora araştıracağım için üniversite aday öğrenci vizesine başvurdum. Tüm belgeleri hazırlayıp görüşmeye gittim.
İlk görüşmem 19 temmuz günü olmuştu. Çok sinirli ve yaşça diğerlerine nazaran daha küçük bir hanımefendi tüm belgelerimi kontrol edip garantör belgesi doğru formatta değil başvurunuzu alamam dedi. Garantörüm uzun uğraşlar sonunda ağustosun ilk haftası doğru formatıyla Berlin Yabancılar Şubesi'nden garantör kağıdını alıp bana yolladı.24 Ağustosa randevu alıp tüm belgelerimi alarak gittim. Yaşça daha büyük ve daha oturaklı bir hanımefendi ile görüşmeye başladık. Ivır zıvır dışında önemli sorularını yazıyorum;
-Garantörünüz ile aranızda akrabalık var mı?
Hayır yok kendisini çalıştığım firma aracığıyla tanıyorum.
-Dil kursuna başlamak istiyorsunuz ve İstanbul'da master öğrencisisiniz neden bitirmeden gidiyorsunuz?
Tez aşamasındayım ve mail bile atarak bölüm başkanına istediğim zaman iletebilirim İstanbul'a gelip resmi kısımları halledebilirim. Bu cevabı beklemiyordu bakışıyla diğer soruya geçti.
-Hiç Almancanız yok ve dil öğrenmek için Berlin'e gidip sıfırdan başlayacaksınız neden burda başlamadınız?
5 yıldır profesyonel olarak çalışıyorum, doktora için Alman üniversitelerine kayıt yaptırmayı düşünüyorum ve C1 den aşağıya kayıt almıyorlar dolayısıyla en iyi ve hızlı yoldan Almancanın Almanya'da öğrenileceğini düşünüyorum. (Gülerek) Taksimde Almanca nasıl öğrenebilirim ki? (Goethe'den bahsediyorum). Almancayı iyi öğrenmek istiyorum dolayısıyla Almanya'da olmak istiyorum. (Bu konu tartışılır aslında burada da öğrenilebilir ama ben gitmek istediğim için söyledim.)
-Doktora için üniversite araştırdınız mı?
Evet Berlin TU'ya baktım.
-Hangi bölüme baktınız?
Management
-Bana bir kaç dersini söyleyebilir misiniz?
(Tamamen uydurarak) Genel yönetim, Genel matematik ve insan kaynakları dedim birden.
-Normalde herhangi bir üniversite ile yazışmadan vize almanız çok az ihtimal belgelerinizde göremiyorum.
Evet yazışmadım, tezimi yazıp almanca öğrenirken ilgili bölümlerle yazışmaya başlayacağım. Muhtemelen bu süreç dil kursu sırasında olacak. Hiçbir bölümle karşılıklı görüşmeden bu kararı vermek istemiyorum bu yüzden Almanya'ya gittikten sonra daha net görüşmelerde bulunacağım.
-İngilizceniz var mı?
Yüksek lisans tezimi ingilizce yazıyorum.
-İşinizden istifa edeceksiniz o zaman doğru mu?
Evet, artık akademik kariyerime biraz daha önem vermek istiyorum.

Tüm bu soruları sorduktan sonra durdum düşündüm ve aslında tüm cevapları istedikleri gibi cevaplamamıştım. Dil sertifikam yok dil kursu için vize istiyorum. Hİç bir üni ile görüşmedim ama oraya gidince görüşeceğim diye ucu açık cevaplar veriyorum. İşimden istifa edip Berlin'e taşınıyorum. Tüm bunları düşündüğümde yüzde 1 şansım var diyordum. Fakat bugün elime vizem ulaştı. Sizden ricam kesinlikle moralinizi bozmayın istisna olduğumu düşünmüyorum dik durup çatır çatır savunursanız tezinizi, gördüğünüz gibi vizeyi tıpış tıpış yolluyorlar.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Eki 12, 2017 3:17 pm

Everstone yazdı: Prş Eki 12, 2017 3:00 pm Arkadaşlar tam yedi hafta sonra nihayet elime ulaştı vizem. Umarım herkes biran önce vizesine kavuşur. Başımdan geçen görüşmeyi direk yazıyorum.
Ben Türkiye'de lisans mezunu ve bir mobilya firmasında yönetici olarak çalışan birisiyim yaşım 28 ve İstanbul üniversitesi yüksek lisans tez aşamasındayım. Berlin'e 5 ay önce gidip BSI dil okuluyla anlaştım ve 6 aylık parasını ödeyip sözleşmeyi aldım. Dönüp hem dil okulu vizesine hem de yüksek lisansım bittiğinde doktora araştıracağım için üniversite aday öğrenci vizesine başvurdum. Tüm belgeleri hazırlayıp görüşmeye gittim.
İlk görüşmem 19 temmuz günü olmuştu. Çok sinirli ve yaşça diğerlerine nazaran daha küçük bir hanımefendi tüm belgelerimi kontrol edip garantör belgesi doğru formatta değil başvurunuzu alamam dedi. Garantörüm uzun uğraşlar sonunda ağustosun ilk haftası doğru formatıyla Berlin Yabancılar Şubesi'nden garantör kağıdını alıp bana yolladı.24 Ağustosa randevu alıp tüm belgelerimi alarak gittim. Yaşça daha büyük ve daha oturaklı bir hanımefendi ile görüşmeye başladık. Ivır zıvır dışında önemli sorularını yazıyorum;
-Dil kursuna başlamak istiyorsunuz ve İstanbul'da master öğrencisisiniz neden bitirmeden gidiyorsunuz?
Tez aşamasındayım ve mail bile atarak bölüm başkanına istediğim zaman iletebilirim İstanbul'a gelip resmi kısımları halledebilirim. Bu cevabı beklemiyordu bakışıyla diğer soruya geçti.
-Hiç Almancanız yok ve dil öğrenmek için Berlin'e gidip sıfırdan başlayacaksınız neden burda başlamadınız?
5 yıldır profesyonel olarak çalışıyorum, doktora için Alman üniversitelerine kayıt yaptırmayı düşünüyorum ve C1 den aşağıya kayıt almıyorlar dolayısıyla en iyi ve hızlı yoldan Almancanın Almanya'da öğrenileceğini düşünüyorum. (Gülerek) Taksimde Almanca nasıl öğrenebilirim ki? (Goethe'den bahsediyorum). Almancayı iyi öğrenmek istiyorum dolayısıyla Almanya'da olmak istiyorum. (Bu konu tartışılır aslında burada da öğrenilebilir ama ben gitmek istediğim için söyledim.)
-Hangi bölüme baktınız?
Management
(Tamamen uydurarak) Genel yönetim, Genel matematik ve insan kaynakları dedim birden.
-Normalde herhangi bir üniversite ile yazışmadan vize almanız çok az ihtimal belgelerinizde göremiyorum.
Evet yazışmadım, tezimi yazıp almanca öğrenirken ilgili bölümlerle yazışmaya başlayacağım. Muhtemelen bu süreç dil kursu sırasında olacak. Hiçbir bölümle karşılıklı görüşmeden bu kararı vermek istemiyorum bu yüzden Almanya'ya gittikten sonra daha net görüşmelerde bulunacağım.
-İngilizceniz var mı?

Tüm bu soruları sorduktan sonra durdum düşündüm ve aslında tüm cevapları istedikleri gibi cevaplamamıştım. Dil sertifikam yok dil kursu için vize istiyorum. Hİç bir üni ile görüşmedim ama oraya gidince görüşeceğim diye ucu açık cevaplar veriyorum. İşimden istifa edip Berlin'e taşınıyorum. Tüm bunları düşündüğümde yüzde 1 şansım var diyordum. Fakat bugün elime vizem ulaştı. Sizden ricam kesinlikle moralinizi bozmayın istisna olduğumu düşünmüyorum dik durup çatır çatır savunursanız tezinizi, gördüğünüz gibi vizeyi tıpış tıpış yolluyorlar.
Tebrik ederim hayırlısı olsun hocam birçok öğrenci şartlı kabulu olmasına rağmen Almancan yok A2-B1 al gel diyerek reddediliyor böyle şeylerin üstüne sizin durumu görünce şaşırıyorum forumda dilkursu vizesinin çok zor olduğu söyleniyor okul kabulu vs olmadan tebrik ederim tekrardan..

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Prş Eki 12, 2017 3:23 pm

Everstone yazdı: Prş Eki 12, 2017 3:00 pm Arkadaşlar tam yedi hafta sonra nihayet elime ulaştı vizem. Umarım herkes biran önce vizesine kavuşur. Başımdan geçen görüşmeyi direk yazıyorum.
-Hangi bölüme baktınız?
Management
-İngilizceniz var mı?

Oncelikle hayırlı olsun vizeniz benim de garantör belgesiyle sorunum var da. İlk gorusmenizde goturdugunuz garantor belgesiyle sonra goturdugunuz belge arasındaki fark nedir?

Kilitli