Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Günlükleri

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
John Steinbeck

Almanya Günlükleri

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzt Eki 02, 2017 9:01 pm

Merhabalar forumda böyle bir başlık goremedim. Bende acmaya karar verdim, herkes kendi sehrindeki yaşamı, okulunu, yurdunu ve dil kurslarini kisacasi kendi sehrindeki herseyi anlatırsa benim gibi hayal kuranlar için iyi olur diye düşündüm. Herkes yer yer verip anlatirsa Almanyada ki yasami çok iyi olur, teşekkürler.

Mkyc01

Re: Almanya Günlükleri

Mesaj gönderen Mkyc01 » Pzt Eki 02, 2017 10:24 pm

Anlatsam kalbin dayanmaz :D
Aller Anfang ist schwer.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzt Eki 02, 2017 10:55 pm

Mkyc01 yazdı: Pzt Eki 02, 2017 10:24 pm Anlatsam kalbin dayanmaz :D
Niye :D açıkcası uzun uzuj anlatsaniz çok iyi olurdu.

Zynpkr

Mesaj gönderen Zynpkr » Sal Eki 03, 2017 1:32 pm

Aynen ben de en cok bunu merak ediyorum :)

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Sal Eki 03, 2017 3:47 pm

Ben başlayayım o zaman. İsmim nickden de anlaşılacağı üzere Burak. :) 25 Ağustos 2016 da Almanya'da dil kursu sonrası makine mühendisliği (master) eğitimi için Düsseldorf havaalanına indim. Duisburg'da A-2 den C-1 e kadar Rheinland Privatschule'de dil eğitimi gördüm. Fakat maalesef ilk DSH deneyimimde %64 ile DSH-1 aldım ve sonrasında C1 i Essen'deki IBZ kursunda tekrarladım. Geçtiğimiz Eylül ayında tekrardan Duisburg-Essen ve Fulda Üniversitelerinde DSH sınavına girdim. Duisburg-Essende yazılıdan %83 ile DSH-3 sözlüden %80 ile DSH-2 toplamda ise DSH-2 ile sınavı geçtim. Fulda'dan da yazılıdan %70 ile DSH-2 almıştım,ama sözlü sınavına girmedim. Yani sınavı A-2den itibaren vermem toplam neredeyse 1 yılımı aldı. Şimdi ise BTU Cottbus'da Master eğitimime başlayacağım. Eğitim kısmı bu kadardı. :)
Yaşam,dil kursu konusu ise. Benim tavsiyem Duisburg'da hatta NRW'de dil eğitimi almayın. Çünkü çok fazla Türk olduğu için,normal hayatta (alışveriş,yemek vs.) pratik olarak Almancayı yok denecek kadar az kullanıyorsunuz.Tabi ilk sene alışma süreci açısından Türklerin olduğu yeri seçmek de avantaj. Dil eğitimi için ise özel kurslar yerine üniversitenin kurslarına kayıt olmanızı öneririm,çünkü üniversite kursları direk dsh,testdaf sınavlarını kendisi yaptığı için daha avantajlı oluyor.Yani şöyle düşünün dersinize giren hocanız aynı zamanda sınav komisyonunda sınavı hazırlıyor. Torpil olarak bakmayın,soru falan vermezler,ama "okuma,yazma konuları hangi alandan olacak" diye biraz tüyo alabilirsiniz. Fakat dezavantajı ise kur aralarında tatil biraz fazla yani zamandan kaybediyorsunuz. Duisburg'daki ve Essen'deki kurslarım kalite olarak ortalamanın üzerindeydi. Duisburg'daki hocalar biraz deneyimsizdi,fakat Essen'deki kadın hocam (Lela) baya iyiydi ve çok yardımseverdi.
Kalacak yer konusunda ise eğer uyumlu olduğunuzu düşünüyorsanız WG (ev paylaşımı) ya da yurtlarda kalın. Ben 1 sene boyunca tek kaldım ve baya sıkıntısını çektim. İnsan tek kalınca kafayı yiyor,evde bir ses arıyor. Zaten kurslardan istediğiniz arkadaşlık ortamını bulamamıştım. Duisburg'daki ve Essen'deki kursumda sınıftakilerin çoğu arap ve çinliydi. Yani kesinlikle ırkçılık gözüyle bakmıyorum, ama kültürel farklılıklar ve istekler farklı olunca,arkadaşlıklar sadece kursta kalmıştı bende. Haliyle de tek yaşamak baya zor oldu. Oda kiralama(WG) konusuna gelecek olursak,Türkiye'den ev ayarlamak oldukça zor.Eğer geldiğiniz de bir tanıdığınız varsa onda kısa süreli kalın ve ilanlara direk telefon açın(e-mail whatsapp değil) ardından randevu belirleyin. Yani evi gidip görün ve evdeki kişilerle yüz yüze tanışın.(tabi bunun için almanca ya da ingilizce şart)
Şehir olarak ise Duisburg'u ben pek beğenmedim. Essen'de Duisburg'un büyüğü yani çok bir fark yok. Yaşam ise çok pahalı değil bu iki şehirde. Ben Duisburg şehir merkezindeki evime aylık her şey dahil 300-320 Euro arası kira veriyordum. Kendi harcamamla birlikte bu tutar yaklaşık aylık 700 falan oluyordu(sigara alkol dahil) NRW'deki en güzel şehirler bana göre Köln ve Düsseldorf.
Son olarak eklemek istediğim. Ben biraz zorluğa alışırım diyorsanız NRW'den uzak durun. Eğlence Türkiye'deki gibi isterseniz büyük şehirleri tercih edin.(Hamburg,Berlin,Köln,Düsseldorf,Münih,Frankfurt,Hannover vs.) Ama iyi bir dil eğitimi için ise küçük ve doğudaki şehirleri tercih edin.
Umarım açıklayıcı olmuştur. Her türlü sorunuzu(saçma olmamak kaydı ile) açıklayabildiğim kadar yanıtlamaya çalışırım. Başarılar ve iyi forumlar.
Be different,make a difference...

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Sal Eki 03, 2017 4:50 pm

burak0992 yazdı: Sal Eki 03, 2017 3:47 pm Ben başlayayım o zaman. İsmim nickden de anlaşılacağı üzere Burak. :) 25 Ağustos 2016 da Almanya'da dil kursu sonrası makine mühendisliği (master) eğitimi için Düsseldorf havaalanına indim. Duisburg'da A-2 den C-1 e kadar Rheinland Privatschule'de dil eğitimi gördüm. Fakat maalesef ilk DSH deneyimimde %64 ile DSH-1 aldım ve sonrasında C1 i Essen'deki IBZ kursunda tekrarladım. Geçtiğimiz Eylül ayında tekrardan Duisburg-Essen ve Fulda Üniversitelerinde DSH sınavına girdim. Duisburg-Essende yazılıdan %83 ile DSH-3 sözlüden %80 ile DSH-2 toplamda ise DSH-2 ile sınavı geçtim. Fulda'dan da yazılıdan %70 ile DSH-2 almıştım,ama sözlü sınavına girmedim. Yani sınavı A-2den itibaren vermem toplam neredeyse 1 yılımı aldı. Şimdi ise BTU Cottbus'da Master eğitimime başlayacağım. Eğitim kısmı bu kadardı. :)
Yaşam,dil kursu konusu ise. Benim tavsiyem Duisburg'da hatta NRW'de dil eğitimi almayın. Çünkü çok fazla Türk olduğu için,normal hayatta (alışveriş,yemek vs.) pratik olarak Almancayı yok denecek kadar az kullanıyorsunuz.Tabi ilk sene alışma süreci açısından Türklerin olduğu yeri seçmek de avantaj. Dil eğitimi için ise özel kurslar yerine üniversitenin kurslarına kayıt olmanızı öneririm,çünkü üniversite kursları direk dsh,testdaf sınavlarını kendisi yaptığı için daha avantajlı oluyor.Yani şöyle düşünün dersinize giren hocanız aynı zamanda sınav komisyonunda sınavı hazırlıyor. Torpil olarak bakmayın,soru falan vermezler,ama "okuma,yazma konuları hangi alandan olacak" diye biraz tüyo alabilirsiniz. Fakat dezavantajı ise kur aralarında tatil biraz fazla yani zamandan kaybediyorsunuz. Duisburg'daki ve Essen'deki kurslarım kalite olarak ortalamanın üzerindeydi. Duisburg'daki hocalar biraz deneyimsizdi,fakat Essen'deki kadın hocam (Lela) baya iyiydi ve çok yardımseverdi.
Kalacak yer konusunda ise eğer uyumlu olduğunuzu düşünüyorsanız WG (ev paylaşımı) ya da yurtlarda kalın. Ben 1 sene boyunca tek kaldım ve baya sıkıntısını çektim. İnsan tek kalınca kafayı yiyor,evde bir ses arıyor. Zaten kurslardan istediğiniz arkadaşlık ortamını bulamamıştım. Duisburg'daki ve Essen'deki kursumda sınıftakilerin çoğu arap ve çinliydi. Yani kesinlikle ırkçılık gözüyle bakmıyorum, ama kültürel farklılıklar ve istekler farklı olunca,arkadaşlıklar sadece kursta kalmıştı bende. Haliyle de tek yaşamak baya zor oldu. Oda kiralama(WG) konusuna gelecek olursak,Türkiye'den ev ayarlamak oldukça zor.Eğer geldiğiniz de bir tanıdığınız varsa onda kısa süreli kalın ve ilanlara direk telefon açın(e-mail whatsapp değil) ardından randevu belirleyin. Yani evi gidip görün ve evdeki kişilerle yüz yüze tanışın.(tabi bunun için almanca ya da ingilizce şart)
Şehir olarak ise Duisburg'u ben pek beğenmedim. Essen'de Duisburg'un büyüğü yani çok bir fark yok. Yaşam ise çok pahalı değil bu iki şehirde. Ben Duisburg şehir merkezindeki evime aylık her şey dahil 300-320 Euro arası kira veriyordum. Kendi harcamamla birlikte bu tutar yaklaşık aylık 700 falan oluyordu(sigara alkol dahil) NRW'deki en güzel şehirler bana göre Köln ve Düsseldorf.
Son olarak eklemek istediğim. Ben biraz zorluğa alışırım diyorsanız NRW'den uzak durun. Eğlence Türkiye'deki gibi isterseniz büyük şehirleri tercih edin.(Hamburg,Berlin,Köln,Düsseldorf,Münih,Frankfurt,Hannover vs.) Ama iyi bir dil eğitimi için ise küçük ve doğudaki şehirleri tercih edin.
Umarım açıklayıcı olmuştur. Her türlü sorunuzu(saçma olmamak kaydı ile) açıklayabildiğim kadar yanıtlamaya çalışırım. Başarılar ve iyi forumlar.
Teşekkürler yazdıklarınız için. Açıkçası ben bu sene boşta kaldım Almanca öğrenmek için Almancaya ayırabileceğim 4 ayım var şu 25-30 günden sonra. Kurs ile A2 olup gitmeyi düşünüyorum, fakat ben daha eğlenceli daha dolu daha ucuz bir yere gitmeyi düşünüyorum neden derseniz hem eğlence varsa rahat kaynaşma vardır yani almanca açısından pratik olur. Bana hangi şehirleri önerebilirsiniz ? O saydıklarınız pahalı şehirler diye biliyorum, berlin hariç. Ben heidelberg üniversitesiden şartlı kabul alabilirsem dil kursunu orada tamamlayıp bir yıl sonra ayrılmayı düşünüyorum başka üniversiteye çünkü o bölgede ki harçlar arttı. Açıkçası stratejim hakkında yorum yaparsanız inanılmaz sevinirim. Birde ben dil kursu senesinde yurt sıkıntısı olmayan biryere gitmek istiyorum buna görede önerirseniz sevinirim. Yurtlara baktığımda 230-280 euroya çok iyi yurtlar var genelinde.

Ben geçen sene liseden mezun oldum bir sene boşluk bıraktım bu boşluk senemde bu yıl. Şu bir aydan sonra kursa giderek Almanca'ya 4 ay ayırarak A2 seviyesine gelmek istiyorum, bu şekilde vize şansımı arttırmak istiyorum hemde şartlı kabul alabileceğim üniversiteleri arttırmak istiyorum. 15 Temmuzdan çok çok önce okula başvurup erken şartlı kabul alıp erken vize almak istiyorum bir aksilik olmaması için. Herşey yolunda giderse seneye dil kursu için yolcu olup bir yıl sonrada derslerime başlamak istiyorum.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Sal Eki 03, 2017 5:52 pm

John Steinbeck yazdı: Sal Eki 03, 2017 4:50 pm Teşekkürler yazdıklarınız için. Açıkçası ben bu sene boşta kaldım Almanca öğrenmek için Almancaya ayırabileceğim 4 ayım var şu 25-30 günden sonra. Kurs ile A2 olup gitmeyi düşünüyorum, fakat ben daha eğlenceli daha dolu daha ucuz bir yere gitmeyi düşünüyorum neden derseniz hem eğlence varsa rahat kaynaşma vardır yani almanca açısından pratik olur. Bana hangi şehirleri önerebilirsiniz ? O saydıklarınız pahalı şehirler diye biliyorum, berlin hariç. Ben heidelberg üniversitesiden şartlı kabul alabilirsem dil kursunu orada tamamlayıp bir yıl sonra ayrılmayı düşünüyorum başka üniversiteye çünkü o bölgede ki harçlar arttı. Açıkçası stratejim hakkında yorum yaparsanız inanılmaz sevinirim. Birde ben dil kursu senesinde yurt sıkıntısı olmayan biryere gitmek istiyorum buna görede önerirseniz sevinirim. Yurtlara baktığımda 230-280 euroya çok iyi yurtlar var genelinde.

Ben geçen sene liseden mezun oldum bir sene boşluk bıraktım bu boşluk senemde bu yıl. Şu bir aydan sonra kursa giderek Almanca'ya 4 ay ayırarak A2 seviyesine gelmek istiyorum, bu şekilde vize şansımı arttırmak istiyorum hemde şartlı kabul alabileceğim üniversiteleri arttırmak istiyorum. 15 Temmuzdan çok çok önce okula başvurup erken şartlı kabul alıp erken vize almak istiyorum bir aksilik olmaması için. Herşey yolunda giderse seneye dil kursu için yolcu olup bir yıl sonrada derslerime başlamak istiyorum.
Ben tüm almanya'yı gezmediğim için bilemeyeceğim. Sadece bu linki okursan aklında az çok bir fikir olur. https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Sal Eki 03, 2017 5:59 pm

burak0992 yazdı: Sal Eki 03, 2017 5:52 pm Ben tüm almanya'yı gezmediğim için bilemeyeceğim. Sadece bu linki okursan aklında az çok bir fikir olur. https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16
Bu linki okumustum hep uclardan bahsediyor. Mesela en pahalisi sudur en ucuzu audur en sosyal hayati sudur vs. Fakat boyle ortalama bir butcenin, insanlarinin eglenceli oldugu, yurtlarin kolay ve ucuz oldugu bir sehir lazim yurt icin :D

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Sal Eki 03, 2017 7:42 pm

John Steinbeck yazdı: Sal Eki 03, 2017 5:59 pm Bu linki okumustum hep uclardan bahsediyor. Mesela en pahalisi sudur en ucuzu audur en sosyal hayati sudur vs. Fakat boyle ortalama bir butcenin, insanlarinin eglenceli oldugu, yurtlarin kolay ve ucuz oldugu bir sehir lazim yurt icin :D
Konaklama konusunda en pahalı münih diye duydum,ama en ucuzu bilemicem. Düsseldorfu seçebilirsin eğlence istiyorsan,ama ortalamanın üzerinde pahalılık olarak.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Çrş Eki 04, 2017 1:16 am

Ben de NRW de almanca ögrendim nickimden de anlasilacagi üzere. "Cok türkün oldugu yerde almanca ögrenilmez" tezi bana cok sacma geliyor. Insanin kendisinde bitiyor olay. Ayda bir gittigin kontörcüye "Iyi Günler, 20 Euro luk kontör alabilirmiyim" yerine "Guten Tag, ich hätte gerne ein Guthaben für 15 Euro" diyince almanca cok hizli ilerlemiyor. Sachsen da kücük bir köyde nerdeyse tek yabanci olarak yasayan arkadasim 24 ayda dsh gecemeyip geri döndü.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Çrş Eki 04, 2017 12:41 pm

duisburger yazdı: Çrş Eki 04, 2017 1:16 am Ben de NRW de almanca ögrendim nickimden de anlasilacagi üzere. "Cok türkün oldugu yerde almanca ögrenilmez" tezi bana cok sacma geliyor. Insanin kendisinde bitiyor olay. Ayda bir gittigin kontörcüye "Iyi Günler, 20 Euro luk kontör alabilirmiyim" yerine "Guten Tag, ich hätte gerne ein Guthaben für 15 Euro" diyince almanca cok hizli ilerlemiyor. Sachsen da kücük bir köyde nerdeyse tek yabanci olarak yasayan arkadasim 24 ayda dsh gecemeyip geri döndü.
Ben zaten Almanca öğrenilmez yazmadım. Neredeyse hiç pratik yapılamaz yazdım. Nedeni ise : Bizler "genelde" zora gelince bir şeyleri başarabiliyoruz."Genelde" biz kolaya kaçan bir millet olduğumuz için bence çok az kişi Türk marketine girip "Ya ben şununla Almancamı geliştirmek için Türkçe yerine Almanca konuşayım." der. Tabi istisnalar var mıdır,evet vardır. Ayrıca bu başlık altında kimse, başkasını sırf "eleştirmek için" altına yorum yapmıyor. Konuyu açan arkadaş zaten "Deneyimlerinizi aktarır mısınız?" diye yazmış. Böyle sadece muhalefet olmak için yorum atmana gerek yok. Yazdığın yorumun içeriğindeki sadece "insanın kendisinde bitiyor olay." sözüne katılıyorum. Diğerlerine katılmıyorum.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Çrş Eki 04, 2017 6:45 pm

Markette dil ögrenilmez.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Çrş Eki 04, 2017 7:15 pm

Örneklendirme yaptım anlamıyorsanız yapacak bir şey yok. :) Ayrıca muhalefet olacağınıza siz de deneyimlerinizi aktarın da,insanlar yararlansın.

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Çrş Eki 04, 2017 8:44 pm

Ben Duisburg'da Rheinland'a gideceğim dil kursu için. Duisburg benim için en uygun yer, yurt-kalacak yer sıkıntısı az, Almanya'ya gitmeden yerinizi ayarlama şansınız var, öğrencilik hakkından yararlanabiliyorsunuz vs.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Prş Eki 05, 2017 1:42 am

Daha geleli bir yil olmustur, sen kimsin sana neden muhalefet olayim cocuk:) Ben genel olarak bu tür yanlis yönlendirmelere karsiyim. Bu tür fikirleri pek ciddiye almayin arkadaslar. Markette veya kontörcüde almanca konusamiyorum diye kimse dili yavas ögrenmez. Böyle sacma sapan seylere kafanizi takmayin, okulunuza düzgün bir sekilde gidin, elinizden geldigi kadar pratik yapin. Kafanizi dagitmak icin de türk ortamlarina girin, bir türkle yapacagin muhabbetin veya mizahin tadini hic bir irkta alamazsiniz. Ayrica Türkiye de testdaf gecen ögrenciler de gördüm.

Bu arada daha önce basimdan gecenleri ayri bir baslik acarak ayrintili bir sekilde yazmistim zaten.

John

Mesaj gönderen John » Prş Eki 05, 2017 11:19 pm

Allah nasip ederse düzgün bir iş sahibi olunca ben de bir başlık açıp başımdan geçenleri paylaşmak isterim. Bu forumdan çok faydalandım onun için buradaki arkadaşlara olabilidiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Bir gün Düsseldorf'a gidersem adminlerimize de sözüm olsun yüzyüze teşekkür edeceğim. Allah razı olsun, burada bizi aydınlatıp yardımcı oldular ve rabbim kısmet etti Almanya'ya geldim. Darısı ileride gelecek arkadaşların başına diyeyim.

Duisburger yine bir çıkış yaparak kendini göstermiş. Onu da böyle kabul ediyoruz, ben son 1 yılda bazı başlıklara tepki gösterirken o 2009'dan beri kim bilir neler neler görmüştür. Yine de duyumlarım kadarıyla Türkiye'den gelip başarılı olan, doktora yapan nadir kişilerden biridir kendisi(yanlışım varsa düzeltebilirsiniz). Onun için Türk imajını düzeltmeye biraz olsun katkısı olduğundan kendisine teşekkür ederim. Genel Türk imajı hakkında da yine ayrı bir başlık açıp fikir paylaşımı yapmak, tecrübeli arkadaşlarla istişare etmek isterim. İyi forumlar

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eki 06, 2017 1:58 am

Asagidaki linkten devam edebilirsiniz:

viewtopic.php?f=8&t=207
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kilitli