Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cvkogz

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen cvkogz » Prş Eyl 28, 2017 10:43 am

Arkadaşlar merhaba

Bu sabah saat 10 da randevum vardı 9 gibi ordaydım kimse olmadığı için erken aldılar.

Görüşme 15 dakika sürdü veya sürmedi.

Yıldız Teknik mezunuyum. Makine mühendisiyim 2 yıldır çalışıyorum aynı zamanda şubat ayında Namık Kemal Üniversitesi'nde yüksek lisansa başladım.

Görüşmede 3 soru soruldu:

1- Akaraban var mı
2- Başka hangi üniversiteler var
3- Bir iki ders sayarmısın
4- Kendini almanca tanıtır mısın

Bunların dışında hiç bir soru gelmedi.

Göethe A1 sertifikamı yeni almıştım. TU Clausthal kabuluyle başvurdum.

Burarada anlatılanlar gibi ne bir zorlama ne de bir stres hissettim. Kadın doğal olarak mesafeli ve soğuk konuştu. Kısa sorular ve cevaplar halinde 15 dakikada çıktım.

Bakalım sonuç ne olacak göreceğiz.

Not olarak : Fintiba bloke hesap açtım ve Garantiden swift işlemi yaptım 4 günde para hesaba geçti, onay maili hatta bu sabah geldi o da biraz stres yarattı bende.

Garanti swift ücreti olarak 55 lira alıyor, aracı banka 13 € işlem ücreti almış.

Herkese başarılar diliyorum.

dreas

Mesaj gönderen dreas » Prş Eyl 28, 2017 11:16 am

Merhaba arkadaşlar,
28 ağustos tarihinde İstanbul'da görüşmeye gitmiştim.Vizem bugun elime geçti.Sadece dil kursu vizesi olarak başvurumu yaptım.Daha önce sitelerde sadece dil kursu vizesine başvurmayın sonuc red ile sonuclanıyor şeklinde bir çok konu okumuştum.Moralim bozuluyordu. Ama sonucun oyle olmadıgını gördüm.Almanca A1 seviye belgem var. Yani B1 altı red yersiniz düşüncesinin yanlıs oldugunu anladım. Eğer motivasyon mektubunuzda geleceğe dair planlarınızı iyi bir şekilde aktarabilirseniz.Ve bunları belgelerle desteklerseniz vize alabiliyorsunuz.

dennyksk

Mesaj gönderen dennyksk » Prş Eyl 28, 2017 11:55 am

alihan92 yazdı: Prş Eki 20, 2016 4:11 pm 70 gunluk vize bekleme sonunda bugun vizem reddedildi. Yine ayni bahane, ogrenmeye ulkende basla. itiraz dilekcemde belirtmistim zaten A1 alip gondericem diye. A1 i alip bu pzt gondermistim konsolosluga. Acaba yabancilar dairesine iletmediler mi anlamadim ki. Neyse yapacak bir sey yok. Red mektubuna bakar misiniz, dilden baska bir red sebebi var mi?

https://imageshack.com/i/pl7NcWuLj
Merhaba vizenizin reddedilmesine uzuldum.Bende basvuru yaptim. 9.haftaya girdim hatta bekleyiste.yabancilar polisinden/konsolosluktan hala ses seda cikmadi.Endiseli bekleyis suruyor.Sizin almanyadan sponsorunuz varmiydi.

gokhan34

Mesaj gönderen gokhan34 » Prş Eyl 28, 2017 12:18 pm

24 ağustosta vize başvurusunda bulunmuştum 2 ekimde okulum başlıyor yani 4 gün sonra ancak vizem henüz elime ulaşmış değil. Direk kabulüm var ve gerekli diğer belgeleri teslim etmiştim. Konsolosluğu arıyorum ancak ulaşamıyorum mailde attım ancak dönüş olmadı daha önce benzeri bir durumla karşılaşan oldu mu?

dreas

Mesaj gönderen dreas » Prş Eyl 28, 2017 12:52 pm

gokhan34 yazdı: Prş Eyl 28, 2017 12:18 pm 24 ağustosta vize başvurusunda bulunmuştum 2 ekimde okulum başlıyor yani 4 gün sonra ancak vizem henüz elime ulaşmış değil. Direk kabulüm var ve gerekli diğer belgeleri teslim etmiştim. Konsolosluğu arıyorum ancak ulaşamıyorum mailde attım ancak dönüş olmadı daha önce benzeri bir durumla karşılaşan oldu mu?
Merhaba bende senın durumundaydım 28 ağustosta başvurmuştum. Uçusum 30 Eylül uçuşuma 2 gün kala bugun vizem elime ulaştı. Hangi numaradan arıyorsun. Sürekli meşgul çalıyordu ben ararken. Ama saat 10.15 gibi aradığımda telefon çaldı ve görüşebildim.

gokhan34

Mesaj gönderen gokhan34 » Prş Eyl 28, 2017 1:59 pm

0212 334 6167 numarayı arıyorum istanbul alman konsolosluğu. Umarım benimde elime ulaşır.

gokhan34

Mesaj gönderen gokhan34 » Prş Eyl 28, 2017 2:17 pm

dreas yazdı: Prş Eyl 28, 2017 12:52 pm Merhaba bende senın durumundaydım 28 ağustosta başvurmuştum. Uçusum 30 Eylül uçuşuma 2 gün kala bugun vizem elime ulaştı. Hangi numaradan arıyorsun. Sürekli meşgul çalıyordu ben ararken. Ama saat 10.15 gibi aradığımda telefon çaldı ve görüşebildim.
Ayrıca pasaportunuz UPS ile mi teslim edildi ? ve eğer UPS ise gönderi hareketlerinden yada pasaport sorgulama kısmından sağlıklı bir şekilde bakabildiniz mi yoksa elinize ulaştığında mı haberiniz oldu.

dreas

Mesaj gönderen dreas » Prş Eyl 28, 2017 2:53 pm

gokhan34 yazdı: Prş Eyl 28, 2017 2:17 pm Ayrıca pasaportunuz UPS ile mi teslim edildi ? ve eğer UPS ise gönderi hareketlerinden yada pasaport sorgulama kısmından sağlıklı bir şekilde bakabildiniz mi yoksa elinize ulaştığında mı haberiniz oldu.
Az önce söylediğiniz numaradan aramaya devam edin sürekli meşgul çalıyor ama düşüyor ben özellikle saat 10.15 gibi düşürebildim. Sizde sabah 10 gibi denemeye başlayın mutlaka. Usanmadan arayın arka arkaya düşecektir. Ben dün gece güncellme görebildim teslim aşamasında diye sabah elime ulaştı 10 gibi

gokhan34

Mesaj gönderen gokhan34 » Prş Eyl 28, 2017 3:41 pm

çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. az önce mail ulaştı elime konsolosluktan işlemleriniz henüz sonuçlanmamıştır biraz daha beklemeniz gerekmektedir şeklinde.

dreas

Mesaj gönderen dreas » Prş Eyl 28, 2017 6:22 pm

gokhan34 yazdı: Prş Eyl 28, 2017 3:41 pm çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. az önce mail ulaştı elime konsolosluktan işlemleriniz henüz sonuçlanmamıştır biraz daha beklemeniz gerekmektedir şeklinde.
Mutlaka yetişir benim ikinci vizem ikisinde de son 2 gün kala geldi pasaportlarım

Galileo

Re: 11.08.207 Cuma Vize Başvurusu

Mesaj gönderen Galileo » Cum Eyl 29, 2017 2:37 pm

Galileo yazdı: Pzr Ağu 13, 2017 4:08 pm Herkese merhabalar,
Uzun bir uğraş soncunda beklediğim gün geldi ve vize başvurumu yaptım. Vize başvurusu yapacak arkadaşlara yardımcı olmak için sizlerle vize görüşmemi paylaşacağım.

Öncelikle nasıl kabul aldığımdan bahsedeyim. Ben üniversite sınavlarına bu sene ilk defa girdiğim için ve yerleştirme sonuçlarının açıklanma tarihi ağustosun ikinci haftasının bulduğu için zaten kafadan çoğu üniversitede tarihi geçirdiğim için kabul edilmedim. Bende bir üniversitenin dil merkezine başvurdum ve oradan dil kurs için kabul aldım. Dil kursu toplam 10 ay sürüyor ve başlamak için A2 sertifikası istiyorlar.

Üniversiteden şartlı kabulum olmamasına rağmen öğrenci vizesine başvurdum çünkü kaydolduğum kursun niteliği direk olarak DSH sınavına ve üniversite eğitimine hazırlık kursu. Gerekli belgeleri topladım ve randevumu aldım.

İzmir Konsolosluğuna gittim, içeri girdiğimde yaklaşık yirmi dakika kadar bekledim isim sırasına göre işlem yapıyorlar. Güvenlik masasındakiler evraklarımı sıraya koydu daha sonra çok beklemeden sıram yandı ve başladık konuşmaya. Öncelikle Almanya'ya ne için gideceğimi sordu ve belgelerimi aldı. Daha sonra parmak izimi aldı. Belgelerime bakarken birkaç soru sordu aklıma geldiği kadarıyla yazmaya çalışacağım.

1- Almanya'da akraban var mı? (Olmadığını belirttim)
2- Nerede kalacaksın? (WG veya Öğrenci yurdu dedim)
3- Kursta seninle konuşan çalışanın ismi ne?

Daha sonra "tamam kaydını oluşturduk şimdi birkaç sorumuz daha olacak" dedi ve ardından "Sprechen Sie Deustch?" dedi bende almanca olarak biraz diye cevapladım. A2 sertifikam elindeydi zaten daha sonra Almanca olarak şu soruları sordu:
1- Almanya'da ne yapmak istiyorsun?
2- Nerede yaşıyorsun?

Daha sonra teşekkür etti ve Türkçe olarak devam etti:
1- Almanca seviyen nedir?
2- Türkiye'de Almanca öğrendin mi ve nerede öğrendin?(Evet, Goethe Instut de öğrendim dedim)
3- Dil kursu sonunda hangi üniversitede okumak istiyorsun?
4- Neden bu üniversite?
5- Bu üniversite olmazsa hangi üniversitelerde okuyabilirsin?
6-Üniversite sınavlarına ilk kez mi girdin, hangi bölümü kazandın?(İlk kez girdiğimi ve bilgisayar mühendisliğini kazandığım söyledim)
7-Almanya'da hangi bölümü okumak istiyorsun?(Bilgisayar mühendisliği dedim)
8-Başka hangi bölümleri okuyabilirsin?(Yazılım mühendisliği veya Informatik olabilir dedim)
9-İlk dönem hangi dersleri göreceksin? (İşte bu soruda çuvalladım, ilk sene dil kursuna gideceğim için henüz bakmadığımı ama matematik ve temel programlama eğitiminin olduğunu düşündüğümü söyledim)

Bir kaç soru daha vardı ama aklıma bu kadar geldi. Karşımdaki hanfendi oldukça neşeli ve kibardı. Daha sonra kendisine uçak biletini almamda sıkıntı olup olmadığını sordum? Almamam gerektiğini çünkü bu vizelerin genelde 3 ay içresinde sonuçlandığını söyledi. Kursumun 25 Eylül'de yani yaklaşık bir ay sonra başladığını söylediğim ve bana neden daha erken randevu almadığımı sordu. Bende ÖSYS yerleştirme belgesinin bu salı(8.08.2017) açıklandığını bu belgeyi istemeleri sebebiyle ancak bu zamana randevu alabildiğimi söyledim. Bana hak verdi ve bilgisayara acil notu düştüğünü söyledi. Umarım zamanında çıkar sende sıkıntı yaşamadan gidersin diye de ekledi.

Evet biraz uzun bir yazı oldu okuyan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Daha önceden vize alan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. Sizce bir aya çıkar mı vizem?
Bugün aldım vizemi 90 günlük D tipi vermişler. Tam 50 gün sürdü vizeyi almam.

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Cum Eyl 29, 2017 4:07 pm

Hayırlı olsun Galileo :) darısı başımıza.

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Cum Eyl 29, 2017 4:33 pm

https://mobile.twitter.com/AlmanyaBE/st ... 2232797184
Boyle bir tweet var arkadaşlar maalesef. Başvuracakları ilgilendirir diye düşündüm.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cum Eyl 29, 2017 6:52 pm

Merhabalar, yeni bir konu açmak yerine buraya yazıyorum şuanda 9.nci sayfadayım fakat sorularımı sormak istedim, cevap verirseniz memnun olurum.

-Ben bu yıl liseden mezun oldum, hem okulların başvuru tarihlerinin sıkışması hemde benim almancamın hiç olmamasından dolayı bir yıllık boş süre verdim kendime. İşte boş senem yeni başladı, işi daha yeni bıraktım. Goethe değil de farklı bir almanca kursuna gitmeyi planlıyordum almanca için 3 ay süre ayırabilirim, bu süre içerisinde a2 belgesi alabilir miyim sizce ?

-Mesela A2 belgeside alsak, tüm gerekenleri düzgünce tamamlasak. Bize red verebilirler mi ? Açıkçası erkenden vize başvurusu yapsan, reddetseler bile itiraz etsen güzelce kabul etmek zorunda değiller mi ? Açıkçası çok korkuyorum vize reddi yemekten, çünkü tüm herşeyimi Almanya için odakladım.

-Mesela Almanya'ya gittik şartlı kabul ile, ilk yıl dil kursunu tamamladık ve sınavı başarıyla geçtik bundan sonra vize için Türkiye'ye dönmek zorunda mıyız ? Yoksa otomatik olarak o çevirilecek mi ? Bloke hesaba ne olacak ? Her yıl yapmak zorunda değiliz sanırım değil mi ?

Sorularımı cevaplarsanız memnun olurum, teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Cmt Eyl 30, 2017 3:04 pm

John Steinbeck yazdı: Cum Eyl 29, 2017 6:52 pm Merhabalar, yeni bir konu açmak yerine buraya yazıyorum şuanda 9.nci sayfadayım fakat sorularımı sormak istedim, cevap verirseniz memnun olurum.

-Ben bu yıl liseden mezun oldum, hem okulların başvuru tarihlerinin sıkışması hemde benim almancamın hiç olmamasından dolayı bir yıllık boş süre verdim kendime. İşte boş senem yeni başladı, işi daha yeni bıraktım. Goethe değil de farklı bir almanca kursuna gitmeyi planlıyordum almanca için 3 ay süre ayırabilirim, bu süre içerisinde a2 belgesi alabilir miyim sizce ?

-Mesela A2 belgeside alsak, tüm gerekenleri düzgünce tamamlasak. Bize red verebilirler mi ? Açıkçası erkenden vize başvurusu yapsan, reddetseler bile itiraz etsen güzelce kabul etmek zorunda değiller mi ? Açıkçası çok korkuyorum vize reddi yemekten, çünkü tüm herşeyimi Almanya için odakladım.

-Mesela Almanya'ya gittik şartlı kabul ile, ilk yıl dil kursunu tamamladık ve sınavı başarıyla geçtik bundan sonra vize için Türkiye'ye dönmek zorunda mıyız ? Yoksa otomatik olarak o çevirilecek mi ? Bloke hesaba ne olacak ? Her yıl yapmak zorunda değiliz sanırım değil mi ?

Sorularımı cevaplarsanız memnun olurum, teşekkürler.
1- Üç ay sürede dile karşı yatkınlığın varsa ve disiplinli biriysen evde doğru bir şekilde çalışarak bile ÖSD , Goethe, Telc gibi kurumların A2 sertifika gibi sınavlarını geçebilirsin.

2-Kimse sana kesin olarak söyleyemez A2 sertifikası ve eksiksiz belgeyle vize alıp almayacağını. Söyleyende yalan söyler. Forumda vize alma ihtimalini arttıracak maddeler çokça konuşuldu. En önemlilerinden birisi A2 sertifikasını 100 üzerinden 55 gibi puanla degilde 85-90 üzeri puanla geçmen. Bu konuya gerçekten dikkat ediyorlar. Ve diğer bir tavsiyem A2 sertifikasının yanında herhangi bir kurstan B1 katılım belgesi götürmen. Bununda faydası olacaktır. Şimdi çıkıp biri " yeağğ nee gerek vaar abiğğğ, ben a1 le 15 günde aldığğm vizeyiii " dicektir. Ama benim tavsiyelerim vize ihtimalini arttırman için. Sadece 50-60 puanla aldığın A2 sertifikasıyla gidersen red yeme ihtimalini arttırırsın. Bir çok tecrübeyle sabittir.

3- Tekrardan türkiyeye dönmene gerek yok orda yapılacak uzatma işlemleri. Oturumunu uzatırken senden tekrardan bloke hesap isteyecekler.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cmt Eyl 30, 2017 3:10 pm

erennnsahin yazdı: Cmt Eyl 30, 2017 3:04 pm 1- Üç ay sürede dile karşı yatkınlığın varsa ve disiplinli biriysen evde doğru bir şekilde çalışarak bile ÖSD , Goethe, Telc gibi kurumların A2 sertifika gibi sınavlarını geçebilirsin.

2-Kimse sana kesin olarak söyleyemez A2 sertifikası ve eksiksiz belgeyle vize alıp almayacağını. Söyleyende yalan söyler. Forumda vize alma ihtimalini arttıracak maddeler çokça konuşuldu. En önemlilerinden birisi A2 sertifikasını 100 üzerinden 55 gibi puanla degilde 85-90 üzeri puanla geçmen. Bu konuya gerçekten dikkat ediyorlar. Ve diğer bir tavsiyem A2 sertifikasının yanında herhangi bir kurstan B1 katılım belgesi götürmen. Bununda faydası olacaktır. Şimdi çıkıp biri " yeağğ nee gerek vaar abiğğğ, ben a1 le 15 günde aldığğm vizeyiii " dicektir. Ama benim tavsiyelerim vize ihtimalini arttırman için. Sadece 50-60 puanla aldığın A2 sertifikasıyla gidersen red yeme ihtimalini arttırırsın. Bir çok tecrübeyle sabittir.

3- Tekrardan türkiyeye dönmene gerek yok orda yapılacak uzatma işlemleri. Oturumunu uzatırken senden tekrardan bloke hesap isteyecekler.

Dil kursundan sobraki yil icinde mi bloke hesap gostermek gerekecek offff. Zar zor denklestirmistim 8900 euroyu. İkinci yildan itibaren orada calisip buradanda kykdan ya burs yada kredi alarak gecinecektim.

Bu arada o dil tavsiyeniz icin tesekkur ederim aynen sizin dediginiz gibi yapacagim.

UntilTheEnd98

Mesaj gönderen UntilTheEnd98 » Pzr Eki 01, 2017 10:25 am

John Steinbeck yazdı: Cmt Eyl 30, 2017 3:10 pm Dil kursundan sobraki yil icinde mi bloke hesap gostermek gerekecek offff. Zar zor denklestirmistim 8900 euroyu. İkinci yildan itibaren orada calisip buradanda kykdan ya burs yada kredi alarak gecinecektim.

Bu arada o dil tavsiyeniz icin tesekkur ederim aynen sizin dediginiz gibi yapacagim.
Merhaba ben A2 ile başvurdum 80 üzerinden 52 puan almıştım hiçbir sıkıntı olmadı 26. günde vize geldi
Bence en önemli şey konsoloslukta görevliyle konuşurken sakin olmak her sorduğunu özgüvenli ve kendinden emin bir şekilde cevaplamaktır benim cevaplayamadığım sorularda olmuştu hatta bilmiyorum dedim :)

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzr Eki 01, 2017 1:59 pm

UntilTheEnd98 yazdı: Pzr Eki 01, 2017 10:25 am Merhaba ben A2 ile başvurdum 80 üzerinden 52 puan almıştım hiçbir sıkıntı olmadı 26. günde vize geldi
Bence en önemli şey konsoloslukta görevliyle konuşurken sakin olmak her sorduğunu özgüvenli ve kendinden emin bir şekilde cevaplamaktır benim cevaplayamadığım sorularda olmuştu hatta bilmiyorum dedim :)
Hocam sende benim gibimi yaptın bir yıllık boşluğamı çıktın yoksa direkt mezun olur olmaz gittin mi ?

UntilTheEnd98

Mesaj gönderen UntilTheEnd98 » Pzr Eki 01, 2017 8:03 pm

John Steinbeck yazdı: Pzr Eki 01, 2017 1:59 pm Hocam sende benim gibimi yaptın bir yıllık boşluğamı çıktın yoksa direkt mezun olur olmaz gittin mi ?
Boşluğa da çıkmadım direk de gitmedim sen burda şuan bir üniversiteye yerleştin ama okumuyosun değil mi?Ben bir yıl Türkiye'de kazandığım üniversitede okudum A2 sertifikamı da lise 2deyken yani 10. Sınıfta almıştım yani geçen sene almanca adına hiçbirşey yapmadım

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzr Eki 01, 2017 8:18 pm

UntilTheEnd98 yazdı: Pzr Eki 01, 2017 8:03 pm Boşluğa da çıkmadım direk de gitmedim sen burda şuan bir üniversiteye yerleştin ama okumuyosun değil mi?Ben bir yıl Türkiye'de kazandığım üniversitede okudum A2 sertifikamı da lise 2deyken yani 10. Sınıfta almıştım yani geçen sene almanca adına hiçbirşey yapmadım
Evet e kayıt yaptım ama gitmedim hiç ünversiteye. Ben bu yıl gideceğim kursa işte şu 20-30 gün geçsinde bir.

Kilitli