Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Berlin'de Working Student olarak calismak

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
DetectiveFusco

Re: Berlin'de Working Student olarak calismak

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Çrş Eyl 13, 2017 2:30 pm

uygar yazdı: Çrş Eyl 13, 2017 10:19 am Merhaba arkadaslar, ben eylul sonu master icin Berlin'e yerlesiyorum. Daha gitmeden bir iki basvuru yaptim kendi alanimda working student pozisyonu icin ve bir sirketten teklif geldi. Size sormak istedigim sey ise %10 oraninda kesinti oluyormus maastan, bunda bir sigorta kesintisi var mi? yani ben ayriyetten sigorta yaptirmazsam, maasimdan kesilen oran ile sigortali sayilabilir miyim, okul kaydi ve vize uzatmalarinda bunu kullanabilir miyim?

bir de, buradan gelecek olan parayla berlin'de gecinebilir miyim acaba? aylik 860 euro gibi bir tutar elime gececek kesintiden sonra.
hocam müsadeniz olursa sorunuz dışında bir şey sormak istiyorum. ben de master düşünüyorum. almanca seviyeniz ne durumdaydı ve hangi bölümde master yapacaksınız? Özellikle türkiye'de bile bitirme tezi yazarken zorlanıyoruz orada almanca tez yazmak baya korkutuyor şahsen.

VedatAkdemir

Mesaj gönderen VedatAkdemir » Çrş Eyl 13, 2017 2:57 pm

Merhaba. Ben de TU Berlin'de Computer Science yüksek lisansa başlıyorum ekimde. Berlin'de yurt bulmak çok zor olduğu için ve WG fiyatları genellikle 400 eurodan başladığı için, elinize kalacak 460 euro bir öğrenci için kısmen yeterli bence.Vergi kesintisi muhakkak oluyor. Ayrıca benim bir sorum olacaktı. Kendi alanınız nedir bilmiyorum ama iş ilanlarına nereden baktınız / başvurdunuz? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Seliny

Mesaj gönderen Seliny » Çrş Eyl 13, 2017 5:09 pm

Merhabalar,

Ben Ocak 2017'de Berlin'e yuksek lisans için gelmeyi planlıyorum, GISMA business school'dan onay aldım fakat hala düşünme aşamasındayım.

Masterı Digital Marketing üzerine yapacağım, okul haftada 3 gün bu yüzden çalışma için çokça vaktim olacak. Berlin'de part-time iş bulmam ne kadar mümkün? (Almanca bilmiyorum, Otelcilik üzerine MBA eğitimim var).

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

mugepa

Mesaj gönderen mugepa » Cum Eyl 15, 2017 4:37 pm

Working student olarak işi hangi siteden aratarak buldunuz acaba?

mugepa

Mesaj gönderen mugepa » Çrş Eyl 20, 2017 12:33 am

Teşekkür ederim

Sefika

Mesaj gönderen Sefika » Çrş Ara 13, 2017 12:14 am

VedatAkdemir yazdı: Çrş Eyl 13, 2017 2:57 pm Merhaba. Ben de TU Berlin'de Computer Science yüksek lisansa başlıyorum ekimde. Berlin'de yurt bulmak çok zor olduğu için ve WG fiyatları genellikle 400 eurodan başladığı için, elinize kalacak 460 euro bir öğrenci için kısmen yeterli bence.Vergi kesintisi muhakkak oluyor. Ayrıca benim bir sorum olacaktı. Kendi alanınız nedir bilmiyorum ama iş ilanlarına nereden baktınız / başvurdunuz? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Merhaba, TU Berlin Computer Science kabulde daha çok nelere dikkat ediyor ?