Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da lisans başvuru süreci hakkında bilgi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
kgultekinn

Almanya'da lisans başvuru süreci hakkında bilgi

Mesaj gönderen kgultekinn » Cmt Eyl 16, 2017 3:38 pm

Merhaba. Bu sene lisans eğitimimi türkiye'de bitirdim ve almanya'da tekrar lisans okumayı planlıyorum. Almanca bilmiyorum o yüzden öğrenip B1 düzeyine getirip başvurayım dedim. Fakat aklımda bir çok soru var ve üniversitelerin cevabı hep muallak. Cevaplayan olursa sevinirim.

Bu arada forumda eminim bir çok başlık açılmıştır bununla ilgili fakat o kadar çok başlık var ki ben 2 gündür tam istediğim gibi bir başlık bulamadım. O yüzden direkt başlık açıyorum.

Şimdi sorulara geçeyim. Önümüzdeki sene kış dönemi için başvurma niyetindeyim bu arada.

1) Dil belgesini en geç ne zaman almalıyım? Okullar genelde Haziran - Temmuz gibi kapatıyor başvuruları; fakat vize başvurusu vb. ekstra şeyleri de göz önüne alırsak sizce en geç ne zaman dil belgesi elimde olmalı?

2) Okullara mail atıyorum. "Almanca bilgim yetersiz orada kursa giderek öğrenmem daha iyi olur diyorum" fakat mesajda bunun imkansız olduğunu söylüyorlar. Siteye bakınca da genelde Almanca hazırlık kurslarının B1 ya da B2 seviyesinde başladığını görüyorum. İşin bu kısmı kafama takıldı. Şimdi ben okula B1 düzeyinde belge sundum diyelim. Bundan sonra mı bana ön koşul belgesi verecekler?

3) Okulun deadline'ı 15 Temmuz diyelim. Vizeye en geç ne zaman başvurmalıyım?

4) Garantörüm var Almanya'da. Dayım :) Kendisi ne zaman garantörlük belgesi yollamalı bana? Ne kadar vakit alır bunu hazırlayıp yollamak bilmediğimden soruyorum.

Bu arada vize başvurularında red yiyenler artmış. Bunlara yönelik sorularım olacak. Şimdi ben geçen sene AÖF Sosyal Hizmetler Ön Lisans'a sınavsız geçiş ile kayıt yaptım; fakat örgün eğitim sınavlarıyla tarihleri çakışınca ilk dönem geçemedim ve ikinci dönem kayıt yapmadım. Vize alırken bunu bahane ederler mi? Çünkü benim Almanya'da okumak istediğim bölüm sosyal hizmetler veya sosyoloji ve burada iktisat bitirdim. Tabi şu an mezun olduğum için iş arama sürecindeyim. Uzun süre iş bulamazsam bunu bahane edip reddedebilirler mi? Tabi önceden Erasmus ile gidip geldim yurtdışına bir seneliğine ve İngilizce biliyorum. Bunun belki bir artısı olur diye düşünüyorum.

Biraz uzun oldu; fakat kafamda bazı şeyler netleşsin istedim. Cevaplayan olursa sevinirim.

DetectiveFusco

Re: Almanya'da lisans başvuru süreci hakkında bilgi

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cmt Eyl 16, 2017 4:33 pm

kgultekinn yazdı: Cmt Eyl 16, 2017 3:38 pm Merhaba. Bu sene lisans eğitimimi türkiye'de bitirdim ve almanya'da tekrar lisans okumayı planlıyorum. Almanca bilmiyorum o yüzden öğrenip B1 düzeyine getirip başvurayım dedim. Fakat aklımda bir çok soru var ve üniversitelerin cevabı hep muallak. Cevaplayan olursa sevinirim.

Bu arada forumda eminim bir çok başlık açılmıştır bununla ilgili fakat o kadar çok başlık var ki ben 2 gündür tam istediğim gibi bir başlık bulamadım. O yüzden direkt başlık açıyorum.

Şimdi sorulara geçeyim. Önümüzdeki sene kış dönemi için başvurma niyetindeyim bu arada.

1) Dil belgesini en geç ne zaman almalıyım? Okullar genelde Haziran - Temmuz gibi kapatıyor başvuruları; fakat vize başvurusu vb. ekstra şeyleri de göz önüne alırsak sizce en geç ne zaman dil belgesi elimde olmalı?

2) Okullara mail atıyorum. "Almanca bilgim yetersiz orada kursa giderek öğrenmem daha iyi olur diyorum" fakat mesajda bunun imkansız olduğunu söylüyorlar. Siteye bakınca da genelde Almanca hazırlık kurslarının B1 ya da B2 seviyesinde başladığını görüyorum. İşin bu kısmı kafama takıldı. Şimdi ben okula B1 düzeyinde belge sundum diyelim. Bundan sonra mı bana ön koşul belgesi verecekler?

3) Okulun deadline'ı 15 Temmuz diyelim. Vizeye en geç ne zaman başvurmalıyım?

4) Garantörüm var Almanya'da. Dayım :) Kendisi ne zaman garantörlük belgesi yollamalı bana? Ne kadar vakit alır bunu hazırlayıp yollamak bilmediğimden soruyorum.

Bu arada vize başvurularında red yiyenler artmış. Bunlara yönelik sorularım olacak. Şimdi ben geçen sene AÖF Sosyal Hizmetler Ön Lisans'a sınavsız geçiş ile kayıt yaptım; fakat örgün eğitim sınavlarıyla tarihleri çakışınca ilk dönem geçemedim ve ikinci dönem kayıt yapmadım. Vize alırken bunu bahane ederler mi? Çünkü benim Almanya'da okumak istediğim bölüm sosyal hizmetler veya sosyoloji ve burada iktisat bitirdim. Tabi şu an mezun olduğum için iş arama sürecindeyim. Uzun süre iş bulamazsam bunu bahane edip reddedebilirler mi? Tabi önceden Erasmus ile gidip geldim yurtdışına bir seneliğine ve İngilizce biliyorum. Bunun belki bir artısı olur diye düşünüyorum.

Biraz uzun oldu; fakat kafamda bazı şeyler netleşsin istedim. Cevaplayan olursa sevinirim.
merhaba ben de lisans mezunuyum. almanyada tekrar lisans ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. B1'e kadar gelmeye çalışacağım. ben de bu soruları merak ediyorum

kgultekinn

Mesaj gönderen kgultekinn » Cmt Eyl 16, 2017 4:46 pm

DetectiveFusco yazdı: Cmt Eyl 16, 2017 4:33 pm merhaba ben de lisans mezunuyum. almanyada tekrar lisans ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. B1'e kadar gelmeye çalışacağım. ben de bu soruları merak ediyorum
cevap veren çıksa bir de :)

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Cmt Eyl 16, 2017 9:47 pm

1)bilgim yok

2)Her okulun kendine gore on kabul sartlari var .Bir okul b1 ister baska bir okul belge istemez.

3)Vize bekleme suresi genellikle 1 ay suruyor.

4)Garantorluk islemleri yaklasik olarak 1 ay suruyor.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

kgultekinn

Mesaj gönderen kgultekinn » Pzr Eyl 17, 2017 1:22 am

BirFacitas yazdı: Cmt Eyl 16, 2017 9:47 pm 1)bilgim yok

2)Her okulun kendine gore on kabul sartlari var .Bir okul b1 ister baska bir okul belge istemez.

3)Vize bekleme suresi genellikle 1 ay suruyor.

4)Garantorluk islemleri yaklasik olarak 1 ay suruyor.
peki garantörlük işlemlerini açıklar mısınız? ne yapmamız gerekecek?

bu arada 2. sorum tam net değil sanırım. ben ne yaptıktan sonra okul bana ön koşul verir? tüm belgeleri sağlayıp başvuru yapınca mı? öyle olursa biraz geç olabilir diye düşündüm. tabi bilmediğimden soruyorum.