Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lise Sondan Almanya'ya

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
emxre

Lise Sondan Almanya'ya

Mesaj gönderen emxre » Prş Ağu 24, 2017 8:35 pm

İyi günler,

Şu an lise son sınıf öğrencisiyim. Bilgisayar Mühendisi olmak istiyorum. Lisans eğitimimi herkesin tahmin edebileceği nedenlerden dolayı yurt dışında, Almanya'da almak istiyorum.

Kafamda ilk olarak "Universität Duisburg-Essen" var eğitimi yarı İngilizce olduğundan dolayı. Aslında Üniversite benim için pek fark etmiyor, kolay uyum sağlayabileceğimi düşünüyorum. Tek önemli konu benim için Maddiyat. Eğitim aldığım sürece Part-Time işler haftasonu Full-Time işler olsun bir şekilde kendi başımın çaresine bakmak istiyorum. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alabileceğim İngilizce veyahut Almanca , maddiyat sorunu yaşayamayacağım üniversiteleri önerebilir misiniz? (Duyduğuma göre Münih aşırı pahalıymış)

İngilizce seviyem gayet iyi (tek başıma yaşabilecek düzeyde ve biraz çalışmayla IELTS veyahut TOEFL'dan gayet iyi bir puan alabilirim), Almanca ise başlangıç seviyesinden biraz ileride sayılırım, kısa sürede kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum. Daha önce hiç bir dil kursuna yazılmadım İngilizce ve Almanca için, o yüzden herhangi bir belgem yok.

Şuan malumunuz YGS-LYS'ye gireceğim, burada da gayet iyi bir puan alacağımı düşünüyorum diploma puanım 84-85 civarı ama kafama takılan bir kaç soru var, yardımcı olabilirseniz sevinirim :)

1-) Kendimi Üniversite sınavına zorlamalı mıyım? Bu sürede Almanca (Genel) , İngilizce (IELTS için) çalışmalı mıyım yoksa üniversite sınavından sonra halledebilir miyim?

2-) Dil bildiğimi gösteren hiç bir belgem yok daha önce hiç bir kursa katılmadım, "Duisburg-Essen Üniversitesi" başvurularında TOEFL yada IELTS sonucunu, Almanca bilgisine dair Sertifika/Kanıt ve bir dil kursuna katıldığıma dair belge istiyor kendi sitesinde, bu belgeleri almak istiyorum Türkiye'de herhangi bir dil kursuna katılsam ve belgeleri alsam kabul olur mu ve kolay bir yolu var mı ? Sanırsam en düşük B1 seviyesini onu da ön kabul olarak kabul ediyorlar.

3) Bilgisayar Mühendisliği için başka öğrenci dostu şehirde (ucuz :) ) bir üniversite var mıdır? Araştırdığım sitelerde sadece Duisburg-Essen Üniversitesini bulabildim,

4)IELTS/TOEFL 'a ne zaman girmeliyim 2,3 ay içerisinde mi , yoksa üniversite kazandıktan sonra mı girmeliyim? En kararsız kaldığım konulardan birisi, Üniversiteler TOEFL mi IELTS mi daha çok tercih ediyorlar, her üniversite ikisini birden tercih ediyor mu, yoksa sadece birisini mi tercih ediyorlar?

Bilgili Abi/Ablalarımdan özellikle benim durumuma benzer yollardan geçmişlerden bana yol göstermelerini rica ediyorum :)

hunterqb

Re: Lise Sondan Almanya'ya

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Ağu 25, 2017 2:48 am

Merhaba İngilizce/Almanca programlardan ziyade dil durumuna göre Almanca veya İngilizce bölüm tavsiye ederim.İyi bir NC yani YGS/LYS puanı ,lise mezuniyet puanı ve dil belgesi ile başvurabilirsin. Direk İngilizce program tercih edeceksen IELTS tavsiye ederim,kaynak bolluğu mevcut ve sınav tarzı olarak.Almanca bölüm tercih edeceksen B1,B2,C1 düzeyinde sertifika talep ederler ygs döneminde seni zorlayabilir epey vakit harcaman gerekli çok ciddi çalışılmalı İngilizce bölümlerde ise İngilizce'ne güveniyorsan gereken puanı alır ve başvuru yapabilirsin fakat ne kadar okulda var bilemiyorum araştırman lazım.Sınavları sona bırakma böyle bir hedefin varsa hemen başla geçe kalmak hem stresini arttırır.İngilizce program limitli olur diye düşünüyorum o yüzen çok şehir seçme imkanın olmayabilir.Başarılar dilerim..

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Cum Ağu 25, 2017 3:55 pm

Youtube da ozi-channel diye bir kanal var almanyada jena üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyor.O kanalı incelemeni tavsiye ederim güzel bilgiler var.

emxre

Mesaj gönderen emxre » Cum Ağu 25, 2017 5:32 pm

hunterqb yazdı: Cum Ağu 25, 2017 2:48 am Merhaba İngilizce/Almanca programlardan ziyade dil durumuna göre Almanca veya İngilizce bölüm tavsiye ederim.İyi bir NC yani YGS/LYS puanı ,lise mezuniyet puanı ve dil belgesi ile başvurabilirsin. Direk İngilizce program tercih edeceksen IELTS tavsiye ederim,kaynak bolluğu mevcut ve sınav tarzı olarak.Almanca bölüm tercih edeceksen B1,B2,C1 düzeyinde sertifika talep ederler ygs döneminde seni zorlayabilir epey vakit harcaman gerekli çok ciddi çalışılmalı İngilizce bölümlerde ise İngilizce'ne güveniyorsan gereken puanı alır ve başvuru yapabilirsin fakat ne kadar okulda var bilemiyorum araştırman lazım.Sınavları sona bırakma böyle bir hedefin varsa hemen başla geçe kalmak hem stresini arttırır.İngilizce program limitli olur diye düşünüyorum o yüzen çok şehir seçme imkanın olmayabilir.Başarılar dilerim..
Öncelikle başarı dilekleriniz için çok teşekkürler =).

İngilizce dil sınavı olarak IELTS'ye karar verdim. Bilgisayar Mühendisliğinde Amerika revaçta olduğu için İngilizce program istiyorum, araştırmalarıma göre sanırım Almanyada İngilizce Bilgisayar Mühendisliği eğitimi veren bir tek Duisburg-Essen Üniversitesi var, diğer üniversiteler Almanca veriyor. Duisburg-Essen'de minimum B1 Almanca istiyor ve daha sonrasında Almanca ders almam gerekiyor, RU Bochum Üniversitesi ise Almanca eğitim vermesine rağmen sanırım A1 ile ön-kabul veriyor. Ben ön-kabul alsam, dil eğitimi alırken çalışabilir miyim? Çünkü oraya gittiğimde kendi kendime yetmek istiyorum =) , RU-Bochumun kursuna gidip, daha sonra Duisburg-Essene başvurabiliyor muyum?

Kararsız kaldığım konulardan biriside YGS/LYS'ye hazırlanırken bir yandan dil konusunu mu halletsem, sonuçlar açıklanır açıklanmaz başvursam mı? yoksa Üniversiteyi Kazanıp hazırlıktayken hem Almancayı halledip, 1 sene sonra mı başvursam? derken aslında kısa bir döneme sıkıştırmayıp, üniversitede halletsem daha iyi gibi geldi şuan :D :D :D :D

Benim durumumun benzerini yaşamış olan tecrubeli Abi/Ablalarımın yardımlarını bekliyorum :)

emxre

Mesaj gönderen emxre » Cum Ağu 25, 2017 5:34 pm

overlord35 yazdı: Cum Ağu 25, 2017 3:55 pm Youtube da ozi-channel diye bir kanal var almanyada jena üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyor.O kanalı incelemeni tavsiye ederim güzel bilgiler var.
Çok teşekkürler =) , bakıyorum şimdi :)

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Ağu 25, 2017 5:57 pm

overlord35 yazdı: Cum Ağu 25, 2017 3:55 pm Youtube da ozi-channel diye bir kanal var almanyada jena üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyor.O kanalı incelemeni tavsiye ederim güzel bilgiler var.
O kanala ben de bakıyordum. Hatta Ozan gerçekten yardımcı olmayı çok seviyor. Ona bazı konularda e-mail atmıştım danışmak için 2-3 gün içinde geri dönüş yaptı hepsine çok yardımcı oldu. Ki ben dersleri falan vardır o kadar hızlı dönüş yapamaz diye düşünüyordum ama cidden vaktini ayırıp yardımcı olmaya çalıştı. O yüzden onun ben de hem kanalını izlemenizi hem de spesifik bir sorunuz olursa videolarının altında e-mailini paylaşıyor ordan veya youtube de yorum yaparak ulaşmanızı tavsiye ediyorum. Tabi bence onunda üniversite okuduğunu ve yoğun olarak ders çalışması gerektiğini de göz önünde bulunduralım.

eulemi

Mesaj gönderen eulemi » Çrş Ağu 30, 2017 9:44 pm

emxre yazdı: Prş Ağu 24, 2017 8:35 pm İyi günler,

Şu an lise son sınıf öğrencisiyim. Bilgisayar Mühendisi olmak istiyorum. Lisans eğitimimi herkesin tahmin edebileceği nedenlerden dolayı yurt dışında, Almanya'da almak istiyorum.

Kafamda ilk olarak "Universität Duisburg-Essen" var eğitimi yarı İngilizce olduğundan dolayı. Aslında Üniversite benim için pek fark etmiyor, kolay uyum sağlayabileceğimi düşünüyorum. Tek önemli konu benim için Maddiyat. Eğitim aldığım sürece Part-Time işler haftasonu Full-Time işler olsun bir şekilde kendi başımın çaresine bakmak istiyorum. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alabileceğim İngilizce veyahut Almanca , maddiyat sorunu yaşayamayacağım üniversiteleri önerebilir misiniz? (Duyduğuma göre Münih aşırı pahalıymış)

İngilizce seviyem gayet iyi (tek başıma yaşabilecek düzeyde ve biraz çalışmayla IELTS veyahut TOEFL'dan gayet iyi bir puan alabilirim), Almanca ise başlangıç seviyesinden biraz ileride sayılırım, kısa sürede kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum. Daha önce hiç bir dil kursuna yazılmadım İngilizce ve Almanca için, o yüzden herhangi bir belgem yok.

Şuan malumunuz YGS-LYS'ye gireceğim, burada da gayet iyi bir puan alacağımı düşünüyorum diploma puanım 84-85 civarı ama kafama takılan bir kaç soru var, yardımcı olabilirseniz sevinirim :)

1-) Kendimi Üniversite sınavına zorlamalı mıyım? Bu sürede Almanca (Genel) , İngilizce (IELTS için) çalışmalı mıyım yoksa üniversite sınavından sonra halledebilir miyim?

2-) Dil bildiğimi gösteren hiç bir belgem yok daha önce hiç bir kursa katılmadım, "Duisburg-Essen Üniversitesi" başvurularında TOEFL yada IELTS sonucunu, Almanca bilgisine dair Sertifika/Kanıt ve bir dil kursuna katıldığıma dair belge istiyor kendi sitesinde, bu belgeleri almak istiyorum Türkiye'de herhangi bir dil kursuna katılsam ve belgeleri alsam kabul olur mu ve kolay bir yolu var mı ? Sanırsam en düşük B1 seviyesini onu da ön kabul olarak kabul ediyorlar.

3) Bilgisayar Mühendisliği için başka öğrenci dostu şehirde (ucuz :) ) bir üniversite var mıdır? Araştırdığım sitelerde sadece Duisburg-Essen Üniversitesini bulabildim,

4)IELTS/TOEFL 'a ne zaman girmeliyim 2,3 ay içerisinde mi , yoksa üniversite kazandıktan sonra mı girmeliyim? En kararsız kaldığım konulardan birisi, Üniversiteler TOEFL mi IELTS mi daha çok tercih ediyorlar, her üniversite ikisini birden tercih ediyor mu, yoksa sadece birisini mi tercih ediyorlar?

Bilgili Abi/Ablalarımdan özellikle benim durumuma benzer yollardan geçmişlerden bana yol göstermelerini rica ediyorum :)

Merhabaaa, öncelikle Almanyada okumakla doğru karar vermişsin bence :) Ben İşletme mühendisliği için Hochschule für angewandte Wissenschaften Würzburg-Schweinfurttan kabul aldım. 2 hafta sonra gidiyorum her işlemim tamam. Bu üniversite belli bölümlerde sadece YGSden barajı geçmeyi ve dil sertifikasını istiyor. Türklere böyle bir kolaylık sağlamışlar, zaten International officede de Türk birisi çalışıyor, iletişimde oluyorsun onunla üniversiteye başlamadan önce. Ama bilgisayar mühendisliği sadece YGS ile girilen bölümlerde yok. Yani LYSye de girmen lazım. Benim diploma puanım 83tü bu arada son sene iyice saldım lisede dersleri, İzmirin en iyi okullarından birindeydim ondan dolayı biraz kastım YGSyi. Ama genel olarak C1e yoğunlaştım. Lise sonda okul notlarını mutlaka yüksek tut derim, hiç bir işe yaramıyor diye düşünme. Ben de sonradan pişman oldum çünkü burslarda falan çok önemli bunlar. Almanca bilgisini Goethe-Institut'e giderek halledebilirsin onlar sertifika sınavını da yapıyor zaten. B1i alabilirsin bence bu sene içinde. Şartlı kabulle gidip orda C1e kadar yükseltip üniversiteye başlarsın.
Şehir olarak küçük şehirleri tercih etmenden yanayım. Benim okuyacağım Schweinfurt da çok küçük ama burayı tercih etmemin sebebi çok fazla firmanın burda bulunması yani iş olanağı açısından. Bir de üniversitemde çok fazla öğrenci yok, bu özelliğini de seviyorum. Hocalarla birebir tanışıyorsun, seni tanıyorlar.
Sertifika sınavlarına kendini ne zaman hazır hissedersen gir, ama tarihlere çok dikkat et. Üniversite kazandıktan sonra değil her şeyini halledip üniversitelere başvur mutlaka.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) Yine bir şeyde takılırsan sorabilirsin, memnuniyetle yardım ederim. Çünkü kendi okulumdaki alt dönemlere de seminerler verdim, vereceğim de yani bu konuda bilgiliyim ve yardıma açığım. Başarılar sana :)

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Çrş Ağu 30, 2017 10:27 pm

eulemi yazdı: Çrş Ağu 30, 2017 9:44 pm Merhabaaa, öncelikle Almanyada okumakla doğru karar vermişsin bence :) Ben İşletme mühendisliği için Hochschule für angewandte Wissenschaften Würzburg-Schweinfurttan kabul aldım. 2 hafta sonra gidiyorum her işlemim tamam. Bu üniversite belli bölümlerde sadece YGSden barajı geçmeyi ve dil sertifikasını istiyor. Türklere böyle bir kolaylık sağlamışlar, zaten International officede de Türk birisi çalışıyor, iletişimde oluyorsun onunla üniversiteye başlamadan önce. Ama bilgisayar mühendisliği sadece YGS ile girilen bölümlerde yok. Yani LYSye de girmen lazım. Benim diploma puanım 83tü bu arada son sene iyice saldım lisede dersleri, İzmirin en iyi okullarından birindeydim ondan dolayı biraz kastım YGSyi. Ama genel olarak C1e yoğunlaştım. Lise sonda okul notlarını mutlaka yüksek tut derim, hiç bir işe yaramıyor diye düşünme. Ben de sonradan pişman oldum çünkü burslarda falan çok önemli bunlar. Almanca bilgisini Goethe-Institut'e giderek halledebilirsin onlar sertifika sınavını da yapıyor zaten. B1i alabilirsin bence bu sene içinde. Şartlı kabulle gidip orda C1e kadar yükseltip üniversiteye başlarsın.
Şehir olarak küçük şehirleri tercih etmenden yanayım. Benim okuyacağım Schweinfurt da çok küçük ama burayı tercih etmemin sebebi çok fazla firmanın burda bulunması yani iş olanağı açısından. Bir de üniversitemde çok fazla öğrenci yok, bu özelliğini de seviyorum. Hocalarla birebir tanışıyorsun, seni tanıyorlar.
Sertifika sınavlarına kendini ne zaman hazır hissedersen gir, ama tarihlere çok dikkat et. Üniversite kazandıktan sonra değil her şeyini halledip üniversitelere başvur mutlaka.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) Yine bir şeyde takılırsan sorabilirsin, memnuniyetle yardım ederim. Çünkü kendi okulumdaki alt dönemlere de seminerler verdim, vereceğim de yani bu konuda bilgiliyim ve yardıma açığım. Başarılar sana :)
Bir şeyi merak ettim de. Sen burs falan demişsin. Lise notlarının yüksek olması önemli demişsin. Okuldan 87 puanla mezun oldum. Son sene notlarım da bayağı yüksek. Burs alabiliyor muyum lise notlarımı kullanarak ya da alabiliyorsan nereden alabiliyorum?

eulemi

Mesaj gönderen eulemi » Prş Ağu 31, 2017 1:50 pm

Bilu1 yazdı: Çrş Ağu 30, 2017 10:27 pm Bir şeyi merak ettim de. Sen burs falan demişsin. Lise notlarının yüksek olması önemli demişsin. Okuldan 87 puanla mezun oldum. Son sene notlarım da bayağı yüksek. Burs alabiliyor muyum lise notlarımı kullanarak ya da alabiliyorsan nereden alabiliyorum?
Şöyle ki ilk dönemde ben sadece iki burs biliyorum ikisi de DAAD kurumunun. Birisi tam burs ama şartları ağır olsa da baktıkları şey lise notları. İkincisi de BayBids bursu, DAAD'in bir kolu. %50 burs. Ben de bu sene kazandım. Ama bu iki bursa başvurular sadece belli okulların öğrencilerinden alınıyor, Pasch okullarından.

Ama 2.dönemler falan Almanyada burs veren kurumlar var, linkleri kaydetmiştim diğer bilgisayara ama atarım bir ara, genelde diploma notunu soruyolar ve transkript isteniyor.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Prş Ağu 31, 2017 4:16 pm

eulemi yazdı: Prş Ağu 31, 2017 1:50 pm Şöyle ki ilk dönemde ben sadece iki burs biliyorum ikisi de DAAD kurumunun. Birisi tam burs ama şartları ağır olsa da baktıkları şey lise notları. İkincisi de BayBids bursu, DAAD'in bir kolu. %50 burs. Ben de bu sene kazandım. Ama bu iki bursa başvurular sadece belli okulların öğrencilerinden alınıyor, Pasch okullarından.

Ama 2.dönemler falan Almanyada burs veren kurumlar var, linkleri kaydetmiştim diğer bilgisayara ama atarım bir ara, genelde diploma notunu soruyolar ve transkript isteniyor.
Benim okulum Pasch okuluydi. Ama ben hiç Pasch projesine katilmadım. Paschtan bağımsız değişim projelerine katılmışlığım var a bunun etkisi olur mu bilmiyorum Bide bu sene mezun oldum ama sartli kabul aldım. Almancam B1/B2 düzeyinde. Ama sanırım zaten Pasoportum okulumun kayıt tarihine yetişmeyecek. Rica etsem bana şu Pasch okullarına verilen bursun linkini atabilir misin? Tabi digerlerinin de linkini atarsan çok sevinirim.

eulemi

Mesaj gönderen eulemi » Prş Ağu 31, 2017 7:08 pm

Bilu1 yazdı: Prş Ağu 31, 2017 4:16 pm Benim okulum Pasch okuluydi. Ama ben hiç Pasch projesine katilmadım. Paschtan bağımsız değişim projelerine katılmışlığım var a bunun etkisi olur mu bilmiyorum Bide bu sene mezun oldum ama sartli kabul aldım. Almancam B1/B2 düzeyinde. Ama sanırım zaten Pasoportum okulumun kayıt tarihine yetişmeyecek. Rica etsem bana şu Pasch okullarına verilen bursun linkini atabilir misin? Tabi digerlerinin de linkini atarsan çok sevinirim.
Maalesef bu sene için ikisinin de başvuru tarihi geçti ama benim kazandığım bursun sitesi bu: http://baybids.de/ Sadece ilk sene veriyor bursu. Diğerinde de okuldan isim gidiyor yani ona başvuru referansla yapılıyor, Türkiyeden giden isimlerden biriydim ben de başvuru süreci ocaktaydı. :( Ben pasch projelerinde çok etkindim yani proje konusunda isim yaptım okulumda, bu sene içinde sunum yapmaya gideceğim bu burs sponsorluğunda