Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cssy

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen cssy » Pzr Ağu 27, 2017 6:50 pm

arkadaşlar vize formunda almanyada geçerli sağlık sigortanız varmı kısmına at11 i olmayanlar, seyahat sağlık sigortası olanlar, hayırmı diyor

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Ağu 27, 2017 9:16 pm

hunterqb yazdı: Pzr Ağu 27, 2017 12:02 pm Orjinal belge tabikide talep ediliyor yaninda zaten 2 adet fotokopileride isteniyor.Orijinal belgelerin kontrolu yapuldiktan sonra fotokopiler kabul ediliyor.Uzerinde islak imza olmayan transkript sorun yaratabilir ayni sekilde e-imza uygulamasini devlet kurumlari bile kabul etmeyebiliyor cok garip o yuzden islak imzali olmasina dikkat edilmeli.
Yani ben kendi randevuma orijinal belge ve iki adet fotokopileri ile gitmiştim. Orada evrakları düzenleyen memura sormuştum orijinal belgeleri de burada bakacak mısınız diye. O da eğer vize görüşmende talep edilirse gösterirsin demişti. Ve vize görüşmesi sırasında da kimse benden orijinallerini talep etmemişti. Ki burada okumuştum anılardan bir çok kişi orijinal belgeleri götürdüğünü ancak bakılmadığını yazmış. Yani belki de şans işi bazen orijinallerine bakmayı talep ediyorlar bazen etmiyorlar bilemiyorum. Ama şahsen ben de etmemişlerdi. Yinede mutlaka vize görüşmesine orijinal belgeler olmadan gitmemek gerekiyor. Ama çoğunlukla bakmıyorlar.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzr Ağu 27, 2017 9:25 pm

Bilu1 yazdı: Pzr Ağu 27, 2017 9:16 pm Yani ben kendi randevuma orijinal belge ve iki adet fotokopileri ile gitmiştim. Orada evrakları düzenleyen memura sormuştum orijinal belgeleri de burada bakacak mısınız diye. O da eğer vize görüşmende talep edilirse gösterirsin demişti. Ve vize görüşmesi sırasında da kimse benden orijinallerini talep etmemişti. Ki burada okumuştum anılardan bir çok kişi orijinal belgeleri götürdüğünü ancak bakılmadığını yazmış. Yani belki de şans işi bazen orijinallerine bakmayı talep ediyorlar bazen etmiyorlar bilemiyorum. Ama şahsen ben de etmemişlerdi. Yinede mutlaka vize görüşmesine orijinal belgeler olmadan gitmemek gerekiyor. Ama çoğunlukla bakmıyorlar.
Oncelikle sizede hayirli olsun orijinal belge talep ediliyorsa malesef bakmiyorlar gerek yok moduna giremeyiz bilgi notu 23'te aktarildigi sekilde orijinal dokumanlarda talep ediliyor sizin gorusmede bakilmamistir ,belki sizinkinin haricinde baska bir memur incelemistir isimizi saglama almakta fayda var selamlar..

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Ağu 27, 2017 9:47 pm

hunterqb yazdı: Pzr Ağu 27, 2017 9:25 pm Oncelikle sizede hayirli olsun orijinal belge talep ediliyorsa malesef bakmiyorlar gerek yok moduna giremeyiz bilgi notu 23'te aktarildigi sekilde orijinal dokumanlarda talep ediliyor sizin gorusmede bakilmamistir ,belki sizinkinin haricinde baska bir memur incelemistir isimizi saglama almakta fayda var selamlar..
Aynen mutlaka vize bilgi notunda ne yazıyorsa bizim onu eksiksiz götürmemiz lazım. Ki ben riske atmamak adına verdiğimiz bütün evrakların orijinal belgelerini de yanımızda bulundurmamız gerektiğini düşünüyorum. Ancak benim görüşmemde yanımda bulunmasına rağmen kimse sormamıştı. Burada da okumuştum vize anı defteri sayfalarında. Sayısı azımsanamayacak kadar arkadaş da vize görüşmesinde orijinal evrakları sormadıklarını yazmış. Hani tabikide arkadaşın hangi memura düşeceğini veya sorulup sorulmayacağını bilemeyiz ancak yine de şansını denemesini öneriyorum ben. Sonuçta sahte evrak götürmüyor, yalan-yanlış beyanda bulunmuyor.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzr Ağu 27, 2017 11:44 pm

arkadaşlar tekrar soruyorum biliyorum ama bilmem lazım, at11 alamayıp seyahat sağlık sigortası yaptıran biri, vize başvuru formundaki "almanyada geçerli bir sağlık sigortanız varmı" sorusuna ne cevap vermeli, seyahat sağlık sigortası bu bağlamda geçerlimi

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Ağu 28, 2017 12:09 am

cssy yazdı: Pzr Ağu 27, 2017 11:44 pm arkadaşlar tekrar soruyorum biliyorum ama bilmem lazım, at11 alamayıp seyahat sağlık sigortası yaptıran biri, vize başvuru formundaki "almanyada geçerli bir sağlık sigortanız varmı" sorusuna ne cevap vermeli, seyahat sağlık sigortası bu bağlamda geçerlimi
eveti işaretleyeceksin. sorun olmuyor.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzt Ağu 28, 2017 4:42 pm

evet arkadaşlar bugünde sıra bendeydi, belki birilerine yardımcı olur diye bende yazıyorum nede olsa bende burdan çok şey okudum
Ankara konsolosluğundan 28 ağustos 9.30da randevumu almıştım belgelerimi eksiksiz toparlayıp kapıya dikildim, lisans eğitim için başvurmuştum, bölümüm full ingilizce. 35. sırayı aldım çok kalabalıktı saat anca 14.00 civarında görüşme odasına girebildim fazla detaylara girip uzatmıcam aklıma gelen bir kaç diyalogu aktarıyorum. G= görevli B= ben

G= nerede kalıcaksınız, yurttamı ?
B= tam olarak değil, einzelzimmer
G=Almanyada akrabanız varmı ?
B= hayır
G=Almancanız varmı ?
B= biraz çalıştım orada diyaloğa girebilmek için, zaten bölümüm full ingilizce
G= (burada bir espri yaptı tam anlıyamadım anladığım kadarı şöyle) desenize orada kaybolmazsınız :D:D
B= :D:D (gülüşmeler falan)
(buralarda biraz rahatladım bayan gerçekten sıcakkanlı ve gülümserdi)
B= açıkcası ortamı korkunç bekliyordum :D
G= dışardan öyle derler :D
G=Almanca sertifikanız yok dimi?
B=yok ama a1 alabileceğime inanıyorum çalıştım, goethe sınavlarına yetişemedim (gerçekten çalıştım biraz arkadaşlar a1 yazar diye burda biraz zorladım bir umut :D)
G= kendi başınıza falan çalıştınız ?
B= evet, evde çalıştım, abimin goethe kitapları falan var kendisi almanca biliyor.
G= neden bu bölüm?
( hatırladığım tek eğitime dayalı soru bu sanırım, buralarda daha iyi cevap verebilirdim arkadaşlar ama daha iyi cevaplar nedense çıkınca aklıma geldi, ilgi alanlarımı söyledim, eğitim dilinin ingilizce olmasını söyledim falan, kemküm ettim sonlarda toparlıyamıyordumki bayan şöyle dedi)
G= anlıyorum demek istediğinizi
(:D:D bu daha fazla terlemeyim diyeydi sanırım :D)
eğitim dilinin ingilizce olduğuna dair bi yazı götürmüştüm üniversitenin verdiği kağıtları incelerken Englisch yazan kısmı keçeli kalemle çizdi, sperrkontoda hesabımdaki para miktarınıda yuvarlağa aldı falan bazı önemli noktaları kalemle işaretled.

(sürekli bilgisayara bişeyler yazıyordu ara ara)
parmak izimi aldı, 60 euroyu aldı, kağıdı imzalattı falan, bizden haber bekleyin dedi, teşekkür ettim çıktım bu kadar.

aklımda kalanlar bunlar arkadaşlar dediğim gibi bayan gerçekten bana iyi davrandı ve heyecanımı biraz hafifletti hal ve tavırları. ingilizce konuşmadık hatta laf ingilizceye gelmedi bile denebilir toefl belgem vardı, almancada konuşmadık ama dediğim gibi almanca durumumu sordu. durum bu, inşaAllah alırım vizemi, diğer arkadaşlarada başarılar diliyorum.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzt Ağu 28, 2017 5:00 pm

güncel olarak şu merak edilebilecek şeyleride ekleyim, ikametgah veya nüfus kayıt örneği çevirisine gerek yok, o formun son sayfasında alt alta 2 imza tarihli sayfayada gerek yok onu orda imzalatıolar tekrar verip, adli sicil kaydı götürmüştüm şahsen onada gerek yok geri verdi fotokopici kadın bana, ups bir seçenek değil bir zorunluluk gibiydi sıradan önce direk beni kargoya yönlendirdiler, yahu ben belki gelip bizzat alıcam pasaportu, anlamadım açıkcası, yani tl olarakda 20 lira hazır edin 60 euronun yanında.

Crni

Mesaj gönderen Crni » Pzt Ağu 28, 2017 6:32 pm

cssy yazdı: Pzt Ağu 28, 2017 4:42 pm evet arkadaşlar bugünde sıra bendeydi, belki birilerine yardımcı olur diye bende yazıyorum nede olsa bende burdan çok şey okudum
Ankara konsolosluğundan 28 ağustos 9.30da randevumu almıştım belgelerimi eksiksiz toparlayıp kapıya dikildim, lisans eğitim için başvurmuştum, bölümüm full ingilizce. 35. sırayı aldım çok kalabalıktı saat anca 14.00 civarında görüşme odasına girebildim fazla detaylara girip uzatmıcam aklıma gelen bir kaç diyalogu aktarıyorum. G= görevli B= ben

G= nerede kalıcaksınız, yurttamı ?
B= tam olarak değil, einzelzimmer
G=Almanyada akrabanız varmı ?
B= hayır
G=Almancanız varmı ?
B= biraz çalıştım orada diyaloğa girebilmek için, zaten bölümüm full ingilizce
G= (burada bir espri yaptı tam anlıyamadım anladığım kadarı şöyle) desenize orada kaybolmazsınız :D:D
B= :D:D (gülüşmeler falan)
(buralarda biraz rahatladım bayan gerçekten sıcakkanlı ve gülümserdi)
B= açıkcası ortamı korkunç bekliyordum :D
G= dışardan öyle derler :D
G=Almanca sertifikanız yok dimi?
B=yok ama a1 alabileceğime inanıyorum çalıştım, goethe sınavlarına yetişemedim (gerçekten çalıştım biraz arkadaşlar a1 yazar diye burda biraz zorladım bir umut :D)
G= kendi başınıza falan çalıştınız ?
B= evet, evde çalıştım, abimin goethe kitapları falan var kendisi almanca biliyor.
G= neden bu bölüm?
( hatırladığım tek eğitime dayalı soru bu sanırım, buralarda daha iyi cevap verebilirdim arkadaşlar ama daha iyi cevaplar nedense çıkınca aklıma geldi, ilgi alanlarımı söyledim, eğitim dilinin ingilizce olmasını söyledim falan, kemküm ettim sonlarda toparlıyamıyordumki bayan şöyle dedi)
G= anlıyorum demek istediğinizi
(:D:D bu daha fazla terlemeyim diyeydi sanırım :D)
eğitim dilinin ingilizce olduğuna dair bi yazı götürmüştüm üniversitenin verdiği kağıtları incelerken Englisch yazan kısmı keçeli kalemle çizdi, sperrkontoda hesabımdaki para miktarınıda yuvarlağa aldı falan bazı önemli noktaları kalemle işaretled.

(sürekli bilgisayara bişeyler yazıyordu ara ara)
parmak izimi aldı, 60 euroyu aldı, kağıdı imzalattı falan, bizden haber bekleyin dedi, teşekkür ettim çıktım bu kadar.

aklımda kalanlar bunlar arkadaşlar dediğim gibi bayan gerçekten bana iyi davrandı ve heyecanımı biraz hafifletti hal ve tavırları. ingilizce konuşmadık hatta laf ingilizceye gelmedi bile denebilir toefl belgem vardı, almancada konuşmadık ama dediğim gibi almanca durumumu sordu. durum bu, inşaAllah alırım vizemi, diğer arkadaşlarada başarılar diliyorum.
Gecmis olsun insallah en kisa zamanda alirsin vizeni
BAR MITZVAH

eulemi

Mesaj gönderen eulemi » Pzt Ağu 28, 2017 10:15 pm

Bilu1 yazdı: Prş Ağu 24, 2017 4:47 am Tamam anladım. Ben nedense seni tanıdığımı düşünmüştüm. Bir kaç yazın daha dikkatimi çekmişti tanıdığım birine çok benziyordun. Ama o değilmişsin o zaman. :D
Olsundu :)

UntilTheEnd98

Mesaj gönderen UntilTheEnd98 » Sal Ağu 29, 2017 12:08 pm

İzmir alman konsolosluğu bugün saat 10 da vize randevum vardı 10:25 te sıram geldi fazla beklemedin
40 dakika sürdü çok fazla soru sordu görevli bana hepsini güzel bir şekilde cevapladım ama almanyadaki uzaktan akrabalarımın adını soyadını sordu bilmiyorum dedim hiç görüşmüyoruz dedim onun yerine babamın arkadaşının adını söyledim
Çok ayrıntılı sorular sordu hem Türkiye'deki üniversitem hakkında hem de orası hakkında mesela kursa düsseldorfta okula gießen da gidicem düsseldorf gießen arası mesafeyi sordu neden th mittelhessen ı tercih ettiğimi sordu almanyadaki başka hangi üniversitelerde benim bölümümün olduğunu ve onları neden tercih etmediğimi sordu türkiyede neden pamukkale üniversitesini tercih ettiğimi teknoloji fakültesini puanım ın yüksek olmasına rağmen neden gittiğimi sordu fakülteye 1. girmiştim çünkü
Almanyada nerde kalıcağımı kalıcağım evin kimin üzerine olduğunu kimlerle kalıcağımı sordu biraz almanca konuştuk kendini tanıtma babanın mesleği kardeşin var mı o ne yapıyor almancayı nerde öğrendin gibi şeyleri almanca konuştuk ingilizce hakkında hiçbirşey sormadı
Başka birçok soru sordu uzun bir görüşmeydi kendimi üzgün hissettim görüşmeden çıkınca güzel bir şekilde cevapladım ama iyi mi geçti kötü mü bilmiyorum
Ne zaman vize sonuçlanır dedim 3 ay dediler 3 ay mı 3 hafta mı dedim 3 ay dediler hatta çıkınca giriş kapısında bekleyen görevliye de tekrar sordum 3 ay dedi o da

UntilTheEnd98

Mesaj gönderen UntilTheEnd98 » Sal Ağu 29, 2017 12:11 pm

Ayrıca görevli bile benim bölümü bilgisayara yazarken zorlandı tekrar sordu ve okuyamadı :D Biomedizinische Technik 😂

Crni

Mesaj gönderen Crni » Sal Ağu 29, 2017 1:09 pm

UntilTheEnd98 yazdı: Sal Ağu 29, 2017 12:11 pm Ayrıca görevli bile benim bölümü bilgisayara yazarken zorlandı tekrar sordu ve okuyamadı :D Biomedizinische Technik 😂

Geçmiş olsun ;) bende thmye gidiyorum gelirsen görüşürüz
BAR MITZVAH

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Ağu 29, 2017 3:37 pm

UntilTheEnd98 yazdı: Sal Ağu 29, 2017 12:08 pm İzmir alman konsolosluğu bugün saat 10 da vize randevum vardı 10:25 te sıram geldi fazla beklemedin
40 dakika sürdü çok fazla soru sordu görevli bana hepsini güzel bir şekilde cevapladım ama almanyadaki uzaktan akrabalarımın adını soyadını sordu bilmiyorum dedim hiç görüşmüyoruz dedim onun yerine babamın arkadaşının adını söyledim
Çok ayrıntılı sorular sordu hem Türkiye'deki üniversitem hakkında hem de orası hakkında mesela kursa düsseldorfta okula gießen da gidicem düsseldorf gießen arası mesafeyi sordu neden th mittelhessen ı tercih ettiğimi sordu almanyadaki başka hangi üniversitelerde benim bölümümün olduğunu ve onları neden tercih etmediğimi sordu türkiyede neden pamukkale üniversitesini tercih ettiğimi teknoloji fakültesini puanım ın yüksek olmasına rağmen neden gittiğimi sordu fakülteye 1. girmiştim çünkü
Almanyada nerde kalıcağımı kalıcağım evin kimin üzerine olduğunu kimlerle kalıcağımı sordu biraz almanca konuştuk kendini tanıtma babanın mesleği kardeşin var mı o ne yapıyor almancayı nerde öğrendin gibi şeyleri almanca konuştuk ingilizce hakkında hiçbirşey sormadı
Başka birçok soru sordu uzun bir görüşmeydi kendimi üzgün hissettim görüşmeden çıkınca güzel bir şekilde cevapladım ama iyi mi geçti kötü mü bilmiyorum
Ne zaman vize sonuçlanır dedim 3 ay dediler 3 ay mı 3 hafta mı dedim 3 ay dediler hatta çıkınca giriş kapısında bekleyen görevliye de tekrar sordum 3 ay dedi o da
Sizin sartli kabul mu yoksa direk kabul mu ? Eger direk kabul ise ekim gibi semester basliyor 3 aya anlam veremedim insallah daha kisa surede gelir genellikle 4-6 hafta dendigi icin sasirdim.

UntilTheEnd98

Mesaj gönderen UntilTheEnd98 » Sal Ağu 29, 2017 4:07 pm

hunterqb yazdı: Sal Ağu 29, 2017 3:37 pm Sizin sartli kabul mu yoksa direk kabul mu ? Eger direk kabul ise ekim gibi semester basliyor 3 aya anlam veremedim insallah daha kisa surede gelir genellikle 4-6 hafta dendigi icin sasirdim.
Benimki şartlı kabul önce dil kursuna gidicem
3 ay demelerine bende çok şaşırdım ısrarla sordum işte ama 3 ay dediler izmirde anlamadım

UntilTheEnd98

Mesaj gönderen UntilTheEnd98 » Sal Ağu 29, 2017 4:08 pm

Crni yazdı: Sal Ağu 29, 2017 1:09 pm Geçmiş olsun ;) bende thmye gidiyorum gelirsen görüşürüz
Teşekkürler :D vize alırsam ...

cmysv

Mesaj gönderen cmysv » Çrş Ağu 30, 2017 10:26 am

Selamlar Herkese,
Aşağıdaki sorular için yardımcı olabilecek varmı acaba?

1-Öğrenci vizesi görüşmesine konsolosluğa giderken AT-11 i olmayan kişiler nasıl bir yol izlemeli. Seyahat sigortasımı yaptırıyoruz? Eğer öyleyse ne kadar sürelik yaptırmamız gerekiyor?
2-Başvuru formu ve görüşme esnasında kalacak yer kısmına orda bulunan bir türk arkadaşımızın ev adresini yazmamız ve ilk etapta (yurt yada kendi ev) onun yanında kalacağımızı belirtmemiz dezavantaj olur mu?
3-Anne ve baba üzerine olan mal varlıkları belgelerini ve onların gelir belgelerini görüşmede sunmamız nasıl karşılanır?
4-Schengen gibi kendi adımıza hesap bilgilerimizi de son 3 aylık olarak götürmelimiyiz?

Teşekkürler şimdiden.

cmysv

Mesaj gönderen cmysv » Çrş Ağu 30, 2017 5:10 pm

cmysv yazdı: Çrş Ağu 30, 2017 10:26 am Selamlar Herkese,

1-Öğrenci vizesi görüşmesine konsolosluğa giderken AT-11 i olmayan kişiler nasıl bir yol izlemeli. Seyahat sigortasımı yaptırıyoruz? Eğer öyleyse ne kadar sürelik yaptırmamız gerekiyor?
2-Başvuru formu ve görüşme esnasında kalacak yer kısmına orda bulunan bir türk arkadaşımızın ev adresini yazmamız ve ilk etapta (yurt yada kendi ev) onun yanında kalacağımızı belirtmemiz dezavantaj olur mu?
3-Anne ve baba üzerine olan mal varlıkları belgelerini ve onların gelir belgelerini görüşmede sunmamız nasıl karşılanır?
4-Schengen gibi kendi adımıza hesap bilgilerimizi de son 3 aylık olarak götürmelimiyiz?

Teşekkürler şimdiden.
Birkaç sorum daha oluştu, başvuru formu doldurulması için;

5-Geçmişte hiç almanyada bulundunuzmu kısmına turistik olarak yaptığımız seyehatleri yazmalımıyız?
6-Almanyaya gidiş amacı kısmına yüksek lisans için şartlı kabul alıp okulun dil kursuna kayıt yaptıran biri olarak öğrenim mi dil kursu mu yoksa her ikisini de mi işaretlemeliyiz?
7-Almanyada oniki aydan fazla kalmayı düşünmüyorum maddesini yukarıdaki durumda olan biri olarak işaretlemiyoruz değil mi?
8-Almanyadaki referanslar kısmına şartlı kabul aldığımız üniversite - leri yazmalımıyız?
9-Almanyada kalmak istediğiniz süre için dil kursu ve 3 sömestr yüksek lisans ı ne şekilde belirtmeliyiz?
10-İmza ve tarih kısımları konsolosluk görüşmesi sırasında mı atılmalı?

eulemi

Mesaj gönderen eulemi » Çrş Ağu 30, 2017 7:05 pm

cmysv yazdı: Çrş Ağu 30, 2017 5:10 pm Birkaç sorum daha oluştu, başvuru formu doldurulması için;

5-Geçmişte hiç almanyada bulundunuzmu kısmına turistik olarak yaptığımız seyehatleri yazmalımıyız?
6-Almanyaya gidiş amacı kısmına yüksek lisans için şartlı kabul alıp okulun dil kursuna kayıt yaptıran biri olarak öğrenim mi dil kursu mu yoksa her ikisini de mi işaretlemeliyiz?
7-Almanyada oniki aydan fazla kalmayı düşünmüyorum maddesini yukarıdaki durumda olan biri olarak işaretlemiyoruz değil mi?
8-Almanyadaki referanslar kısmına şartlı kabul aldığımız üniversite - leri yazmalımıyız?
9-Almanyada kalmak istediğiniz süre için dil kursu ve 3 sömestr yüksek lisans ı ne şekilde belirtmeliyiz?
10-İmza ve tarih kısımları konsolosluk görüşmesi sırasında mı atılmalı?
İlk 4 sorun için bir bilgim yok ama, 5-Bence evet. 6-Bence ikisini de işaretlemelisin. 7-Evet işaretleme 8-Evet
9-Almanyada kalmak istediğiniz süreyi hesaplayıp yaz fakat vize o süreyle çıkmıyor zaten... 10-Hayır önceden atılabilir

cssy

Mesaj gönderen cssy » Çrş Ağu 30, 2017 7:39 pm

cmysv yazdı: Çrş Ağu 30, 2017 10:26 am Selamlar Herkese,

Teşekkürler şimdiden.
kendi tecrübelerime dayanarak söyleyim

1- seyahat sağlık sigortası yaptırıyorsun, misal 2 aylık yaptırdım vize görüşmesinde problem çıkarmadılar
2- bence yazma, yani mantıken düşünecek olursan her ülke dışardan gelen adama potansiyel göçmen gözüyle bakar o nedenle sen türk olarak bi türkün yanına gidiyorum dersen adamlar şüphelenebilir, normal bir öğrenci statüsü çiz, yurtta kalcam de, einzelzimmer de vs.
3- böyle bir talep yok diye biliyorum almanyadan eğer sperrkonton varsa mesela 8640 euro gösteriyorsun almanyadaki hesabında, tamamdır
4- hesap bilgilerin derken bankadaki paranı falan kastediyorsan 3 ile bağlantılı olarak tekrarlıyorum gerek yok diye "biliyorum ben".

Kilitli