Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Noter / Konsolosluk/ Apostil Hakkinda

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ağu 24, 2016 11:44 am

- lise diplomasi evet
- ingilizcesi varsa kabul olur

John

Mesaj gönderen John » Çrş Ağu 24, 2016 11:53 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

- lise diplomasi evet
- ingilizcesi varsa kabul olur[/quote]

Allah razi olsun. Aydinlattiginiz icin tesekkur ederim.

TTKara

Re: Noter / Konsolosluk/ Apostil Hakkinda

Mesaj gönderen TTKara » Pzt Ağu 21, 2017 1:32 pm

Konsolosluklarda çeviri yapılıyor mu ? Yoksa yeminli tercümandan çevirtip öyle mi konsoloslukta belgeleri onaylatmalıyım ? Konsoloslukta bu işler ne kadara mal oluyor ? (Ben master değil lisans için başvuracağım)

maploping

Mesaj gönderen maploping » Pzt Ağu 21, 2017 4:45 pm

TTKara yazdı: Pzt Ağu 21, 2017 1:32 pm Konsolosluklarda çeviri yapılıyor mu ? Yoksa yeminli tercümandan çevirtip öyle mi konsoloslukta belgeleri onaylatmalıyım ? Konsoloslukta bu işler ne kadara mal oluyor ? (Ben master değil lisans için başvuracağım)
Konsolosluklarda çeviri yapılmıyor, çevrilmesi gereken belgeleri tercüme bürosuna ya da noter onaylı yeminli bir tercümana vereceksin. Konsolosluğa tercüme ettirdiğin belgeleri değil, orijinal belgelerin fotokopilerini (senden kaç tane fotokopi isteniyorsa) onaylatmak için gideceksin. Onay ücreti ise 20-40 Euro arasında değişiyor ama bazen almıyorlar, benden almamışlardı belgeler eğitim belgeleri olduğu için.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzt Ağu 21, 2017 8:16 pm

vukuatlı nüfus kaydının çevirisine gerçekten gerek varmı arkadaşlar ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ağu 22, 2017 9:36 am

Hayir gerek yok.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

TTKara

Mesaj gönderen TTKara » Sal Ağu 22, 2017 2:21 pm

maploping yazdı: Pzt Ağu 21, 2017 4:45 pm Konsolosluklarda çeviri yapılmıyor, çevrilmesi gereken belgeleri tercüme bürosuna ya da noter onaylı yeminli bir tercümana vereceksin. Konsolosluğa tercüme ettirdiğin belgeleri değil, orijinal belgelerin fotokopilerini (senden kaç tane fotokopi isteniyorsa) onaylatmak için gideceksin. Onay ücreti ise 20-40 Euro arasında değişiyor ama bazen almıyorlar, benden almamışlardı belgeler eğitim belgeleri olduğu için.
Çok teşekkürler . Peki elçilikten randevu almalı mıyım bunun için yoksa gidip dan diye kapıdan girip onaylatabilir miyim ?

maploping

Mesaj gönderen maploping » Sal Ağu 22, 2017 5:33 pm

TTKara yazdı: Sal Ağu 22, 2017 2:21 pm Çok teşekkürler . Peki elçilikten randevu almalı mıyım bunun için yoksa gidip dan diye kapıdan girip onaylatabilir miyim ?
Bu işlemler elçilikten değil konsolosluktan yaptırılıyor. Bazı konsolosluklar evrak onayı için randevulu çalışıyor, bazıları randevusuz; bunu gideceğin konsolosluğu arayıp öğrenebilirsin.

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Prş Ağu 24, 2017 11:29 am

maploping yazdı: Pzt Ağu 21, 2017 4:45 pm Konsolosluklarda çeviri yapılmıyor, çevrilmesi gereken belgeleri tercüme bürosuna ya da noter onaylı yeminli bir tercümana vereceksin. Konsolosluğa tercüme ettirdiğin belgeleri değil, orijinal belgelerin fotokopilerini (senden kaç tane fotokopi isteniyorsa) onaylatmak için gideceksin.
Hocam yazdığınızda bir yanlışlık mı var ? Yoksa ben mi yanlış biliyorum.Benim bildiğim tercümandan almancaya çevirttiğimiz belgeleride konsolosluk onaylayabiliyor.

maploping

Mesaj gönderen maploping » Prş Ağu 24, 2017 10:53 pm

overlord35 yazdı: Prş Ağu 24, 2017 11:29 am Hocam yazdığınızda bir yanlışlık mı var ? Yoksa ben mi yanlış biliyorum.Benim bildiğim tercümandan almancaya çevirttiğimiz belgeleride konsolosluk onaylayabiliyor.
Çevirttiğiniz belgeleri de konsoloslukta onaylatabilirsiniz ama üniversite başvurularında sadece orijinal belgelerin fotokopilerine konsoloslukta onay yaptırmak gerekiyor. Yani, sizden istenen belgeleri hem tercüme ettireceksiniz hem de o belgelerin ayriyeten fotokopilerini (tercümelerini değil) konsoloslukta onaylatacaksınız.

lepassants

Mesaj gönderen lepassants » Prş Ağu 24, 2017 11:08 pm

Master için vize başvurusu yaparken lise diploması ve lisans transcripti şart mı arkadaşlar?

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Cum Ağu 25, 2017 3:48 pm

Çevirttiğiniz belgeleri de konsoloslukta onaylatabilirsiniz ama üniversite başvurularında sadece orijinal belgelerin fotokopilerine konsoloslukta onay yaptırmak gerekiyor. Yani, sizden istenen belgeleri hem tercüme ettireceksiniz hem de o belgelerin ayriyeten fotokopilerini (tercümelerini değil) konsoloslukta onaylatacaksınız.
Anladım hocam teşekkürler.Peki tercüme belgelerini konsolosluğun onaylaması için yeminli tercüman tarafından çevrilmiş olmasımı gerekir yoksa normal bir tercümana çevirttirip konsoloslukta onaylatabilir ve işlemlerde kullanabilir miyim ?

maploping

Mesaj gönderen maploping » Cum Ağu 25, 2017 5:20 pm

overlord35 yazdı: Cum Ağu 25, 2017 3:48 pm Anladım hocam teşekkürler.Peki tercüme belgelerini konsolosluğun onaylaması için yeminli tercüman tarafından çevrilmiş olmasımı gerekir yoksa normal bir tercümana çevirttirip konsoloslukta onaylatabilir ve işlemlerde kullanabilir miyim ?
Tercüme ettirilen belgelerin ayrıca bir daha konsoloslukta onaylanmasına gerek yok, o çevrilen belgelerde sadece noter onaylı yeminli tercümanın ıslak imzası ve mührünün olması gerekiyor. Konsoloslukta onaylatacağın belgeler ise orijinal belgelerin fotokopileri olacak. Yani sen hem lise diplomanı, lise transkriptini ve LYS sonuç belgeni tercüme ettireceksin hem de bu tercümenin dışında bu belgelerin fotokopilerini (tercümelerinin fotokopilerini değil; tercüme edilmemiş, orijinal hallerinin fotokopilerini) konsoloslukta onaylatacaksın.

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Cmt Ağu 26, 2017 1:17 pm

Tercüme ettirilen belgelerin ayrıca bir daha konsoloslukta onaylanmasına gerek yok, o çevrilen belgelerde sadece noter onaylı yeminli tercümanın ıslak imzası ve mührünün olması gerekiyor. Konsoloslukta onaylatacağın belgeler ise orijinal belgelerin fotokopileri olacak. Yani sen hem lise diplomanı, lise transkriptini ve LYS sonuç belgeni tercüme ettireceksin hem de bu tercümenin dışında bu belgelerin fotokopilerini (tercümelerinin fotokopilerini değil; tercüme edilmemiş, orijinal hallerinin fotokopilerini) konsoloslukta onaylatacaksın.
Anladım hocam.Benim amacım hiç notere bulaşmadan halletmekti bu işlemi çünkü noterde çevirilerin ücreti 400 tl yi buluyor.Anladığım kadarıyla bu fiyatı vermek zorundayım.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Cmt Ağu 26, 2017 7:01 pm

Acayip yanlis bir yonlendirme bulunuyor burda. Notere hic girme guzel kardesim, herhangi bir yeminli tercumanda her belge icin 40-50-75 TL civarinda bir ucret karsiligi yeminli tercumelerini yaptir. Noter onayli yeminli tercume yaptirma sakin, gereksiz masraf yaparsin. Sadece yeminli tercuman olacak.

Daha sonra tercume edilmis mesela lise diplomaninin hem turkce hemde almanca olanini ihtiyacin oldugu kadar fotokopi cektir. Her birini çift olarak zimbala ve oyle gotur konsolosluga.

Zaten orda bir okula basvuruda hangi belgeler lazimsa hepsini bir zimbalayip onayliyolar. Tek tek her belgeye damga kaşe basmayacaklar. Yani yukardaki arkadasin işi bu kadar karıştırmasını anlayamadim. Yok almancayi onaylatma yok sadece turkceyi onaylat falan...

Sana da diyecegim az daha gez forumda o kadar başlık var bu konuyla ilgili, ben nasil yapilacagini buradan ogrendim ararsan bulucaksin sende. Hemen bir mesajla notere 400 lira bayilmayi kabullenme.

Kolay gelsin.

maploping

Mesaj gönderen maploping » Pzr Ağu 27, 2017 10:48 pm

Bahsettiğimi her ikiniz de yanlış anlamışsınız. Notere, çevrilen belgeleri onaylatmak için gitmene gerek yok, sadece yaptıracağın çevirilerin çevirilerini "noter onaylı" yeminli bir tercüman yapmalı, o kadar. Buradaki "noter onaylı" yeminli tercümandan kasıt, o tercümanın uluslararası tanınırlığı ve basacağı damga ile ilgili. Yani çevirteceğin belgeleri tekrar noterde onaylatmana gerek yok. Hatta hiç "noter onaylı" yeminli tercüman demeyelim, sadece yeminli tercüman diyelim, büyük ihtimalle her tercüman noterden onaylıdır herhalde, diye düşünüyorum.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Ağu 28, 2017 12:58 am

yok, tam bahsettiğin gibi anlamışım ve hala yanlış bilgilendirme, yönlendirmeler var maalesef. umarım açıklamalardan sonra sende beni anlayacaksın. ikisi aynı şeymiş gibi bahsediyorsun ama maalesef yanılıyorsun. -çevirileri "noter onaylı" yeminli bir tercüman yapmalı, o kadar.- sözün yanlış değil ama illa da öyle olacak diye bir şey yok. Siz işlemlerinizi bu şekilde yapmış ve kabul almış olabilirsiniz ama lütfen tek yol buymuş gibi insanları yönlendirmeyin.

her yeminli tercüman, noter onaylı değildir. Noter onaylı yeminli tercüman diye de birşey yok aslında. Belirli bir noter ve yeminli tercüman ortaklaşa çalıştğında belgelerinizi noter onaylı tercüme ediyoruz diye reklamlardan aklınızda noter onaylı yeminli tercüman kavramı kalmış sanırım. yeminli tercüman, yeminli tercümandır ve imzasının direk uluslararası geçerliliği yoktur. Ama tercümeler noter onaylı olsa dahi yoktur. Bunu uluslararası geçerli yapabilmek için apostil yapılması gereklidir. Özeti sırasıyla aşağıdaki gibi yani :

Yeminli tercüman orjinalini aslına uygun çevirdiğine dair imzasını/mührünü atar --- Birlikte çalıştığı noter, yeminli tercümanın imzasını/mühürünü onaylar --- Kaymakamlık veya valilikde Apostil ile noterin onayını uluslar arası geçerli olması için onaylar.

Yukarıdaki noter işleminin yerine herhangi bir yeminli tercümanda belgelerinizi tercüme ettirdikten sonra konsolosluk veya fahri konsoloslukta Alman kurumlarında tanınır hale getiriniz diyorum bende. Ve konsolosluklardaki bu işlemden eğitim amaçlı yapıldığı için normalde ücret alınmaz, bazı kişilerden alınmış orası ayrı konu. Ki buna rağmen noterden daha ucuza onaylıyor konsolosluk.

Özetle yeminli tercümeyi noterden onaylatma yöntemini tercih ederseniz ekstra noter onayı parası verirsiniz sonra birde apostille uğraşırsınız. Umarım açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur şimdi.

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Sal Ağu 29, 2017 11:17 am

Denizz yazdı: Pzt Ağu 28, 2017 12:58 am yok, tam bahsettiğin gibi anlamışım ve hala yanlış bilgilendirme, yönlendirmeler var maalesef. umarım açıklamalardan sonra sende beni anlayacaksın. ikisi aynı şeymiş gibi bahsediyorsun ama maalesef yanılıyorsun. -çevirileri "noter onaylı" yeminli bir tercüman yapmalı, o kadar.- sözün yanlış değil ama illa da öyle olacak diye bir şey yok. Siz işlemlerinizi bu şekilde yapmış ve kabul almış olabilirsiniz ama lütfen tek yol buymuş gibi insanları yönlendirmeyin.

her yeminli tercüman, noter onaylı değildir. Noter onaylı yeminli tercüman diye de birşey yok aslında. Belirli bir noter ve yeminli tercüman ortaklaşa çalıştğında belgelerinizi noter onaylı tercüme ediyoruz diye reklamlardan aklınızda noter onaylı yeminli tercüman kavramı kalmış sanırım. yeminli tercüman, yeminli tercümandır ve imzasının direk uluslararası geçerliliği yoktur. Ama tercümeler noter onaylı olsa dahi yoktur. Bunu uluslararası geçerli yapabilmek için apostil yapılması gereklidir. Özeti sırasıyla aşağıdaki gibi yani :

Yeminli tercüman orjinalini aslına uygun çevirdiğine dair imzasını/mührünü atar --- Birlikte çalıştığı noter, yeminli tercümanın imzasını/mühürünü onaylar --- Kaymakamlık veya valilikde Apostil ile noterin onayını uluslar arası geçerli olması için onaylar.

Yukarıdaki noter işleminin yerine herhangi bir yeminli tercümanda belgelerinizi tercüme ettirdikten sonra konsolosluk veya fahri konsoloslukta Alman kurumlarında tanınır hale getiriniz diyorum bende. Ve konsolosluklardaki bu işlemden eğitim amaçlı yapıldığı için normalde ücret alınmaz, bazı kişilerden alınmış orası ayrı konu. Ki buna rağmen noterden daha ucuza onaylıyor konsolosluk.

Özetle yeminli tercümeyi noterden onaylatma yöntemini tercih ederseniz ekstra noter onayı parası verirsiniz sonra birde apostille uğraşırsınız. Umarım açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur şimdi.
Hocam Allah razı olsun valla.Kaç gündür o kadar parayı nasıl vereceğim diye düşünüyordum.Yalnız yazınızda bir şey aklıma takıldı.Tercümeyi konsoloslukta tanınır hale getirin demişsiniz,konsolosluk sadece tercümenin fotokopisini onaylamıyormuydu? Yoksa tercümenin kendisinide onaylayabiliyormu ?
Ayrıca hocam bence bir başlık açarsanız ve adminler başlığı sabitlerse daha çok kişi bu bilgiye ulaşabilir ve fazladan para vermekten kurtulabilir.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Sal Ağu 29, 2017 1:16 pm

overlord35 yazdı: Sal Ağu 29, 2017 11:17 am Hocam Allah razı olsun valla.Kaç gündür o kadar parayı nasıl vereceğim diye düşünüyordum.Yalnız yazınızda bir şey aklıma takıldı.Tercümeyi konsoloslukta tanınır hale getirin demişsiniz,konsolosluk sadece tercümenin fotokopisini onaylamıyormuydu? Yoksa tercümenin kendisinide onaylayabiliyormu ?
Ayrıca hocam bence bir başlık açarsanız ve adminler başlığı sabitlerse daha çok kişi bu bilgiye ulaşabilir ve fazladan para vermekten kurtulabilir.
Hayır hocam belgelerinizi tanınır hale getirin demişim dikkatli okursanız. Zaten konsolosluğun Batman'daki yeminli tercümanı onaylaması da biraz garip olur zaten :) Eğer yeminli tercümanın onaylanmasını isteseydi notere yollarlardı sizi. Ama zaten konsolosluk bunu şart koşmuyor. O kadar okula başvurdum geçen sene, onlardan da hiç biri belge ile ilgili olumsuz dönmedi.

Kısacası konsolosluğun yaptığı, kendilerine verilen yetkiyle orjinali görüp, teyit edip, fotokopiyi onaylamak.

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Sal Ağu 29, 2017 1:44 pm

Denizz yazdı: Sal Ağu 29, 2017 1:16 pm Hayır hocam belgelerinizi tanınır hale getirin demişim dikkatli okursanız. Zaten konsolosluğun Batman'daki yeminli tercümanı onaylaması da biraz garip olur zaten :) Eğer yeminli tercümanın onaylanmasını isteseydi notere yollarlardı sizi. Ama zaten konsolosluk bunu şart koşmuyor. O kadar okula başvurdum geçen sene, onlardan da hiç biri belge ile ilgili olumsuz dönmedi.

Kısacası konsolosluğun yaptığı, kendilerine verilen yetkiyle orjinali görüp, teyit edip, fotokopiyi onaylamak.
Anladım hocam teşekkürler :)