Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye'deki üniversitede kayıt dondurma?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Bilu1

Türkiye'deki üniversitede kayıt dondurma?

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Ağu 18, 2017 6:39 pm

Arkadaşlar ben şimdi Almanyadan Vormerkung aldım vize başvurusunda vs bulundum ama aynı zamanda Tr'de kazandığım okula da kayıtlıyım. Şimdi kayıt dondurma vs gibi ne işlemler yapmam gerekiyor? Mümkünse Tr'deki okulda öğrencilik hakkımı saklı tutarak Almanya'da okumak istiyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Türkiye'deki üniversitede kayıt dondurma?

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ağu 19, 2017 12:44 am

Sorun ne tam olarak?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
overlord35

Mesaj gönderen overlord35 » Cmt Ağu 19, 2017 2:39 pm

Hocam burdaki öğrencilik hakkını saklı tutarak okumanın yolu yazında da belirttiğin gibi okuldaki kaydini dondurmak.Okuldaki kaydini dondurmak ile ilgili bilgileri okulunun öğrenci işlerini arayarak öğrenebilirsin.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cmt Ağu 19, 2017 3:47 pm

Physiker yazdı: Cmt Ağu 19, 2017 12:44 am Sorun ne tam olarak?
Hani Almanya'da okumak istiyorum. Ama burda da universitede kayitli oluyum universitenin bir suru imkani var ogrencilere ozel indirimli kurslar, yuzme havuzu, indirimli sinema biletleri vs. İste arada tr ye gelemem gerekirse ozellikle ilk gittigimde dil kursuna baslayacam 4-5 ay suruyormus. Dil kursu bittikten sonra uninin baslamasi 6 ay sonra gibi olacakmis. O donemde bana oturum hakki vermezlerse falan tr ye donmem gerekirse ogrenci kartimi kullanip okulun imkanlarindan faydalanmak istiyorum veya uniye giris falanda yapabilirim. Ve burs vs basvurularinda da bulundum tr'deki universitem uzerinden eger burs cikarsa ogrenci belgesi de yollayim.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cmt Ağu 19, 2017 3:49 pm

overlord35 yazdı: Cmt Ağu 19, 2017 2:39 pm Hocam burdaki öğrencilik hakkını saklı tutarak okumanın yolu yazında da belirttiğin gibi okuldaki kaydini dondurmak.Okuldaki kaydini dondurmak ile ilgili bilgileri okulunun öğrenci işlerini arayarak öğrenebilirsin.
Eyvallah. Ama kayit dondurma da 1 veya en fazla 2 somestr suruyomus. Ben Almanya'da dil kursu ile beraber minumum 4 sene kalacagim.

Yavuzhan

Mesaj gönderen Yavuzhan » Pzr Ağu 20, 2017 3:58 am

bende ayni sekilde dusunuyordum ama kayit dondurmadan almanyaya gitmek pek mantikli gelmedi.cunku donem icinde derslere giremiyecektim buda ilerde sikinyi olabilir diye kaydimi dondurdum.Muhtardan fakirlik belgesi aliyorsun kayitlar basladiktan sonra en gec 1 ay icersinde 1senelik donduruyorsun.Sali gunu artik almanyaya gidicem.Burda uniler basladiktan sonra almanyadaki uni kabul belgemi fax gecerek tekrar dondurmayi dusunuyorum.bu son soyledigim kesin degil :)

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Ağu 21, 2017 1:01 am

Yavuzhan yazdı: Pzr Ağu 20, 2017 3:58 am bende ayni sekilde dusunuyordum ama kayit dondurmadan almanyaya gitmek pek mantikli gelmedi.cunku donem icinde derslere giremiyecektim buda ilerde sikinyi olabilir diye kaydimi dondurdum.Muhtardan fakirlik belgesi aliyorsun kayitlar basladiktan sonra en gec 1 ay icersinde 1senelik donduruyorsun.Sali gunu artik almanyaya gidicem.Burda uniler basladiktan sonra almanyadaki uni kabul belgemi fax gecerek tekrar dondurmayi dusunuyorum.bu son soyledigim kesin degil :)
Bence son söylediğin hiç olmaz. Yani bilmiyorum ama ben üniye e-devletten kayıt olurken bir taahhütname gibi bir şey imzaladım (e-imza) orda şey yazıyordu "başka bir ünide kayıtlı olmadığımı beyan ederim." Aslında şuan yalan şöylemiş olmuyorum çünkü Vormerkung aldım henüz kayıt olmadım ama kayıt olunca işler değişir gibi. Bide neyse bu konuda hiç tecrübem yok sen yaparsan o faks işini sonuçlarını bana bildirir misin ama benim asıl sorum şu. Muhtardan nasıl fakirlik belgesi alacağım? Yani babam emekli annem çalışmıyor. Ama başka gelirler de var ve SGK'dan ya da Tapu kadastrodan sorarlarsa bu gelirleri bulmak zor olmasa gerek. O durumda fakirlik belgesini alamayabilirim. Hani en azından kendi şehrimde de üni okuyamayacak kadar fakir olduğumu düşünmezler herhalde. Yani nasıl alınıyor bu belge? Bide ikinci sorun ben konsolosluk görüşmemi yaptım ama fakirlik belgesi Almanya'da sorun çıkarır mı?

Yavuzhan

Mesaj gönderen Yavuzhan » Sal Ağu 22, 2017 5:13 pm

Fakirlik belgesi almak icin ustunde hicbir sey olmamasi yeterli.Ailenin gelir giderlerine bakilmiyor.Zaten muhtarda ne icin diye sorar sende uni icin diyince hemen belgeyi cikarcaktir.Benim ebebeynlerimin ikisde emekli 1 sene oldu dondurali hala bir sikinti yok.Zaten unidede yurt disina gitcem dedim.Oda herhangi birsey soylemedi.

Yavuzhan

Mesaj gönderen Yavuzhan » Sal Ağu 22, 2017 5:14 pm

Hayir bir sorun cikarcagini zannetmiyorum.Zaten vize gorusmesindede bunun muhabbeti gecmedi.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Sal Ağu 22, 2017 5:19 pm

Yavuzhan yazdı: Sal Ağu 22, 2017 5:13 pm Fakirlik belgesi almak icin ustunde hicbir sey olmamasi yeterli.Ailenin gelir giderlerine bakilmiyor.Zaten muhtarda ne icin diye sorar sende uni icin diyince hemen belgeyi cikarcaktir.Benim ebebeynlerimin ikisde emekli 1 sene oldu dondurali hala bir sikinti yok.Zaten unidede yurt disina gitcem dedim.Oda herhangi birsey soylemedi.
Anladım. Teşşekür ederim. O zaman yarın bi muhtarla konuşmayı deneyim :)

atakan61

Mesaj gönderen atakan61 » Sal Mar 27, 2018 10:39 pm

arkadaşlar Türkiye'de özel bir üniversitede okumaktayım burada okulumu dondurup yurt dışında farklı bir bölüm okuyabilir miyim ? Yatay geçişte yurt dışına ders uyuşmazlığı olduğundan çoğu dersleri kabul etmeyecekler gibi duruyor 2 senem boşuna gitmesin diye böyle birşey mantıklı geldi bana. Orda 3 yılda okulu bitirdikten sonra buradaki okulumu bitirmeyi düşünüyorum

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Mar 28, 2018 8:21 pm

atakan61 yazdı: Sal Mar 27, 2018 10:39 pm arkadaşlar Türkiye'de özel bir üniversitede okumaktayım burada okulumu dondurup yurt dışında farklı bir bölüm okuyabilir miyim ? Yatay geçişte yurt dışına ders uyuşmazlığı olduğundan çoğu dersleri kabul etmeyecekler gibi duruyor 2 senem boşuna gitmesin diye böyle birşey mantıklı geldi bana. Orda 3 yılda okulu bitirdikten sonra buradaki okulumu bitirmeyi düşünüyorum
Burada ayni bölümde yüksek lisans yapanlara lisanstan dersler veriyorlar ki sen baska bir bölüm okumaktan bahsediyorsun cok düsük bir ihtimal yani ders saydirman. Daha acik anlasilmasi icin söyle diyim. Benim sehirimde 2 üni var biri hochschule biri TU. Informatik konusunda bilgi almaya gittigimde TU daki Informatik bölümündeki ilgili kisi bana Hochschulede aldigim dersleri saydiramayabilecegimi söyledi olurda hochschulede baslayip TU ya gecersem. 2 sene okumussun , bence mis gibi bitir okulunu sonra okuyacaksan yine gelir okursun veya mastera gelirsin zaten bölümümü bitirecegim diyorsun , burada beklenmedik sebeplerden dolayi uzayabiliyor zaman kayiplari olabiliyor egitimle alakali ben bir daha düsünmeni öneriririm tabiki benimki nacizhane bir öneri sadece
Arkadaslar ben erkegim =)