Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
denizbey

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen denizbey » Sal Ağu 15, 2017 6:15 pm

Aynen, bir ay. Ama uzayabilir. Bu ay sonunda birkaç gün tatilleri olması lazım.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Sal Ağu 15, 2017 7:27 pm

denizbey geçmiş olsun, ingilizce okul olduğu halde almanca birşey sordularmı mülakatta, hiç almanca biliyormusun bir sertifikan varmı gibisinden, bende ingilizce lisans kabulu aldımda almanca birşey isterlermi acaba diyorum vize görüşmesinde toeflım var sadece, birde neden 6 ay sigorta şartki anlamadm ben 2 aylık yaptırmıştım 15 eylülden başlıcak şekilde yanlış hatırlamıyorsam oraya gidince uzatırım dedim çünkü gitmeden 6 ay yaptırmak biraz abes değilmi

denizbey

Mesaj gönderen denizbey » Sal Ağu 15, 2017 7:46 pm

:lol: :mrgreen:
cssy yazdı: Sal Ağu 15, 2017 7:27 pm denizbey geçmiş olsun, ingilizce okul olduğu halde almanca birşey sordularmı mülakatta, hiç almanca biliyormusun bir sertifikan varmı gibisinden, bende ingilizce lisans kabulu aldımda almanca birşey isterlermi acaba diyorum vize görüşmesinde toeflım var sadece, birde neden 6 ay sigorta şartki anlamadm ben 2 aylık yaptırmıştım 15 eylülden başlıcak şekilde yanlış hatırlamıyorsam oraya gidince uzatırım dedim çünkü gitmeden 6 ay yaptırmak biraz abes değilmi
Gecmis olsunluk bir durum yok. Her şey prosedür, prosedürün kendisi allahlik :)

Neden altı ay sorusu yok, Alman bürokrasisi karşısında sorgulamak yok, mutlak itaat var. Ne yazık ki.

Dili bir kere sordular. Hiç Almancan var mı, dediler. Hiç yok dedim gülerek. Sorun olmadı.

Crni

Mesaj gönderen Crni » Çrş Ağu 16, 2017 1:09 pm

denizbey yazdı: Sal Ağu 15, 2017 7:46 pm :lol: :mrgreen:

Gecmis olsunluk bir durum yok. Her şey prosedür, prosedürün kendisi allahlik :)

Neden altı ay sorusu yok, Alman bürokrasisi karşısında sorgulamak yok, mutlak itaat var. Ne yazık ki.

Dili bir kere sordular. Hiç Almancan var mı, dediler. Hiç yok dedim gülerek. Sorun olmadı.
Ankaradami gittiniz görüsmeye
BAR MITZVAH

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Ağu 17, 2017 6:14 pm

Arkadaşlar selamlar görüşme sonrasında herhangi bir kağıt imzalamadım çoğu arkadaşın bahsettiği,açıkçası ne olduğunuda bilmiyorum ayrıca kargo takip numarasıda verilmedi sadece kargo zarfına adresimi yazdım sanırım kapıda ödemeli gelecek :)

Birde konsolosluğun sitesinden numara ile pass takibi yapabilirsiniz dediler, bunun için sorgulama bölümü var mı yoksa her hafta konsoloslukların yayınladığı teslim için geleceklerin bulunduğu pdf mi ?

ds534

Mesaj gönderen ds534 » Cum Ağu 18, 2017 8:25 am

denizbey yazdı: Sal Ağu 15, 2017 1:35 pm Bugün tam bir hafta oldu. Hayatımda gördüğüm en sinir stres süreç bu vize bekleme kısmı. Sıkılıyorum :) O zaman başımdan geçenleri anlatayım. Muhakkak birine bi faydası olur. Yaklaşık söyle gelişti olaylar:

*Yüksek Lisans kabulü aldım, ingilizce. Gerçekten de FU önüne geleni alıyormuş.

*Belge topladım. Nasıl da izdirabimi sivazladi öyle böyle değil :) Hiçbir belgeyi almanca ya cevirmedim. Niyet mektubu, diploma, transkript, banka belgesi vs. hepsi ingilizce verildi. Nüfus kayıt örneği hariç, o türkçe :) Elçilikte sorun yaratmadı bunlar.

*Banka demişken, tabii ki Fintiba. İlk başvurudan her şeyin bitmesine kadar dört iș günü. Tertemiz.

*Mutlaka altı aylık sigorta yaptırın. Ben iki defa üç aylık almak zorunda kaldım. Aslında bunun legal bir bağı yok, "direktörümüz mutlaka altı aylık istiyor" haricinde.

*Mülakat kısmı çok hızlı ve rahattı. Toplamda üç soru soruldu: Neden bu bölüm, neden FU ve nerede kalacaksın.

*Rahat olun. Elciliktekiler aile birleşimi için gelenler ve sığınmacılarla uğraşmaktan bıkmış durumdalar. Kalbur üstü bir durumunuz varsa ve az da yüzünüz gülerse olumlu tepkiler alırsınız. Kendinize güvenin.

*Ama ne yazık ki mülakat yapana da bağlı. Benimki cok rahat geçerken, yan bankodaki çocuğun anasını aglattilar. Ki neredeyse aynı şartlarda oradaydık. Askerlik şubesi gibi. Kime denk gelindiği önemli ne yazık ki.

*Fotokopi cidden pahalı icerde. İki tane transkript götürün :)

*Finalde peki teşekkürler deyip, bir ay bekleme süresi verip yolluyorlar.

Ve bugün buradayız. Hayırlısı..
Merhaba Hayırlı olsun. FU dediğiniz FU Berlin universitesi mi acaba?

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Cum Ağu 18, 2017 8:56 am

hunterqb yazdı: Prş Ağu 17, 2017 6:14 pm Arkadaşlar selamlar görüşme sonrasında herhangi bir kağıt imzalamadım çoğu arkadaşın bahsettiği,açıkçası ne olduğunuda bilmiyorum ayrıca kargo takip numarasıda verilmedi sadece kargo zarfına adresimi yazdım sanırım kapıda ödemeli gelecek :)

Birde konsolosluğun sitesinden numara ile pass takibi yapabilirsiniz dediler, bunun için sorgulama bölümü var mı yoksa her hafta konsoloslukların yayınladığı teslim için geleceklerin bulunduğu pdf mi ?
o dediğin pdf'e nasıl ulaşılıyor hocam ?

denizbey

Mesaj gönderen denizbey » Cum Ağu 18, 2017 12:31 pm

furkanarabul yazdı: Cum Ağu 18, 2017 8:56 am o dediğin pdf'e nasıl ulaşılıyor hocam ?
+1

denizbey

Mesaj gönderen denizbey » Cum Ağu 18, 2017 12:32 pm

ds534 yazdı: Cum Ağu 18, 2017 8:25 am Merhaba Hayırlı olsun. FU dediğiniz FU Berlin universitesi mi acaba?
Ta kendisi; Freie Universität Berlin.

student6

Mesaj gönderen student6 » Cum Ağu 18, 2017 1:14 pm

denizbey yazdı: Cum Ağu 18, 2017 12:31 pm+1
+1

vizenin ne durumda olduğunu nasıl takip edebiliyoruz? telefonla elçilik vize danışma hattını aradım, telefonda bilgi veremiyoruz email atın dediler. attım ancak cevap vermediler. 4 haftaya kadar sürüyor normal diyorlar. benim de 4 haftaya yaklaştı ama en azından "... işlemi bekliyor" ya da "almanyaya gönderdik onu bekliyoruz" gibi bir bilgi alsaydım sevinecektim. takip etme yolu bilen varsa yazabilir mi

demlac

Mesaj gönderen demlac » Cum Ağu 18, 2017 1:32 pm

https://www.idata.com.tr/de/tr/p/basvuru-takip-de
Şöyle bir site var ama "pasaport tanımlı değil" diyor denediğimde.Barkod numarası olarak vize ücreti fişindeki barkod numarasını girdim muhtemelen başka bir şey olması lazım.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Ağu 18, 2017 1:38 pm

Arkadaslar link veremiyorum cunku direk pdf aciyor Izmir diplo de sayfasinda vize sonuc bolumu var fakat en son 19 haziranda guncellenmis o yuzden bende emin olamiyorum acaba baska bir sorgulama bolumu var diye..

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Ağu 18, 2017 1:43 pm

denizbey yazdı: Sal Ağu 15, 2017 1:35 pm Bugün tam bir hafta oldu. Hayatımda gördüğüm en sinir stres süreç bu vize bekleme kısmı. Sıkılıyorum :) O zaman başımdan geçenleri anlatayım. Muhakkak birine bi faydası olur. Yaklaşık söyle gelişti olaylar:

*Yüksek Lisans kabulü aldım, ingilizce. Gerçekten de FU önüne geleni alıyormuş.

*Belge topladım. Nasıl da izdirabimi sivazladi öyle böyle değil :) Hiçbir belgeyi almanca ya cevirmedim. Niyet mektubu, diploma, transkript, banka belgesi vs. hepsi ingilizce verildi. Nüfus kayıt örneği hariç, o türkçe :) Elçilikte sorun yaratmadı bunlar.

*Banka demişken, tabii ki Fintiba. İlk başvurudan her şeyin bitmesine kadar dört iș günü. Tertemiz.

*Mutlaka altı aylık sigorta yaptırın. Ben iki defa üç aylık almak zorunda kaldım. Aslında bunun legal bir bağı yok, "direktörümüz mutlaka altı aylık istiyor" haricinde.

*Mülakat kısmı çok hızlı ve rahattı. Toplamda üç soru soruldu: Neden bu bölüm, neden FU ve nerede kalacaksın.

*Rahat olun. Elciliktekiler aile birleşimi için gelenler ve sığınmacılarla uğraşmaktan bıkmış durumdalar. Kalbur üstü bir durumunuz varsa ve az da yüzünüz gülerse olumlu tepkiler alırsınız. Kendinize güvenin.

*Ama ne yazık ki mülakat yapana da bağlı. Benimki cok rahat geçerken, yan bankodaki çocuğun anasını aglattilar. Ki neredeyse aynı şartlarda oradaydık. Askerlik şubesi gibi. Kime denk gelindiği önemli ne yazık ki.

*Fotokopi cidden pahalı icerde. İki tane transkript götürün :)

*Finalde peki teşekkürler deyip, bir ay bekleme süresi verip yolluyorlar.

Ve bugün buradayız. Hayırlısı..
Denizbey selamlar benimde gorusmem cok benzer gecti master icin gitmistim egitim ile ilgili hicbir detayli soru sorulmadi Ingilzce veya Almancada bir soruda yoneltilmedi forumda yazilan klise sorularda sorulmadi yinede kurt dusuyor insanin icine sorsalar suc sormasalar suc hayirlisi diyelim artik :)
Birde sizden gorusme sonrasinda bir kagida imza attirdilar mi yine atan arkadaslar varmis oyle birseyle karsilasmadigim jcin merak ettim.

denizbey

Mesaj gönderen denizbey » Cum Ağu 18, 2017 3:51 pm

:P :oops:
hunterqb yazdı: Cum Ağu 18, 2017 1:43 pm Denizbey selamlar benimde gorusmem cok benzer gecti master icin gitmistim egitim ile ilgili hicbir detayli soru sorulmadi Ingilzce veya Almancada bir soruda yoneltilmedi forumda yazilan klise sorularda sorulmadi yinede kurt dusuyor insanin icine sorsalar suc sormasalar suc hayirlisi diyelim artik :)
Birde sizden gorusme sonrasinda bir kagida imza attirdilar mi yine atan arkadaslar varmis oyle birseyle karsilasmadigim jcin merak ettim.
Sanıyorum öyle bir şeyler olmuştu.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Ağu 18, 2017 4:06 pm

denizbey yazdı: Cum Ağu 18, 2017 3:51 pm :P :oops:

Sanıyorum öyle bir şeyler olmuştu.
Peki o gorusmeden sonra imzalanan kagit ne anlama geliyor veya herkese sunuldu mu herhangi bir duruma sebebiyet verir mi arkdaslar ?

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Ağu 18, 2017 6:24 pm

hunterqb yazdı: Cum Ağu 18, 2017 4:06 pm Peki o gorusmeden sonra imzalanan kagit ne anlama geliyor veya herkese sunuldu mu herhangi bir duruma sebebiyet verir mi arkdaslar ?
Bana sunulurken sorularıma verdiğin cevaplar yazıyor imzalar mısın denmişti. Bende çok bakmadım kağıda ama hızlıca bir göz gezdirmiştim ve evet benim söylediğim şeyler yazılmıştı ve altını imzaladım. Ama yani imzalamazsan ne oluyor bilmiyorum. Yani imza şart mı o konuda da emin değilim.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Ağu 18, 2017 7:20 pm

Bilu1 yazdı: Cum Ağu 18, 2017 6:24 pm Bana sunulurken sorularıma verdiğin cevaplar yazıyor imzalar mısın denmişti. Bende çok bakmadım kağıda ama hızlıca bir göz gezdirmiştim ve evet benim söylediğim şeyler yazılmıştı ve altını imzaladım. Ama yani imzalamazsan ne oluyor bilmiyorum. Yani imza şart mı o konuda da emin değilim.
Oyle bir kagit konmadi onume :) O yuzden merak ediyorum acaba bir etkisi olur mu diye..

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Ağu 18, 2017 8:45 pm

hunterqb yazdı: Cum Ağu 18, 2017 7:20 pm Oyle bir kagit konmadi onume :) O yuzden merak ediyorum acaba bir etkisi olur mu diye..
Sanmam sonuçta sana soru soruldu sen de cevapladın ve oradaki görevli de senin cevaplarını bilgisayara geçti. Ancak ne bilem ilerde bir sorun olursa dersin ben böyle bişi demedim haha. Ne de olsa ellerinde imzalı kağıt vs yok.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Ağu 18, 2017 9:01 pm

Bilu1 yazdı: Cum Ağu 18, 2017 8:45 pm Sanmam sonuçta sana soru soruldu sen de cevapladın ve oradaki görevli de senin cevaplarını bilgisayara geçti. Ancak ne bilem ilerde bir sorun olursa dersin ben böyle bişi demedim haha. Ne de olsa ellerinde imzalı kağıt vs yok.
Valla inan derinede indigimiz biryer olmadi konuda yazilan cogu soruyla karsilasmadim :roll: Cok sade bir gorusmeydi hayirlisi olsun diyelim artik :geek:

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Ağu 18, 2017 9:22 pm

hunterqb yazdı: Cum Ağu 18, 2017 9:01 pm Valla inan derinede indigimiz biryer olmadi konuda yazilan cogu soruyla karsilasmadim :roll: Cok sade bir gorusmeydi hayirlisi olsun diyelim artik :geek:
Bana da sorulan bütün soruların cevabı motivasyon mektubu ve CV'de yazıyordu zaten. Ve koyduğum belgelerle de motivasyon mektubu ve CV'de yazan hemen hemen her şeyi kanıtladım yani.

Kilitli