Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

askerlik durum belgesi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Mehmet6392

askerlik durum belgesi

Mesaj gönderen Mehmet6392 » Çrş Ağu 09, 2017 11:28 pm

merhaba arkadaşlar
bugün konsolosluğa gittim öğrenci dosyası açmak ve askerlik uzatmak için.
ama olmadı konsolosluk benden askerlik durum belgesi istiyor elimde de mevcut değil
yoklama kaçağı olarak görülüyorum ( bakaya kalmışım )
görevli ancak gidip türkiye de yapabileceğimi söyledi daha önce böyle bir durumu yaşayan kimse var mı yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum ::))))
açıkcası türkiye ye gitmeye çekiniyorum tutupta askere fln yollarlar bütün emek boşa gitmiş gibi olur...
yardımlarınızı bekliyorum...

metrika

Re: askerlik durum belgesi

Mesaj gönderen metrika » Çrş Ağu 09, 2017 11:49 pm

Merhaba,

Türkiye'de sizi askere yollama durumu olmayacaktır en kötü ihtimalle ceza olarak bir ödeme yapmanız gerekebilir. Askerlik durum belgesi ne oluyor tam olarak ben de bilmiyorum.

suleymankrnz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Cum Ağu 11, 2017 11:35 am

İyi günler.

Aynı durum benim de başıma gelmişti. Böyle bir durumla konsolosluk hiç karşılaşmamış. O yüzden sağolsunlar konsolosluk çalışanlarıyla durumu halletmiştik. (Hannover Konsolosluğu) Öncelikle Eğitim Ateşeliğinin yapacak bir şeyi yok. Senin işin Askerlik bölümü ile. Sanırım sen de benim gibi üniversiteden sonra askerliğini Almanya'ya gelmeden erteletmemişsin. Yapman gereken iş tam olarak bu. Yani öğrenci dosyası açtırarak askerliği ertelemek değil de üniversite sonrası her mezunun yapabileceği askerlik ertelemesini yaptıracaksın ve dedikleri gibi aslında bu işi Türkiye'de yapmalısın. Ama askerlik bölümündeki çalışan bi abimiz sağolsun yardımcı oldu ve Türkiye'de bağlı olduğum askerlik şubesini arayarak hangi belgeler lazımsa onları buradan tamamlayıp konsolosluk aracılığıyla postayla Türkiye'deki askerlik şubeme yollamıştık. 1-2 ay sonra da sisteme işlemişti ve mezuniyetten itibaren 1 senelik askerliğim ertelenmişti. Ben de bu süreçte tabi yoklama kaçağıydım ama bu işlemi hallettikten sonra bi ceza filan da gelmedi çok şükür. Bu anlattığım süreç şubat-mart ayları gibiydi.

Sonuç itibariyle eğer konsolosluğun da Hannover ise bizim yaptığımız gibi halledebilirsin ama tabi yine durum çalışanların insiyatifine kalmış vaziyette. Bu işlemi yaptıktan sonra yedek subay kararı yolluyorlar Türkiye'den onu gidip konsolosluktan alıyorsun, gelince arıyorlar.Eğitim ateşeliğinin ihtiyaç duyduğu belge bu, yani yedek subay kararı. Bu olmadan dosya açtıramıyorsun. Zaten bunu aldıktan sonra da yüksek lisansa başlayana kadar öğrenci dosyası açtırmana gerek kalmıyor askerlik açısından çünkü askerliğin bir sene otomatik erteleniyor.

Şimdiden kolay gelsin, zor bir süreç ama biraz da şansla halledilmeyecek bir şey değil, gerilme yani :)

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Cum Ağu 11, 2017 10:01 pm

Askerlik durum belgesini e-devlet sitesinden pdf olarak indirebilirsin.

suleymankrnz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Cmt Ağu 12, 2017 12:27 am

İstenen e-devletteki değil, bu işle baya cebelleşmiştim vakti zamanında. Zaten görüldüğü kadarıyla orada da kaçak olarak gözüküyordur yani bi işe yaramaz, yapılması gereken konsolosluk aracılığla belgeleri Türkiye'de bağlı bulunduğu askerlik şubesine gönderebilmek ve mezuniyetten itibaren 1 yıl askerliğini erteletmek, daha sonrasında da yüksek lisansa başlanınca öğrenci dosyası açtırarak ertelemek.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Ağu 12, 2017 8:30 am

bakaya olduktan sonra edevlet en yakin askerlik subesine gidin uyarisi veriyo. yani secenek disi.

türkiyeye falan gitmene gerek yok. yan gelip yatma yeri degil orasi. isini yapacak, gerekirse arayip ögrenecek ne lazim ona göre de senin isini halledecek. T.C. temsilciligine gidiyosun, yok efenim neymis biz bunu ypmiyoruz türkiyeye git. o memur bilmiyomus diye 2500km yol mu gidicen... o zaman sen niye orda oturuyosun diye sorarlar. Normalde de zaten tecil islemini konsolosluk direk yapmiyo sadece sisteme girip sonra belgeleri türkiyedeki bagli oldugun askerlik subesine gönderiyo.

eger islemini yapmazsa bimer cimer vs her portala sikayette bulun memurun ismini de yaz sikayette bak 1-2 hafta sonra nasil senin pesinden kosup takir takir isini yapiyo.

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Cmt Ağu 12, 2017 11:18 am

okukdan belgeni al ögrenci olduguna dair bir dilekce yaz gönder konsolosluk aracılıyla onuyapmaya mecbur durumu iyi idrak edememiş anlasılan calışan.uygun bir dille cözülebilecek bi durum

Mehmet6392

Mesaj gönderen Mehmet6392 » Cmt Ağu 12, 2017 6:33 pm

arkadaşlar çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız. babam zaten askerlik şubesine gitmiş oradaki yetkili demiş bizim elimizden gelen bişey yok yoklama kaçağı gözüküyor ancak konsolosluğa gidip dosyasını verecek onlar halledecek.
peki daha önce bu durumu yaşayan arkadaşlar konsolosluk için hangi belgeleri hazırldınız ? dilekçe yazmamız gerekiyor nasıl bir dilekçe ?
not ben şuan dil kursu yapıyorum...
şimdiden çok teşekkür ederim

Mehmet6392

Mesaj gönderen Mehmet6392 » Cmt Ağu 12, 2017 6:37 pm

suleymankrnz yazdı: Cum Ağu 11, 2017 11:35 am İyi günler.

Aynı durum benim de başıma gelmişti. Böyle bir durumla konsolosluk hiç karşılaşmamış. O yüzden sağolsunlar konsolosluk çalışanlarıyla durumu halletmiştik. (Hannover Konsolosluğu) Öncelikle Eğitim Ateşeliğinin yapacak bir şeyi yok. Senin işin Askerlik bölümü ile. Sanırım sen de benim gibi üniversiteden sonra askerliğini Almanya'ya gelmeden erteletmemişsin. Yapman gereken iş tam olarak bu. Yani öğrenci dosyası açtırarak askerliği ertelemek değil de üniversite sonrası her mezunun yapabileceği askerlik ertelemesini yaptıracaksın ve dedikleri gibi aslında bu işi Türkiye'de yapmalısın. Ama askerlik bölümündeki çalışan bi abimiz sağolsun yardımcı oldu ve Türkiye'de bağlı olduğum askerlik şubesini arayarak hangi belgeler lazımsa onları buradan tamamlayıp konsolosluk aracılığıyla postayla Türkiye'deki askerlik şubeme yollamıştık. 1-2 ay sonra da sisteme işlemişti ve mezuniyetten itibaren 1 senelik askerliğim ertelenmişti. Ben de bu süreçte tabi yoklama kaçağıydım ama bu işlemi hallettikten sonra bi ceza filan da gelmedi çok şükür. Bu anlattığım süreç şubat-mart ayları gibiydi.

Sonuç itibariyle eğer konsolosluğun da Hannover ise bizim yaptığımız gibi halledebilirsin ama tabi yine durum çalışanların insiyatifine kalmış vaziyette. Bu işlemi yaptıktan sonra yedek subay kararı yolluyorlar Türkiye'den onu gidip konsolosluktan alıyorsun, gelince arıyorlar.Eğitim ateşeliğinin ihtiyaç duyduğu belge bu, yani yedek subay kararı. Bu olmadan dosya açtıramıyorsun. Zaten bunu aldıktan sonra da yüksek lisansa başlayana kadar öğrenci dosyası açtırmana gerek kalmıyor askerlik açısından çünkü askerliğin bir sene otomatik erteleniyor.

Şimdiden kolay gelsin, zor bir süreç ama biraz da şansla halledilmeyecek bir şey değil, gerilme yani :)
selam aynen bende senin yaşadığın durumu şuan yaşıyorum. türkiye de ki askerlik şubesi konsolosluğa yönlendirdi bu hafta yine gidecem
sizden o zaman hangi belgeler istenmişti ve dilekçe yazdınız mı ?

Mehmet6392

Mesaj gönderen Mehmet6392 » Cmt Ağu 12, 2017 6:39 pm

muris01 yazdı: Cum Ağu 11, 2017 10:01 pm Askerlik durum belgesini e-devlet sitesinden pdf olarak indirebilirsin.
e devlet sitesinde bana en yakın şubeye gitme uyarısı veriyor

Mehmet6392

Mesaj gönderen Mehmet6392 » Cmt Ağu 12, 2017 6:42 pm

welly275 yazdı: Cmt Ağu 12, 2017 8:30 am bakaya olduktan sonra edevlet en yakin askerlik subesine gidin uyarisi veriyo. yani secenek disi.

türkiyeye falan gitmene gerek yok. yan gelip yatma yeri degil orasi. isini yapacak, gerekirse arayip ögrenecek ne lazim ona göre de senin isini halledecek. T.C. temsilciligine gidiyosun, yok efenim neymis biz bunu ypmiyoruz türkiyeye git. o memur bilmiyomus diye 2500km yol mu gidicen... o zaman sen niye orda oturuyosun diye sorarlar. Normalde de zaten tecil islemini konsolosluk direk yapmiyo sadece sisteme girip sonra belgeleri türkiyedeki bagli oldugun askerlik subesine gönderiyo.

eger islemini yapmazsa bimer cimer vs her portala sikayette bulun memurun ismini de yaz sikayette bak 1-2 hafta sonra nasil senin pesinden kosup takir takir isini yapiyo.
aynen öyle kardeşim memur bana türkiyeye git dedi babamı şubeye gönderdim onlarda konsolosluk yapar dedi. peki bu işlemleri eğitim ateserliğinde yapıyoruz dimş ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Ağu 13, 2017 11:31 am

ögrenci dosyasi actirmaya degil tecil islemi icin gideceksin. egitim ateseligi bünyesinde oldugunu sanmiyorum. ama bilmiyorum da. sen ögrenciligi karistirmadan halletcen ilk önce olayi

Mehmet6392

Mesaj gönderen Mehmet6392 » Pzt Ağu 14, 2017 4:25 pm

welly275 yazdı: Pzr Ağu 13, 2017 11:31 am ögrenci dosyasi actirmaya degil tecil islemi icin gideceksin. egitim ateseligi bünyesinde oldugunu sanmiyorum. ama bilmiyorum da. sen ögrenciligi karistirmadan halletcen ilk önce olayi
Çok teşekkür ederim.
Son bir sorum olacak ben darmstadtayim ama frankfurt konsolosluğunda randevu cok geç veriliyor stuttgart konsolosluğunda randevu alsam orada işlemlerimi yapabilirmiyim ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 15, 2017 9:06 am

bölge durumu var galiba konsolosluklarda am ane kadar sıkı sıkıya uygulaniyo bilmiyorum. arayip sor direk konsoloslugu