Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Master Sonrası Bölüm Dışı Çalışma ve Oturum

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
muris01

Master Sonrası Bölüm Dışı Çalışma ve Oturum

Mesaj gönderen muris01 » Çrş Ağu 09, 2017 7:04 pm

Merhabalar,

Ben yüksek lisansı bitirdikten sonra iş arama vizesi aldım ancak neredeyse 1 yıl oldu ve iş bulamadım. Onlarca mülakata girdim çıktım iş yok. Maddi olarak da çöktüm artık o yüzden sıradan işlere bakar oldum. Bir tanıdığımın yanında inşaat firmasında çalışabilirim. Bu firma vize için sponsor olsa bu şekilde çalışma izni alıp oturum uzatabilir miyim?

metrika

Re: Master Sonrası Bölüm Dışı Çalışma ve Oturum

Mesaj gönderen metrika » Çrş Ağu 09, 2017 11:45 pm

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla mezun olduğun bölümle alakalı bir işte çalışman şart. Ancak istisnalar olabilir mi veya farklı bir yol izlenebilir mi emin değilim. Sanırım bunu yabancılar dairesine güzel bir şekilde danışsan daha iyi yardımcı olabilirler. 1 yılda iş bulamamanıza şaşırdım, firmaların reddetmek için bahane ettiği bir sebep var mı Almanca eksikliği vs?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ağu 10, 2017 1:50 am

Normalde hayir ama emekliligin yatiyorsa ve net maas iyiyse yabancilar dairesi istisna taniyabilir. Metrika nin dedigi gibi gidip bagli oldugun yabancilar dairesine sormalisin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Prş Ağu 10, 2017 12:30 pm

Yabancılar dairesi ne diyebilir ki? Ordaki çalışanın bunu sorduktan sonra olur vizeni uzatırız diyeceğini sanmıyorum, ama direk sözleşme ile gidersem ve dediğiniz gibi maaş da "mindestlohn" olursa vize alabilirim diye düşünüyorum.

İş vizesine geçerken ne tür belgeler gerekiyor? Işyeri ile alakalı sadece sözleşme yeterli oluyor mu?