Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da öğrenciyken iş bulmak!!

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mager

Almanya'da öğrenciyken iş bulmak!!

Mesaj gönderen mager » Çrş Haz 21, 2017 2:25 pm

Almanya'da dil kursu öğrencisiyken ya da lisans,yüksek lisans öğrencisiyken Almanya'da kalıcı olmamızı sağlayacak iş bulabilir miyiz.veya mesleki kurslar alabilir miyiz öğrenciyken?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya'da öğrenciyken iş bulmak!!

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 21, 2017 2:29 pm

Ilk olarak bu makaleyi inceleyebilirsin:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

mager

Mesaj gönderen mager » Çrş Haz 21, 2017 3:09 pm

teşekkürler

EKYlmaz

Mesaj gönderen EKYlmaz » Çrş Haz 21, 2017 3:42 pm

Dil okulundayken mesleğin üzerine çalışamazsın(Yani çalışma iznin onu kapsamıyor). Ama restoranlarda ve kaffelerde iş bulabilirsin. Gittiğin kaffelerde numaranı iş aradığını söyleyip numaranı bırak. Ama öyle bir yerde çalışacaksan çalışma saatlerini günü gününe kaydedip şefine veya mekanın sahibine imzalattır ki sonradan paranın üstüne yatmasınlar.

FigenB

Mesaj gönderen FigenB » Cmt Haz 24, 2017 5:27 pm

EKYlmaz yazdı: Çrş Haz 21, 2017 3:42 pm Dil okulundayken mesleğin üzerine çalışamazsın(Yani çalışma iznin onu kapsamıyor). Ama restoranlarda ve kaffelerde iş bulabilirsin. Gittiğin kaffelerde numaranı iş aradığını söyleyip numaranı bırak. Ama öyle bir yerde çalışacaksan çalışma saatlerini günü gününe kaydedip şefine veya mekanın sahibine imzalattır ki sonradan paranın üstüne yatmasınlar.
Yaklaşık bir aydır bu konu için gitmediğim yer kalmadı.Bochum da şu anda dil okulu öğrencisiyim.Mesleğim dışında iş buldum fakat izin alamıyorum.Arbeitsamt, Auslanderbüro buradaki çalışanlar bana yasak olduğunu ancak dil okulum bitince Mastera başlayınca çalışabilirmişim.Siz nereden aldınız izin?Bana yardımcı olursanız sevinirim.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Pzr Haz 25, 2017 12:04 pm

FigenB yazdı: Cmt Haz 24, 2017 5:27 pm Yaklaşık bir aydır bu konu için gitmediğim yer kalmadı.Bochum da şu anda dil okulu öğrencisiyim.Mesleğim dışında iş buldum fakat izin alamıyorum.Arbeitsamt, Auslanderbüro buradaki çalışanlar bana yasak olduğunu ancak dil okulum bitince Mastera başlayınca çalışabilirmişim.Siz nereden aldınız izin?Bana yardımcı olursanız sevinirim.
O çalışma izni olayı,şehirden şehre farklılık gösteriyor. Yani A şehrindeki yabancılar dairesi dil kursunda çalışma izni verirken,B şehrindeki vermeyebilir.
Be different,make a difference...