Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

STK kabul alırmıyım? vizede sorun çıkar mı?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
zombiebat

STK kabul alırmıyım? vizede sorun çıkar mı?

Mesaj gönderen zombiebat » Pzr Nis 16, 2017 3:53 pm

Merhaba, liseden 2 sene önce mezun oldum yani 2015 yılında, 2 ay tr de, 4 ayda almanya da kursa gittim fakat sürekli olarak devam etmedim, şu sebeplerden dolayı geç kaldım ilk başta kurs için almanya ya gittiğimde 1 ay schengen vizesi aldım uzatılmıyormuş bilmiyordum sonra döndüğümde ist goethe sınavını kaçırdım, 3 kez B1 sınavına girdim ilkinde 2 modülü geçtim, 2.de veremedim, 3.de 1 tanesini daha geçtim şimdi ise son modül Schreiben için mayısın sonunda almanya da sınava giricem (tr de yakın tarih yoktu, ist da sınav yok artık malum) ve bu ayın 30 unda almanyadayım zaten 3 ay daha STK öncesi zaman boş geçmesin diye kursa gidecektim almanya da.

Gelelim esas konuya STK'da sadece dil sertifikasına bakılıyor diye biliyorum (diploma ve lys notum iyi değil aşağıya yazdım, tekrar lys ye girecektim fakat vazgeçtim almancaya yoğunlaştım) B1 büyük ihtimal tamamlanacak haziran ilk haftasıda sertifikayı alır başvururum fakat geç kalmam STK kabulü etkiler mi, STK bitince gelecek sene ünide sorun olur mu ve en önemlisi vizede bu sebepler inandırıcı gelir mi?

daha önce benzer bir konu açtım kusura bakmayın fakat tatmin edici bir cevap alamadım ve hiç benim gibi lise mezunu oldupta geç kaldı diye red alanda göremedim?

Diploma notum 62, lys 284
Goethe Zertifikat B1

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: STK kabul alırmıyım? vizede sorun çıkar mı?

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 17, 2017 9:04 pm

B1 aldiktan sonra studienkolleg icin basvuru yapmalisin ama bir cok üniversitede stk basvurulari haziran ayina kadar bitiyor, dikkat etmen gerekiyor. Studienkolleg kabulü aldiktan sonra vize sansin olur, b1 sertifikasiyla beraber. Üniversiteye ne zaman baslarsin onu bilemeyiz, Türkiye de zorlanarak aldigin B1 seviyesi ile bu yil yapilan giris sinavlarinda kazanman imkansiz olur. O yüzden gelip 6 ay dil kursu yaparsin b2 ve c1, sonra tekrar denersin gelecek yaz dönemi icin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

zombiebat

Mesaj gönderen zombiebat » Pzt Nis 17, 2017 9:11 pm

Physiker yazdı:B1 aldiktan sonra studienkolleg icin basvuru yapmalisin ama bir cok üniversitede stk basvurulari haziran ayina kadar bitiyor, dikkat etmen gerekiyor. Studienkolleg kabulü aldiktan sonra vize sansin olur, b1 sertifikasiyla beraber. Üniversiteye ne zaman baslarsin onu bilemeyiz, Türkiye de zorlanarak aldigin B1 seviyesi ile bu yil yapilan giris sinavlarinda kazanman imkansiz olur. O yüzden gelip 6 ay dil kursu yaparsin b2 ve c1, sonra tekrar denersin gelecek yaz dönemi icin.
evet Leipzig'e başvuracağım 15 haziran sonmuş (S kursu), STK giriş sınavından mı bahsediyorsunuz, 3 ay daha gideceğim dil kursuna sonra türkiyede devam etme ihtimalimde var iyi bir yer bulursam, gelecek yaz mı yani zaman sorun olmaz diyorsunuz?

Çok teşekkürler bu arada cevabınız için

zombiebat

Mesaj gönderen zombiebat » Pzt Nis 17, 2017 10:00 pm

bu arada G kursuda olur fakat ona da baktım malesef Leipzig dışında benle uyuşan yok. Ya B2 istiyor yada deadline uyuşmuyor.
Leipzig içinde sınırdayım çünkü Schreiben sınavım 30 mayıs 10 gün sonra açıklansa başvuru için 5 günüm kalıyor :/

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 19, 2017 1:55 am

5 günde yetismez maalesef, bu durumda mecburen diger döneme kalirsiniz.
www.deutschstudent.com

zombiebat

Mesaj gönderen zombiebat » Çrş Nis 19, 2017 12:22 pm

Physiker yazdı:5 günde yetismez maalesef, bu durumda mecburen diger döneme kalirsiniz.
STK Sachen ile iletişime geçtim de böyle dediler

As long as you meet the deadline everything is fine.
Afterwards you need to wait for an answer.

Ne zaman vardığını/işleme alıdnığını vs. sorun yapmıyorlar heralde kargoya zamanında verildikçe

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 20, 2017 11:22 am

Aufnahmeprüfung 5 gün sonra ise yetismez, o sekilde anlamisim. Basvuru süresi 5 gün icindeyse ve tam yapilirsa basvuru yetisir.
www.deutschstudent.com

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Çrş May 31, 2017 11:38 pm

Merhabalar herkese
Bu aralar kafami kurcalayan sorular bitmiyor :) neyse bir sorum olacak benim ben bu sene lys ye girecegim ve mezuna kalmayi düşünüyorum. Ve 1 sene sonra tekrar sinava gireceğim ondan sonra universite başvuruları icin ocak ayina kalacagim icin toplamda 1.5 yıl böyle geçicek.
Şimdi soruma gelecek olursam bu 1.5 yıl vizede bir sorun teşkil eder mi ? Bunu cok merak ediyorum yani derdimi anlatabilir miyim ? 1 sene daha sinava hazirlandim sonrada üniversite tarihlerini kaçırdıgim için ocak ayina kaldim diye anlatsam bir problem olurmi 1.5 yil uzun bir sure sonucta eğitim hayatina ara vermek olumsuz bir durum oldugunuda biliyorum (gerçi egitim hayatima ara vermiyorum) evet yorum yapacak arkadaslardan yardim bekliyorum teşekkürler şimdiden..

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Çrş May 31, 2017 11:43 pm

Umarim doğru basliga yazdim .Yanlişsa kusura bakmayin :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Haz 01, 2017 2:28 pm

Eger o arada yine almanca ögrenirsen ve sertifika alirsan hic bir sorun teskil etmez.
www.deutschstudent.com

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Haz 01, 2017 2:53 pm

Physiker yazdı: Prş Haz 01, 2017 2:28 pm Eger o arada yine almanca ögrenirsen ve sertifika alirsan hic bir sorun teskil etmez.
Tesekkur ederim ;
Bir kursa gitmeyebilirim fakat b1 belgem olacak ama kurs katilim belgesi olmayacak. Benim o 1 sene icinde almanca kursuna gittigime dair katılım belgesi kesin gerekli mi yani ?

Yavuzhan

Mesaj gönderen Yavuzhan » Prş Haz 01, 2017 3:12 pm

Sertifika olduktan sonra kimse katilim belgesi aramaz zaten.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Haz 01, 2017 4:16 pm

Yavuzhan yazdı: Prş Haz 01, 2017 3:12 pm Sertifika olduktan sonra kimse katilim belgesi aramaz zaten.
Haklisiniz da benim belgem olsa dahi 1.5 senede ne yaptığımi nereden bilebilirler ? Ama belgeyi alış tarihim yakın tarihlerde olacagi icin 1 yıl almanca ve lys çalışarak geçirdiğimi konusarak anlatmak durumunda kalicam gibi gözüküyor

Yavuzhan

Mesaj gönderen Yavuzhan » Prş Haz 01, 2017 5:13 pm

Aynen o sekilde soyleyebilirsin,neden lys ye tekrar gireceksin ki NC mi yukseltmek istiyorsun ?

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Haz 01, 2017 8:01 pm

Yavuzhan yazdı: Prş Haz 01, 2017 5:13 pm Aynen o sekilde soyleyebilirsin,neden lys ye tekrar gireceksin ki NC mi yukseltmek istiyorsun ?
Yok aslinda amacım 6 ayda yani lys den aralik ayina kadar almancami b1 e getirip gitmekti ama bu cok zor gibi duruyo buyuk ihtimal bidahaki başvurular yani temmuz ayina kalacaktim. Buda 1 sene beklemek demek. Sıralamamda 80-95 bin arasi düsündum dedimki siralamami 40-50 binlere cekeyim vize şansim egitimdeki başari durumum icin artsin hem de 1 senede b1 e kadar gelip gidiyim diye dusundum yani kaybedeceğim süre ikisindede ayni oluyor. Tabi 2018 lys den sonra ocaga kadar beklemem gerekicek yine :)

Yavuzhan

Mesaj gönderen Yavuzhan » Prş Haz 01, 2017 11:02 pm

Bana kalirsa hic lys ile ugrasma dedigin gibi aralik ayina kadar ne kadar seviye yaparsan iyi.Almanyada 2018 eylul de okula baslayabilirsin.B1 e kadar yaparsan zaten Almanyada yapman gereken 2 seviye daha kalacak ve DSH icin hazir olabilirsin.Sinavi temmuza kadar yazabilirsin ama sadece dil odakli calisman lazim.Bana kalirsa Almanyada sure kaybetmek Turkiyede bir sene daha hazirlanmandan iyidir.Tabii bu benim gorusum.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Haz 01, 2017 11:09 pm

Tesekkurler bende katılıyorum. 6 ayda b1 e gelmek kolaymiki birde sinavida tekte gecmem lazim yoksa temmuza kalirim :)

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Cmt Haz 03, 2017 11:57 pm

Sıkı bir çalışmayla yapılabilecek bir şey. Bol bol kelime çalışıp deutsche welle bakmanızı tavsiye ederim. :)

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Pzr Haz 04, 2017 1:00 am

nepharyl_ yazdı: Cmt Haz 03, 2017 11:57 pm Sıkı bir çalışmayla yapılabilecek bir şey. Bol bol kelime çalışıp deutsche welle bakmanızı tavsiye ederim. :)
Teşekkur ederim :)

umityturk

Mesaj gönderen umityturk » Pzt Tem 10, 2017 1:55 am

Merhaba,mühendislik fakültesi öğrencisiyim,okuduğum lise anadolu teknik lisesi olarak geçiyor almanyadaki üniversiteler bana stk koşulu sunarmı?