Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'ya gitmek hakkinda birazcik soru.Yardimci olurmusunuz?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Der Leanderturm

Almanya'ya gitmek hakkinda birazcik soru.Yardimci olurmusunuz?

Mesaj gönderen Der Leanderturm » Pzr Nis 02, 2017 4:46 pm

Almanya hakkinda sorularimi cevaplarsaniz sevinirim , simdiden cok minnettarim.
Ben bu yil turk alman üniversitesini yazıcam , eger kazanirsam ilk yil almanca hazirlik gorucem . Bana yetecegini dusunuyorum , en az C1 sertifikasini alirim.ayni zamanda calisip para biriktiricem
1-) ilk yil turkiyede universite kazandiktan sonra OSYS belgem ve universite kasandi belgem kac yil gecerli? Diger yil yapicagim basvuruda kullanabilirmiyim?
2-) İlk gidis icin 10.000 euro yeterlimidir?İlk yil bana yetermi?
3-) Türrkiyede az cok ascilik , mutfak isleri ve 3 yil garsonluk yaptim. Almanyada calisma surem 120 gunmus fakat kalan 240 gunu kayit disi calisabilirmiyim? Buna izin vericek kisiler , mekan varmidir.Ayrica ilk iki ay icinde bulabilirmiyim, isten kacan bir insan degilim.
4-) Mezun olduktan sonra almanyada kalmam icin ne yapmam gerekiyor? Almanya hukumeti hos gorulu davraniyormu? Oturma izni veya vatandaslik nasil veriliyor?
5-) Garantorum olacak kisi turkiyeden bir kisi olabilirmi? Maddi konuda kendisi bayagi zengin belgelme konusunda sikinti olmaz.

Arastirdim ama net cevaplara ulasamadim forum icinde . simdiden cok tesekkur ederim yardimci olucak insanlara. Yazim yanlislari hatalari ve unlu harfler icin ozur dilerim.

Makineci

Re: Almanya'ya gitmek hakkinda birazcik soru.Yardimci olurmusunuz?

Mesaj gönderen Makineci » Pzr Nis 02, 2017 5:28 pm

Bende bekliyorum cevaplari turk alman uni almanca hazirlikda oldugu icin cok iyi bende dusunmustum ama cok uzak bana ben baska bi uni yazip dondurucam veya gitmicem bi 6 ay almanca calisicam sonra b1 alip gitmeyi dusunuyorum alm calismaya haziranda baslicam ocak civari islemlere baslarim umarim

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Pzr Nis 02, 2017 6:50 pm

1-10 yıl geçerli
2-sana ve kalacağın şehre bağlı,ama normal şartlarda yeterlidir.
4-iş bulman lazım zaten mezun olduktan sonra devlet sana 18 aylığına iş arama vizesi veriyor.
5-Türkiye'den garantör olunmuyor ya da çok düşük bir ihtimal.
Be different,make a difference...

Zebercet

Mesaj gönderen Zebercet » Pzr Nis 02, 2017 10:58 pm

burak0992 yazdı:1-10 yıl geçerli
2-sana ve kalacağın şehre bağlı,ama normal şartlarda yeterlidir.
4-iş bulman lazım zaten mezun olduktan sonra devlet sana 18 aylığına iş arama vizesi veriyor.
5-Türkiye'den garantör olunmuyor ya da çok düşük bir ihtimal.
18 aylık süre sadece master okuyanlar için geçerli,lisansı almanyada okuyanlar içinse bir süre sınırı yok diye biliyordum ben.İkisi içinde 18 ay mı?

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Pzr Nis 02, 2017 11:42 pm

Üniversiteye kayıt yaptırdığınız takdirde ÖSYS belgesi geçerliliği malesef 2 yıla düşüyor, bilginize. Bol şans hepimize.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzt Nis 03, 2017 12:59 am

nepharyl_ yazdı:Üniversiteye kayıt yaptırdığınız takdirde ÖSYS belgesi geçerliliği malesef 2 yıla düşüyor, bilginize. Bol şans hepimize.
Yenimi bu kural, bilginin kaynagini paylasabilirmisin?

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Cmt Nis 08, 2017 10:05 pm

DAAD bu şekilde bilgilendirmişti beni. Hatta ben 2015'te kazandığım ve sonuçlar Temmuz'da açıklandığı için sıkıntı yaşar mıyım diye hala endişeliyim malesef. Yalnızca kayıt yaptırmadığınız sürece 10 sene demişlerdi.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 09, 2017 6:06 pm

LYS kazandi belgesi 2 yil gecerli diye bir kural yok. Daha önce hem face grubunda hem burda defalarca acikladim. Bu sacma bilgiyi kim yayiyor onu da bilmiyorum.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Nis 09, 2017 11:33 pm

Physiker yazdı:LYS kazandi belgesi 2 yil gecerli diye bir kural yok. Daha önce hem face grubunda hem burda defalarca acikladim. Bu sacma bilgiyi kim yayiyor onu da bilmiyorum.
abi ösym yayıyo heralde sınava daha çok girilsin diye :)

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Çrş Nis 12, 2017 10:57 pm

Physiker yazdı:LYS kazandi belgesi 2 yil gecerli diye bir kural yok. Daha önce hem face grubunda hem burda defalarca acikladim. Bu sacma bilgiyi kim yayiyor onu da bilmiyorum.
Yani kazanıp kayıt yaptırsak dahi daha uzun süre mi geçerli? Öyleyse içime bir ton su serpeceksiniz şu anda. Ben bu kış dönemi son şansım diye kendimi parçalamıştım! <3

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Prş Nis 13, 2017 12:53 pm

Evet, 2008 oss sonuc ve kazandi belgemle bu yil kabul aldim. 2 yil geçerli diyen ya yanlış biliyor yada yalan söylüyor.

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Cmt Nis 15, 2017 5:46 am

Çok teşekkür ederim. ^_^

zombiebat

Mesaj gönderen zombiebat » Cmt Nis 15, 2017 8:09 pm

Denizz yazdı:Evet, 2008 oss sonuc ve kazandi belgemle bu yil kabul aldim. 2 yil geçerli diyen ya yanlış biliyor yada yalan söylüyor.
vizede falan hiç bi sorun çıkmadı mı? Ben 2015te liseden mezun oldum LYS de 2015 ve geç kaldım diye korkuyordum, daha STK yapacağım birde

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzr Nis 16, 2017 2:06 pm

Uni mezunu oldugum icin ve yuksek lisansa basvurdugum icin senin durumun hakkinda kesin bir sey soyleyemeyecegim.

Ama lise mezuniyet sonrasini guzelce aciklarsan bir sorun olmaz heralde.

mmelissa

Mesaj gönderen mmelissa » Cum Nis 28, 2017 5:42 pm

bu sene lys ye girip almanyada üniversite okumak istiyorum ben de. Görüştüğüm bir yurtdışı eğitim şirketi mayıs ayına kadar dil kursuna kayıt yaptırmam gerektiği söyledi
bu doğru mu? lys ye girdikten sonra dil kursuna kayıt yaptırmak çok geç mi olur?

fuatbaslik

Mesaj gönderen fuatbaslik » Cmt Nis 29, 2017 7:14 pm

Der Leanderturm yazdı:Almanya hakkinda sorularimi cevaplarsaniz sevinirim , simdiden cok minnettarim.
Ben bu yil turk alman üniversitesini yazıcam , eger kazanirsam ilk yil almanca hazirlik gorucem . Bana yetecegini dusunuyorum , en az C1 sertifikasini alirim.ayni zamanda calisip para biriktiricem
1-) ilk yil turkiyede universite kazandiktan sonra OSYS belgem ve universite kasandi belgem kac yil gecerli? Diger yil yapicagim basvuruda kullanabilirmiyim?
2-) İlk gidis icin 10.000 euro yeterlimidir?İlk yil bana yetermi?
3-) Türrkiyede az cok ascilik , mutfak isleri ve 3 yil garsonluk yaptim. Almanyada calisma surem 120 gunmus fakat kalan 240 gunu kayit disi calisabilirmiyim? Buna izin vericek kisiler , mekan varmidir.Ayrica ilk iki ay icinde bulabilirmiyim, isten kacan bir insan degilim.
4-) Mezun olduktan sonra almanyada kalmam icin ne yapmam gerekiyor? Almanya hukumeti hos gorulu davraniyormu? Oturma izni veya vatandaslik nasil veriliyor?
5-) Garantorum olacak kisi turkiyeden bir kisi olabilirmi? Maddi konuda kendisi bayagi zengin belgelme konusunda sikinti olmaz.

Arastirdim ama net cevaplara ulasamadim forum icinde . simdiden cok tesekkur ederim yardimci olucak insanlara. Yazim yanlislari hatalari ve unlu harfler icin ozur dilerim.
1-Sadece bu soruna vakıf değilim ama yüksek ihtimal geçerli olacaktır.
2-8640 euro yeterli olacaktır . 10 000 fazla bile ki sen çalışacaksın.
3- Ben de senin gibi buraya geldim . Tanıdık aracılığla 1 ayda işe girdim. Mcdonald's ta çalışıyorum. iş bulmak dilinin şu seviyesinde zor gibi görünüyor ama konuşmayacağın mutfak tarzı işler bulmak zor değil .
4- Mezun olduktan sonra 1.5 yıl gibi bir süre veriyorlar mesleğinle ilgili iş bulman için bulamazsan geri dönüyorsun.
5-8640 Euro olduktan sonra garantöre gerek yok. İkisinden birini seçiyorsun zaten.Ya garantör ya da bloke hesap .

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Çrş May 24, 2017 10:09 pm

Merhaba bu sene lys den sonra yaklaşık 6 ay civari dil icin zaman ayirmayi düşünüyorum vizeden önce. Ama bazı sorular var kafamda ;
1-)üniversiteye kayit yaptirip gitmesem devamsızlıkdan kapabilirim veya da universüniversiteye gitmeyecegim icin derslerim cok düşük olabilir .Sorum şu vize alırken okudugum üniversite ile ilgili herhangi bir belge gerekli değil diye biliyorum. Kisacası vizede neden başarisizsin unide diye sorma ihtimalleri var mi , üniversite notlarim gerekli mi ?

2-) hic üniversite kaydi yaptırmadan yerlesti belgesi ile 6 ay sonra vizeye başvursam bu seferde eğitimime ara verdim diye sıkıntı çikabilir mi ? Yani sizce 1 mi daha guzel ya da olmasi gereken 2 mi ? Sizler neler yaptiniz ?

Yavuzhan

Mesaj gönderen Yavuzhan » Prş May 25, 2017 2:14 am

Makineci yazdı: Çrş May 24, 2017 10:09 pm Merhaba bu sene lys den sonra yaklaşık 6 ay civari dil icin zaman ayirmayi düşünüyorum vizeden önce. Ama bazı sorular var kafamda ;
1-)üniversiteye kayit yaptirip gitmesem devamsızlıkdan kapabilirim veya da universüniversiteye gitmeyecegim icin derslerim cok düşük olabilir .Sorum şu vize alırken okudugum üniversite ile ilgili herhangi bir belge gerekli değil diye biliyorum. Kisacası vizede neden başarisizsin unide diye sorma ihtimalleri var mi , üniversite notlarim gerekli mi ?

2-) hic üniversite kaydi yaptırmadan yerlesti belgesi ile 6 ay sonra vizeye başvursam bu seferde eğitimime ara verdim diye sıkıntı çikabilir mi ? Yani sizce 1 mi daha guzel ya da olmasi gereken 2 mi ? Sizler neler yaptiniz ?
Bana kalirsa 2. Secenek daha mantikli ki bende oyle yaptim.O 6 ay surecinde dil kursuna gidersen kimse neden oylr yaptin demez.Ayrica 1.de universite transkriptini isterler ve o zaman bence daha kotu olur.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş May 25, 2017 7:04 am

Çok teşekkür ederim