Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Uygun fiyatlatlı onaylı fotokopi nasıl halledilir ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
hunterqb

Uygun fiyatlatlı onaylı fotokopi nasıl halledilir ?

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Mar 08, 2017 3:25 pm

Herkese selamlar,

Başvuru ile görüştüğüm birim benden belgleri onaylı fotokopi istiyor, belgelerin İngilizce,resmi mühürlü ve imzalı olmasına rağmen neden bu istek anlayamadım arkadaşlar,

Transkript İngilizce 2 Sayfa
Staj Belgesi x2
İngilizce Belgesi x2

bunları orjinal sunmak istedim kabul etmediler,ayrıca Almanca belgeleri ve lise diplomasıda çoğaltılacak.Noter işlemleri ülkemizde uygun değil,konsolosluk websitesi bu işlemin öğrenciler için ücretsiz yapıldığından bahsederken forumda ücret ödeyenler var telefonla görüştüm işlem var ama fiyatlar hakkında bilgim yok dedi görevli sizce en uygun bu iş nasıl halledilir ?

hunterqb

Re: Uygun fiyatlatlı onaylı fotokopi nasıl halledilir ?

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Mar 08, 2017 9:33 pm

bu süreçten geçmiş veya tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyacom var..

GuneyE

Mesaj gönderen GuneyE » Çrş Mar 08, 2017 9:51 pm

belgeleri nereye vereceksin, konsolosluklarda çeviriyi onaylatamıyorsun onu mecbur noterden onaylatacaksın, belgelerin orjinalini konsolosluktan ya da kaymakamlıktan apostil tasdiği yaptırabilirsin. ikisinde de ücretsiz

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Mar 09, 2017 12:24 am

Selamlar

Belgeler başvuru için belgelerimin hepsi ingilizce sadece ösym ve lise diploması noter ile çevrilecek.

Diğer belgeler için konsolosluk ücret alıyor mu çözemedim, apostil işleminde ise okuduğum kadarıyla ıslak imzalı belgeye apostil yapılıyor diyor yani fotokopi çektirdiğimde ıslak imza gideceği için sanırım noter+apostil işlemi oluyor.

Yani merak ettiğim onaylı kopya "certified copy" denilen işlem en uygun nasıl yapılıyor yani staj belgesini bile onaylı kopya istemek nedir orjinalini göndericem diyorum zaten istemiyorlar :)

GuneyE

Mesaj gönderen GuneyE » Prş Mar 09, 2017 1:06 am

Belgelerin aslına apostil yaptırsan yeter sanıyorum. apostil denilen şey tamamen ücretsiz kaymakamlıklarda yaptırabilirsiniz konsolosluğa gitmenize gerek yok. Yine de belgeleri aldığın yerden fotokopilerinin üstüne aslı gibidir diye kaşe bastırabiliyorsan notere gerek kalmaz.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Mar 09, 2017 5:21 pm

GuneyE yazdı:Belgelerin aslına apostil yaptırsan yeter sanıyorum. apostil denilen şey tamamen ücretsiz kaymakamlıklarda yaptırabilirsiniz konsolosluğa gitmenize gerek yok. Yine de belgeleri aldığın yerden fotokopilerinin üstüne aslı gibidir diye kaşe bastırabiliyorsan notere gerek kalmaz.
Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum ama orjinal belgeleri değil onaylı kopyaları istiyorlar apostil yaptırırsam zaten orjinal belge olmayacak mı , anlayamadığım nokta onaylı kopya denilen sadece noter huzurunda veya konsolosluk huzurunda yapılan işlem midir ? Eğer buysa gerçekten çok maliyetli

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Mar 28, 2017 2:07 pm

Bugün konsolosluk ile görüştüm,

Öğrenciler için 3 sayfa fotokopi tasdiği ücretsiz sonrasında sayfa başına 10 euro istiyorlar, internet sitesindeki fiyatlar doğru değil dedi görevli.

Elimde 5 adet almanca 2 ingilizce 2 staj 1 transkript mevcut totalde 70-80 euro ediyor arakdaşlar bu nedir sadece fotokopi onayı ,okula orjinalini göndereyim diyorum istemiyorlar notere gidiyorsunuz sayfa başı 31 liradan başlıyor yazıktır günahtır sadece fotokopiye bu kadar para vermek siz bu işlemleri nasıl hallediyorsunuz ?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Mar 29, 2017 2:28 pm

Değerli arkadaşlar sayın yöneticiler kimsenin mi fikri yok bu konuda ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 29, 2017 3:44 pm

Alman konsolosluklarinda onaylatabilirsin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Mar 29, 2017 7:04 pm

Physiker yazdı:Alman konsolosluklarinda onaylatabilirsin.
Gürkan abi yorumunuz için çok teşekkür ederim,konsolosluk öğrenciler için 3 adete kadar ücretsiz sonrasında herbir sayfa için 10 Euro ücret istiyor.

İnternet sitesinde öğrencileriden ücret alınmayacağı yazıyor ama doğrulamadı görevli son hali buymuş.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Çrş Mar 29, 2017 7:27 pm

Fahri konsolosluklar daha uyguna yapiyor, cevre illerde varsa gidebilirsin. Ayrica kimi belgeleri apostilde yaptirabiliyorsun, egitimle ilgili olanlari. Forumda arama yapmadiysan bi arastir, birseyler bulursun mutlaka.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Mar 29, 2017 8:11 pm

Denizz yazdı:Fahri konsolosluklar daha uyguna yapiyor, cevre illerde varsa gidebilirsin. Ayrica kimi belgeleri apostilde yaptirabiliyorsun, egitimle ilgili olanlari. Forumda arama yapmadiysan bi arastir, birseyler bulursun mutlaka.
Hocam epey araştırdım belgenin apostil yapılabilmesi için noter tasdiki istiyorlar apostil mühürü ise onaylı kopya olmuyor sadece uluslararası geçerlilik oluyor,noter ingilizce veya almanca belgelere aslı gibidir vurmuyor kabul etmiyor ingilizce götürdüğünüz her belgenin yönlendirdikleri tercüman tarafından türkçeye çevrilmesini istiyorlar daha sonra aslı gibidir veriliyor, noterin tercümanı 40 lira noterde 30 lira civarı istiyor 1 sayfa İngilizce dökümanı çoğaltmak için.Yani okulların bir sebepleri vardır orjinal istemiyorlar ama bu kadar pahalı olması gerçekten şaşırtıcı.Tek güvencem konolosluktu onlarda sayfa başına 10 euro isteyince epey keyfim kaçtı.

Ausländer1

Mesaj gönderen Ausländer1 » Sal Nis 04, 2017 2:39 am

Merhaba, ben geçen ay İstanbul konsolosluğunda 5 sayfanın üçer fotokopisini ücretsiz onaylattım.Tabi 2 hafta önceden randevu alıp gittim.