Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Alman cimriliği

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Nur19

Alman cimriliği

Mesaj gönderen Nur19 » Sal Mar 14, 2017 2:23 am

Bu konu uzerine oturur makale yazarim ama halihazirda almanyada olanlar ve almanlarla yasayanlar anlamistir ne demek istedigimi. Buraya gelicek arkadaslara da simdiden soyleyeyim, ev arkadasim is arkadasim falan diye sakin hicbiseyinizi vermeyin. Turklerdeki gibi bir yil kahvenin 40 yil hatiri vardir olayi burda yok, alisiyorlar ve resmen sizi kullaniyolar ve kendilerinden asla bir sey vermezler, kaninizi verseniz onu da icerler. Insanlar burada cok bencil ve vefa denen olay yok. Hep guzel yonlerini soyluyoruz ozgurluk saygi bilmem ne ama türkiyemin tirnagi etmezler bu konuda. He tum almanlar boyle degil tabiki, benim erkek arkadasim da alman ama dogdugundan beri türklerle buyumus. zaten ulkenin mentalitesi bencillik uzerine kurulu. Size oyle seyler anlatirim ki arkadaslar hayattan tiksinirsiniz. Mumkun mertebe almanyaya gelince kendi isinize ve derslerinize odaklanin, mutlaka guveneceginiz Türk arkadaslariniz olsun.

Fastlane621

Re: Alman cimriliği

Mesaj gönderen Fastlane621 » Sal Mar 14, 2017 3:11 am

Geneleme yaptigin icin seni kiniyorum.
Alman forum sayfasinda Türk görgüsüzlügü diye baslik acildigini düsün nasil hissederdimn.Cok bencil Türk de duydum cok eliacik Alman da.Baska insanlarla kötü deneyimler yasamis olabilirsin ama bunu Almanlar böyledir Türkler söyledir gibi bir herhangi bir milletin tamamina genellemen cok mantiksiz.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Sal Mar 14, 2017 5:08 am

Ben de gördügüm en gereksiz duyari kastigin icin seni kiniyorum ve sana laflar haziradim. 85 milyon dilde 85 milyon forumda alman cimriligi diye aratirsan ayni seyleri bulacaksin. Her milletin belli basli olumlu olumsuz ozellikleri vardir ve bunlari dile getirmek ne zamandan beri mantiksizlik oldu? Ben de cok forumda okudum türkler tembel cahil falan diye hic agrima gitmedi. Yalan mi mk Turkiyenin en buyuk profesöru Ilber Ortayli bile basbas bagiriyo Bizim milletimiz cahildir bizim milletimiz tembeldir diye. Napalim yani OLAN SEYE YOK MU DIYELIM. Yazida tum turkler boyle, tum almanlar soyle diye bi genelleme gormuyorum ayrica, tam tersi TUM ALMANLAR BOYLE DEGIL erkek arkadasim da alman yazmisim. Etrafimdakilerin %90i alman ve alman arkadaslarim bile ayni seyden yakiniyorken sacma sapan duyarini da al git bence. Actigim basliklari da bi kere aglama duvari yapmayin mk

baneful

Mesaj gönderen baneful » Sal Mar 14, 2017 10:30 am

Yaklasik 2 yildir Almanya´da okuyorum ve en iyi 2 arkadasimdan birisi Alman. ve de bu zamana kadar tanistigim cocuklarda bahsettigin gibi degiller(belki de benim sansima ).Okulda sinav zamanlari Yemekhane kapali oldugundan sürekli disarda yemek yiyoruz ve ben (hayla alisamadim) yanimda nakit para tasimayi unutuyorum(aliskanlik hep Türkiye de kredi karti ile ödedigimiz icin ), unuttugum zamansa Alman arkadasim sürekli benim yemek masraflarimi öder, bende sonra ona para cekip verririm. Bazen 1 hafta unuttugum oldu ama hic bahsettigin gibi lafini filan eden olmadi.Bir örnek dahaa veriyim, gecen dönem Matematik sinavina kütüphanede calisiyorum ve yanimda tanimadigim bi Alman arkadas oturuyor.Ben bi soru ile 1 saat ugrastim ve cözemedim , sürekli deniyorum cözemiyorum ve cocukta bunu farketmis.Sonra bir anda bana seslenip nereyi yapamadigimi sordu, bende söyledim bana güzelcene anlatti ve ben soruyu cok güzel anladim.Bu arada yaklasik 6-7 ay gecti bu olayin üzerine ancak hayla kütüphanede onu gördügümde, sürekli yanina gidip dersde anlamadigim kisimlari soruyorum ve bana hic sikilmadan detayli bir sekilde anlatiyor.Yaklasik olarak 1.5 yildir burda bi takimda Kaleci olarak futbol oynuyorum ve hatali gol yedigimde(insanlik hali her zaman form da olamiyorsun),ilk morel veren takimda ki Alman oyuncular.Bizimkilerde suratlarini asip mac sonu yenildiysek bana sucu buluyorlar :(.Yani belki de sorun sende ((Büyük ihtimal sende ,bu arada bi bayana küfür hic yakismiyor)), sen onlara o sekilde yanastigin icin onlarda sana o sekilde yanasiyordur.Bu arada istersen daha cok basimdan gecen olaylari anlatabilirim.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Sal Mar 14, 2017 10:53 am

Birincisi bayan degil kadin. Ayrica kufur etmenin yakisikligi cinsiyete gore mi belirleniyor? Ne sacma bi dusunce tarzi mk.
Ikincisi yasadigin olaylara benzer olaylar ben de yasadim ve yasiyorum. Sorun ne yasadik orneklerle betinlemleyelim sorunu degil. Bu gibi veya zitti 1000 tane ornek verilebilir. Erkek arkadasim ve onun arkadaslari da senin cevrendekiler gibi insanlar, baslik her ne kadar “alman cimriligi“ olsa da sorunu anlayamamissin galiba. Asil sorun vefasiz olmalari ve siz iyilik yaptikca alisip sizi kullanmalari. Yeni tasindi diye 2 hafta yemeginizi ve tum imkanlarinizi paylastiginiz kizin size “bana un alir misin“ diyip sonrada 1 cent para ustunu istemesi kadar igrenc bir olay varmi bilmiyorum xd 1 hafta boyunca 1 cent aradim, en sonunda turk bi arkadasim bana geldi de onda varmis 1 cent, oyle verdik xd Oradan sorun bende diye teshis koymussun da doktorsun sen galiba. Etrafimdaki tum arkadaslarim da benim yasadigim seylere benzer seyler yasamis, yasiyorlar. Her neyse ben bu basligi zaten yeni gelecek arkadaslara tavsiye amacli actim. Eskilerin gelip ben bunu yasadim sunu yasadim diye hayat hikayelerini anlatmasina gerek yok. Cunku Resim

baneful

Mesaj gönderen baneful » Sal Mar 14, 2017 12:12 pm

Nur19 yazdı:Birincisi bayan degil kadin. Ayrica kufur etmenin yakisikligi cinsiyete gore mi belirleniyor? Ne sacma bi dusunce tarzi mk.
Ikincisi yasadigin olaylara benzer olaylar ben de yasadim ve yasiyorum. Sorun ne yasadik orneklerle betinlemleyelim sorunu degil. Bu gibi veya zitti 1000 tane ornek verilebilir. Erkek arkadasim ve onun arkadaslari da senin cevrendekiler gibi insanlar, baslik her ne kadar “alman cimriligi“ olsa da sorunu anlayamamissin galiba. Asil sorun vefasiz olmalari ve siz iyilik yaptikca alisip sizi kullanmalari. Yeni tasindi diye 2 hafta yemeginizi ve tum imkanlarinizi paylastiginiz kizin size “bana un alir misin“ diyip sonrada 1 cent para ustunu istemesi kadar igrenc bir olay varmi bilmiyorum xd 1 hafta boyunca 1 cent aradim, en sonunda turk bi arkadasim bana geldi de onda varmis 1 cent, oyle verdik xd Oradan sorun bende diye teshis koymussun da doktorsun sen galiba. Etrafimdaki tum arkadaslarim da benim yasadigim seylere benzer seyler yasamis, yasiyorlar. Her neyse ben bu basligi zaten yeni gelecek arkadaslara tavsiye amacli actim. Eskilerin gelip ben bunu yasadim sunu yasadim diye hayat hikayelerini anlatmasina gerek yok. Cunku Resim
1 cent o kizin parasiysa vermek niye o kadar zoruna gitti mk.Bu arada yaptigin iyiliklerden karsilik mi bekliyorsun ? XDE

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 14, 2017 12:48 pm

niye cimrilik olarak görüyosun?

sonucta sen biseyler veriyosun diye o sana vermek zorunda degil. nasil ki erkek her sevismek istediginde kadinin sevismek zorunda olmadigi gibi.

almanlarla simdiye kadar öyle para sorunu yasamadim hatta ben daha demeden bircogu parayi unuttugumda vs ben sormadan yardim etti. istisnalar hep var. bi sonrakinde bana bisey alir misin dediginde hayir der gecersin

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Sal Mar 14, 2017 3:37 pm

bir an inci sözlükte sandım kendimi...

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Sal Mar 14, 2017 4:39 pm

Ne alaka karsilik beklemekle. Beni taniyanlar nasil bi insan oldugumu biliyo zaten, karakterim hakkinda da beyin firtinasi yapmazsaniz iyi olur. olay vermek veya, 1 cent olayi degil iyi niyetinize karsilik kullanilmak. ketcabindan bi kasik aldim diye(yemegi falan da herseyi ben yapmisim bu arada) ruhunu azraile teslim ediyo gibi bakmalar, ertesi gun ketcabi odasina saklamalar, ben birsey aldirgimda paramin ustunu vermemeler, kendi 1 centini istemeler. Oyle alismiski beni kullanmaya ve hayir diyemiycegimi de biliyo her yemek yaptigimda yuzsuz yuzsuz istemeler. 20 yasindayim Yemin ediyorum bu kadar yalak insanlarin bulundugu bi toplulukta ilk defa yasiyorum.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Sal Mar 14, 2017 5:50 pm

Nur19 yazdı:Ne alaka karsilik beklemekle. Beni taniyanlar nasil bi insan oldugumu biliyo zaten, karakterim hakkinda da beyin firtinasi yapmazsaniz iyi olur. olay vermek veya, 1 cent olayi degil iyi niyetinize karsilik kullanilmak. ketcabindan bi kasik aldim diye(yemegi falan da herseyi ben yapmisim bu arada) ruhunu azraile teslim ediyo gibi bakmalar, ertesi gun ketcabi odasina saklamalar, ben birsey aldirgimda paramin ustunu vermemeler, kendi 1 centini istemeler. Oyle alismiski beni kullanmaya ve hayir diyemiycegimi de biliyo her yemek yaptigimda yuzsuz yuzsuz istemeler. 20 yasindayim Yemin ediyorum bu kadar yalak insanlarin bulundugu bi toplulukta ilk defa yasiyorum.
Hahaha o kadar var mi ya

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 14, 2017 6:47 pm

Nur19 yazdı:Ne alaka karsilik beklemekle. Beni taniyanlar nasil bi insan oldugumu biliyo zaten, karakterim hakkinda da beyin firtinasi yapmazsaniz iyi olur. olay vermek veya, 1 cent olayi degil iyi niyetinize karsilik kullanilmak. ketcabindan bi kasik aldim diye(yemegi falan da herseyi ben yapmisim bu arada) ruhunu azraile teslim ediyo gibi bakmalar, ertesi gun ketcabi odasina saklamalar, ben birsey aldirgimda paramin ustunu vermemeler, kendi 1 centini istemeler. Oyle alismiski beni kullanmaya ve hayir diyemiycegimi de biliyo her yemek yaptigimda yuzsuz yuzsuz istemeler. 20 yasindayim Yemin ediyorum bu kadar yalak insanlarin bulundugu bi toplulukta ilk defa yasiyorum.
bu anlattiklarin cimrilikten cok terbiyesizlik. senden 1 cti isterken senin para üstünü vermemesi baska bisey olamaz. böyle tiplerle kesiceksin tüm iliskiyi muhabbeti. ben simdiye dek bu kadar terbiyesiz biriyle karsilasmadim henüz

baneful

Mesaj gönderen baneful » Sal Mar 14, 2017 6:59 pm

o zaman sende artik ona karsi tavir al, yani birsey paylasma belki hatasini o sekilde anlar.Yani biz (türkler) sürekli arkadas ortaminda olduugmuz icin (Türkiye´de) ,o yüzden bu tarz seyler zor geliyor ama alismak lazim .Henüz bende o tarz birsey yasamadim.

John

Mesaj gönderen John » Sal Mar 14, 2017 11:03 pm

Güzel kardeşim, forum içerisinde kişisel sorunlarını paylaşmanı saygıyla karşılıyorum ancak misal veriyorum bir alman erkeği kız arkadaşını aldattı diye tüm almanlar şöyledir denmesini doğru karşılamıyorum. Irkçılığa ve genelleştirmeye her zaman karşı biriyim. Bir de mahremiyet, arkadaşlarınla yaşadıkların paylaşılmaz yani şimdi senin başlığına bakarak birinin de kalkıp burada Türk kızlarıyla ve Alman kızlarıyla yaşadığı tecrübeleri paylaşması/karşılaştırması atıyorum bu foruma yakışmaz. Forumun amacının dışına çıkmaya gerek yok. Onun için senden rica ediyorum lütfen gerçekten problem yaşadığın, çözdüğün ya da çözmekte zorlandığın konulara değinebilirsen en azından ihtiyacı olan kardeşlerimiz de faydalanır. Bu başlıktan ve içeriğinden kimsenin bir şey çıkaracağını zannetmiyorum, hoş bu benim kendi yorumum Allah iyi insanlarla karşılaşmayı nasip etsin. Allah ne muradın varsa versin, kötülerin elinden kurtarsın en kısa zamanda inşallah.
Forum içerisinde sağolsun admin arkadaşlarımız, tecrübe sahibi kardeşlerimiz gerçekten yardıma ihtiyacı olanlara gereken bilgilendirmeyi yapıyorlar, onun için de ayrıca teşekkür ederim.

Selametle

psenoglu

Mesaj gönderen psenoglu » Çrş Mar 15, 2017 12:16 am

Siz su cok muhafazakar ailesinden kacip gelip bi anda vay almanya'nin tasi topragi altin diye yeri gogu inleten arkadas degil misiniz?
Bu ne tur bir suursuzluk ya? Ne zamandir Almanya'dasiniz? Ulkenin her kademesinden her yastan orneklemleriniz var elinizde ve analiz sonuclariniza gore mi bu tespiti yaptiniz?
Bir de bayan degil kadin diye insanlara "ayar"vermissiniz cinsiyetci kufurlerinize bakmadan. Lutfen once yasiniza ve statunuze bakin sonra kalkip tespit mi Yapacaksiniz ne yapacaksaniz yapin. Ya da gidin iyisi mi bu tespitlerinizi almanlarin yuzune soyleyin bakalim sizin turk kimliginizi de goz onunde bulundurarak nasil bir cevap verecekler. Ben de merak ediyorum. Sonra da uygun platformlarda -ki bunun yeri bu forum da degil- ya da ortamlarda tespitlerinizi aktarirsiniz.

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Çrş Mar 15, 2017 12:28 am

Benim alman ev arkadaşım geçen gün markete gitti ve giderken ondan bana bira almasını geldiğindede ona parayı ödeyecegimi söyledim oda tabiki dedi ve gitti. Geldiğinde parayı ona verdim hayır istemiyorum, biz arkadaşız sorun değil tarzında cümleler söyledi. Ben parayı vermekte ısrar ettim ama o parayı almadı.O her ne zaman markete gitse benide cagırır(arabası var , büyük bi alısveriste kolay tasımak için).Gerekse bana stajlar konusunda veya üniversiteler konusunda bilgide verir gayette iyi bi insan. Tabiki bende nezaketen karşılıgını veriyorum. Bi yemek yapıyosam fazladan yapıyorum oda yiyor veya sınav dönemindeyse kendi bulasıgımı yıkarken onunkinide yıkıyorum. Simdi bu adam alman degil mi ? ne bu adam ? başlığı açarken ev arkadaşımın cimriligi tarzında bisey yazsan bence kimse bişey diyemezdi

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Çrş Mar 15, 2017 1:19 am

psenoglu yazdı:Siz su cok muhafazakar ailesinden kacip gelip bi anda vay almanya'nin tasi topragi altin diye yeri gogu inleten arkadas degil misiniz?
Bu ne tur bir suursuzluk ya? Ne zamandir Almanya'dasiniz? Ulkenin her kademesinden her yastan orneklemleriniz var elinizde ve analiz sonuclariniza gore mi bu tespiti yaptiniz?
Bir de bayan degil kadin diye insanlara "ayar"vermissiniz cinsiyetci kufurlerinize bakmadan. Lutfen once yasiniza ve statunuze bakin sonra kalkip tespit mi Yapacaksiniz ne yapacaksaniz yapin. Ya da gidin iyisi mi bu tespitlerinizi almanlarin yuzune soyleyin bakalim sizin turk kimliginizi de goz onunde bulundurarak nasil bir cevap verecekler. Ben de merak ediyorum. Sonra da uygun platformlarda -ki bunun yeri bu forum da degil- ya da ortamlarda tespitlerinizi aktarirsiniz.

Oo bakiyorum da hayranlarim varmis 1 sene once yazdigim yaziyi hatirliyolar falan xd cetelemi de tuttun mu güzelim? Birincisi, ailemden kactigimi kim dedi? Bu kaniya nasil vardin? Kendisinden kacmam gereken bir ailem olsa bu aile beni Almanyaya yollarmiydi? Kendi bilincaltindaki seyleri baska insanlar uzerinden disa vurarark mi desarzzzzz ediyorsun kendini? Valla ne soylediysem hala arkasindayim. Basta da belirtmisim, Almanya'nin hep guzel seylerini soyluyorum bir kere de kotu seylerini soyliyim diye. Almanlarin yuzune daha beterlerini soyluyorum cat cut. Sen merak etme. Tespit yapmak statüyle mi belirleniyor? Kim belirledi bunu sen mi? Ozaman cumhurbaskaninin yaptigi tespitlerin hepsi dogru mk? Adam Turkiyenin en yuksek statusune sahip. Burada seninle sidik yarisina gircek biri degilim allahtan. Cok pis kapak olurdun yoksa. Kizim bana bak, yazdigim tum basliklara gelip salca oluyosun, o sinirini stresini bi alirim, bidaha rabies virusu kapmis yaratiklar gibi oraya buraya saldiracak halin kalmaz. Ayrica kufurlerim de hic cinsiyetci degildir. Iki cinsiyete de esit mesafedeyim.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Çrş Mar 15, 2017 1:26 am

Nur19 yazdı:Oo bakiyorum da hayranlarim varmis 1 sene once yazdigim yaziyi hatirliyolar falan xd cetelemi de tuttun mu güzelim? Birincisi, ailemden kactigimi kim dedi? Bu kaniya nasil vardin? Kendi bilincaltindaki seyleri baska insanlar uzerinden disa vurarark mi desarzzzzz ediyorsun kendini? Valla ne soylediysem hala arkasindayim. Basta da belirtmisim, Almanya'nin hep guzel seylerini soyluyorum bir kere de kotu seylerini soyliyim diye. Valla almanlarin yuzune daha beterlerini soyluyorum cat cut. Sen merak etme. Tespit yapmak statüyle mi belirleniyor? Kim belirledi bunu sen mi? Ozaman cumhurbaskaninin yaptigi tespitlerin hepsi dogru mk? Adam Turkiyenin en yuksek statusune sahip. Burada seninle sidik yarisina gircek biri degilim allahtan. Cok pis kapak olurdun yoksa. Kizim bana bak, yazdigim tum basliklara gelip salca oluyosun, o sinirini stresini bi alirim, bidaha rabies virusu kapmis yaratiklar gibi oraya buraya saldiracak halin kalmaz.
Adminlere sesleniyorum silin şu terbiyesiz,ergenin hesabını. Yetti artık. Yaşına başına bakmadan millete küfürler saydırıp duruyor.
Be different,make a difference...

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Çrş Mar 15, 2017 1:28 am

burak0992 yazdı:Adminlere sesleniyorum silin şu terbiyesiz,ergenin hesabını. Yetti artık. Yaşına başına bakmadan millete küfürler saydırıp duruyor.
Bende buragın arkasındayım

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Çrş Mar 15, 2017 1:30 am

burak0992 yazdı:Adminlere sesleniyorum silin şu terbiyesiz,ergenin hesabını. Yetti artık. Yaşına başına bakmadan millete küfürler saydırıp duruyor.

Aaa buda dun igrenc esprileriyle soru soran cocukla dalga gecen sahis. Dunku esprilerinin sacmaligini ve anlamsizligini yuzune vurmam zoruna gitmis galiba xd Tatmin mi oluyorsun simdi boyle? Hadi lan sen mutlu olucksan kapatsinlar.. yeter ki sen mutlu ol be xd

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Çrş Mar 15, 2017 1:36 am

Nur19 yazdı:Aaa buda dun igrenc esprileriyle soru soran cocukla dalga gecen sahis. Dunku acimis esprilerinin sacmaligini ve anlamsizligini yuzune vurmam zoruna gitmis galiba xd Tatmin mi oluyorsun simdi boyle? Hadi lan sen mutlu olucksan kapatsinlar.. yeter ki sen mutlu ol be xd
Geçmiş olsun,umarım sağlığına bir an önce kavuşursun.
Be different,make a difference...

Kilitli