Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Calisma izni yazisi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
birkan95

Calisma izni yazisi

Mesaj gönderen birkan95 » Pzr Oca 15, 2017 2:44 am

Beschäftigung nur gem. § 16(3) auf enthg auf enthaltsdauer entspricht gultigkeit. Bu yazi tam olarak acaba ne anlama.geliyor arkadaslad herkesin vizesinde farkli seyler yaziyor yardimci olabilecek var mi acaba??

fuatbaslik

Re: Calisma izni yazisi

Mesaj gönderen fuatbaslik » Çrş Oca 25, 2017 6:47 pm

birkan95 yazdı:Beschäftigung nur gem. § 16(3) auf enthg auf enthaltsdauer entspricht gultigkeit. Bu yazi tam olarak acaba ne anlama.geliyor arkadaslad herkesin vizesinde farkli seyler yaziyor yardimci olabilecek var mi acaba??
Yılda 240 gün yarım 120 gün tam çalışma hakkın var . Ne için gidiyordunuz Almanya'ya ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 25, 2017 10:33 pm

ekstrasi da var o maddenin. forumda türkce tercümesiyle ilgili yasa maddesi mevcut

birkan95

Mesaj gönderen birkan95 » Prş Oca 26, 2017 7:40 am

welly275 yazdı:ekstrasi da var o maddenin. forumda türkce tercümesiyle ilgili yasa maddesi mevcut
welly ektrası dediğin dil kursu tatil günleri galiba. peki kursum yokken çalışmk için ferienschreibung felan almak gerekiyor mu? kursum daha 1 ay sonra bşlayacagı için dil kursu şimdi veremeyiz dedi :( ne yapabilirim acaba?

birkan95

Mesaj gönderen birkan95 » Prş Oca 26, 2017 7:40 am

fuatbaslik yazdı:Yılda 240 gün yarım 120 gün tam çalışma hakkın var . Ne için gidiyordunuz Almanya'ya ?
lisans+ dil kursu

fuatbaslik

Mesaj gönderen fuatbaslik » Prş Oca 26, 2017 3:32 pm

welly275 yazdı:ekstrasi da var o maddenin. forumda türkce tercümesiyle ilgili yasa maddesi mevcut
Ekstrası var ama ben yabancılar polisine sorduğumda çalışabilirsin dedi . Üstelik ilk yıl kurs aldığımıda biliyor anlattım her şeyi.

birkan95

Mesaj gönderen birkan95 » Prş Oca 26, 2017 4:16 pm

fuatbaslik yazdı:Ekstrası var ama ben yabancılar polisine sorduğumda çalışabilirsin dedi . Üstelik ilk yıl kurs aldığımıda biliyor anlattım her şeyi.
sorunsuz çalısabiliyor muyuz peki iş bulduktan sonra yabancılar subesinden çalışma izni ile ilgili belge felan almaya gerek var mı?

fuatbaslik

Mesaj gönderen fuatbaslik » Prş Oca 26, 2017 4:34 pm

birkan95 yazdı:sorunsuz çalısabiliyor muyuz peki iş bulduktan sonra yabancılar subesinden çalışma izni ile ilgili belge felan almaya gerek var mı?

Pasaportta yazan o yazı yeterli bana başka bir şey demedi adam çalışabilirsin dedi.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Oca 27, 2017 3:40 am

ekstrasi eger ki üniversiteye hazirlik asamasindaysan calisma sadece tatillerde mümkün demek.

yabancilar subesinin öyle dediyse bana bisey demek düsmez.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Cmt Oca 28, 2017 3:57 pm

merhaba benım vızemde ıse soyle yazıyor gem. § 16 ABS 3 aufenthg. aufenthaltsanzeıge nach eınreıze yazıyor acaba bana calısma ıznı vermısler mı ? cevaplarsanız sevınırım

rozva

Mesaj gönderen rozva » Cmt Oca 28, 2017 4:32 pm

mmmurooo yazdı:merhaba benım vızemde ıse soyle yazıyor gem. § 16 ABS 3 aufenthg. aufenthaltsanzeıge nach eınreıze yazıyor acaba bana calısma ıznı vermısler mı ? cevaplarsanız sevınırım
16/3 şu anlama geliyor:

FEDERAL ALMANYA’DA BULUNAN YABANCILARIN
İKAMETLERİ, ÇALIŞMALARI VE UYUMLARINA İLİŞKİN
KANUN’un 16. Maddesinin 3. fıkrası. Buna göre;

Oturma izni, yılda toplam 90 tam günü veya 180 yarım günü geçmeyen işler ile öğrencilere mahsus tali işlerde çalışmaya hak tanır. Bu tatil süreleri ve 1a fıkrasına göre
ikamet süresi istisnai olmak üzere, ikametin birinci yılında yüksek öğrenime hazırlayan önlemler sırasında geçerli değildir.

1a fıkrası ise şu: Bir yabancıya öğrenim başvurusu yapabilmesi için de oturma izni verilebilir. Öğrenim
başvurusu amaçlı ikamet en fazla 9 aydır.

Bu da senin dil kursu süresince çalışma hakkına sahip olmadığın anlamına geliyor. Fakat bazı şehirlerin yabancılar şubesi istisnai olarak sana dil kursu aşamasında da haftasonları için çalışma izni verebilir. Eğer çalışmak istersen.yabancılar dairesine başvurmanı tavsiye ederim.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Cmt Oca 28, 2017 6:28 pm

rozva yazdı:16/3 şu anlama geliyor:

Oturma izni, yılda toplam 90 tam günü veya 180 yarım günü geçmeyen işler ile öğrencilere mahsus tali işlerde çalışmaya hak tanır. Bu tatil süreleri ve 1a fıkrasına göre
ikamet süresi istisnai olmak üzere, ikametin birinci yılında yüksek öğrenime hazırlayan önlemler sırasında geçerli değildir.

1a fıkrası ise şu: Bir yabancıya öğrenim başvurusu yapabilmesi için de oturma izni verilebilir. Öğrenim

Bu da senin dil kursu süresince çalışma hakkına sahip olmadığın anlamına geliyor. Fakat bazı şehirlerin yabancılar şubesi istisnai olarak sana dil kursu aşamasında da haftasonları için çalışma izni verebilir. Eğer çalışmak istersen.yabancılar dairesine başvurmanı tavsiye ederim.
Peki teşekkür ederim başvuru yapmayı düşünüyorum .

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzt Oca 30, 2017 2:19 am

rozva yazdı:16/3 şu anlama geliyor:

Bilgiler tam güncel degil, 2-3 yil önce 120 tam gün, 240 yarim güne cikarildi.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Prş Şub 02, 2017 11:54 am

duisburger yazdı:Bilgiler tam güncel degil, 2-3 yil önce 120 tam gün, 240 yarim güne cikarildi.
merhaba ben yarın almanyaya gıdıyorum. oraya gıdınce dırek yabancılar polısıne gıdıp part tıme calısma ıznı alabılır mıyım ? almanyaya gıdınce remı ıslemler nelerdır bana acıklar mısınız ?