Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
herr_sieben

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen herr_sieben » Sal Oca 03, 2017 1:10 am

mirza_44 yazdı:kardeş müsait oldugunuzda özelden mesaj atarsanız birkaç sorun olacaktı size.
buradan sorabilirsin dostum cevaplarım .

berff

Mesaj gönderen berff » Çrş Oca 04, 2017 12:37 am

Arkadaşlar Merhaba umarım vizeye girmeyenlere destek, vizeye girip ret yada kabul alanlardan da fikir istiyorum

*YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DİL KURSU VİZESİ
Memur hanım belgelerimi inceleyip bana döndü ve hiç almanca bilgin yok mu dedi ? sadece kendimi anlatıcak kadar bilgim var dedim ..o zaman sana yüzde 99 ret gelicektir çünkü biz başvuru yapanlardan a2 seviyesine kadar almanca biliyor olmasını bekliyoruz ama istersen başvurunu yapabiliriz dedi.Bende bu kadar uğraştım,buraya kadar geldim şansım 1 de olsa denemek istiyorum dedim.tebessüm etti..sonra ki süreç devamlı konuşma gülüşme ve sohbet havasıydı arkadaşlar..45/50 dk sürdü
(yeni gidecek olanlar muhakkak kendileri olsunlar , çünkü en azından sorulan sorulara daha net cevap verebiliyorsun bu da rahat bir ortamda görüşme sağlıyor)

Sorduğu ve kendi ekranına yazdığı cevaplar;
*üniversite giriş puanı(400 dedim paya iyiymiş dedi)
*almanyaya hangi tarihte gitmeyi planlıyorsun
*lise ve üniversite okul kayıt tarihlerin(bu soruyu 2 kere tekrarlattı marmara üni 2016 mezunuyum)
*kim finansmanın olacak
*yakınların kimler(isim olarak sordu 3 isim verdim aynı evde yaşıyorlar dedim bende öyle tahmin etmiştim dedi)
*kariyer hedefin nedir
*dil kursu almanyadan dönünce sana ne katacak
*master düşünüyormusun
tarzı sorulardı arkadaşlar.. çok fazla soru sordu ve aklımda sadece bunlar kaldı,en son benim cevaplarımın olduğu kağıt çıktısı alıp bana imzalattı(bu senin söylediklerinin tercümesi dedi)
sonra teşekkür ettik ayrıldık ..
Benim 2 sorum olacak arkadaşlar
1) bahsedilen o şef hiç bahsi geçmedi (bazı arkadaşlar bir şefe kadar gidip geri gelen memurlardan bahsediyor, acaba benim ki sadece dil kursu olmasından ötürü mü şefe gidip birşey danışmaya ihtiyaç duymadı diye düşünüyorum )
2) gerçekten bu hikayeye uyan ve başaran birileri var mı aramızda :)

!umut ya hiç bitmez tükenmez illet :)
herkese başarılar

Fastlane621

Mesaj gönderen Fastlane621 » Çrş Oca 04, 2017 5:53 pm

Yaklaşık 10 dk önce 9 aralıkta Ankara Konsolosluğun'da gerçekleştirdigim vize görüşmesinin olumlu sonuçlandığını ögrendim.Bu zorlu ve stresli süreçte herkese iyi şanslar diliyorum ;)

Soğuk bir Ankara sabahı saat 10.00'da Konsolosluğun girişindeki kuyruktan görevlinin sagolsun ögrencilere öncelik vermesiyle içeri girdim..(Randevunuzdan en az yarım saat önce konsolosluk kapısında olsanız iyi olur.)Belgelerimin kontrolü yapıldı eksik fotokobiler çekildi ve randevu odalarının bulunduğu yerde gergin bir bekleyiş başladı.Yaklaşık yarım saat görüşmeye girerken birbirlerine dua eden :D çokçocuklu Suriyeli ailelerle bekledikten sonra randevu sıramın gelmesiyle içeri girdim.

(25-30 yaslarında esmer bir bayan karşıladı.İceri girdiğimde yandaki görevliyle Almanca konuşup gülüyorlardı.)

+Merhaba
-Hoşgeldin

(Belgelerimi verdim 3-4 dk incelemeye başladı.)

-Uzunzamandır belgelerini dosyaya bukadar düzenli yerleştiren bir ögrenciye rastlamamıştım dedi.
+(Gülümsedim)
-B1 seltifikası neden almadığımı sordu.(B1 katılım belgem A1 ve A2 seltifikalarım var.)
+ Lys'den cıktığımdan beri aralıksız Almanca ogrendiğimi sınav tarihi vize görüşmemden sonra olduğunu söyledim.
-Başıyla onayladıktan sonra şefiyle görüşüp gelecegini söyledi.

Almanca: İsmin ne,Almanya'da Nekadar kalacaksın,Nekadar Almanca konuşabiliyorsun,Hangi dersleri göreceksin,En sevdigin ders ne?...vb

Türkçe: Neden Almanya,Lisans eğitiminden sonra master yapmayı düşünüyor musun,Neden Ekonomi okumak istiyorsun,Neden Bremen,Akrabaların var mı isimleri ne?... gibi sorular sordu.(Biryandan da cevaplarımı bilgisayara yazıyordu.)

(Açıkçası bukadar fazla soru soracağını ben de tahmin etmiyordum :D )

(Daha sonra önüme 15 soruluk Almanca sorular yazan sınavı verdi.Soruları cevapladım.Kontrolettikten sonra göremediğim taraftaki yandaki görevli olduğunu tahmin ettiğim kişiye sınav kağıdımı göstererek görüyorsun böyle ögrenciler de var dedi :D )

-İngilizce seviyemi sordu.
+Ölçtürmediğimi ama lisede iyi ingilizce eğitimi aldığımı ve A2 olduğunu tahmin ettiğimi söyledim.(En az B1 var aslinda ama zor soru sorar diye A2 dedim "vize ani defterine" görüşmesini paylaşan başka bir arkadaşgibi ;) )

-Sigortayı 1 yıllık yapmışsın afferin,Şartlıkabül neden almadın dedi.
+Bremen'den kabul aldığımı belgerlerin içinde yer aldığını söyledim.
-Aldığım kabülün tam şartlıkabul olmadığını,tamşartlıkabulum olsa dil yeterliliğini tamamladıktan sonra üniversiteye kesin kabul edileceğimi ama bendeki kabulde ise kesin ifadesi olmadığını dil seviyesini tamamladıktan sonra birdaha başvurabileceğimi üniversitenin başvurumu gözden geçireceğinin belirtildiğini söyledi.

(Açıkcası ben de ilk defa duyuyorum...Konsolosluğun son zamandaki yoğunluk dolayısıyla yeni görevliler işealdığını duydum,onların da işi tam bilmediğini düşünüyorum. )

-Kursumun nezaman başlayacağını sordu.
+6şubat dedim.
-Vizeyi 2 şubat gibi göndersek nasıl olur dedi.
+Hayır demem dedim.(gülümsedik)
-Peki gidebilirsin bizden haber bekle dedi.
+Teşekküredip çıktım.

Olumlu geçen bir görüşmeydi fakat çokta taviz vermedi. Sonkararı belgelerim Almanyaya gönderildikten sonra Yabancılar Polisi'nin vereceğini Ankara Konsolosluğu'nun sonuca çok aşırı etkisi olmadığını bildiğim için görüşmeye rahat girdim.
Araya Noel girmesine rağmen 26 gün sonra beklediğimden erken bir şekilde vizem sonuçlandı.
1.5 senedir Deutschstudent'i takip ediyorum ço şey ögrendim çok katkisi oldu bana bu süreçte.Tecrübelerini yazarak ve gelen soruları cevaplayarak diğerlerine faydası dokunan yardımsever insanalara ve bu siteyi kurup destekleyenlere çok teşekkürederim.
Umarım herkesin olumlu sonuçlanır Almanya'da görüşmek üzere :D

Selo35

Mesaj gönderen Selo35 » Prş Oca 05, 2017 1:04 am

Merhaba Arkadaşlar yaklaşık olarak 2 ay oluyor Red almıştım buna İtiraz ettim
-yaklaşık 3 hafta sonra Mail ile İnceleniyor bilgisi geldi.
-yaklaşık 1 hafta Mailden sonra telefonla beni arayıp gitmek istediğim tarihe Pasaportumu getirmem rica edildi.
-Pasaportu verdikten sonra ortalama 2 hafta sonra tekrar telefonla arayıp pasaportunuz hazır gelip alabilirsiniz dendi.

Bugün 6 aylık vizemi almış olarak bulunmaktayım.Ortalama İtiraz süreci 1.5 ay sürdü.
umarım yarıdmcı olurum aynı duruma düşenler için.

Herkese başarılar dilerim.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Prş Oca 05, 2017 1:30 am

Selo35 yazdı:Merhaba Arkadaşlar yaklaşık olarak 2 ay oluyor Red almıştım buna İtiraz ettim
-yaklaşık 1 hafta Mailden sonra telefonla beni arayıp gitmek istediğim tarihe Pasaportumu getirmem rica edildi.
-Pasaportu verdikten sonra ortalama 2 hafta sonra tekrar telefonla arayıp pasaportunuz hazır gelip alabilirsiniz dendi.

Bugün 6 aylık vizemi almış olarak bulunmaktayım.Ortalama İtiraz süreci 1.5 ay sürdü.

Red aldığınız durumunuzun üstüne birşeyler koyuptamı itiraz ettiniz yoksa aynı belgelerlemi ?. Yani demek istediğim mesela dil sertifikanız yoktu alıp mı itiraz ettiniz veya a1 iken a2 alıpmı ?

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Prş Oca 05, 2017 1:32 am

erennnsahin yazdı:Red aldığınız durumunuzun üstüne birşeyler koyuptamı itiraz ettiniz yoksa aynı belgelerlemi ?. Yani demek istediğim mesela dil sertifikanız yoktu alıp mı itiraz ettiniz veya a1 iken a2 alıpmı ?
Tamamdır diğer konudaki mesajlarınızı şimdi okudum cevap vermenize gerek kalmadı soruma :)
Hayırlı olsun vizeniz darısı tüm bekliyenlerin başına..

birkan95

Mesaj gönderen birkan95 » Prş Oca 05, 2017 12:44 pm

Selo35 yazdı:Merhaba Arkadaşlar yaklaşık olarak 2 ay oluyor Red almıştım buna İtiraz ettim

Oncelikle hayirli olsun basarilar dilerim☺
Acaba vizenizin uzernde calisma izniyle ilgili bir not var mi?

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Prş Oca 05, 2017 5:25 pm

Fastlane621 yazdı:Yaklaşık 10 dk önce 9 aralıkta Ankara Konsolosluğun'da gerçekleştirdigim vize görüşmesinin olumlu sonuçlandığını ögrendim.Bu zorlu ve stresli süreçte herkese iyi şanslar diliyorum ;)
Tebrik ederim dostum. Eğitim ve Almanya hayatında başarılar. Bende 5 Aralık'ta başvurmuştum, hala bekliyorum. Az kaldı ama, hissediyorum. :)
Selo35 yazdı:

Tebrikler, vizeler dağıtılmaya başlanmış sanırım. Bende 5 Aralık'tan beri bekliyorum. Bakalım ne olacak. :) Almanya'da ki hayatınızda başarılar. :) Her şey gönlünüzce olur umarım.
"Hepimiz yıldız tozuyuz."

ferze

Mesaj gönderen ferze » Cmt Oca 07, 2017 2:43 pm

Dostum nasıl bir red almıştın ve itiraz ederken nasıl bir yol izledin rica etsem anlatır mısın ? Ben çalışıyorum fazla zaman bulup giremiyorum foruma bu aralar senin mesajlarını göremedim o yüzden.

Selo35

Mesaj gönderen Selo35 » Pzr Oca 08, 2017 3:30 am

ferze yazdı:Dostum nasıl bir red almıştın ve itiraz ederken nasıl bir yol izledin rica etsem anlatır mısın ? Ben çalışıyorum fazla zaman bulup giremiyorum foruma bu aralar senin mesajlarını göremedim o yüzden.
http://community.deutschstudent.com/vie ... =10&t=9932

burda yazmıştım bakabilirsin.

Selo35

Mesaj gönderen Selo35 » Pzr Oca 08, 2017 3:31 am

birkan95 yazdı:Oncelikle hayirli olsun basarilar dilerim☺
Acaba vizenizin uzernde calisma izniyle ilgili bir not var mi?

normal üni.ögrenci çalışma izni var 120 tam 240 yarım gün .

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Pzt Oca 09, 2017 6:01 pm

merhaba arkadaslar 13 aralıkta vıze gorusmem oldu ama hala bır cevap yok ızmır konsoloslugu arayıp vıze durumumu sormalı mıyım ? sımdıye kadar hıc aramadım ne yapmam gerek bana cevap verırsenız sevınırım . :|

sep

Mesaj gönderen sep » Pzt Oca 09, 2017 6:59 pm

herkese merhaba,

8 aralıkta gerçekleştirdiğim vize görüşmesinden sonra 6 ocakta vizem elime ulaştı. Bremen üniversitesinden yüksek lisans için şartlı kabulüm var ve başlayacağım kursun gönderdiği belge var. Almaca dil sertifikam yok fakat özel ders aldığım hocamın verdiği referans mektubum var. Vize görüşmesinde de 2 senedir yoğun çalıştığım için kursa gidemediğimi bu sebeple özel dersi tercih ettiğimi açıkladım. bunun haricinde görüşme sırasında ilk dönem derslerimin ne olduğu, neden bremen üniversitesi gibi sorular sordu konsolosluk görevlisi ayrıca almanca ve ingilizce olarak basit bir şekilde kendimi tanıtmamı istedi.

umarım bu bilgiler yardımcı olur. bekleyenlere kolay gelsin.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Pzt Oca 09, 2017 7:49 pm

sep yazdı:herkese merhaba,

8 aralıkta gerçekleştirdiğim vize görüşmesinden sonra 6 ocakta vizem elime ulaştı. Bremen üniversitesinden yüksek lisans için şartlı kabulüm var ve başlayacağım kursun gönderdiği belge var. Almaca dil sertifikam yok fakat özel ders aldığım hocamın verdiği referans mektubum var. Vize görüşmesinde de 2 senedir yoğun çalıştığım için kursa gidemediğimi bu sebeple özel dersi tercih ettiğimi açıkladım. bunun haricinde görüşme sırasında ilk dönem derslerimin ne olduğu, neden bremen üniversitesi gibi sorular sordu konsolosluk görevlisi ayrıca almanca ve ingilizce olarak basit bir şekilde kendimi tanıtmamı istedi.

hangi konsolosluktan aldınız vizenizi hayırlı olsun ...

orhun_93

Mesaj gönderen orhun_93 » Pzt Oca 09, 2017 8:25 pm

sep yazdı:herkese merhaba,

Merhaba öncelike hayırlı olsun.
Bremen unıversıtesı size master sartlı kabulu kac gun sonra gonderdı belırlı tarıhlerı ve basvuru tarıhınızı hatırlıyor musunuz ? sımdıden tesekkur ederım tekrardan hayırlı olsun.

sep

Mesaj gönderen sep » Pzt Oca 09, 2017 8:49 pm

mmmurooo yazdı:hangi konsolosluktan aldınız vizenizi hayırlı olsun ...
istanbuldan aldım

sep

Mesaj gönderen sep » Pzt Oca 09, 2017 8:50 pm

orhun_93 yazdı:Merhaba öncelike hayırlı olsun.
Bremen unıversıtesı size master sartlı kabulu kac gun sonra gonderdı belırlı tarıhlerı ve basvuru tarıhınızı hatırlıyor musunuz ? sımdıden tesekkur ederım tekrardan hayırlı olsun.
ekim başında başvurdum 3 hafta sonra kabulüm geldi.

orhun_93

Mesaj gönderen orhun_93 » Pzt Oca 09, 2017 9:04 pm

sep yazdı:ekim başında başvurdum 3 hafta sonra kabulüm geldi.
Cevabın ıcın sana cok tesekkur ederım ve sana gercekten danısmam gereken bır konu var. Ben 01.12.2016 tarıhınde basvurdum Bremen unıversıtesın master sartlı kabulu ıcın ve hala beklemekteyım. Unıversite ıle ıletısıme gectım ne zaman gondereceklerı hakkında bana deadlıne ocak 15 de bıtecek bıttıkten 6-8 hafta ıcerısınde gonderılır dedı bana. Sence neden boyle bır yanıt verdı ve kabulu gondermelerı ıcın deadlıne ların bıtmesını gercekten beklıyorlar mı ? Son olarak ortalaman kac ıdı hangı unı mezunu ıdın. Kusuruma bakma cok sordum :)
Tesekkur ederım

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Oca 10, 2017 12:06 am

orhun_93 yazdı:Cevabın ıcın sana cok tesekkur ederım ve sana gercekten danısmam gereken bır konu var. Ben 01.12.2016 tarıhınde basvurdum Bremen unıversıtesın master sartlı kabulu ıcın ve hala beklemekteyım. Unıversite ıle ıletısıme gectım ne zaman gondereceklerı hakkında bana deadlıne ocak 15 de bıtecek bıttıkten 6-8 hafta ıcerısınde gonderılır dedı bana. Sence neden boyle bır yanıt verdı ve kabulu gondermelerı ıcın deadlıne ların bıtmesını gercekten beklıyorlar mı ? Son olarak ortalaman kac ıdı hangı unı mezunu ıdın. Kusuruma bakma cok sordum :)
Tesekkur ederım
tam bir bilgim yok tamamen tahmin üzerine söylüyorum. Şimdi deadline 15 ocak olduğu için bu sıralar okula kayıt tarafında yoğunluk vardır , şartlı kabulün her hangi bir süresi olmadığı için deadline ile normal kayıtları kapatıp belki ondan sonra şartlı kabullere bakacaklardır tabi tamamen tahmin benimkisi :)
Arkadaslar ben erkegim =)

alihan92

Mesaj gönderen alihan92 » Çrş Oca 11, 2017 1:17 am

Herkese merhaba,

A2 sertifikam bugün elime ulaştı ve haftaya vize başvurusu yapacağım. Bu sefer bir şeyleri gözden kaçırmamak için sizlere birkaç konuda danışacağım.

1. 2 adet IELTS belgem var, vize görüşmesine sadece puanı yüksek olanı mı koymalıyım? Mezun olduktan sonra ara vermeden dil çalıştığımı göstermek için 2 sonucumu da eklemek istiyorum siz ne dersiniz? Zaten aradaki fark 0.5

2. Vize başvuru formundaki kalmak istediniz süre sorusu. A2 sertifikamı aldım ve normalde B1 den başlamam lazım. Fakat B1 mayıs ayında başlıyor. Ben de o kadar süre beklememek ve kursa bir an önce katılmak istediğim için A2 den devam etmek istiyorum. A2.1 başlangıç tarihi şubat sonu, A2.2 başlangıç tarihi ise mart sonu. Ortalama bir vize süresini dikkate alınca A2.2 ye katılmak daha mantıklı diye düşündüm. Bu yüzden giriş tarihi olarak 15 mart yazmayı düşünüyorum ama emin olamadım. Çünkü şu aralar vizeler 25-30 günde geliyor. Giriş tarihi için sizce ne yazmalıyım?

Ayrıca çıkış tarihi için ekimden sonra 2 sene master + 18 ay iş arama = 3.5 yıl olarak mı hesaplamalıyım?

3. Daha önce vize talebiniz reddedildi mi sorusu. İlk vizem başvurum, sertifikam olmadığı için reddedilmişti. Sertifika alıp tekrar başvurabileceğim söylenmişti. Şimdi bu soruya nasıl bir açıklama yazmalıyım? "Almanca sertifikam olmadığı için sertifika alıp tekrar başvurmam istenerek vize başvurum 1 kere reddedildi. Almanca sertifikalarım ile tekrar başvuruyorum" gibi bir açıklama düşündüm ama en etkili ve kısa açıklama nedir bilmediğim için bu konuda da yardımınızı isteyeceğim.

Teşekkürler :)

Kilitli