Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Denizz

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen Denizz » Çrş Ara 21, 2016 12:31 am

burak0992 yazdı:28 Haziranda başvurdum sanırım. Duisburg,çalışma izni yok.
Burak merhaba, daha sonradan calisma izni alabildin mi? Alabildiysen nasil aldin zor mu calisma izni almak yoksa herkes alabilir mi?
Olurda gelebilirsem okudugum alanla ilgili yari zamanli calisabilir miyim diye soruyorum. Master a basvuracagim.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Çrş Ara 21, 2016 1:24 am

Denizz yazdı:Burak merhaba, daha sonradan calisma izni alabildin mi? Alabildiysen nasil aldin zor mu calisma izni almak yoksa herkes alabilir mi?
Olurda gelebilirsem okudugum alanla ilgili yari zamanli calisabilir miyim diye soruyorum. Master a basvuracagim.
Selam Deniz. Daha oturumu almadım gelecek alacağım inşallah. Gelişmelerden haberdar ederim. ;)
Be different,make a difference...

Canerakbas1905

Mesaj gönderen Canerakbas1905 » Pzr Ara 25, 2016 10:55 pm

arkadaşlar ben 20 aralıkta vize görüşmesine gittim.Daha önceden garantor belgem uymadıgı için red vermislerdi o yuzden bidaha gittim duzgun nachgewiesen isaretli garantor belgesiyle. Ankara alman konsolosluguna gittim 3 numaradaki bayanla gorusme yaptım.Gorusmeye basladık bayan evraklara göz gezdirdi aferin güzel hazırlamışsın belgelerini bi dakika bekle ben amirime götüreyim belgeleri dedi sonra gitti geldi dediki amirim belgelerini cok begendi okul notların lys notların felan iyi dedi. Teşekkür ederim dedim. Almanca sertifikan var mı dedi. Bende dedimki A1 var mannheim üniversitesinden.(GARİP KISIM ŞİMDİ BAŞLIYOR) Oda dediki biz A1 belgesini tam böyle almanca alt yapısı almış olarak görmüyoruz yani en az bi A2 istiyoruz felan dedi sonra bana dolaptan 2 sayfa almanca soruların oldugu(20 soru) bi kagit verdi bunları yaparmısın dedi yaptım işte 18 dogrum cıktı. Sonra kadın aferin sana ya gerçekten harikasın ama bence sen A1 degilsin sen A1den yukarısın dedi nerde geliştirdin dedi. Bende kuzenlerimden alman olanlar bana yardım etti oyle geliştirdim felan dedim.Oda dediki bi almanca kendini tanırmısın dedi bende kendimi tanıttım.Gerçekten süper aksanında iyi felan dedi almanyaya senin gibi ögrencilerin gitmesi gerekiyor, kimisinin belgesi yok gelip başvuruyor ama sen 18 yaşındasın hem ing b2 var hem almanca konusabiliyosun bunu amirimede söylicem ayrıca felan dedi.Sonra anlamadım ama nasihat verdi :D dediki işte almanyada senin önün gelecegin cok acık ama lütfen oraya gidince bazı diger ogrenciler gibi almanyanın rahatlıgına kapılıp derslerini bırakma felan dedi. bende tabiki bırakmam felan dedim. En son teşekkürler felan dedim bitti görüşme sonra dil kursumun 30 ocakta başladıgını ve yetişip yetişmeyecegini sordum. O da bilmiyorum yetişebilirr miiiiiiiii galiba yetişir ama yetişmeyedebilir felan dedi. Böyleydi arkadaşlar görüşmem normalde yazmayacaktım ama sonradan başkalarınında vize görüşmesine gidecegi aklıma geldi umarım burdan yararlanabilirsiniz yorumlarınızı bekliyorum

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Pzt Ara 26, 2016 12:25 am

Canerakbas1905 yazdı:arkadaşlar ben 20 aralıkta vize görüşmesine gittim.Daha önceden garantor belgem uymadıgı için red vermislerdi o yuzden bidaha gittim duzgun nachgewiesen isaretli garantor belgesiyle. Ankara alman konsolosluguna gittim 3 numaradaki bayanla gorusme yaptım.Gorusmeye basladık bayan evraklara göz gezdirdi aferin güzel hazırlamışsın belgelerini bi dakika bekle ben amirime götüreyim belgeleri dedi sonra gitti geldi dediki amirim belgelerini cok begendi okul notların lys notların felan iyi dedi. Teşekkür ederim dedim. Almanca sertifikan var mı dedi. Bende dedimki A1 var mannheim üniversitesinden.(GARİP KISIM ŞİMDİ BAŞLIYOR) Oda dediki biz A1 belgesini tam böyle almanca alt yapısı almış olarak görmüyoruz yani en az bi A2 istiyoruz felan dedi sonra bana dolaptan 2 sayfa almanca soruların oldugu(20 soru) bi kagit verdi bunları yaparmısın dedi yaptım işte 18 dogrum cıktı. Sonra kadın aferin sana ya gerçekten harikasın ama bence sen A1 degilsin sen A1den yukarısın dedi nerde geliştirdin dedi. Bende kuzenlerimden alman olanlar bana yardım etti oyle geliştirdim felan dedim.Oda dediki bi almanca kendini tanırmısın dedi bende kendimi tanıttım.Gerçekten süper aksanında iyi felan dedi almanyaya senin gibi ögrencilerin gitmesi gerekiyor, kimisinin belgesi yok gelip başvuruyor ama sen 18 yaşındasın hem ing b2 var hem almanca konusabiliyosun bunu amirimede söylicem ayrıca felan dedi.Sonra anlamadım ama nasihat verdi :D dediki işte almanyada senin önün gelecegin cok acık ama lütfen oraya gidince bazı diger ogrenciler gibi almanyanın rahatlıgına kapılıp derslerini bırakma felan dedi. bende tabiki bırakmam felan dedim. En son teşekkürler felan dedim bitti görüşme sonra dil kursumun 30 ocakta başladıgını ve yetişip yetişmeyecegini sordum. O da bilmiyorum yetişebilirr miiiiiiiii galiba yetişir ama yetişmeyedebilir felan dedi. Böyleydi arkadaşlar görüşmem normalde yazmayacaktım ama sonradan başkalarınında vize görüşmesine gidecegi aklıma geldi umarım burdan yararlanabilirsiniz yorumlarınızı bekliyorum
Vize görüşmen iyi geçmiş...Nolcagini kimse kestiremiyor tamamen şans meselesi...Beklemekten başka yapcak bişey yok :) Ama kesinlikle 20 günü geçtikten sonra yabancılar şubesiyle iletişime geçersen iyi olur..

Canerakbas1905

Mesaj gönderen Canerakbas1905 » Pzt Ara 26, 2016 12:28 am

Yolcu97 yazdı:Vize görüşmen iyi geçmiş...Nolcagini kimse kestiremiyor tamamen şans meselesi...Beklemekten başka yapcak bişey yok :) Ama kesinlikle 20 günü geçtikten sonra yabancılar şubesiyle iletişime geçersen iyi olur..
aynen bende öyle yapıcam goslar yabancılar polisi zaten

Fastlane621

Mesaj gönderen Fastlane621 » Sal Ara 27, 2016 12:40 pm

Arkadaşlar noel nedeniyle Almanyadaki yabancilar polisi ve Türkiye'deli Alman Konsolosluklari 1 hafta tatile giriyor yanliş bilmiyorsam.Dolayisiyla benim gibi araligin basinda ve ortasinda basvuran arkadaşların vizesi geç cıkacak gibi

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Sal Ara 27, 2016 12:44 pm

Fastlane621 yazdı:Arkadaşlar noel nedeniyle Almanyadaki yabancilar polisi ve Türkiye'deli Alman Konsolosluklari 1 hafta tatile giriyor yanliş bilmiyorsam.Dolayisiyla benim gibi araligin basinda ve ortasinda basvuran arkadaşların vizesi geç cıkacak gibi
http://www.tuerkei.diplo.de/Vertretung/ ... seite.html burda 2016 tatıl gunlerı yazıyor tum konsolosluklar ıcın 1 hafta degıl, almanyadakı yabancılar polısının bılmıyorum tatıl gunlarını onu bılen varsa yazarsa sevınırım. bu arada bende 13 aralıkta vıze gorusmesı yaptım

Canerakbas1905

Mesaj gönderen Canerakbas1905 » Sal Ara 27, 2016 5:02 pm

Fastlane621 yazdı:Arkadaşlar noel nedeniyle Almanyadaki yabancilar polisi ve Türkiye'deli Alman Konsolosluklari 1 hafta tatile giriyor yanliş bilmiyorsam.Dolayisiyla benim gibi araligin basinda ve ortasinda basvuran arkadaşların vizesi geç cıkacak gibi
bencede ya bilen biri kaç gün tatile girdiklerini söylese iyi olur

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Çrş Ara 28, 2016 9:29 pm

merhaba
ben 23 aralıkta vıze gorusmesıne gıttım ama ıcım rahat degıl ds cıtede okudugum bısey aklıma takıldı
ben lıse bıtınce hemen unıye baslamadım ıstedıgım bolum olmadıgı ıcın tekrar hazırlandım ve sımdı bıtırdıgım bolumu kazandım bu bır sene bana vızeden ret almama sebep olur mu ? son olarak unıde okulu uzatmam sorun olur mu vıze ıcın bu soruları cevaplarsanız sevınırım

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Çrş Ara 28, 2016 10:17 pm

mmmurooo yazdı:merhaba
ben 23 aralıkta vıze gorusmesıne gıttım ama ıcım rahat degıl ds cıtede okudugum bısey aklıma takıldı
ben lıse bıtınce hemen unıye baslamadım ıstedıgım bolum olmadıgı ıcın tekrar hazırlandım ve sımdı bıtırdıgım bolumu kazandım bu bır sene bana vızeden ret almama sebep olur mu ? son olarak unıde okulu uzatmam sorun olur mu vıze ıcın bu soruları cevaplarsanız sevınırım
Genelde eğitim geçmişin iyiyse problemli değilsen sıkıntı çıkmıyor ama sende çıkabilirim tabi belli olmaz.

Canerakbas1905

Mesaj gönderen Canerakbas1905 » Çrş Ara 28, 2016 11:23 pm

burak0992 yazdı:Genelde eğitim geçmişin iyiyse problemli değilsen sıkıntı çıkmıyor ama sende çıkabilirim tabi belli olmaz.
bi sene sonra kazandın puanında önemli kaç puanla kazandın, yani eger bi sene sonra kazanıp barajı ucu ucuna geçtiysen sıkıntı belki cıkabilir.Tabi şans meselesi sadece beklemek gerek bende bekliyorum

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Prş Ara 29, 2016 3:15 am

Canerakbas1905 yazdı:bi sene sonra kazandın puanında önemli kaç puanla kazandın, yani eger bi sene sonra kazanıp barajı ucu ucuna geçtiysen sıkıntı belki cıkabilir.Tabi şans meselesi sadece beklemek gerek bende bekliyorum
Tabi haklısın. Fakat benim görüşmemde kadının bana sorduğu ilk soru "Üniversiteyi aynı sene mi kazandın?" olmuştu.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Prş Ara 29, 2016 11:04 am

burak0992 yazdı:Genelde eğitim geçmişin iyiyse problemli değilsen sıkıntı çıkmıyor ama sende çıkabilirim tabi belli olmaz.
lise diploma notum 90 unı sınavında turkıye genelınde 37000 cıvarı bır sıralamam var unı not ort 2.56

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Prş Ara 29, 2016 11:05 am

Canerakbas1905 yazdı:bi sene sonra kazandın puanında önemli kaç puanla kazandın, yani eger bi sene sonra kazanıp barajı ucu ucuna geçtiysen sıkıntı belki cıkabilir.Tabi şans meselesi sadece beklemek gerek bende bekliyorum
o kadar kotu durumda degılım benım donemımde 37000 sıralamada unıyı kazandım. aynen beklemekten baska sansım yok ama cok streslı bır surec

freckledgirl

Mesaj gönderen freckledgirl » Prş Ara 29, 2016 1:28 pm

kiss25 yazdı:Herkese selam , benim de vizem geldiğine göre buraya yazma vaktim de geldi. Çünkü buradaki anıları sürekli takip ettim , faydalandım , şimdiyse birilerine yardımcı olma , fayda sağlama sırası bana geldi diye düşünüyorum(umarım birilerine yararlı , umut verici olur.). 15 Kasım 2016'da İstanbul'da vize görüşmesine girdim ve 9 Aralık 2016'da yani bugün vizem elime ulaştı. Vize görüşmem sabah 9.30'daydı. Sabah 6 gibi İstanbul'da Alman konsolosluğunun önünde indik otobüs servisinden.

Not 1 : Randevunuz 9.30 da ise ve İstanbula bir aksaklık olur diyerekten bir kaç saat önce inecekseniz benim gibi tedbirinizi alın. Çünkü koskoca metropolde bir tek yer bile açık değildi. Metro wc'si dahil. Soğukta benim gibi apaçık tek başınıza kalırsınız Taksim meydanının ortasında.

Devam edeyim. 65 Euro nakit götürmeyi atladığımız için önce döviz bürolarının açılmasını bekledik. 65 Euro tedarik ettikten sonra saat 9 gibi konsolosluğa girdim. Telefonunuzu almıyorlar. Yanınızda birisi varsa size eşlik eden ilk kapıdan beraber girseniz bile 2 dakika içerisinde çok ters bir biçimde yanınızdaki insanı kovuyorlar. Yanımda babam vardı o dışarı çıktıktan sonra ceplerimi boşalttım dedektörden geçtim. ve tekrar eşyalarımı cebime koyup içeriye ups kargoya doğru devam ettim.

Not 2 : Arkadaşlar rahat olun. Konsolosluktan içeriye elimde çubuk krakerle girdim ve içeride de yemek yemeye devam ettim. Rahat olun kısaca. (Suyunu çıkarmadan tabi :mrgreen: )

Upsye ödemeyi yaptım. Evrakları düzenleyen bayanın yanına gittim evraklarımı düzenledi. 1 numaraları gişeye geçin dedi. Hiç sıra yoktu. Daha doğrusu orada ben ve çalışanlardan hariç sadece 1 kişi vardı oda vize görüşmesi yapıyordu yanımda. Koltuğa oturdum ve vize memuru geldi diyaloğu anlatmaya başlıyım :
+: ben
-: vize memuru

- : Merhaba , hoşgeldiniz.
+ : Merhaba, hoşbulduk. (tebessümlü bir şekilde. Not 3 : Konuşma süresince gayet sakin ve güleryüzlüydüm.)
- : Belgelerinizi pasaportunuzu alacağım. 60 Euro getirdiniz mi ?
+ : Evet getirdim. Buyrun. (bi yer var oraya bırakıyorsunuz onlarda oradan alıyor.)

Bi hevesle başladımda diyaloğu tam hatırlayamadım :D . Ben bana sorduğu soruları hatırladığım kadarıyla yazayım.

- : Almanya'ya ne için gideceksiniz ?
+ : Dil eğitimi ve lisans için.
- : Güzel. Gideceğin okulu araştırdın mı ?
+ : Evet araştırdım. Hochschule Konstanza gideceğim. (şartlı kabul aldığım okul)
- : Peki Konstanz nerede bulunuyor biliyor musun ?
+ : Evet , Almanya'nın en güneyinde İsviçreye komşu.
- : (Kafa sallayıp onaylarcasına gülümsedi). Evet güzel.
- : Ne kadar okuyacaksın ?
+ : 7 sömestr okuyacağım .
- : Araştırmışsın çokça galiba .
+ : Evet , benim için oldukça önemli elektrik elektronik mühendisliği dedim . ( Not 4 : Olup olmadık bilgi vermeyin sordukça cevaplayın başınız ağrımasın sonra.)
- : (Durdu , evrakları incelemeye döndü) Ama kabul belgende öyle yazmıyor sen ne okuyacağını biliyor musun ?
(Not 5 : Panik yapmayın. Sakince cevap verin böyle bir şeyler karşılaşırsanız.)
+ : Evet . Elektrik elektronik mühendisliği okuyacağım , ama yurt dışında daha çok elektrik mühendisliği diye geçiyor. Burada bilgisayar mühendisliğine orada computer science deniliyor. ( Bunu derken heralde yani biliyorum tarzında başını sallayıp güldü :D ). Öyle bir şey olabilir dedim.
- : Peki bana 4 ders sayabilir misin ?
+ : Tabi . ( 4 tane ders saydım. Bölüm dersleri sayabiliyosanız bölüm dersleri sayın , 4 bölüm dersi söyledim 2 tanesini anlamadı , sonrasında matematik ve fizik dedim. Dersleri Almanca söylemeye çalışın.)
- : (Biraz evraklara baktı bilgisayara bişeyler yazdı.) A 1 belgen yok . Neden ?
*****Evet arkadaşlar herhangi bir dil sertifikası olmadan gittim sınava *****
+: Evet , Almancayı Almanya'da en iyi şekliyle öğrenmek istediğim için burada kursa gitmedim.
- : Peki Almanca biliyor musun hiç ?
+ : Evet lisede Almanca görmüştüm A1 seviyesinde olduğunu düşünüyorum.
- : Bir kaç soru sorabilir miyim ?
+ : Tabiki.
----Almanca olarak : Kaç yaşındasın , Annenin ve babanın adı ne , Nerede ikamet ediyorsun ? Sorularını sordu 1-2 yerde bocaladım ama sonradan düzeltip doğru cevapları verdim hatta gülüştük o esnada.
- : İngilizce biliyor musun ?
+ : Evet.
- : Ne seviyede ?
+ : A2 , B1 arası.
- : A2 mi B1 mi ?
+ : A2 diyelim.- Ama Dünya'nın herhangi bir yerinde İngilizcemle sıkıntı yaşamadan hayatımı idame ettirebilirim gibisinden bir şey söyledim orada.- (Aslında ingilizcem fena değildir ama B1 dersem olmadık bir soru sorar ve cevaplayamam diye A2 dedim. Cevap veremiyor durumuna düşmek istemedim. Ne olur ne olmaz. )
Peki dedi konuşma arasında parmak izlerimi aldı. Teşekkürler bu kadar dedi. Teşekkür ederim dedim ve yine gülümseyerek kalktım. Ve bunun sonunda 3 hafta sonra vizem geldi. Nasipse 15 Ocakta Heidelberg'e gidip , 16 Ocakta da F+U dil kursunda başlıyorum. Yalnız gider gitmez tam olarak yapmam gereken şeylere tam hakim değilim. Bu konu hakkında da biri yardımcı olursa sevinirim. Forum da değişince dolaşırken zorlanıyorum biraz :lol: .

Ve Not 6 : Herhangi bir sorunuz olursa bana yapılan gibi ben de seve seve cevaplarım. Darısı vize bekleyenlerin başına. Saygılar , sevgiler.
Merhaba bende yakin bir tarihte vize basvurusu yapacagim da. Akademik hayatiniz hakkinda biraz bilgi verir misiniz? Kac puanla kabul aldiniz falan

Fastlane621

Mesaj gönderen Fastlane621 » Prş Ara 29, 2016 9:30 pm

astateoftrances yazdı:hayirli olsun :)
ben de 1 hafta once Heidelberg'e geldim ve FU'da egitim goruyorum. Burada nerede kalacaksin? Ben yurt ayarlamistim fakat yer olmadigini soyleyip bir ailenin yanina verdiler.
burasi cok guzel ve tarihi bir sehir umarim seversin :)

Sizinki de çok şans hatta tabiri caizse bal olmuş :lol:
Hemen hemen hepimiz lisede Almanca gördük.
Hem seltifikayı geçtim katılım belgesi bile olmadan kabul almanız yetmezmis gibi bir de cevabınız 3 haftada gelmiş :D

Almanya'da milletvekili akraba var mıydı :) :?:

Fastlane621

Mesaj gönderen Fastlane621 » Prş Ara 29, 2016 9:44 pm

Heidelberg'deki dil kursundan menun musunuz ?

amy11

Mesaj gönderen amy11 » Pzr Oca 01, 2017 4:31 am

Üniversite kabulu olmadan sadece dil kursu ile öğrenci adayı vizesi alan arkadaşlar kendini gösterse de bizler de umutlansak :)

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Oca 01, 2017 1:12 pm

freckledgirl yazdı:Merhaba bende yakin bir tarihte vize basvurusu yapacagim da. Akademik hayatiniz hakkinda biraz bilgi verir misiniz? Kac puanla kabul aldiniz falan
Tabiki. Yerleştirme puanım mf4 : 417 , mf4 sıralamam 38650 , lise diploma notum 92.02. Mühendislik seçtiğim için mf4 puanımı ve sıralamamı biliyorum. Başka sorunuz olursa severek yanıtlarım.
amy11 yazdı:Üniversite kabulu olmadan sadece dil kursu ile öğrenci adayı vizesi alan arkadaşlar kendini gösterse de bizler de umutlansak :)
Umudunu kırmak gibi olmasında üniversite kabulu olmadan çok zor vizeye girip girmediğini bilmediğim için yazıyorum yanlış anlama :D . Girmediysen kabul al çünkü 1-2 kişiyle konuşmuştum onlarda kabul almadığı için dil kursuna gitmişler şimdi geri dönüp tekrar başvurcaklar bir tanesi de dil kursuna gitmiş dönmüş başvurmuş ama kabul olmadığı için vermemişler
Arkadaslar ben erkegim =)

mirza_44

Mesaj gönderen mirza_44 » Pzt Oca 02, 2017 5:59 pm

Babilon44 yazdı:bugun red cevabim geldi bahaneleri o kadar sure icinde bu dil seveyesine gelemeyedcegimmis
herkese bol sans itiraz hakinda bilgisi oln varsa ozelden yazaresa sevinirim.
kardeş müsait oldugunuzda özelden mesaj atarsanız birkaç sorun olacaktı size.

Kilitli