Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Psikoloji okumak ve sonrası

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mirfaelltnichtsein

Psikoloji okumak ve sonrası

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzr Ara 18, 2016 1:22 pm

Merhaba,
Almanya'da psikoloji okuduktan sonra bir Türk vatandaşı olarak bu alanda iş bulmak ne kadar gerçekçi? Örneğin öğretmenlik alanında Alman vatandaşlığı olmayanlar için sıkıntı çıkıyor. Bu psikoloji için de geçerli mi? Almanya'da kliniklerde, hastanelerde, ya da akademik alanda çalışmak istiyorum, Alman vatandaşı olmamam sorun olur mu?

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Psikoloji okumak ve sonrası

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Ara 18, 2016 1:29 pm

devlet kurumlarini bilmem ama özel kurumda vatandaslik gibi ön sart olmadigini söyleyebilirim

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzr Ara 18, 2016 1:57 pm

welly275 yazdı:devlet kurumlarini bilmem ama özel kurumda vatandaslik gibi ön sart olmadigini söyleyebilirim
Peki Almanya'da (klinik) psikoloji alanında çalışabileceğim özel kurumlar yaygın mı?

Bir de Almanya mesela Kanada ya da Avustralya kadar göçmen almaya çok istekli bir ülke gibi gözükmüyor, o yüzden okul bittikten sonra kalabilme ihtimalimi artırmak için tavsiyeleriniz var mı? Bu konuda bilgiye ihtiyacım var çünkü internette okuduklarım (Alman siteleri bile) bu süreci kolaymış gibi anlatmış. İnsanda "A ne güzel, mezun olup iş bulup kalırım o zaman" hissi uyandırıyor. Bu konuda şüpheli olduğum için her türlü bilgiye açım. Argo olacak ama, o kadar okuduktan sonra "Aa ama şöyle şöyle bir yasa var kalamazsınız" tarzı sıkıntılarla karşılaşıp sakata gelmek istemiyorum açıkçası. Bölümümü ve gidişimi ona göre ayarlamak istiyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Ara 18, 2016 2:52 pm

Yüksekokul(lisans yüksek lisans, vs.) mezunu kisilere mezun olduktan sonra is bulmalari icin 18ay süre veriliyo. bitirdigi bölümle alakali is buldugu takdirde normal oturuma geciyo. ayrica bu 18ay icinde de yine calisma izni mevcut fakat 18ay sonunda bölümle alakali is olmadigi takdirde oturum büyük ihtimal uzatilmaz.

is bulma konusuna bisey diyemem.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzr Ara 18, 2016 3:18 pm

Baslikla alakasiz, bu 18 ay icinde verilen calisma izni ile meslegimiz disinda bi işte calisabilirmiyiz gecimimizi saglamak icin yoksa illa da alanimizla ilgili bir iş mi bulup calismaliyiz..?

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzr Ara 18, 2016 3:20 pm

welly275 yazdı:Yüksekokul(lisans yüksek lisans, vs.) mezunu kisilere mezun olduktan sonra is bulmalari icin 18ay süre veriliyo. bitirdigi bölümle alakali is buldugu takdirde normal oturuma geciyo. ayrica bu 18ay icinde de yine calisma izni mevcut fakat 18ay sonunda bölümle alakali is olmadigi takdirde oturum büyük ihtimal uzatilmaz.

is bulma konusuna bisey diyemem.
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Beni endişelendiren kısım da o iş bulma konusu işte, Alman işverenler sıkıntı çıkarır mı, "Senin AB vatandaşlığın yok, senin gibi bir sürü Alman varken niye seni alayım" tarzı içselleşmiş bir mentalite var mı diye endişeleniyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Ara 18, 2016 4:35 pm

direk onunla alakali olmaz. mesela bölümden bölüme degisir. teknik alanlar daha uluslararasi ve zaten acik var, ama sözelleri bilmiyorum. onda da vatandasi oldugun ülke yerine almanca bilmen vs gibi etkenlere daha cok dikkat ederler diye düsünüyorum. bunun yaninda senin kalifiyen rol oynar.

o sekilde cok nadir görürsün, ama genel olarak yabancilarin almanlardan daha fazla is basvurusu yapmasi gerekiyo is bulmasi icin.bende o sekilde olmadi acikcasi