Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Istifa Sonrasi Oturum Izni

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
istifami veririm

Istifa Sonrasi Oturum Izni

Mesaj gönderen istifami veririm » Pzt Ara 12, 2016 7:31 pm

Yeni hesabimdan merhaba arkadaslar! Eskisine bi haller olmus.

Almanya´da DFG´ye bagli doktora programlarindan (graduation college) birinde doktora yapmaktayim. Maalesef rezalet bir grupta calisiyorum ve bir senenin sonunda bu gruptan kesinlikle ayrilmaya karar verdim. Kesin olarak hala dogrulayamamakla birlikte, benim durumum icin tez danismani degistirmenin cok zor hatta imkansiz olacagini ögrendim. Bu yuzden 2 yillik daha süresi olan kontratimi iptal edecegim. Eger konu hakkinda bilgisi olan arkadaslar varsa kisaca 2 sorum var:

1- Istifa ettikten sonra hemen oturum iznim de iptal mi oluyor? Oluyorsa yeni bir is, PhD arayana kadar ne kadar sure oturum uzatilabiliyor?

2- Tez danismani degistiren ya da degistireni duyan, gören var mi? (özellikle DFG doktora programlari icerisinde olanlardan)

simdiden tesekkurler.
Kafayi kiracaginiz gruplarda calismamaniz dilegiyle.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Istifa Sonrasi Oturum Izni

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Ara 12, 2016 9:49 pm

bi haller olmadi. üstteki kirmizi uyari bölümünde yazyor. sifreyi sifirlaman gerek.

eger egitim vizesiyse iptal olur evet. oturum kartinda okul ismi ve egitim dali yaziyosa oturumun okula ve bölüme baglidir. eger 1 2 aya bulurum diyosan sorun olacagini sanmam ama 1 senede falan sorun cikabilir. neden biraktigini aciklamani isteyebilirler

istifami veririm

Mesaj gönderen istifami veririm » Sal Ara 13, 2016 12:04 pm

Elimdeki oturum izni çalışma izni olarak verilmiş durumda. Üniversiteyle kontratım var maaş alıyorum ve sigortamı da onlar ödüyor.

Şimdi ben doktorayı bırakıp kontratı iptal edince. Direk yabancılar şubesine haber uçurulup benim oturumum iptal mi edilecek?

Bu konuda bilgisi olan başka biri var mı?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 13, 2016 8:55 pm

calisma oturumuysa farkli egitim kurumunun ismi yaziyosa ayri. önce ne tür oturuma sahipsin onu kesinlestirmek lazim

ziyaaslan

Mesaj gönderen ziyaaslan » Sal Ara 13, 2016 9:51 pm

Arkadasım bende ıscı oturumuyla turkıyeden gıttım. Surec soyle ıslıyor egerkı yabancılar subeye haber verılır ıse ucbucuk ay suren var ancak sure yabancılar sube ıle gorusmeye basladıktan sonra ıslıyor. Yanı senınle gorusmek ıcın yabancılar subeden bır mektup alacaksın. Egerkı mektup gelmezse dolayısıyla haber verılmemıs demektır oturum ıznın bıtene kadar kalabılırsın. Kesın bılgıdır.

istifami veririm

Mesaj gönderen istifami veririm » Çrş Ara 14, 2016 3:11 pm

Tesekkurler arkadaslar. Yapacak bir sey yok direk sinirdisi etseler bile (ki bence de etmezler hemen) istifa edecegim. Sinir stresten sagligimdan oldum.

istifami veririm

Mesaj gönderen istifami veririm » Pzt Şub 06, 2017 11:23 pm

Arkadaslar, gecen hafta nihayet 2 yillik yeni oturum iznimi ve calisma iznimi aldim. Ilk is konsolosluga gidip askerligimi, isci statusunde 2020 ye kadar tecil ettirdim.

Bugun de hocaya istifami verdim. Ay sonunda doktora kontratim iptal edilecek. Yeni gelen calisma iznimin fotografini da burada paylasarak tekrar sormak istiyorum bilgisi olan arkadaslara:

1.Universite ile olan kontratimin fesh edildiginden yabancilar ofisi nasil ve ne kadar surede haberdar olur?
2.Yeni aldigim 2 yillik oturum iznimi iptal ederler mi?
3.Askerlik tecilim bozulur mu eger Almanyadaki oturumum iptal olursa?

Bu arada 1 yildan fazla suredir calisanlar istifalarini 6 hafta onceden bildirmekle yukumluler ama karsilikli patronunuz ya da hocanizla anlasabilirseniz daha erken bir zamanda kontratiniz fesh edilebiliyor is degistirmek isteyen arkadaslarin bilgisi olsun.

Simdiden tesekkurler
Resim

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 07, 2017 12:13 am

1) sen haber edinceye kadar olmaz büyük ihtimal ama 2 sene sonra gidip bildirirsen sorun yasarsin cünkü oturumun is yerine bagli. is yeriyle ilisigin kesildiginde bildirmen gerekir ve oturumun iptal edilir.
2) evet yukarda cevaplandirdim. ama en kisa sürede yeni yer bulup gidip oturumunu ona göre düzelttirmen gerek.
3) oturumun iptal olacagi icin evet ama bunu yine senin bildirme yükümlülügün var.eger kisa sürede baska yer bulup, oturumun güncellenmis olarak devam edersen sorun olmamasi gerekiyo ama dedigim gibi türk devletine gidip benim oturumum iptal oldu demedikten sonra ögrenebilecegi bi kanal yok.

istifami veririm

Mesaj gönderen istifami veririm » Sal Şub 07, 2017 12:56 am

welly275 yazdı:1) sen haber edinceye kadar olmaz büyük ihtimal ama 2 sene sonra gidip bildirirsen sorun yasarsin cünkü oturumun is yerine bagli. is yeriyle ilisigin kesildiginde bildirmen gerekir ve oturumun iptal edilir.
2) evet yukarda cevaplandirdim. ama en kisa sürede yeni yer bulup gidip oturumunu ona göre düzelttirmen gerek.
3) oturumun iptal olacagi icin evet ama bunu yine senin bildirme yükümlülügün var.eger kisa sürede baska yer bulup, oturumun güncellenmis olarak devam edersen sorun olmamasi gerekiyo ama dedigim gibi türk devletine gidip benim oturumum iptal oldu demedikten sonra ögrenebilecegi bi kanal yok.
Tesekkurler welly275,

"Buyuk ihtimalle haberleri olmaz" kismi biraz hala aklimi karistiriyor.Yabancilar ofisi benim sigorta sirketimden mi, kontrati yaptigim universiteden mi, ya da kimden ogrenecek benim artik calismadigimi? Bir yasal zorunluluklari falan var mi bu kurumlarin, "bu gocmen calismiyor haberiniz olsun" diye bildirmek gibi?

Su an Avrupa'nin farkli ulkelerinde is ve yeni doktora ariyorum, bir kac tane de mulakatim var. Bir de yeni doktoraya baslamadan Turkiye'ye gitme planim var. O yuzden ben Almanya disindayken bu adamlar benim oturum izni kartini cat diye inaktive ederlerse bir suru hic yoktan basima is gelecek

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 07, 2017 12:50 pm

unutma dünyanin her yerinde devlet isleri aynidir hantaldir. bu kadar is yükünün arasinda yabancilar subesi gidip kimseyi teker teker kontrol etmez. o yüzden yükümlülük sana ait.

yasal olarak yabancilar dairesinin okuldan bilgi alma hakki var. ama okullarin bildirip bildirmedigini bilmiyorum. ama tahminimce onla ugrasmiyodur okullar. büyük ihtimal dememin sebebi diyelim ki sikayet etti biri veya bi sekilde sansa haberleri oldu ya da sen bilgi almaya gittiginde laf arasinda söyledin. o durumlari kapsiyo. bu durumlar türkiyedeyken olursa iptal etme durumu olabilir. yani durumun karmasik sana kesin bisey diyemem. yasal olarak degisiklikleri bildirme sorumlulugun oldugunu söyleyebilirim. onun disindakilere karismam istersen 3 ay sonra yeni yer bulunca git hallet oturum isini, ister simdi, istersen de 1 sene sonra. tahminen 3-4 ay sonra olsa pek sorun olacagini sanmam ama karar senin.