Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Masterdan sonra Aufenthaltserlaubnis

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Sal Kas 15, 2016 2:11 am

Herkese merhaba,

Uzun suredir yasadigim kafa karisikligindan ve bu konuda internette yeterince bilgi bulamadigimdan uye olup burada konu acmaya karar verdim. Biraz uzun olacak kusura bakmayin.

Oncelikle ailem Turkiye\'ye kesin donus yaptigi icin ben Turkiye\'de dogdum ve dolayisiyla Alman vatandasligim yok. Henuz hic Almanca seviye sinavina girmedim ama dil yeterliligi konusunda sorun cikacagini dusunmuyorum cunku kucuk yastan beri Almanca ogreniyorum/konusuyorum. Uzun bir suredir de okumak istedigim her seyi (roman, dergi, vs.) Almanca okuyorum zaten. Alman televizyonunu da sikintisiz anliyorum. Konusma konusunda da sikintim yok. Kisacasi girmem gereken Almanca sinavlari bir engel degil, bunun sorun olmayacagini bastan belirtmek istedim. Yardimci olacagini dusundugunuz Almanca sitelerin linklerini gonderebilirsiniz.

Simdi asil konuya gelirsek, su anda 21 yasindayim ve 6 ay sonra universiteden mezun olacagim. Turkiye\'de Ingilizce Ogretmenligi yani Englisch auf Lehramt okuyorum, 4 yillik bir Bachelor. Istedigim sey Almanya\'da master yapmak ve sonrasinda orada kalmak. Acikcasi aklimda "kesinlikle ogretmen olmak istiyorum" ya da "X meslegini asla istemiyorum, tek istedigim Y meslegi" seklinde bir sey yok o yuzden ben sahsen okuyacagim bolum konusunda esnegim ama ne yazik ki Alman universiteleri degil. Bachelor yaptigim alana yakin bir bolumde master yapmam gerekiyor. Iste butun sorun burada basliyor. Almanya\'da masterdan mezun olduktan sonra kalabilmem icin 18 ay icinde is bulmam gerekiyor anladigim kadariyla. Oncelikle bu is bulma surecinin detayini bilmedigimi belirtmek istiyorum, sadece okudugum alanla ilgili bir is bulmam gerektigini biliyorum. Benim sikintim ise Alman vatandasligim olmadigi icin ogretmenlik icin gereken Staatsexamen\'a da girememem ve verbeamtet olamamam. Dolayisiyla ogretmen olarak kalmam zor gozukuyor. Bu konuda yapabilecegim bir sey var mi?

Eger yoksa dillerle ilgili genel bir master yapip baska bir meslege yonelmeyi dusunuyorum. Ama yonelebilecegim baska hangi meslek var bilmiyorum cunku master yapacagim bolumun Englisch auf Lehramt\'a yakin olmasi gerekiyor. Sprachwissenschaft ya da Anglistik okusam ne is bulabilirim bilmiyorum. Sprachwissenschaft\'i Computerlinguistik ile birlestiren bolumler var, onlardan mezun olursam is bulma sansim kismen daha yuksek olur gibi geliyor ama onlara girebilme hakkim var mi ondan da emin degilim. Varsa bile yine de Almanya\'da kalmam cok garanti olmayacak cunku beni dusundurten sey su: Kim bana is verir ki? AB vatandasi degilim sonucta. Demek istedigim su, masterdan sonra is bulmak ve o sekilde kalmak bir Turk vatandasi icin normalde zaten kolay gozukmuyor, bir de bu yetmezmis gibi benim okudugum alan cok kisitli. Almanya\'da ogretmenlik yapamiyorum, dillerle ilgili baska okuyacagim/calisacagim alan da neredeyse yok gibi. Eger bunun bir cozumu yoksa, cikmaz sokaksa, Turkiye\'de tekrar universite sinavina girip (baska alandan) Almanya\'da baska bir bolum (Bachelor) okumayi dusunecegim.

Bir de Turkce ogretmenligi konusunu da merak ediyorum. Egitim fakultesi mezunu olacagim onumuzdeki yaz, Almanya\'da da dil veya egitim uzerine master yaparsam ve Turkce C1 sertifikasi da alirsam, Turkce ogretmenligi yapma sansim var mi orada?

Durum bu, bana ne yapmami onerirsiniz? Bu yollardan gecen ya da bunlari yasamis birini taniyan var mi? Cunku ogretmenlik okuduktan sonra mastera gidip ardindan kalmak konusunda cok bilgi bulamadim.

Bu kadar detayli sormamin sebebi de kisa sure icinde mezun olacak olmam. Hizli karar vermem gerekiyor cunku eger Almanya\'dan hic umut yoksa yonelmeyi dusundugum birkac ulke daha var, onlar icin hazirliklara baslamam gerekecek.

Okuyan ve cevaplayan herkese simdiden cok tesekkurler.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Sal Kas 15, 2016 9:25 am

"Simdi asil konuya gelirsek" diye baslayan paragraftan sonra dayanamadim biraktim. Kisa bir soru bu kadar uzatilirmi ya.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Sal Kas 15, 2016 11:33 am

[quote]duisburger tarafindan yazilan metin:

"Simdi asil konuya gelirsek" diye baslayan paragraftan sonra dayanamadim biraktim. Kisa bir soru bu kadar uzatilirmi ya.[/quote]

"Bise sorcam almanyada nasil kalirim yaaaaa" tarzi genel bir konu acip yardim etmek isteyen insanlardan "Almancan var mi?", "Girecegin sinavlari biliyor musun?", "Seviyen yeterli mi?", "Turk vatandasi misin?", "Ne okudun ve kac senelik?", "Ogretmenlikten baska meslek dusunsene", "E Turkce ogretmeyi dusunmedin mi?" seklinde gelecek cevaplarla zaman kaybetmek ve calmaktansa ilk mesajimda butun durumu yazmak istedim. Siz buna uzatmak diyorsunuz, bense mesaj kirliligi olmadan dogru tavsiye ve bilgi icin detayli konu acmak diyorum.

Bu mesaj da uzun gelirse ozur dilerim simdiden.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Kas 16, 2016 1:58 pm

Merhaba, Master konusunda istedigin bolumlere sahip universitelerle iletisime gecebilirsin, transkriptini yollayip. Maalesef o konuda bilgim yok.

Ama turkiyede mezun olursan, burda istedigin bolum de lisans basvurulari yapabilirsin. Bunun icin turkiye de yeniden sinava girmene gerek yok.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Çrş Kas 16, 2016 5:29 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Merhaba, Master konusunda istedigin bolumlere sahip universitelerle iletisime gecebilirsin, transkriptini yollayip. Maalesef o konuda bilgim yok.

Ama turkiyede mezun olursan, burda istedigin bolum de lisans basvurulari yapabilirsin. Bunun icin turkiye de yeniden sinava girmene gerek yok.[/quote]

Merhaba, cevabiniz icin tesekkur ederim. Bunu ogrenmem gercekten cok iyi oldu, bu durumda master yapmaktansa baska bir alanda bachelor okumak cok daha mantikli gozukuyor. Ama ornegin muhendislik, BWL, ya da psikoloji tarzi cok farkli bir alanda lisans basvurusu yaparsam lisede dil bolumunde okumus olmam ve LYS\'de sadece dil sinavina girdigim icin sonuc belgemde sadece dil bolumu puanlari olmasi sikinti olmaz mi? Cunku bildigim kadariyla bir lise mezunu sadece burada kazandigi bolume yakin bir bolum okuyabiliyor Almanya\'da.

sayko

Mesaj gönderen sayko » Çrş Kas 16, 2016 10:10 pm

Kognitif ile ilgili master basvurusu belki kabul olabilir su an salliyorum ama dille alakali oldugu icin ve calisma alani da genis oldugundan belki yeniden lisans yapmana bile gerek kalmaz.

Ornegin birkac universiteye(international students bolumlerinden mail adreslerini bulabilirsin) durumunu kisaca ozetleyip hangi bolumlerde master ya da lisans yapabilecegini ogrenebilirsin arkadasin da dedigi gibi. Ama kognitif bolumu iceren universitelere de mail atmani eklemek istiyorum.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Kas 17, 2016 10:26 am

[quote]sayko tarafindan yazilan metin:

Kognitif ile ilgili master basvurusu belki kabul olabilir su an salliyorum ama dille alakali oldugu icin ve calisma alani da genis oldugundan belki yeniden lisans yapmana bile gerek kalmaz.

Ornegin birkac universiteye(international students bolumlerinden mail adreslerini bulabilirsin) durumunu kisaca ozetleyip hangi bolumlerde master ya da lisans yapabilecegini ogrenebilirsin arkadasin da dedigi gibi. Ama kognitif bolumu iceren universitelere de mail atmani eklemek istiyorum.[/quote]

Mesela LMU\'ya baktim, orada Neuro-cognitive Psychology bolumunu Fakultaet fur Psychologie und Paedagogik altinda yazmislar. Pedagojik dersler aldigim icin belki bir faydasi olur. Bilgi icin tesekkur ederim, universitelere bireysel soracagim bu soruyu.

Genel bir sorum daha olacak. Bu is bulma ve sonrasinda kalma sureci nasil isliyor? Tamam mezun olduktan sonra 18 ay is bulma hakki taniniyor ancak bu dedikleri kadar kolay mi? Internetten okudugum seylerde genelde cok kolay ve herkesin yaptigi ya da yapabilecegi bir sey olarak anlatilmis. Hadi farz edelim ki is bulmak kolay, peki ya sonrasi? Isveren sponsorlugunda mi kaliniyor? Yoksa sadece bir yerde egitim aldigin alanla ilgili bir is bulmus olmak yeterli mi? Cunku eger isverenin yaptigi bir seyse onca Alman varken bir yabanciyi ise almasi icin o yabancinin yaptigi iste Alman vatandaslarina fark atiyor olmasi gerekir gibi geliyor.

sayko

Mesaj gönderen sayko » Prş Kas 17, 2016 11:47 pm

Merak etme illa ki is bulursun. Sonucta masterdan sonra kalmak isteyen ve kalan bir suru insan var. O bi sekilde hallolur. Alaninda 1. Olup Almanlar\'a fark atmana gerek de yoktur. Muhtesem maas ve kosullar olmaz belki senin basarina gore ama masterdan sorna kalabilirsin. Bence burada her bransta tutunabilecegin firsatlar vardir. Sadece hangi bolumden master veya lisans yapabilecegini ogren gerisini de sonraya birak derim.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Kas 18, 2016 9:24 pm

[quote]sayko tarafindan yazilan metin:

Merak etme illa ki is bulursun. Sonucta masterdan sonra kalmak isteyen ve kalan bir suru insan var. O bi sekilde hallolur. Alaninda 1. Olup Almanlar\'a fark atmana gerek de yoktur. Muhtesem maas ve kosullar olmaz belki senin basarina gore ama masterdan sorna kalabilirsin. Bence burada her bransta tutunabilecegin firsatlar vardir. Sadece hangi bolumden master veya lisans yapabilecegini ogren gerisini de sonraya birak derim.[/quote]

Anladim, cok tesekkur ederim.