Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Referans Mektubu Ornegi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Jesmayn

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Jesmayn » Sal Eki 18, 2016 1:24 pm

Merhaba arkadaslar;
Yuksek lisans basvurusu icin ingilizce veya almanca referans mektubu ornegi isteniyor. Bu her okulun kendi formatinda mi olacak? Yoksa kendimiz hazirlayip verebilir miyiz? Elinde ornek olan varsa gonderebilir mi? Tesekkurler simdiden.

Physiker-2

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Physiker-2 » Prş Eki 20, 2016 12:54 am

Referansi verecek olan hoca kendi istedigi formatta yazip verecek.

Jesmayn

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Jesmayn » Prş Eki 20, 2016 1:34 pm

[quote]Physiker-2 tarafindan yazilan metin:

Referansi verecek olan hoca kendi istedigi formatta yazip verecek.[/quote]
Aslinda cok dogru oyle olmasi lazim, ama malesef hocalarin cogu mektubu kendisi hazirlamak yerine bizim hazirlamamizi ve sadece imzalayip vermeyi tercih ediyor

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 20, 2016 1:44 pm

Daha bir referans mektubu yazmayi bilmeyen bir hocanin verecegi referansin zaten size bir katkisi olmaz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Jesmayn

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Jesmayn » Cum Kas 04, 2016 5:53 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Daha bir referans mektubu yazmayi bilmeyen bir hocanin verecegi referansin zaten size bir katkisi olmaz.[/quote]

Siz galiba Turkiye\'de okumadiniz bilmiyorsunuzdur belki ama cogu universitede durum bu. Insan en azindan elinde hazir ornek bir format olmasini bekliyor ama yok iste. Docent bir arkadasin yardimiyla mektubu hazirlayip hocalara imzalattim, tesekkur ederim bilgiler icin.

Denizz

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Denizz » Cmt Kas 05, 2016 11:23 am

merhaba,
Physiker dun aynisi basima geldi. bir hocadan imzali ve kapali zarfta 2 adet referans mektubu aldim. baska bir hocayi da, 2 gun onceden aramama ragmen gittigimde pc de taslak ariyordu ve 15dk arayistan sonra "ya bunlarin uzerinde calismak lazim. sen bir tane hazirla email at bana ben imzalarim." diye yolladi.

simdi bende aramaktayim referans mektubu. neyseki zamanim var.
Jesmayn, senin icin sorun olmayacaksa ve okudugun bolume gore cok spesifik bir yazi degilse yardimci olursan cok sevinirim.

bir de referans mektuplari ille de kapali zarfta mi gitmeli? bana 2 tane cok az olacak cunku...

sayko

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen sayko » Cmt Kas 05, 2016 11:43 am

Arkadaslar basvurdugum okullarin bazilari gonderdigim belgeleri geri gonderdi. Kiminden kabul kiminden red aldim. Referans mektubu da gondermistim hepsine. Inanir misiniz mektuplari acmamislar bile. Cok takmayin referans mektubu gonderip gondermemeyi.

pardon

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen pardon » Cmt Kas 05, 2016 1:13 pm

Okullar referans mektubunu istemiyorsa yollasaniz dahi onu dikkate almiyor olabilirler. Bir kac universitenin kabul icin sartlarini inceledim. Orada nasil puanlama yaptiklari yaziyordu. Bazilarinda is deneyimi, referans mektubu vs vardi hatirladigim ama bazilarinda sadece aldigi dersler ve notlar onemliydi. Sadece notlara ve alinan derslere gore puanliyorlarsa mektuba bakmamalari yuksek bir olasilik.

Eger universite mektubu sart kosuyorsa, bu mektuplarin icerigi de onemli oluyor. Hazir taslak mektuplari rahat bir sekilde anlayacaklarini dusunuyorum. Basvurdugum okulda referans mektubu icin bir tavsiye vardi. Icerigi ne olmali vs diye. Orada gordugum okul prof\'un ne kadar vurgulayarak seni onerdigine ve ovdugune dikkat ediyordu. Ayrica senin kisisel ozelliklerini anlatan bir tavsiye mektubu daha etkili olur. Digerinin pek bir degeri olacagini sanmam. Yazan prof. da onemli. Atiyorum x alaninda master yapmak istiyorsun ve y alaninda bir proftan mektup aldin. Ornek olarak ins. muhendisligi altinda bir cok alt dal var. Sen yapi statigi alaninda master yapmak icin basvurdugun yere hidrolik profunun yazdigi tavsiye mektubunu yollarsan cok bir katkisi olmayabilir. Tavsiye eden prof\'un taninirliginin da rol oynayacagini dusunuyorum. Alaninda oldukca taninmis bir prof. tavsiye verirse daha farkli yaklasirlar.

Yani demem o ki, eger kendiniz yazmaniz gerekiyorsa ozenip kendiniz yazin.

Jesmayn

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Jesmayn » Cmt Kas 05, 2016 1:33 pm

[quote]Denizz tarafindan yazilan metin:

merhaba,
Physiker dun aynisi basima geldi. bir hocadan imzali ve kapali zarfta 2 adet referans mektubu aldim. baska bir hocayi da, 2 gun onceden aramama ragmen gittigimde pc de taslak ariyordu ve 15dk arayistan sonra "ya bunlarin uzerinde calismak lazim. sen bir tane hazirla email at bana ben imzalarim." diye yolladi.

simdi bende aramaktayim referans mektubu. neyseki zamanim var.
Jesmayn, senin icin sorun olmayacaksa ve okudugun bolume gore cok spesifik bir yazi degilse yardimci olursan cok sevinirim.

bir de referans mektuplari ille de kapali zarfta mi gitmeli? bana 2 tane cok az olacak cunku...[/quote]

Merhaba Denizz, sorun degil bende kendi arkadasimin referans mektubundan duzenlemistim. Mesajda jpg dosya gonderebiliyorsak mesajla gobdereyim. Olmazsa mail adresine gonderebilirim incelersin. Ayrica hocadan aldigin zarfi ac ve mektubun fotokopilerini cek ihtiyacin oldugu kadar. Sonucta zarfa mumlu muhur basilmiyor galiba ;) Ben alirken zarfa koydurmadim zaten, en son asamada zarflara koyarak okullara postalayacagim

Jesmayn

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Jesmayn » Cmt Kas 05, 2016 1:36 pm

[quote]sayko tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar basvurdugum okullarin bazilari gonderdigim belgeleri geri gonderdi. Kiminden kabul kiminden red aldim. Referans mektubu da gondermistim hepsine. Inanir misiniz mektuplari acmamislar bile. Cok takmayin referans mektubu gonderip gondermemeyi.[/quote]

Haklisin aslinda okunmuyor diye cok kisiden duydum bende, ancak istenen belgeler arasina Referans Mektubu diye yazdiklarinda gondermekten baska bi care kalmiyor bize de.

Denizz

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Denizz » Cmt Kas 05, 2016 3:59 pm

ben bilmiyordum acikcasi okumadiklarini ama zaten bir referans mektubu eksik veya acik diye de ret verilmemesi lazim gercekten.

dediginiz gibi acip kopyalayacagim o zaman. yok muhur basmamis ama degisik bir sekilde uclari karalamis hoca :help mesat atiyorum size, simdiden cok tesekkurler.

Jesmayn

Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen Jesmayn » Cmt Kas 05, 2016 4:51 pm

[quote]Denizz tarafindan yazilan metin:

ben bilmiyordum acikcasi okumadiklarini ama zaten bir referans mektubu eksik veya acik diye de ret verilmemesi lazim gercekten.

dediginiz gibi acip kopyalayacagim o zaman. yok muhur basmamis ama degisik bir sekilde uclari karalamis hoca :help mesat atiyorum size, simdiden cok tesekkurler.[/quote]

Aynen Denizz postalama islemlerini yaptigin zaman zarfa koyup gonderirsin, anlamazlar herhalde bizim zarfladigimizi. Parmak izi taramasi yapmiyorlarsa tabi :D

duisburger

Re: Referans Mektubu Ornegi

Mesaj gönderen duisburger » Sal Nis 11, 2017 2:52 am

bussari yazdı:Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Bu sene başvuru yapmayı düşünüyorum lisans için. Başvuru için lise hocalarımın referans mektubu yazması gerekiyor mu? Konuştuğum eğitim danışmanları birbirlerinden farklı şeyler söylüyor kafam karıştı.
Gerekmiyor.