Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Is icin istenen belgeler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
jobbabemeek

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen jobbabemeek » Pzt Eyl 19, 2016 6:28 pm

Benden bir minijob icin Immatrikulationsnachweis, Steuer ID, Sozialversicherungsausweis, Bankkarte ve Krankenkarte istendi.

Gorustugum kisi henuz dil kursunda oldugumu biliyor aslinda, buna ragmen Immatrikulationsnachweis yazmis. Normalde bu belge universitelerden aliniyor diye biliyorum ama dil kursundan bir belge alip verecegim.

Steuer ID ve Sozialversicherungsausweis Finanzamt\'tan alabiliyorum.

Simdi asil sorum Bankkarte ve Krankenkarte ile alakali.

Bankkarte, bildigimiz hesap karti olsa gerek, bunda sikinti yok da benim tek hesabim bloke hesap icin kullandigim Deutsche Bank hesabim. Bloke hesaptaki param bitti bu arada, bu hesabi normal bir hesaba cevirtebilir miyim? Yarin gidip soracagim bankaya gerci ama onceden buraya da yazayim dedim.

Krankenkarte\'nin ne olduguyla alakaliysa fikrim yok acikcasi. Saglik karti mi? Nereden alabiliyoruz acaba? Baktim internette ancak pek emin olamadim.

Faruk06

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen Faruk06 » Sal Eyl 20, 2016 3:47 am

Krankenkarte eger Aok v.b bir yerden veya diger gesetzliche sigortalardan sigortaliysan sana bir kart veriyorlar odur.
Ama sen dil kursu ogrencisi oldugun icin ozel sigorta yaptirdin ve genelde ozel sigortalar da bir kart yerine sana sigorta numarani v.b iceren bir kagit veriyorlar onu goturebilirsin. En garantisi Sigorta policen ile birlikte git. oradan gerekli bilgileri alirlar.
Immatrikulation bulamazsin malum universiteye kayitli degilsin ama dil kursundan bir belge alman yeterli olur su tarihe kadar kurs yapacaksin suanda su seviyeyi goruyorsun gibisinden. Yanliz dikkat etmen gereken nokta ise sudur, genelde dil kursundayken sadece ferien ve bos zamanlarda calisa bilecegine dair calisma izni verirler. Buda ogrencilere verilen normal 120tam gun izinden farklidir. Egerki iznin normalse bu dedigimi yok sayabilirsin :)
Banka konusunda pek bir bilgim yok ne yazikki bloke hesap kullanmadigim icin.
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

jobbabemeek

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen jobbabemeek » Sal Eyl 20, 2016 11:22 am

Detayli cevabin icin cok tesekkurler Faruk.

Bu arada bana 120 tam gun ya da 240 yarim gun calisma izni verildi ancak diger yandan da ferien zamanlarinda calisabilir diyor. Fazla celiskili geldi :) Ama saniyorum bana verilen izin normal ogrenci statusundekilere verilen izinle ayni olabilir.

Faruk06

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen Faruk06 » Sal Eyl 20, 2016 3:49 pm

Calisma izninin resmini cekip atman mumkunmu ? ona gore bir degerlendirme yapariz ama buyuk ihtimalle seninki dedigim gibi. Bunuda bircok firma sikinti yapiyor bende bir yerde calismak icin basvuru yapmistim ama kabul etmediler bu izinden dolayi. Bir cok tanidigim da bu konudan sikayetciydi. Buyuk firmalar genelde baslarinin agrimamasi icin birde cok basvuru varsa ugrasmamak icin direkt eliyorlar. Ama olayi tam bilmiyorum ben sadece basima geleni soyledim bu izinle sikintisiz calisan da vardir diye tahmin ediyorum yoksa oylesine calisma izni verecek degiller diye dusunuyorum.

jobbabemeek

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen jobbabemeek » Çrş Eyl 21, 2016 1:29 pm

Calisma izni su sekilde: http://i.imgur.com/Jv0dWDv.jpg

Bu arada Sozialversicherungsausweis\'in Finanzamt\'tan alinabildigini saniyordum, halbuki Rentenversicherung\'dan aliniyormus tabii :) Ama almasi 5 dakikayi gecmedi.

Faruk06

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen Faruk06 » Çrş Eyl 21, 2016 7:56 pm

sozialversicherungsausweis\'i yanilmiyorsam sigortanizdan da alabiliyorsunuz. (Gesetzliche sigortaniz varsa tabii)
Calisma izniniz sadece Ferienzeit\'de calisabileceginizi soyluyor yani buda dedigim gibi. Firmalar sikinti cikarabilir ama yinede arastirmakda fayda var. Benim basvurularimi kabul etmemislerdi..

jobbabemeek

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen jobbabemeek » Prş Eyl 22, 2016 12:02 pm

Anlamadigim nokta zaten o Ferienzeit meselesi. Bildigimiz tatil gunlerinde (haftasonu dahil degil) kim nasil 120 gun tam, 240 yari zamanli calisabilir ki? Sonucta o gunlerde cogu yer kapali da oluyor.

Kullanıcı avatarı
welly275

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 23, 2016 1:25 am

oturumun duzenlendigi takvim yilinda sadece tatil gunlerinde yani kursun olmadigi zamanlarda calisabilirsin. ondan sonra 120 tam gun ya da 240 yarim zamanli.

Denizz

Is icin istenen belgeler

Mesaj gönderen Denizz » Cmt Eyl 24, 2016 1:51 pm

Arkadaslar merhaba, dil kursu icin aldigimiz vize ile 120 tam gun 240 yarim zamanli calisma iznimiz mi bulunuyor? Dogru mu anlamisim? Dil kursuna gelenlere calisma izni verilmedigini saniyordum.