Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ağu 25, 2016 2:33 am

Avukata gerek yok, para vermeyin bosuna.
burada yazan tum belgelerle kendiniz de basvurabilirsiniz.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ağu 26, 2016 5:23 pm

Haksizliga ugrayan varsa, avukat son care dedigin gibi.

Ilk kez basvuracaklar avukata para vermeden, tum belgeleri ama tum belgeleri duzenli ve eksiksiz tamamlayip kendileri basvursun ilk basta.

reco

Mesaj gönderen reco » Cum Ağu 26, 2016 10:40 pm

Hepinize iyi geceler arkadaslar,

Yaklasik olarak 3 yildan beri Almanya\'da ogrenci olarak bir firmada calismaktayim. Bu konuyu baya bir zamandir takip etmekteyim ve dolayisiyla boyle bir haktan yararlanmam icin yorumlariniza ihtiyacim var.
Dedigim gibi 1 ekim 2016 itibariyla bu firmada 3. senem dolacak. Ilk sene unutkanliktan oturu " Rentenveraicherung" yatirilmadi ancak farkina varmamla birlikte firmaya gerekli uyarilari yaptim ve o zamandan beri ( toplumda 22 aydir) yatirilmakta. Burda konunun uzmani bir avukat ile irtibata gectim ama henuz bana geri donmedi. Forumu okuyunca kendim basvurmaya karar verdim. Dolayisiyla:

Yukarida belirtmis oldugum sartlar dahilinde basvurumu kendim yaparsam sansim nedir? Ne yapmami onerirsiniz? Nihayetinde bir sene daha bu firmada calissam, ondan sonra istedigim yerde calisabilir miyim? Yani demek istedigim: Su 4 yil ayni firmada calisma durumu yeniden mi basliyor? Konu Hakkiinda bilgilendirme yapsaniz, mutesekkir olurum.

Tesekkurler ,

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Ağu 27, 2016 4:29 am

Rentenversicherung (RT) yatirilmadi derken ?
Bu geriye donukte odenebilir. Yahut 450 avro asagisi alanlar icin onceden RT odemesi zorunlu degil, istege goreydi ve is veren geringfugige Beschaeftigung adi altinda donemlik oduyordu.
Bu sekilde yapilan basvurularda kabul ediliyor.

Senin basvurunda bir sorun olacagini zannetmiyorum.
Kendin basvurabilirsin.
Gerekli tum belgeleri orijinal ve kopya olarak ayir o sekilde sun.

Ayni sekilde 3 sene doldugu icin, 1 sene daha calisirsan sinirsiz calisma iznin olur.

cglryvz

Mesaj gönderen cglryvz » Pzt Ağu 29, 2016 12:29 pm

Merhaba arkadaslar,

Benim bu konuyla ilgili acil bi cevba ihtiyacim var
Sorum su ;

Bu calisma yeri bana uzak olsa oluyor mu mesela

Nrw bielefeldde ikamet ediyorum ama munchen da gosteriyorum kendimi calisiyo olarak ?

Yani yakin olma kosulu soz konusu mu

Yardimci olursaniz sevinirim

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cum Eyl 02, 2016 9:20 pm

[quote]Studentcan tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar basvurumu avukat uzerinden yaptim 10 gun gecti henuz Auslaenderbehorde\'den bir yanit gelmedi. Bu islemler ne kadar suruyor bilginiz var mi ? :help[/quote]
3aya kadar surebilir 10gun hicbisey degil ozellikle gecen yildan beri multecilerden dolayi islemler asiri yavasladi

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Eyl 03, 2016 4:16 am

Arkadaslar basvurumu avukat uzerinden yaptim 10 gun gecti henuz Auslaenderbehorde\'den bir yanit gelmedi. Bu islemler ne kadar suruyor bilginiz var mi ? :help[/quote]

Bireysel basvuruydu ve 10 dakika surmustu, 2015\'de basvurmustum.

mavibulut

Mesaj gönderen mavibulut » Çrş Eyl 07, 2016 4:07 pm

arkadaslar merhaba,

yaklasik on yildir almanyadayim, universite mi bitirdim, uniden sonra is bulamadim ve yabancilar dairesi beni geri gonderecek.
elimde tek olan, bir seneye yakin bir yerde calisiyorum. bir sene dolmadi, dolmasina 8-9 gun var, cumaya kadar auslaenderbehorde benden haber bekliyor.
simdi art 6. abs. 1 arb 1/80 bu yasayi arastirdim, malesef faydalanabilirsem 1.strich faydalanabilecem, kisa sure oldugu icin avukata git diyorlar, yoksa yabancilar dairesi oturumu iptal eder sana cikis gosterir, bir sene dolmadan hakkini kaybedersin diyorlar. simdi tam karar veremedim, avukat para, burada kalsam bana tam ne getirir bilemiyorum, deneyimi olan arkadaslara sormak istiyorum
1. bu oturumla galiba §4 Abs 5 gore, 1000€ askerlikten faydalanabiliyormu, basvuru ya da askerlik tecil?
2. oturumun kapsami nedir? bana galiba ilk seferde bir yil verecekler degil mi? schengen icinde dolasim, turkiye giris cikis haklari vs?
3. galiba 3 yil firmada tamamlayamazsam benim oturumumu iptal edecekler
4. bu oturumla almanvatasligina gecis hakki var mi ? ya da basvuru, ogrenci ve is arama izninle basvuru hakki yok
5. Herhangi bir sosyal haktan faydalanabiliyor musunuz? Jobcenter gibi
6. bu oturumla baska hic bir is yapamiyorsunut degil mi? geringfugig gib bis 450€ kadar?

dedigim gibi tam ne yapacagima karar vermedim, ya avukata gidecegim ya da yabancilar dairesinden bir hafta sure almaya calisacagim, ama bir yili doldurmadigim icin aleyhimde gelisebilir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Eyl 08, 2016 2:38 am

1- Evet
2- bir yil verirler ilk basta, Schengen ve TR serbest
3- evet, uc yil dolmazsa, firma senin sozlesmeni uzatmasa sinir disi buyuk ihtimal.
Firma kapanirsa, ayni is dalinda firma isci cikartirsa o ayri, tekrar yeni is bulunca uzatirlar.
4- var
5- ilk 4 yil hayir
6- kazanc limiti yok

mavibulut

Mesaj gönderen mavibulut » Prş Eyl 08, 2016 10:21 am

sizleri tebrik ediyorum, ben 10 yildir almanyadayim, boyle bir kanundan yaklasik 6-7 yildir haberimde vardi, ama salladim, umursamadim, bunlara ihtiyacim yok diye dusundum- s yerlerinde calisdim ama hicbirinde bir butunluk yoktu. gelinen sonuc itibariyla yabancilar dairesi beni gondermeye calisiyor. Simdi bu basligi okuyunca bazilari daha almanya\'ya gelmeden arastiriyor. size tavsiyem ayni is yerinde sebatla kalin 3 yili en guzeli 4 yili doldurun, sonra kafaniz agrimaz.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Eyl 08, 2016 11:30 pm

Yalniz hali hazirda ogrenci olmaniz gerekiyor bu haktan yararlanabilmek icin.

Studentcan

Mesaj gönderen Studentcan » Cum Eyl 16, 2016 7:26 pm

Arkadaslar muracaatimi avukat uzerinden yapmistim. Bugun Auslaenderbehorde\'den Termin geldi \'\'Prufung Änderung Aufenthaltserlaubnis\'\' basligi altinda. Fakat istedikleri seyler hep okulla alakali belgeler veya standart seyler, isyeriyle alakali hic bir sey istememisler sasirdim. fotokopilerini(Abrechnungen, Arbeitsvertrag usw.) avukat daha once gondermisti ondan olabilir mi ?
*Passfoto
*Antragsformular
*Immatrikulationsbescheinigung
*Kontoauszuge
*Mietvertrag
*Krankenversicherung
*Studienbescheinigung ve Studienverlauf

:help

Florenzi

Mesaj gönderen Florenzi » Cmt Eyl 17, 2016 1:47 pm

Studienbescheinigung ve Studienverlauf ne alaka?
Ne yani derslerimizde basarili degilsek alamicakmiyiz?
Bu oturumu alan herkesten mi bu evraklari istiyolar?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Eyl 19, 2016 1:20 am

Isci oturumu icin ogrenci belgesi sart degil, ders notlari vs sart degil.
belki suanki guncel durumunuzu ve sahip oldugunuz oturumun sartlarini karsilayip karsilamadiginiza bakmak istemislerdir.

obamaupton

Mesaj gönderen obamaupton » Pzt Eyl 19, 2016 2:01 am

Merhaba arkadaslar,

benim de bu konudan hic haberim yoktu, bilgim hic yok. Ben bir alman sirketinde calisiyorum 5 senedir. Uniyi bitirdikten sonra dondum, internet uzerinden de calisabiliyorum. Master a gidecegim simdi, basvurulari falan yaptim normal ogrenci vizesi icin ama olasi bir olumsuz cevapta (lebenslaufta isimden de bahsettim, belki sadece calismaya gidecegimi dusunebilirler ve reddedebilirler) bu calisma vizesine basvurma hakkim olabilir mi?

Florenzi

Mesaj gönderen Florenzi » Pzt Eyl 19, 2016 1:33 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Isci oturumu icin ogrenci belgesi sart degil, ders notlari vs sart degil.
belki suanki guncel durumunuzu ve sahip oldugunuz oturumun sartlarini karsilayip karsilamadiginiza bakmak istemislerdir.[/quote]

Sagolun cevabiniz icin.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Eyl 19, 2016 1:51 pm

[quote]obamaupton tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar,

benim de bu konudan hic haberim yoktu, bilgim hic yok. Ben bir alman sirketinde calisiyorum 5 senedir. Uniyi bitirdikten sonra dondum, internet uzerinden de calisabiliyorum. Master a gidecegim simdi, basvurulari falan yaptim normal ogrenci vizesi icin ama olasi bir olumsuz cevapta (lebenslaufta isimden de bahsettim, belki sadece calismaya gidecegimi dusunebilirler ve reddedebilirler) bu calisma vizesine basvurma hakkim olabilir mi?[/quote]

Guncel bir sekilde ogrenci olarak en az 1 yil calisman gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Eyl 19, 2016 1:53 pm

Arkadaslar muracaatimi avukat uzerinden yapmistim. Bugun Auslaenderbehorde\'den Termin geldi \'\'Prufung Änderung Aufenthaltserlaubnis\'\' basligi altinda. Fakat istedikleri seyler hep okulla alakali belgeler veya standart seyler, isyeriyle alakali hic bir sey istememisler sasirdim. fotokopilerini(Abrechnungen, Arbeitsvertrag usw.) avukat daha once gondermisti ondan olabilir mi ?
*Passfoto
*Antragsformular
*Immatrikulationsbescheinigung
*Kontoauszuge
*Mietvertrag
*Krankenversicherung
*Studienbescheinigung ve Studienverlauf

:help[/quote]

Aynen sanki suan ki oturumunun gercekligini kontrol etmek icin istiyorlar, ama bazi polisler normal oturum uzatmak icin bile transkript istemezken, bunlarin istemesi ilginc. Hangi sehirdesin sen ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Eyl 19, 2016 2:08 pm

Merhaba arkadaslar,

benim de bu konudan hic haberim yoktu, bilgim hic yok. Ben bir alman sirketinde calisiyorum 5 senedir. Uniyi bitirdikten sonra dondum, internet uzerinden de calisabiliyorum. Master a gidecegim simdi, basvurulari falan yaptim normal ogrenci vizesi icin ama olasi bir olumsuz cevapta (lebenslaufta isimden de bahsettim, belki sadece calismaya gidecegimi dusunebilirler ve reddedebilirler) bu calisma vizesine basvurma hakkim olabilir mi?[/quote]

Haktan yararlanmak icin yasal olarak Almanya\'da gecerli bir oturum ve calisma izni ile en az 1 yil yine Almanya da calismaniz lazim.

obamaupton

Mesaj gönderen obamaupton » Pzt Eyl 19, 2016 6:12 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar,

Haktan yararlanmak icin yasal olarak Almanya\'da gecerli bir oturum ve calisma izni ile en az 1 yil yine Almanya da calismaniz lazim.[/quote]

anladim, yani almanya daki bir sirkette sozlesmeli calisiyor olsam da bu haktan yararlanmak icin oturum izni de gerekli. Keske isimden hic bahsetmeseydim vize basvurumda, egitim icin degil de calismaya gitmek istedigimi dusunmeleri cok muhtemel bu durumda.