Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Isin ekonomik kismi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
peradakiel

Isin ekonomik kismi

Mesaj gönderen peradakiel » Cmt Eyl 10, 2016 5:23 pm

Arkadaslar bende gitmeyi dusunen biri olarak en cok maddiyat kisminda kafam karisiyor,net bir bilgi bulamiyorum ornegin ben sigara icmeyen,cafe vb. Ortamlarda takilmayan disardan ekstra tuketim yapnayan bi insanim yani asosyal gibi :) barinma icin herhangi bi ucrette odemiyorsam diger giderler bana aylik kaca patlar ornegin bir ay icinde(dil egitimi,yol parasi vs.) Birde babam bagkurlu acaba dil ogrenme asamasindayken at 11 alabiliyormuyum bulamadim bununla ilgili

Faruk06

Isin ekonomik kismi

Mesaj gönderen Faruk06 » Cmt Eyl 10, 2016 5:54 pm

Simdi konaklamayi cikarirsan isin icinden interneti felanda cikaracagini varsayiyorum.
Akrabada kaliyorsan bu durum cok etkiler. mesela yemekleri orada yersen ozaman tabiki neredeyse hic masraf cikmaz.
Ama ben ara sira disarida yerim dersen ve 50€ gider haftalik. ( Her gun misal ogle yemegini yesen bile standarttan hesap ediyorum. 50€ karsilar seni. ama ekstra fazla bir miktar kalmaz cebinde)
Telefon hattina 5-15 € arasi gider
sigara alkol cafe disko v.b yerlerde takilmiyorsan zaten sikinti yok.

dil kursu sehre gore degismekle birlikte ben bremen icin ornek verecek olursam 240€ / aylik di kursun fiyati.
bunun disinda sehir ici ulasim monatsticket alsan sehirden sehre degismekle birlikte 45-75 € arasi bir ucret odersin.

AT11 bagkur konusuna gelince evet celiskim vardi benimde bazi yerlerde bagkurun anlasmasi kaldirildi deniyordu ben bagkuru arayip konustum. Bagkur Almanyada gecerli AT11 alabilirsin. Lakin dil kursu boyunca ogrencili olmayacagin icin ozel bir sigorta yaptirmak zorundasin. Universiteye gectiginde AT11 den yararlanabilirsin.
Ozel sigortada 25-40€ arasi degisir yapacagin sigortaya gore. Care Concept yapabilirsin cok tavsiye ediliyor. Ben Mawista dan yaptim aylik 33€ odedim.
Diyebileceklerim aklima gelenler bunlar.
Yani bunlar genel masraflar. bunun disinda cafe sigara alkol v.b dedigim gibi bunlar senin de bildigin gibi ekstralardir ve nekadar cok ekstra olursa okadar cokda maliyet artar :)
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

peradakiel

Isin ekonomik kismi

Mesaj gönderen peradakiel » Cmt Eyl 10, 2016 8:48 pm

Eyvallah birde calisma dusuncem var acaba ilk asamada oluyormu ,birde tavsiye edebilecegin ucuz sehirler ve dikkat et veya su durumlar beni zorladi diyebilecegin seyler

Faruk06

Isin ekonomik kismi

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzr Eyl 11, 2016 1:50 am

dil kursu suresince calisma biraz sikinti oluyor genellikle sadece boszamanlarda tatillerde v.b calisabilir diye bir izin veriyorlar ki bunuda kabul eden bir firmaya rastlamadim basvurularimda. Turk yerlerinde kacak calistirma yaygin ama tavsiye etmiyorum yakalanirsan basina dert alirsin.
Tabiki birde Almancanin olmamasi basta zorlayici bir durum kolay is bulamazsin. Ama Universiteye baslayinca aylik max 450 € denilen teilzeit diyebilecegimiz islerde calisabilirsin.
Dil kursu suresince bu universiteye giderken alabilecegin izni alanlarida gordum. Yalniz cogunluk olarak diger izni veriyorlar.
Ucuz sehir hakkinda pek bir bilgim yok ama Hamburg Munih Stuttgart Frankfurt Koln gibi buyuk sehirler aslinda kucuklere gore biraz pahalidir.
Misal ev konusunu karsilastiracak olursan
\'\'wg-gesucht.de\'\' adli websitesinden kendin sehirleri karsilastirabilirsin.
onun disinda yasam masraflarini bilmem lakin market alisverisinin degisecegini sanmiyorum cunku her yerde belirli marketler mevcut onlardada gittigim sehirler arasi fiyat farkliligini gormedim. Degisen seyler genelde toplu tasima ucretleri , konaklama masrafi , (cok degismesede araba yakitlari) ve ekstralar ( Cafe Bar Restaurantlar v.b gibi yerlerde odeyecegin fiyatlar biraz artar)
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Isin ekonomik kismi

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 11, 2016 10:52 am

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com