Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya vs Turkiye(universiteler)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
kernel123

Mesaj gönderen kernel123 » Pzt Ağu 15, 2016 1:14 am

Almanya\'daki TU9 uyesi universitelerin ozellikle muhendislik alanlarinda bizdeki super 6\'lidan (bogazici,odtu,itu.sabanci,koc,bilkent) egitim kalitesi ve prestij olarak cok daha yuksek oldugunu gosteriyor arastirmalarim.Tabi ben ne Turk ne de alman universitelerinde okumadigim icin bu sonuca okullarin butcesine,mezunlarina.rankingslerine vs. bakarak ulastim.Bilen abilerime soruyorum, sizce yaniliyor muyum?

Diyelim ki hakliyim ve dunya genelinde durum boyle.TU9 universitelerinden birinden mezun olsam, Turkiye\'de isveren acisindan bizdeki super 6\'liya gore daha oncelikli tercih sebebi olur muyum?Mesela bir bogazicili yerine beni tercih eder mi isveren?(mesleki gelisimin ayni oldugunu varsayarsak)

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Pzt Ağu 15, 2016 2:09 am

Selamlar,

Eger TU9 universilerinden herhangi birinden mezun olursan Turkiye\'de seni ise alacak denklikte isveren bulma ihtimalin bile kesin degil. Yani TU9 universitelerini birak Almanya\'dan herhangi bir universiteden ortalama bir notla mezun olursan bile Bogazici ITU vs mezunlarinin onunde sayilirsin.

kernel123

Mesaj gönderen kernel123 » Pzt Ağu 15, 2016 2:15 pm

dr13agon, cevabin icin cok tesekkur ederim.Bu konu hakkinda biligisi olan herkesi cevap yazmaya davet ediyorum.

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzt Ağu 15, 2016 4:10 pm

Bir cok kez yazdim tekrar yaziyorum. Yazi biraz uzun olacak ama sana ve diger arkadaslara genel manada gorusumu aktarmak istiyorum forum sitelerinin maksati da budur zaten :)

Mesele universite diplomasi degil. Yurtdisinda hangi universitede okursan oku eger niyetin o ulkede kalmak degilse diplomanin iyi universiteden olup olmadigina pek bakilmaz. Yani elbette onemi var ama misal Turkiyeye geri doneceksen seni Turkiyede okuyanlardan ustun yapan sey o diplomanda yazan Universite ismi degil okudugun ulkedir genel itibariyle. Cunku senin Turkiyede iyi bir universitede okumus insanlardan farkin vardir. Sen farkli bir kultur , farkli bir calisma stili , farkli bir yasam tarzi v.s gormussundur ve yasamissindir. Bunlar seni ustun yapar Turkiyede insan staja gidecegi zaman sacma sapan yerlerde staj yaparken sen Almanyada Orta duzey bir universiteye gidip Mercedes de staj yapabilirsin ve bu sana fark katar dunya devi, kendini kanitlamis firmalarda staj yapip sistemin nasil isledigini felan gorursun buda seni Turkiyedeki Univ. mezunlarindan ustte tutar. ve yasam tarzi konusu da onemlidir sonucta yurtdisi insana cok cazip gelsede buralara gelmis insanlara belirli sorumluluklar yuklenir herkesin kaldirabilecegi bir yuk degildir yurtdisinda okumak. Kimisi universitenin yaninda birde calisip gecimini saglamak zorundadir.. Bunlar insanlara Hayat konusunda deneyim verir ki bu yuzdendir cok gelen bu agir sartlara dayanamayip Yurtdisi egitim sirketlerinin gosterdigi gibi toz pembe bir yasam gormediklerinden ve beklemedikleri zorluklarla karsilastiklari icin geri donerler. Egerki sen burada bir lisans bitirmissen iyi veya kotu universite farketmeksizin sonucta bazi sorumluluklari yerine getirmissin, bazi seylerin ustesinden gelmissindir demektir. Aslinda onemli olanda Iyi bir universitede okumaktan sa budur ama tabiki iyi universiteden mezun olmak sana bir + daha saglayacaktir ve burada kalmak istersen senin daha yararina olacaktir Lakin sunuda soylemek gerekir Almanyada Turkiyedeki gibi universiteler arasinda ucurum yoktur. Mesela Turkiyede Odtu itu bilkent v.s ile gaziantep universitesi arasindaki fark Almanyada yoktur. Hepsi belirli bir duzeyde egitim verir ve kalite saglar bunuda belirtmek gerekir..ama tabiki elit universiteler daha iyi kalite ve avantajlar sunar. Bu her ulkede boyledir..
Konuyu toparlamak gerekirse Ne olursa olsun imkanin varsa ve kendine guveniyorsan Turkiyede Odtuyu de Bogazicini de kazansan Almanyada lisans egitimi alman senin daha yararina olacaktir..
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

kernel123

Mesaj gönderen kernel123 » Pzt Ağu 15, 2016 4:37 pm

faruk06, gercekten cok faydali bir yazi olmus, vakit ayirdiginiz cok tesekkur ederim.Basta belirttiginiz iyi niyetiniz icin de ayrica kutluyorum.

atakan61

Mesaj gönderen atakan61 » Prş Ağu 18, 2016 12:52 am

[quote]Faruk06 tarafindan yazilan metin:

Bir cok kez yazdim tekrar yaziyorum. Yazi biraz uzun olacak ama sana ve diger arkadaslara genel manada gorusumu aktarmak istiyorum forum sitelerinin maksati da budur zaten :)

Mesele universite diplomasi degil. Yurtdisinda hangi universitede okursan oku eger niyetin o ulkede kalmak degilse diplomanin iyi universiteden olup olmadigina pek bakilmaz. Yani elbette onemi var ama misal Turkiyeye geri doneceksen seni Turkiyede okuyanlardan ustun yapan sey o diplomanda yazan Universite ismi degil okudugun ulkedir genel itibariyle. Cunku senin Turkiyede iyi bir universitede okumus insanlardan farkin vardir. Sen farkli bir kultur , farkli bir calisma stili , farkli bir yasam tarzi v.s gormussundur ve yasamissindir. Bunlar seni ustun yapar Turkiyede insan staja gidecegi zaman sacma sapan yerlerde staj yaparken sen Almanyada Orta duzey bir universiteye gidip Mercedes de staj yapabilirsin ve bu sana fark katar dunya devi, kendini kanitlamis firmalarda staj yapip sistemin nasil isledigini felan gorursun buda seni Turkiyedeki Univ. mezunlarindan ustte tutar. ve yasam tarzi konusu da onemlidir sonucta yurtdisi insana cok cazip gelsede buralara gelmis insanlara belirli sorumluluklar yuklenir herkesin kaldirabilecegi bir yuk degildir yurtdisinda okumak. Kimisi universitenin yaninda birde calisip gecimini saglamak zorundadir.. Bunlar insanlara Hayat konusunda deneyim verir ki bu yuzdendir cok gelen bu agir sartlara dayanamayip Yurtdisi egitim sirketlerinin gosterdigi gibi toz pembe bir yasam gormediklerinden ve beklemedikleri zorluklarla karsilastiklari icin geri donerler. Egerki sen burada bir lisans bitirmissen iyi veya kotu universite farketmeksizin sonucta bazi sorumluluklari yerine getirmissin, bazi seylerin ustesinden gelmissindir demektir. Aslinda onemli olanda Iyi bir universitede okumaktan sa budur ama tabiki iyi universiteden mezun olmak sana bir + daha saglayacaktir ve burada kalmak istersen senin daha yararina olacaktir Lakin sunuda soylemek gerekir Almanyada Turkiyedeki gibi universiteler arasinda ucurum yoktur. Mesela Turkiyede Odtu itu bilkent v.s ile gaziantep universitesi arasindaki fark Almanyada yoktur. Hepsi belirli bir duzeyde egitim verir ve kalite saglar bunuda belirtmek gerekir..ama tabiki elit universiteler daha iyi kalite ve avantajlar sunar. Bu her ulkede boyledir..
Konuyu toparlamak gerekirse Ne olursa olsun imkanin varsa ve kendine guveniyorsan Turkiyede Odtuyu de Bogazicini de kazansan Almanyada lisans egitimi alman senin daha yararina olacaktir..[/quote]

vaktinzi ayirip bizleri bilgilendirdiginiz icin cok tesekkurler gercekten yazdiklariniza katiliyorum tamamiyle