Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Reddi - Yardim

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Prş Tem 28, 2016 1:00 am

Merhaba arkadaslar,

bugun, yani vize basvurumdan tam 2 hafta sonra red mektubu geldi. Dil kursu ardindan master egitimi icin sartli kabulum vardi. Konsolosluktaki gorusmem de gayet iyi gecmisti fakat neden boyle bir sonuc geldi anlamadim dogrusu. 2 sayfalik red mektubu linkte bulabilirsiniz:

1.sayfa: http://imageshack.com/a/img924/5360/sPGWzd.png

2.sayfa: http://imageshack.com/a/img922/8025/IFm7p2.png

- En cok merak ettigim, vize reddinin asil gerekcesi nedir? Ulkende B1 al oyle gel falan denmis ama ozgecmis, referanslar ve basvuru evraklari konusunda bir eksigimin oldugunu dusunmuyorum. Bu durumda neden boyle bir yanit geldi bilmiyorum. 0 Almanca ile vize alan arkadaslar mutlaka vardir diye dusunuyorum. Bir kac kisiye danistim fakat farkli cevaplar aldigim icin kafam karisti.

- Sorun dil kursunda ise, acaba dil kursu ucretini yatirmadigimdan mi kaynaklaniyor? Cunku dil kursu belgesinde, onceden odeme gerekmedigi fakat elcilik odeme isterse diye hesap nosu yaziyor.

Red sebebini ve nasil bir yol izlemem gerektigini ogrenebilirsem cok sevinirim. Bunca emek, zaman, yorgunluk sonucu boyle bir sonucla karsilasmak insani gercekten yipratiyor. Butun bu yogun surecin basindan beri gecirdigim en kotu gun red mektubu aldigim bugun desem yeridir. Umarim er ya da gec ben dahil herkesin vize sureci olumlu bir sekilde sonuclanir. Bu olayi ilk defa tecrube eden biri olarak yardimlariniza cok ihtiyacim var. Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

duisburger

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen duisburger » Prş Tem 28, 2016 2:03 am

Vize gorusmesinde egitimle ilgili veya egitim planlari ile ilgili sorular sordularmi?

alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Prş Tem 28, 2016 2:16 am

Evet herkese sorulan neden almanya, neden bu uni, neden bu bolum, mezun olunca ne yapacaksin gibi sorulari bana da sordular.

mert1611

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen mert1611 » Prş Tem 28, 2016 2:44 pm

Gecmis olsun. Bende yakinda vize gorusmesine girecegim, sizin red sebebinizi gercekten merak ettim. Almancasi olan arkadaslar yardimci olurlar umarim.

mukuki

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen mukuki » Prş Tem 28, 2016 3:00 pm

Ben sadece dil vizesi icin basvurmustum a2den c1 e kadar dil kursu alicaktim, parayi yatirmistim benden b1 seviyesinde almanca istediler. Sanmiyorum ki dil kursu ucretini yatirmadigindan olsun bu tamamen keyfi verilen cevaplardir ve tum istenilen belgelere kosullara uymamiza ragmen hala sacma sapan sebeplerden red cevabi veriyorlar

alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Prş Tem 28, 2016 3:39 pm

[quote]mert1611 tarafindan yazilan metin:

Gecmis olsun. Bende yakinda vize gorusmesine girecegim, sizin red sebebinizi gercekten merak ettim. Almancasi olan arkadaslar yardimci olurlar umarim.[/quote]

Tesekkur ederim, ben de almanca bilen arkadaslardan bekliyorum red sebebini. Su an elim kolum bagli, kimisi ulkedeki durumlardan dolayi diyor, kimisi ayni sekilde B1 veya OSD almadan asla vize vermeyeceklerini soyluyor. Yapabileceklerimi bilsem hemen baslayacagim ama kesin bir sey bilmiyorum. En kotusu de bu zaten. Direk ayni evraklarla yeni basvuru da yapmak istemiyorum, yoksa itiraz mi etmeliyim kararsizim.

[quote]Ben sadece dil vizesi icin basvurmustum a2den c1 e kadar dil kursu alicaktim, parayi yatirmistim benden b1 seviyesinde almanca istediler. Sanmiyorum ki dil kursu ucretini yatirmadigindan olsun bu tamamen keyfi verilen cevaplardir ve tum istenilen belgelere kosullara uymamiza ragmen hala sacma sapan sebeplerden red cevabi veriyorlar
[/quote]

Aynen katiliyorum. O yuzden hizlandirilmis A1 kursuna gidiyim desem benden de B1 isterler gibi geliyor. B1 de bir anda alinacak bir sey degil ki :| sende son durum nedir itiraz ettin mi mukuki?

mukuki

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen mukuki » Prş Tem 28, 2016 4:00 pm

hayir itiraz etmedim ben o sira universiteden kabul almamistim simdi bir kac universiteden kabul aldim bir de bloke hesap actiricam oncesinde garantor kullanmistim suan bankadan cevap bekliyorum

alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Prş Tem 28, 2016 4:29 pm

Sayin yoneticilerim, tecrubeli arkadaslar, yok mu bir yol gosteren :| :|

geealceah

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen geealceah » Prş Tem 28, 2016 10:13 pm

Alihan92, bildigimi anladigimi aktarayim:
Teorik olarak bir insan B1 seviyesine kadar herhangi bir dili kendi ulkesinde ogrenebilir, b1 den sonrasi ogrenmek cok zordur. o nedenle b1e kadar kendi ulkende ogren ondan sonra basvur bahanesi konsoloslugun en sevdigi bahanedir cunku bilimsel bir gerekceye sirtini dayar. Basvuru sahibinin elini kolunu baglar.
Keyfi bir red degil. Hicbir sey keyfi yapilamaz. Red gerekcesini dikkatli okudugumda senin mevcut egitimin onlari yeterince tatmin etmemis gibi duruyor. Hangi okuldan hangi sekilde mezun oldun bilmiyorum, yanlis bir sey soylemek istemem ama konsolosluk belli basli universitelerin belli basli bolumlerine oncelik taniyor. Misal ITU Ucak muhendisligini 3,20 ile bitiren birinin Almanyadaki master programini da bitirebilecegine olan inanclari Aksaray Universitesi makine muhendisligini 2,50 ile bitiren birine nazaran daha guclu. (§ burada universite veya bolumleri yaristirmadigimi; ornek amacli yazdigimi belirtmek isterim)
Dedigim gibi mevcut mezuniyetinle ilgili durumu bilmiyorum. Ama benim anladigim kadariyla, gerekcenin asil nedeni bu.
Ama bu durum senin pes etmeni veya sana verilen reddi hakli ve hukuka uygun kilmaz, izlemen gereken yol; (sahsi gorusumdur) yeni bir basvuru yapip, basvuru belgelerine sana verilen bu red kagidinin fotokopisini ve bu redde neden yanlis olduguna dair her maddeyi seffaf bir sekilde aciklayan ve insan haklarina vurgu yapan bir dilekce yazip eklemen!
Dedigim gibi, durumunu net ve hukiki bir dille yazarsan ve insan haklarina vurgu yaparsan (abartmadan) vizeni alma sansin cok yuksek.
Umarim yardimci olmusumdur. Hakkinda her seyin hayirlisini diliyorum.
Alles wird besser!

alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Prş Tem 28, 2016 11:00 pm

[quote]geealceah tarafindan yazilan metin:

Alihan92, bildigimi anladigimi aktarayim:
Teorik olarak bir insan B1 seviyesine kadar herhangi bir dili kendi ulkesinde ogrenebilir, b1 den sonrasi ogrenmek cok zordur. o nedenle b1e kadar kendi ulkende ogren ondan sonra basvur bahanesi konsoloslugun en sevdigi bahanedir cunku bilimsel bir gerekceye sirtini dayar. Basvuru sahibinin elini kolunu baglar.
Keyfi bir red degil. Hicbir sey keyfi yapilamaz. Red gerekcesini dikkatli okudugumda senin mevcut egitimin onlari yeterince tatmin etmemis gibi duruyor. Hangi okuldan hangi sekilde mezun oldun bilmiyorum, yanlis bir sey soylemek istemem ama konsolosluk belli basli universitelerin belli basli bolumlerine oncelik taniyor. Misal ITU Ucak muhendisligini 3,20 ile bitiren birinin Almanyadaki master programini da bitirebilecegine olan inanclari Aksaray Universitesi makine muhendisligini 2,50 ile bitiren birine nazaran daha guclu. (§ burada universite veya bolumleri yaristirmadigimi; ornek amacli yazdigimi belirtmek isterim)
Dedigim gibi mevcut mezuniyetinle ilgili durumu bilmiyorum. Ama benim anladigim kadariyla, gerekcenin asil nedeni bu.
Ama bu durum senin pes etmeni veya sana verilen reddi hakli ve hukuka uygun kilmaz, izlemen gereken yol; (sahsi gorusumdur) yeni bir basvuru yapip, basvuru belgelerine sana verilen bu red kagidinin fotokopisini ve bu redde neden yanlis olduguna dair her maddeyi seffaf bir sekilde aciklayan ve insan haklarina vurgu yapan bir dilekce yazip eklemen!
Dedigim gibi, durumunu net ve hukiki bir dille yazarsan ve insan haklarina vurgu yaparsan (abartmadan) vizeni alma sansin cok yuksek.
Umarim yardimci olmusumdur. Hakkinda her seyin hayirlisini diliyorum.[/quote]

Detayli cevabin icin cok tesekkur ederim. Kendimi su sekilde ozetliyim belki eklemek istedigin baska seyler de olabilir bu sayede. Yildiz Teknik Uni. Elektrik muhendisliginden mezun oldum. Ortalamam 2.75 ve bir ogrenci uygulamali olarak ne kadar proje urun yapabilirse o kadar yaptim diyim. Yurtdisindaki gunes enerjili arac yarislarina araba yapip goturduk, stajlarim, diger bireysel uygulamali projelerim, calismalarim ve tum bu calismalarima sahit olan prof ve doc lardan adigim referans mektuplarim ile birlikte Master konusundaki guclu istegimi konsolosluga ve yabancilar dairesine gosterebilecegimden emindim. Fakat bu sartlar atinda bile B1 e sahip olmamam gercekten bir sorun mudur bilmiyorum. Yani lisans egitimim boyunca verilen bunca emek, zaman, bilgi birikimi, edinilen akademik bakis acisi ve en onemlisi bu buyuk istek, B1 belgesinden daha degersiz midir ki her seyi bir cirpida goz ardi edebiliyorlar.

Bu sartlar altinda senin onerdigin secenek mantikli geldi fakat bununla ilgili bir sorum var izninle. Bu sekilde bir dilekce ile tekrardan basvuru yapsam bu adamlar bu sefer "B1 al da gel dedik gormuyor musun" gibi bir hale girip ikinci kez red vermeleri durumunda olaylar daha mi kotu olur benim acimdan? (Bir arkadasim "bazen oyle red veriyolar ki yeniden basvuru bile yapamiyorsun" demisti o yuzden sormak istedim). Eger red sayisinin onemi yoksa en kisa surede yeni bir randevu alacagim. Aksi takdirde goethe kursunun yolunu tutacagiz gibi.

yazirous1903

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen yazirous1903 » Prş Tem 28, 2016 11:01 pm

Gerekli olan sartlari yerine getirememissin
Bugune kadar hic almanca ogrenmemissin. turkiyede ogrenebilirsin temelini diyor. Eger turkiyede biraz ogrenirsen bu muhtemel okul bitirme sureni kisaltir diyor. Eger istersen Goethe de kursa gidebilirmissin ama B1 e kadar sart degil orada ornek olarak B1 demis.
Gecmis olsun itiraz tabiki edebilirsin ancak adamlarin gerekceleri gecerli bir gerekce...

hayat

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen hayat » Cum Tem 29, 2016 4:05 am

Zamaninda dil kursu icin sifir almancayla Almanya ya basvurmustum ve vize almistim. Ayrica sifir almanca ile sartli kabul veren universiteler var. Bu sekilde basvuru yapip egitime baslayan da pek cok ogrenci var. Itiraz edebilirsin

geealceah

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen geealceah » Cum Tem 29, 2016 11:04 am

Dostum ben de cevabin icin tesekkur edeyim. Tekrardan basvurabilirsin, biz sana b1 e kadar burda ogren dedik gibi bir sey demelerine firsat vermeden; motivasyon mektubunda veya yukarda yazdigim dilekcende; almancayi almanyada cok daha hizli ve dogru bir sekilde ogrenebilecegini acikla. Bir insan kendi ulkesinde b1e kadar atiyorum 8 ayda geliyorsa, almanyada bu durum 5 aya cekilebilir.
Ps: beim kaldigim evin bir katini berlin goethe ile yaptigimiz anlasmaya gore goethe den gelen ogrencilere kiraliyoruz. Yilda yaklasik 20 ogrenci geliyor. Bunlarin yarisi sifir almancayla geliyor!
Kardesim, param var imkanim var; almancayi almanyada ogrenmek istiyorum! Nokta. bu kadar basit. de gec.
Vizeyi alirsin. Pes etme.
Basarilar.
Alles wird besser!

guneys

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen guneys » Cum Tem 29, 2016 3:48 pm

kesinlikle TU Clausthal`de okumak istiyorsan en azindan A1 belgesi alip basvuru yapmanin daha etkili olacagini dusunuyorum, bende de B1 olmasaydi red alacaktim buyuk ihtimalle. ayrica itiraz dilekcene neden Clausthal`de okumak istedigini de eklemelisin bence. Bunun disinda baska bir secenek olarak, farkli bir okuldan kabul edilirsen yeni bir basvuru ile de vize alman mumkun bence, ki ben daha temiz yeni bir basvurunun daha etkili olacagini dusunuyorum.

alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Sal Ağu 02, 2016 8:32 pm

Arkadaslar bir kac gun kafami toparladiktan sonra sizin onerileriniz dogrultusunda bazi kararlar vermeye basladim. Yardimci olan herkese bir kez daha tesekkur ederim. Bugune kadar yasadigim gelismeleri size aciklayim.

Bugun Kultur bolumu ile irtibata gectim. Sartli kabul aldigimi ve vize reddimin sebebini sordum. Kultur bolumundeki kadin bana su an tr de ne yaptigimi sordu, hangi okuldan mezunsun dedi. Ben de YTU\'den mezun oldugumu soyleyince egitimimin denklik ile ilgili bir sorunu olmayacagini soyledi. Ben de ret mektubundaki "anabin" sitesini denklik acisindan inceleyin diyor, inceledim ve sizin dediginiz gibi denklikte bir sorun yok okul taniniyor ama yine de boyle bir gerekce var dedim (ilk mesajimda ret mektubunu bulabilirsiniz).

Bunun uzerinde uni diplomami, transkriptimi ve ret mektubumu mail olarak kendisine gondermemi istedi. Gonderecegimi soyledim ve tesekkur edip kapattim. Sonrasinda mail uzerinden bunlari gonderdim ve bana on kabul belgemi de gondermemi isteyen bir mail atti. On kabul belgemi de maille gonderdikten sonra gelen cevapta vize subesine durumu bildirmis sanirim ki "vize subemizden cevap bekliyorum, sizde zaman kaybetmeden itiraz mektubunuzu hazirlayin" dedi. Ben de ek olarak kendimle ilgili bilgi edinmeleri acisindan motivasyon mektubumu da eke koyup gelecek olan cevap icin sizden haber bekliyorum dedim.

Adim adim gidecek olursak, ilk mailde ret mektubumu gordu ve dil kursuna burada baslamam gerektigini aciklayan bolumu de mutlaka gormustur diye dusunuyorum. Fakat diger maillerinde bu ret sebebine dair hic bir seyden bahsetmedi ve sadece on kabul belgesini gondermemi istedi.

Durum boyle olunca ben de umutlandim ve yarin gelecek cevabi bekliyorum. A1 veya A2\'yi ulkende al demedi hic, hatta direk itiraz etme yolunda cevaplar yazdi ve ilgilendi sagolsun. Ama yarin vize subesinden gelecek cevap, dil belgesi almadan yapilacak itirazi kabul etmeyeceklerini soyleyebilir bunun da farkindayim.

Yaptigim plana gelecek olursak, Eylul sonunda ve Aralik ortasinda goethenin sertifika sinavlari varmis. Ben de haftaya baslayacak olan goethe yogun kursuna baslayip eylul sonunda A1, Aralik ortasinda da A2 sertifika sinavina girmeye karar verdim. Eylul sonunda A1 alip basvuru yaparim diyorum. Yine ret verirlerse bu sefer aralikta A2\'yi aldiktan sonra yeniden basvuru yaparim diye dusundum. (veya A2 yi alip tek basvuru yaparim.)

Merak ettigim sey, itiraza yanit gelme sureleri bazen cok uzun surebiliyor. Eylul sonundaki sinava kadar 2 ay var fakat bugunlerde itiraz dilekcemi yollasam, ben A1\'i alip yeni basvuru yapacagim zaman itiraz dilekcesi hala icerde sonuclanmamis olursa bu yeni basvurum acisindan sorun yaratir mi sizce?

Ayrica evraklari incelerken farkettim basvuru formunda gidis amaciniz bolumunde sadece studium isaretlemisim hem bunu hem de sprachkurs u isaretlemem gerekiyordu sanirim :/ :/ Mektupta bunla ilgili bir ibare var mi?

hayat

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen hayat » Sal Ağu 02, 2016 9:15 pm

Itiraz dilekcene en gec iki haftada cevap alirsin diye dusunuyorum. Basvuru formunda hem studium hem de sprachkurs isaretlemeliydin. Yani ben senin basvurunda bir sorun gormuyorum :) Durumunu guzelce izah edip itiraz edebilirsin. Kolay gelsin

alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Çrş Ağu 03, 2016 6:53 pm

tesekkurler hayat, bu sabah kultur bolumundeki ayni kisi acilen imzalanmis itiraz dilekcemi mail atmami istedi. Ben de ek belgelerle birlikte aciklayici bir dilekce yazip hepsini mail ile gonderdim. Bakalim sonuc ne olacak. Bekleyip gorucez. Evraklari normal posta ile ayrica gondermemi isterse gonderebilecegimi de soyledim yanit bekliyorum. Ayni zamanda A1 icin hazirlanmaya basladim. Gelismeleri buradan aktaririm yine :)

alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Çrş Ağu 10, 2016 12:50 am

bugun konsolosluktan aradilar. Pasaportumu ve A1 sertifika sinavina girecegime dair belgeyi posta ile yollamami istedi arayan kisi.

Bu sizce olumlu bir gelisme midir?

Ayrica pasaport ve o evraktan baska evrak yollamama gerek olmadigini soyledi fakat ben yine de ek olarak itiraz dilekcemi, kanit olarak sundugum ek belgelerin de ciktisini alip gondermek istiyorum ki konsolosluk zarfi yabancilar dairesine gonderdigi zaman yabancilar dairesi zarfi actiginda her sey ellerinin altinda olsun(onceden itiraz dilekcesi dahil tum evraklari sadece mail yoluyla ilettigim icin). Ama yine de size sormak istiyorum, konsolosluk yabancilar dairesine mail olarak iletmis midir bu evraklari yoksa isimi saglama almak icin ciktilari koymam bir sorun yaratir mi? Yani zaten itiraz dilekcesi sonucu sadece pasaport ve sinav kaydi belgesi istendi, itiraz dilekcesi vs. tekrar koyarsam kafa karistirip itirazimin tekrar bastan incelenmesi gibi bir duruma da sebebiyet verip sureci uzatmak da istemiyorum.

Isleyisi bilmedigim icin emin olamadim. Konsoloslukta bu konudaki evrak isleyisi hakkinda bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilir mi :)

mustifiz

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen mustifiz » Çrş Ağu 10, 2016 3:52 pm

[quote]alihan92 tarafindan yazilan metin:

bugun konsolosluktan aradilar. Pasaportumu ve A1 sertifika sinavina girecegime dair belgeyi posta ile yollamami istedi arayan kisi.

Bu sizce olumlu bir gelisme midir?

Ayrica pasaport ve o evraktan baska evrak yollamama gerek olmadigini soyledi fakat ben yine de ek olarak itiraz dilekcemi, kanit olarak sundugum ek belgelerin de ciktisini alip gondermek istiyorum ki konsolosluk zarfi yabancilar dairesine gonderdigi zaman yabancilar dairesi zarfi actiginda her sey ellerinin altinda olsun(onceden itiraz dilekcesi dahil tum evraklari sadece mail yoluyla ilettigim icin). Ama yine de size sormak istiyorum, konsolosluk yabancilar dairesine mail olarak iletmis midir bu evraklari yoksa isimi saglama almak icin ciktilari koymam bir sorun yaratir mi? Yani zaten itiraz dilekcesi sonucu sadece pasaport ve sinav kaydi belgesi istendi, itiraz dilekcesi vs. tekrar koyarsam kafa karistirip itirazimin tekrar bastan incelenmesi gibi bir duruma da sebebiyet verip sureci uzatmak da istemiyorum.

Isleyisi bilmedigim icin emin olamadim. Konsoloslukta bu konudaki evrak isleyisi hakkinda bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilir mi :)[/quote]
eger pasaportunuda istedilerse vizeni almissindir bence.bende itiraz etmistim benide aradilar ankaraya cagiirp pasaportumu sabah verdim saat 4 gibi vizemi vermislerdi:)

alihan92

Vize Reddi - Yardim

Mesaj gönderen alihan92 » Cum Ağu 12, 2016 7:26 pm

Umarim mustifiz :)

Dun pasaportum konsolosluga ulasti. Onlarin da Almanya\'ya gondermesi, oradaki islem suresi goz onune alinirsa ortalama ne kadar sure sonra pasaport elime ulasir sizce?