Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DSH ve TESTDAF Tecrubeleri 1

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Tem 10, 2009 11:55 am

Bu baslikta daha once dsh ve testdaf a giren arkadaslar sinavda yasadiklari tecrubeleri diger arkadaslarla paylassin lutfen.. ozellikle hatirladiginiz kadariyla sorular ne turdendi.. sinavin yapisi nasildi.. ne kadar surdu.. textproduktion da konu neydi, horvestehen de ne gibi sorunlar yasadiniz vs. vs..

bunun disinda sinav suresince basinizdan gecen ilginc olaylari da paylasabilirsiniz..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Tem 10, 2009 6:51 pm

bende kendi basimdan geceni anlatayim
grammatik bolumu
son uc dort ayda ober stufe sinfinda bu grammatik konulari ile cok soru cozuluyor. o yuzden pek zordu diyemem. hatta kolaydida. benim yaptigim sinavda
nominalisierung, verbalisierun gibi konular agirliktaydi.
sonra passiv, modal verblerle ve benzer kelimelerle cumlelerin degistirilmesi
suan akoima gelenler bunlar
LV ´de
burda aslinda bazi cumleero anlmamistim. cumlenin aynisi yazmamak gerekiyor. yasak
anlamadigim soru olursa cumle yapisini degitiriyordum. konuda cucoklarin TV internet kullanimi okulla baglatisi idi. cok da fazla zor bir konu degildi.
HV´de
aslinda benim ve bir cok arkadasimin zorlandigi yer bu bolumdu
bu bolumun hizli bir tedavisi de yok. oyle bir strajiside yok denilebilir.
bizim konu suydu. tesadufler sonucu olusan arkadasliklar. mesela bir yurttaki oda arkadasimiz tesadufen olusan bir arkasimizdir.
ama bana sinavda sanki hoca hep ayni seyleri anlatiyormus gibi gelmisti
cogu soruya hemen hemen ayni cevabi vermistim.
bu bolum icin surekli almanca dinlemek ve konusmak gerekli. tv radyo ve arkadasnizla muhabbetleiniz yeterli olur
Text produktion
bu bolumde zaten onceden hazirlaniliyor. belirli kaliplar ezberlenip iyi bir strateji hazirlaniyor. 200 kelimelik bir text yazilmasi istenir. grafik sorulari genelde cikar. bize de grafik soulmustu.
bio urunler ve normal urunlerle ilgili bir grafikti.
bu bolumde soyle 1 aylik alistirmalarla iyi bir netice alinir.

benim sinav hazirligim hemen hemen 1 sene surdu. ama esas sinav hazirligim son 3,5 aylik Oberstufe de oldu. orda sinava hazirlandim diyebilirim.

sinava girecek arkadaslara basarilar

residentevil

Mesaj gönderen residentevil » Cmt Tem 11, 2009 12:21 am

vallahi acikcasi soyle soyleyebilirim hangi seviyede olursaniz olun bu sinavi gecmek istiyorsaniz oncelikle siki ve gunluk calisin. Bazi arkadaslarimiz turkiyeden ingilizce bilerek geliyorlar ve bu DSH sinavina hazirlik surecinde daha az zorluk yasiyorlar. Sahsen laf aramizda ben de ingilizce ogrenirken edindigim tecrubeleri bol bol kullandim ve yeni bir dil ogrenmeye calismanin ne demek oldugunu iyi bildigimi dusunuyorum.
Acikcasi arkadaslar kurslara muhakkak duzenli gidin, verilen odevleri yapin ve bol bol tekrar edin gordugunuz her seyi. Ayrica en basta zorlanabilirsiniz ama en azindan geldikten 3-4 ay sonra cevrenizdekilerle almanca konusmaya calisin, bu sayede hem kelime hazneniz genisler hem de kulaginiz gelisir.
Acikcasi okuma kisminda ben yolcu arkadasimizin dediginin aksine cumleleri aynen yazdim en azindan bayaa benziyorlardi ama kotu bir puan almadim, bu biraz da sinavi yapan kurumun tutumuna bagli olan birsey. Dinleme kismina gelince evet malum bir strateji yok ama ogrendiklerinizi hem yazarak hem de konusarak bol bol kullanirsaniz bu konuda da sikinti yasamayacaginizi dusunuyorum aslinda belki de en kolay bolum burasi cunku size metni yavas yavas anlasilir sekilde okuyorlar ve cevap niteligi tasiyan seyleri vurguluyorlar. Gramer kisminda ise konulara cok iyi hakim olmaniz gerektigini soyleyebilirim, bol bol alistirma cozun cunku ancak bu sayede neyin nereye geldigi gorebilirsiniz. Yazma konusunda ise arkadaslar bir cok arkadasimizin zorlandigi bolumun burasi oldugunu hatirlatmama gerek yok sanirim. Yapmaniz gereken sey sinavdan 1-2 ay oncesinde oturup bol bol yazi yazmak ve gerek grafik tanimlama kaliplari olsun gerekse diger giris-gelisme ve sonuc kisimlarindaki diger belli kaliplar olsun bunlarin hepsini oldukca iyi ogrenmek. Aslinda gramer bilginiz de iyiyse bu bolumde zorlanmaniz pek olasi degil.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 11, 2009 11:22 am

basligi ben actim madem ben de anlatiyim :D

rheinland privatschule de 3 kuru yapinca b2 de duisburg iks e gectim, amacim aralik ayinda dsh yi hemen yazabilmekti.. daha dogrusu bi rekor denemesi yapmak istiyordum cunku dsh yi yazdigimda henuz daha 6. ayim yeni bitiyordu.. neyse sinava girmeye hak kazandik b2 bitiminde.. sinav oldukca zorladi diyebilirim beni, bunda c1 yapmamin da etkisi vardi.. Duisburg - Essen Universitesinde dsh sinavi biraz degisik sistemle yapiliyor.. Ilk once konusmaci Horvesthen icin konuyu 2 kere okuyor.. ama iks in anfi salonu gercekten berbat.. soyadina gore en arkalarda oturdugum icin arkalarda oturanlar sesi tam olarak alamadi.. yani birinci okumadan nerdeyse tek kelime bile anlayamadik.. sikayet edince ikinci okumada hoparlor ayarlariyla oynayip oyle okudular da neyseki biraz anlayabildik.. ama beni bi panik kaplamisti, cunku ilk okumadan hic bi kelime anlayamamistim.. horvestehen i bitirdiktan sonra iks de pause falan yok.. aynen devam 3,5 saat suren var.. text produktion da konuyu hatirlamiyorum ama guzel bii text yapmistim. gramatik cok iyiydi..leseverstehen den biraz dusuk aldim, sebebi de sacma sapan cevaplar vermemdi.. ama beni en cok sasirtansa horvesthenden ilk okumayi duymama ragmen yuksek almamdi =) . neyse genelde %69 ile kilpayi kazandim, ama 7 ayda sifirdan baslayip iks de dsh veren ilk ogrenci oldum.. daha sonra mundliche prufung dan % 92 alarak orda biraz abarttim isi :D cunku sinavdan 2 ay oncesine kadar hic turkce konusmadim gibi biseydi.. ailemin burda olmasi ve evde cogu zaman almanca konusulmasi bunun disinda b2 kur suresince devamli uni de derslere gitmem ve calismam ( bunun disinda alman manita ;) ) cok etkili oldu diyebilirim.. ama dsh ya hazirlananlara tavsiyem ozellikle a2 de cok fazla yuklenin gerisi hikaye..

xstern

Mesaj gönderen xstern » Cmt Tem 11, 2009 11:42 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
basligi ben actim madem ben de anlatiyim :D

rheinland privatschule de 3 kuru yapinca b2 de duisburg iks e gectim, amacim aralik ayinda dsh yi hemen yazabilmekti.. daha dogrusu bi rekor denemesi yapmak istiyordum cunku dsh yi yazdigimda henuz daha 6. ayim yeni bitiyordu.. neyse sinava girmeye hak kazandik b2 bitiminde.. sinav oldukca zorladi diyebilirim beni, bunda c1 yapmamin da etkisi vardi.. Duisburg - Essen Universitesinde dsh sinavi biraz degisik sistemle yapiliyor.. Ilk once konusmaci Horvesthen icin konuyu 2 kere okuyor.. ama iks in anfi salonu gercekten berbat.. soyadina gore en arkalarda oturdugum icin arkalarda oturanlar sesi tam olarak alamadi.. yani birinci okumadan nerdeyse tek kelime bile anlayamadik.. sikayet edince ikinci okumada hoparlor ayarlariyla oynayip oyle okudular da neyseki biraz anlayabildik.. ama beni bi panik kaplamisti, cunku ilk okumadan hic bi kelime anlayamamistim.. horvestehen i bitirdiktan sonra iks de pause falan yok.. aynen devam 3,5 saat suren var.. text produktion da konuyu hatirlamiyorum ama guzel bii text yapmistim. gramatik cok iyiydi..leseverstehen den biraz dusuk aldim, sebebi de sacma sapan cevaplar vermemdi.. ama beni en cok sasirtansa horvesthenden ilk okumayi duymama ragmen yuksek almamdi =) . neyse genelde %69 ile kilpayi kazandim, ama 7 ayda sifirdan baslayip iks de dsh veren ilk ogrenci oldum.. daha sonra mundliche prufung dan % 92 alarak orda biraz abarttim isi :D cunku sinavdan 2 ay oncesine kadar hic turkce konusmadim gibi biseydi.. ailemin burda olmasi ve evde cogu zaman almanca konusulmasi bunun disinda b2 kur suresince devamli uni de derslere gitmem ve calismam ( bunun disinda alman manita ;) ) cok etkili oldu diyebilirim.. ama dsh ya hazirlananlara tavsiyem ozellikle a2 de cok fazla yuklenin gerisi hikaye..[/quote]

dsh da yazili kisimda belli bir puanin uzerinde alanlar, sozlu kismindan muaf tutulabiliyor degil mi? ama Physiker, B2 seviyesinde olup bu notu alabilmissen yazili kisimdan, C1i okusaydin sozluden muaf olurdun kesin...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 11, 2009 12:16 pm

o dedigin sey cok ama cok nadir oluyor.. bazi uni lerde dsh 3 aldiysan sozlu sinavdan muafsin.. ama duisburg - essen de veya bir cok uni de oyle bisey yok.. yazili sinavdan % 100 aldiysan bile sozlu sinava girmek zorundasin.. gerci sozlu dedigin sadece bi formalite..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cmt Tem 11, 2009 5:34 pm

physiker vallaha iyi basarmissin. helal olsun
bizde mundlich kismi yoktu. o notu hocalar derdeki duruma gore veriyordu.
zaten bizde %50 oberstufede aldigin notlar, %50 de sinavda aldigin notlardi

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Cmt Tem 11, 2009 9:42 pm

Allahim insallah bende birgun tecrubelerimi yazarim buraya!

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cmt Tem 11, 2009 10:58 pm

arkadaslar testdaf tecrubesi olan yok mu:(

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Sal Tem 28, 2009 12:31 am

Arkadaslar su an B2 seviyesindeyim ve Testdaftraning kursu buldum. Ama bu kursa gidersem bunun bir ise yaramasi icin Testdaf denemesinide arkasindan yapmaliyim. Kendimi pek hazir da hissetmiyorum acikcasi... Ama denemek de istiyorum. Wuppertal Uni de 10. Oktober de sinav var. Becerebilir miyim bilmiyorum. Sure yeterli mi? Ve Wuppertal minimum ne istiyor puan olarak? Minimum c-c-c-c yeterli olur mu? Sitedeki Testdaf ile ilgili yaziyida okudum ve tavsiye ve fikirlerinizi almak istiyorum.

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Tem 28, 2009 1:03 am

kendini buyuk ihtimalle hic hazir hissetmssin. dil boyle birsey. kafani takma. okulda yapilan denemelerde biraz kendini belli eder sonuc

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Tem 28, 2009 7:58 pm

Ben uzun uzun paylasmistim Testdaf hikayemi ama yine bir ara tekrarlarim... :)

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Ağu 12, 2009 1:35 am

Arkadaslar fikrlerinize ve deneyimlerinize ihtiyacim var!!! 27 Agustosta B2 sinavim var ve hayirlisi ile verecegiz insallah... Arkasindan bu donem icin uzun uzun dusundum ve en azindan 1-2 yerde DSH yazmaya karar verdim. Arkadasim 25 Eylul de Wuppertal de DSH sinavi yapilacagini bildirdi. Ben sizden NRW icinde onereceginiz basit olan unileri bana yazmanizi istiyorum ve Traning kursu da ariyorum bir yandan haberiniz ola... Simdiden tesekkurler...

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Cmt Ağu 29, 2009 12:05 am

Son olarak 28 Agustos ta B2 sinavini da basardim. Ve Wintersemester a kadar zaman var ama kendimi hazir hissetmedigimi aciklamistim... November deki sinava basvurmak istiyorum Fulda daki...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ağu 29, 2009 1:00 am

sitede bi suru dsh ornegi var savas.. bi incele istersen.. ona gore karar ver..

gozunde cok buyutme ama bu sinavi.. almanya da girmis olacagin en kolay sinav olacak.. asil sinav uni de basliyor..;)

crazyfb

Mesaj gönderen crazyfb » Çrş Eyl 09, 2009 12:53 pm

gecmisim testdaf temmuzu. su an havalardayim. :D:lol

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Çrş Eyl 09, 2009 2:04 pm

hayirlisi olsun kac ayda verdin ?

crazyfb

Mesaj gönderen crazyfb » Çrş Eyl 09, 2009 2:34 pm

almanyada a2.2 den baslamistim ben. 8 ayda verdim.

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Çrş Eyl 09, 2009 5:34 pm

Hayirli olsunnnnnnn!!!!!!!!guzel bi haber!

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Çrş Eyl 09, 2009 5:38 pm

hadi gozun aydin crazyfb.bende 2.haftamdaym dil kursunda.dusseldorftayim.a2.3 sinifindan basladim.ama testdaf ve dsh gozumde cok buyutuyorum.nasil hazirlandin sinava bana taktikler verir misin?

Kilitli