Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DSH ve TESTDAF Tecrubeleri 1

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
Heja

Mesaj gönderen Heja » Cum Oca 08, 2010 11:55 pm

[quote]duffie tarafindan yazilan metin:
Muhtemelen kisiden kisiye degisen bir hadisedir ama B2 seviyesinde Almanya\'da dil okuluna baslanirsa Testdaf veya DSH da basarili olmak icin ortalama ne kadar bir sure gerekir?[/quote]

Mrblar duffie..Ben duisburgda gecen aralik ayinda B2 seviyesindeyken DSH yi verdim ustelik kursa da vize problemleri yuzunden 1 ay katilabildim sadece..Yani eger iyi bir temelin varsa kisa surede sinavin mantigini kavrayip verebilecegini umuyorum..Basarilar..

d-dayy

Mesaj gönderen d-dayy » Çrş Oca 13, 2010 12:00 am

slm arkadaslar genel bi sorum olacak.mesela almanyada 1 yil dil kursu yaptik sonra testdaf yada dsh yazdik ve kazandik ama semester baslamasina ve uniye basvuru kadar zaman var o arada ne yapilabilir?o arada vize biterse uzatmada ne gibi sorun cikar?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 13, 2010 12:20 am

[quote]d-dayy tarafindan yazilan metin:
slm arkadaslar genel bi sorum olacak.mesela almanyada 1 yil dil kursu yaptik sonra testdaf yada dsh yazdik ve kazandik ama semester baslamasina ve uniye basvuru kadar zaman var o arada ne yapilabilir?o arada vize biterse uzatmada ne gibi sorun cikar?[/quote]

oncelikle sitemize hos geldin. Almanyadaki tecrubelerini diger uyelerle paylasacgini umit ediyorum ilerki gunlerde.

sorularina gelince kazandi belgen varsa bi sorun olmaz. o arada da cok sey yapabilirsin . mesela calisabilirsin veya okuyacagin bolumun derslerine girip hem uni ye hem ortama yavas yavas alisabilirsin. ya da uni baslayinca kolay kolay firsat bulamayacagin icin turkiye de son defa bi uzun tatil yapabilirsin :)

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Oca 13, 2010 12:21 am

DSH yada Tesdafi kazandiktan sonra direk unilere basvurur ve kabul almaya bakarsin zaten uni basvuru sureleri cabuk basliyor.kabul belgeni aldiktan sonra vizede sorun cikmaz.o belgeni gosterirsin.aradaki zamanida artik calisirmisin gezermisin keyfine kalmis :D

duffie

Mesaj gönderen duffie » Çrş Oca 13, 2010 4:15 pm

[quote]Heja tarafindan yazilan metin:
[quote]duffie tarafindan yazilan metin:
Muhtemelen kisiden kisiye degisen bir hadisedir ama B2 seviyesinde Almanya\'da dil okuluna baslanirsa Testdaf veya DSH da basarili olmak icin ortalama ne kadar bir sure gerekir?[/quote]

Mrblar duffie..Ben duisburgda gecen aralik ayinda B2 seviyesindeyken DSH yi verdim ustelik kursa da vize problemleri yuzunden 1 ay katilabildim sadece..Yani eger iyi bir temelin varsa kisa surede sinavin mantigini kavrayip verebilecegini umuyorum..Basarilar..[/quote]
Merhaba Heja
Goethe\'de B1.3 deyim. Lisede almancam baya iyiydi ama cok unutmusum. B2 deyken DSH i vermen bana umut verdi. Tesekkurler:D

ela07

Mesaj gönderen ela07 » Pzt Oca 18, 2010 3:59 pm

arkadaslar dsh sinavi hangi unler de daha kolay oluyor bilen varsa cevaplarsa cok sevinirim:)
:)

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Prş Şub 04, 2010 9:27 pm

merhabalar arkadaslar.bu testdaf sinavinda leseverstehe 3.bolumunde Text sagt dazu nichts olan bolum beni cok yaniltiyor.bunu nasil olurda Nein dan ayirdedebiliriz:-)
tamam yani yanlis oldugunda direkt yanlis diyebiliyorum ama parcada bu konu hakkinda hicbir bilgi olmadigi zaman mi yoksa parcada bu sorunun cevabi baska olarak mi dusunmeliyim???? yardim edin lutfen.testdaf sinavina girmis ve girecek olanlara sesleniyorum

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Şub 08, 2010 12:58 am

sizce Schriftlicher Ausdruck 2-3 sayfa mi yazilmali yoksa 1 sayfada hersey anlatilip bitirilmeli mi?

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Sal Şub 09, 2010 5:45 am

Arkadaslar, Gecmis yillarda sorulmus TestDAF sorularina ulsama sansimiz nedir?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 10, 2010 10:32 am

Google de TestDaF Musterprufung diye yazarsan oldukca yuksektir.

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Çrş Şub 10, 2010 10:05 pm

yarin mundliche Prufunga da girip DSH sonucumu ogrenicem,acayip heyecanliyim,sonucu ogrendikten sonra -olumlu ya da olumsuz -bende tecrubemi burda paylasirim.

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Prş Şub 11, 2010 3:46 pm

evet arkadaslar bugun sonucumu ogrenmis bulunmaktayim.
Normalde burda ogrenime baslayabilmeniniz icin gerekli olan seviye DSH2dir.DSH2nin baraji da 67dir.fakat yazili sinavdan sonra mundlische Prufunga katilmak icin butun bolumlerden en az DSH1 almis olmaniz gerekiyor.Ayrica soyle bir durum da var,eger diyelim grammerden 60 aldiniz(yani sadece DSH1)ama horverstehendan 74 aldiniz.Horverstehendan aldiginiz extra 7 puan Grammerdeki aciginiz kapatiyor.
iste benim de basima gelebiecek en kotu sey geldi.sadece bir kisimdan DSH1 i gecemedim ve digerlerin hepsinden DSH2 yi gectim .fakat bir tane bolumde olsa mundlische Prufunga katilma hakkim yok.DSH1 alamadigim bolum textanalyse.en guvendigim bolumdu.surenin bitmesinden 20 dakika once bitirdim.herseyi kontrol ettim,hala aklim almiyor.ve 51 aldim,57 dahi almis olsam DSH2yi almis olcaktim,cunku digerleri onun acigini kapaticak kdar yuksek:((
o kadar uzuldum ki,turkiyeye ayin 22sinde gidecekken,(biletimi gidis donus almistim)ayin 15ine bilet aldim.biletlerim yandi.cunku burda 12 gun daha beklemek istemiyorum,cunku aileme ihtiyacim var.
yine de bir sans daha var.martin 29unda baska bir DSH yapilcak burda,benim gibilere ozel.ve uc haftalik da bu sinava hazirlik ucretsiz kurs verilcek,o kursa yetismek icin donusumu de baska tarihe aldim.boylece 100 euro zarara girmis oldum,ve bozuk moralle turkiyeye gitmek de cabasi.halbuki neler dusunmustum.simdi kafam hic rahat olmayacak,surekli orda marttaki sinavi dusunucem vs.
cok sinirim bozuk cok!

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Şub 11, 2010 4:31 pm

gecmis olsun derya,olan oldu arti daha sansin var,trde butun gunlerini moral bozukluguyla gecirip buraya daha berbat bir halde gelecegine,iyice stres at ve enerjik bir sekilde buraya gir.bir dahaki sefere alirsin insallah,ayrica bunu bir tecrube olarak say,istedigin dsh sinavi olsun ondan bol ne var.diledigin kadar gir,tabi bir an once kazan yoksa rekor denemsi gibi olmasin :D.ayrica hazirlik kursuda yapiyorlarmis ucretsiz daha ne istiyorsun...:)

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Prş Şub 11, 2010 4:45 pm

gecmis olsun deryacim..En azindan eksigini biliyorsun biraz daha calisir ve gecersin baksana diger bolumlerden ne kadar guzel puan almissin..uzulme arkadasim git turkiyede bir guzel eglen.cosss...donunce halledersin:)))

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Prş Şub 11, 2010 4:46 pm

birde sinav nasildi? dikkat etmemiz gereken seylerde bizimle deneyimlerini paylasirsan seviniriz

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Prş Şub 11, 2010 10:28 pm

desteginiz icin sagolun arkadaslar..
once sinava horverstehenden baslanio,hoca bir kez okuo sonra 10 dakika bi zaman verilio yazdiklarinizi kontrol etmek icin,sonra ikinci kez tekrar okunuo,ve sonra 45 dakika daha sureniz var.benim en zorlandigim bolum buydu.cunku ilk bolumdu ve biraz heyecan vardi.bu bolumden korkuyordum ama 73 geldi burdan,
sonra grammer ve textanalyse toplam bir bucuk saat suruo.cok iyi gecmisti,konu ogrencilerin bilgisayar oyunlarina bagimliligi uzerineydi.baya da kolay gelmisti bana,20 dakika once bitirip kontol ettim falan.
sonra da textproduktion.o da 1saat icinde derslerde ogrendigimiz yontemleri kullanarak yaptim.ondan da 73 geldi.aslina bakarsaniz bence sinav zor degildi.derslerde neler gorduysek az cok onlarin uzerineydi.derslere duzenli gidip,odevleri yapmak cok onemli.sinavdan sonra cok rahattim,cunku sinav genel olarak iyi gecmisti.ama iste malesef bekledigim gibi olmamis.

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cum Şub 12, 2010 9:09 pm

arkadaslar haklisiniz kisa mesajlari soru olarak kullanmak iyi degil.
ben 5 aydir almanyadayim ve sinava hazirlanmadan girdim,daha dogrusu ailemin (bi dene) demesiyle :-)))
aslinda gecilmeyecek bi sinav degil,belli kaliplar var schriftliche mundliche icin..onlari ezberleyip girerseniz yarariniza ki bunlari maniaturk ve physiker arkadaslar sitede verdiler.
valla ben 15 ocakta probesinav yazmistim sansima bizim, kurs yapti,orda 2 bolum vardi sadece horverstehe ve leseverstehe...lese iyiydi ama horede 3,bolume bisey yazamamistim..aslinda cok guzelde not tutmustum ama aksilik yazamamistim....sonra kendime soz verdim ayni hatayi gercek sinavda yapmayacagim diye:-)) ve yapmadimda...
arkadaslar normalde her bolumden 4 almaniz gerekli.onceden istisnaydi 3le falanda kabul oluyordu ama artik gunumuzde HEMEN HEMEN HER UNI( istisnalar gene vardir belki ama) 4-4-4-4 istiyor!
benim icin bu sinav girmeden oncede dedigim gibi bi denemeydi.cunku 5 ay aslinda biraz erken.hem hazirlamadiydimda kendimi.yani hepsinden 4 alsam havalara ucarim.ama sanirim en azindan hepsinden 3 alirim.
en kotu ihtimalle nisanda veririm insallah.sinavin yontemini ogrendim stresi yendim ve zamandan korkuyordum,ama cok sukur bi sorun cikmadi.leseverstehe 3 bolum var ilki cumlelerle paragraflari eslestirmeki cok kolay.5 dk da yapilir.ikinci bolum az daha agir.bilimsel bi konuydu.aborijinlerle ilgilioydi.yerlilerin diger insanlarla anlasmalari falan.3.bolum en zoru...:-)) valla konuyu unuttum.kusura bakmayin.
horverstehede de 3 bolum var.ilki anahtar kelime doldurmaca.en kolayi.orda bi ogrenci vardi.seminar verecek.onun hakkinda bilgi verio bi arkadasina.kimler katilacak neler anlatacak.dinleyicileri ne gibi surprizler beklio falan.ucuncusu hastalarin almanyadaki durumu.bazi hastalar hastaliklarini doktora tam olarak anlatamiyormus ve bunun dogurdugu sorunlar falan.ikincisini unuttum.daha 2 gun oldu ama unutma nedenimi anlamis degilim.schriftliche prufung kompozisyon yaziyosunuz 3 sayfa yazdim.konu ise almanyada yildan yila genc nufusu dususu ve yasli nufusu artisiydi ve nedenleri ne olabilir buna cozum bulacaksin.
horverstehede 7 farkli bolum var.2 si grafik.mesela ilki almanyada evli veya evli olmayan ciftlerin cocuk yapma orani,ikincisi son yillarda hani 3g teknolojisi cikti ya onun artis nedeni ne olabilir yorum ve bi arkadasina tavsiye alsin mi almasin mi 3gli telefon.sonracigima bi arkadasina tavsiyede buluncaktin haftalik gazete mi almank daha mantikli gunluk mu.son hatirladigim ise mesela sen bi almanca kursa gidiyorsun kurs sabahlari..ama ayni zamanda bi is buldun ve is de sabahlari.buroyu arayip sorunu bildireceksin ve kendini aksam kursuna yazdiracaksin...:-))

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Cmt Şub 13, 2010 3:03 am

[quote]Mechanical tarafindan yazilan metin:
ben 5 aydir almanyadayim ve sinava hazirlanmadan girdim,daha dogrusu ailemin (bi dene) demesiyle :-)))
aslinda gecilmeyecek bi sinav degil,belli kaliplar var schriftliche mundliche icin..onlari ezberleyip girerseniz yarariniza ki bunlari maniaturk ve physiker arkadaslar sitede verdiler.
valla ben 15 ocakta probesinav yazmistim sansima bizim, kurs yapti,orda 2 bolum vardi sadece horverstehe ve leseverstehe...lese iyiydi ama horede 3,bolume bisey yazamamistim..aslinda cok guzelde not tutmustum ama aksilik yazamamistim....sonra kendime soz verdim ayni hatayi gercek sinavda yapmayacagim diye:-)) ve yapmadimda...
arkadaslar normalde her bolumden 4 almaniz gerekli.onceden istisnaydi 3le falanda kabul oluyordu ama artik gunumuzde HEMEN HEMEN HER UNI( istisnalar gene vardir belki ama) 4-4-4-4 istiyor!
benim icin bu sinav girmeden oncede dedigim gibi bi denemeydi.cunku 5 ay aslinda biraz erken.hem hazirlamadiydimda kendimi.yani hepsinden 4 alsam havalara ucarim.ama sanirim en azindan hepsinden 3 alirim.
en kotu ihtimalle nisanda veririm insallah.sinavin yontemini ogrendim stresi yendim ve zamandan korkuyordum,ama cok sukur bi sorun cikmadi.leseverstehe 3 bolum var ilki cumlelerle paragraflari eslestirmeki cok kolay.5 dk da yapilir.ikinci bolum az daha agir.bilimsel bi konuydu.aborijinlerle ilgilioydi.yerlilerin diger insanlarla anlasmalari falan.3.bolum en zoru...:-)) valla konuyu unuttum.kusura bakmayin.
horverstehede de 3 bolum var.ilki anahtar kelime doldurmaca.en kolayi.orda bi ogrenci vardi.seminar verecek.onun hakkinda bilgi verio bi arkadasina.kimler katilacak neler anlatacak.dinleyicileri ne gibi surprizler beklio falan.ucuncusu hastalarin almanyadaki durumu.bazi hastalar hastaliklarini doktora tam olarak anlatamiyormus ve bunun dogurdugu sorunlar falan.ikincisini unuttum.daha 2 gun oldu ama unutma nedenimi anlamis degilim.schriftliche prufung kompozisyon yaziyosunuz 3 sayfa yazdim.konu ise almanyada yildan yila genc nufusu dususu ve yasli nufusu artisiydi ve nedenleri ne olabilir buna cozum bulacaksin.
horverstehede 7 farkli bolum var.2 si grafik.mesela ilki almanyada evli veya evli olmayan ciftlerin cocuk yapma orani,ikincisi son yillarda hani 3g teknolojisi cikti ya onun artis nedeni ne olabilir yorum ve bi arkadasina tavsiye alsin mi almasin mi 3gli telefon.sonracigima bi arkadasina tavsiyede buluncaktin haftalik gazete mi almank daha mantikli gunluk mu.son hatirladigim ise mesela sen bi almanca kursa gidiyorsun kurs sabahlari..ama ayni zamanda bi is buldun ve is de sabahlari.buroyu arayip sorunu bildireceksin ve kendini aksam kursuna yazdiracaksin...:-)) [/quote]

Cok tesekkurler! Iyi Sanslar! Insallah hepimiz "4\'leriz." :)

Bu Schriftliche Ausdruck\'teki kaliplari nered ebulabilirim, Physiker & Maniaturk\'un verdigi?

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cmt Şub 13, 2010 3:33 am

[quote]Gracia tarafindan yazilan metin:
[quote]Mechanical tarafindan yazilan metin:
horverstehede 7 farkli bolum var.2 si grafik.mesela ilki almanyada evli veya evli olmayan ciftlerin cocuk yapma orani,ikincisi son yillarda hani 3g teknolojisi cikti ya onun artis nedeni ne olabilir yorum ve bi arkadasina tavsiye alsin mi almasin mi 3gli telefon.sonracigima bi arkadasina tavsiyede buluncaktin haftalik gazete mi almank daha mantikli gunluk mu.son hatirladigim ise mesela sen bi almanca kursa gidiyorsun kurs sabahlari..ama ayni zamanda bi is buldun ve is de sabahlari.buroyu arayip sorunu bildireceksin ve kendini aksam kursuna yazdiracaksin...:-)) [/quote]

Cok tesekkurler! Iyi Sanslar! Insallah hepimiz "4\'leriz." :)

Bu Schriftliche Ausdruck\'teki kaliplari nered ebulabilirim, Physiker & Maniaturk\'un verdigi?[/quote]

Insallah herkes 4ler evet:-)) amacimiz bu zaten hepimizin.
http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=55 (maniaturkten alintidir)
adresine girin orada KAYNAKLAR DEVAM kismi var grafik tanimlama yazar.orada bulabilirsiniz kaliplari.

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Cmt Şub 13, 2010 3:36 am

Supi! Danke fur die Quellen! :)

Kilitli