Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sozel Bolumler ve yeni ogrenilmis Almanca

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
stolpert

Mesaj gönderen stolpert » Prş Oca 29, 2015 12:47 am

Buradaki uyelerin cogunlugu muhendislik ve sayisal bolumlerden sanirim, sozel bolumler cok fazla soz konusu olmuyor forumda.
DSH sinavini vermeme ragmen bir kitabi okumak veya bir seyler yazmak hic de kolay olmuyor. Bildiginiz gibi sozel bolumlerde sayisal bolumlere gore daha cok okuma yapmak ve metinler olusturmak gerekiyor. O yuzden okulu zamaninda bitirmek cok olasi gorunmuyor. Ne dersiniz?

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Oca 29, 2015 12:59 am

kotu bi tavsiye olabilir belki ama ben ilk donemlerde anlamadigim sozel dersleri bildigin ezber yapiyordum sonucta ezber yaparkende ucundan birseyler kapiyorsun soruyu anladiktan sonra ezberledigin metni unutsan bile akilda kalanlarla gerisi geliyor fakat sorularda seninde yorumun istiyorsa biraz daha fazla calisip anlamaya calismayi dene ve bence pes etme calisipta kaldigim sinav olmadi iyi not alamiyabilirsin ilk donemler ama yinede geciliyor.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Oca 29, 2015 11:41 am

[quote]stolpert tarafindan yazilan metin:

Buradaki uyelerin cogunlugu muhendislik ve sayisal bolumlerden sanirim, sozel bolumler cok fazla soz konusu olmuyor forumda.
DSH sinavini vermeme ragmen bir kitabi okumak veya bir seyler yazmak hic de kolay olmuyor. Bildiginiz gibi sozel bolumlerde sayisal bolumlere gore daha cok okuma yapmak ve metinler olusturmak gerekiyor. O yuzden okulu zamaninda bitirmek cok olasi gorunmuyor. Ne dersiniz?[/quote]

Bence zorluk cekebilirsin ama hic bir sey imkansiz degildir.
Ablam mesela sozel bolumu 3 yilda ve zamaninda bitirdi.
Almanca bilgisine gelirsek Sifir almanca ile gitmisti.
Hem calisip hem zamaninda verdi derslerini,kendime onu ilham aliyorum ve cesaretleniyorum daha da.
Cunku en yakinimda zoru basarmis bir insanin olmasi \'\'acaba\'\',larimi yer ile yeksan ediyor... :)
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Oca 29, 2015 7:06 pm

[quote]stolpert tarafindan yazilan metin:

DSH sinavini vermeme ragmen bir kitabi okumak veya bir seyler yazmak hic de kolay olmuyor. Bildiginiz gibi sozel bolumlerde sayisal bolumlere gore daha cok okuma yapmak ve metinler olusturmak gerekiyor. O yuzden okulu zamaninda bitirmek cok olasi gorunmuyor. Ne dersiniz?[/quote]

Atalay arkadasin verdigi ornek harikaymis..Ablani tebrik ederim Atalay.
Bende sozel bolum ve ayni zorluklarla bende karsilastim.. Sozel bolum okuyanlarin Almanya\'da derslerde cektigi sikinti , sayisal bolum okuyanlardan cok farkli ve bence daha agir.

Okudukca tercume etmek zorunda kaliyorsunuz bazi kilit kelimeleri ve bir sure sonra zaten benzer kelimelerle karsilasiyorsunuz.
Yapilacak sey basit , yapmasi ise zor. Disiplinli calisma , zamaninda odev ve tekrar yapimi.

Isinizi kolaylastiracak seyler , bir tablet veya derslerde kullanabileceginiz laptop olabilir.
Online ceviri sitelerini ders sirasinda kullanabilirsiniz.

Alman arkadaslariniz olursa , yardimseverleri denk gelirse , kelimeleri size aciklarlar ya da Turk kokenli arkadaslariniz.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

stolpert

Mesaj gönderen stolpert » Cum Oca 30, 2015 12:25 am

Dediginiz gibi isteyince her sey olur da, insanustu bir caba gostererek omrunu curutmeye de degmez aslinda, hayat o kadar uzun degil.
Su yuzden soyluyorum; ozellikle master\'da felsefe ve sosyolojinin alanina giren metinler gercekten agir, Turkiye\'deki deneyimlerimden de biliyorum, o metinleri anadilde anlamak bile hayli zor. Bir de yeni ogrenilmis bir dil, temel kelime dagarcigi ve basit cumlelerle bu is baya bir mesakkatli gorunuyor. Bir de endustri ulkesi Almanya\'nin mukemmeliyetciligi ve Turkiye\'ye gore ilerde olmasi-bizim rayina girmemis egitim sistemi- vs..
Amacim biraz da bu surecleri yasayanlarin deneyimlerini duymak. Cevrede de sozel bolumde kimse gormeyince, "yoksa degirmenlere karsi mi savasiyoruz" hissi uyandi.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Oca 30, 2015 5:53 pm

Sosyoloji dersi aldik bizde , o dersi hala veremedim...

Almanya\'da felsefe ve sosyoloji okuyanlara KOLAY GELSIN.

Sosyoloji bolumunu universitede okuyacaklardan MAX WEBER\'in kalinca bir kitabini neredeyse ezbere bilmenizi istiyorlar.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari