Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanca Heceleme Isimleri

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 19, 2014 2:20 pm

Turkce de bir isimi hecelerken genelde sehir isimleri ile heceleriz. Ornegin Adana nin A´ si gibi. Almanca da ise sehir degil direk olarak belirli bir liste uzerindeki isimlerle heceleme yapilir.

Iste o liste:

A Anton
B Berta
C Caesar
D Dora
E Emil
F Friedrich
G Gustav
H Heinrich
I Ida
J Julius
K Kaufmann
L Ludwig
M Martha
N Nordpol
O Otto
P Paula
Q Quelle
R Richard
S Siegfried
T Theodor
U Ulrich
V Viktor
W Wilhelm
X Xanthippe
Y Ypsilon
Z Zacharias

Hecelemeyi soylerken ornegin "A wie Anton" diye hecelersiniz. Bu liste oldukca onemli, ezberlemenizi tavsiye ederim. :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

emerti

Mesaj gönderen emerti » Çrş Kas 19, 2014 5:33 pm

Tesekkurler bilgi icin. :)

Ben de ayni sekilde "NATO Phonetic Alphabet" olayini biliyordum. Onda da;

A: Alpha
B: Beta
C: Charlie

vesaire seklinde gitmekte. Ozellikle havacilik sektorundekiler de bu listeyi ezbere bilirler.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş Kas 20, 2014 1:13 am

hecelemek farkli sey buchstabieren yapmak farkli sey.

he ce le mek . harfleri kodlamak hecelemek degildir.

PS : simdi baktimda buchstabieren turkce karsiligi helecemek cikiyor ama genede bizim heceleme olayi farkli arkadas = ).
gdld

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 20, 2014 10:13 am

keske onu arastirana kadar listeyi ezberleseydin Jamir.:) Turk ogrencisinin genel ozelligi iste, en gereksiz ayrintiya kafayi takip ogrenmesi gereken seyi ogrenmiyor diye burda sacma sapan filozofi yapmaktan beni kurtarabilirdin bu sayede..:)
www.deutschstudent.com

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cum Kas 21, 2014 3:51 am

Dsh\'yi gecmemde yardimci olur mu bu acillll
RASTAFARI

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cum Kas 21, 2014 6:31 pm

[quote]Karthus tarafindan yazilan metin:

Dsh\'yi gecmemde yardimci olur mu bu acillll[/quote]

hic olacagini sanmiyorum cunku dsh da bu kadar basit olaylar gelmiyor

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cum Kas 21, 2014 7:47 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

keske onu arastirana kadar listeyi ezberleseydin Jamir.:) Turk ogrencisinin genel ozelligi iste, en gereksiz ayrintiya kafayi takip ogrenmesi gereken seyi ogrenmiyor diye burda sacma sapan filozofi yapmaktan beni kurtarabilirdin bu sayede..:)[/quote]

Pyhsikercim maksadim hatani bulmak degildi yanlis anlamak alinmak yok = ) . Verdigin bilginin degeriyle verdigin tepkinin buyuklugu fazla uymamis gibi hele turk ogrencisi genellemesi yapacak kadar hic degil. Telefonda benim adim Pyhsiker diye kodlarken "P wie Paula" degilde "P wie Penny" desen "Pennyle kodlamami olur turk ogrencisi kapat lan telefonu !" demezler sanirim ... gene birisi ozel mesajla birseyler sorup canini sikti diye gelip burda bizden alma sinirini = )
gdld

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 21, 2014 11:15 pm

Su sitede herkesle yuzyuze tanistik bir senle tanisamadik=) Benim hatami bulmaniz hosuma gider, tanimiyorsun beni. Ne demek istedigimi anlamamisin maalesef.
www.deutschstudent.com

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cum Kas 21, 2014 11:44 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Su sitede herkesle yuzyuze tanistik bir senle tanisamadik=) Benim hatami bulmaniz hosuma gider, tanimiyorsun beni. Ne demek istedigimi anlamamisin maalesef.[/quote]

yuzyuzede tanisacagiz insallah... ama bulusunca soracagim bu Buchstabentafeli ezberlemismisin diye = )
gdld

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Kas 22, 2014 7:33 pm

[quote]Jamir tarafindan yazilan metin:

hecelemek farkli sey buchstabieren yapmak farkli sey.

he ce le mek . harfleri kodlamak hecelemek degildir.

PS : simdi baktimda buchstabieren turkce karsiligi helecemek cikiyor ama genede bizim heceleme olayi farkli arkadas = ).[/quote]

[quote]\'\' Harfleri kodlamak hecemelek degildir... \'\' [/quote]

Yanlis.
Physiker\'in vermis oldugu tablonun dilbilimince bir adi vardir ; bir harf kodlama sistemidir , adinada \'\' Heceleme Alfabesi\'\' denir ve \'\' hecelemek \'\' fiili kullanilir..
Almancasida \'\' Buchstabiertafel - Buchstabieralphabet \'\' diye gecer ve ayni Turkce\'de oldugu gibi \'\' buchstabieren \'\' fiili kullanilir.

inanmiyorsan , Haydar Dumen\'e sorabilirsin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cmt Kas 22, 2014 9:31 pm

buchstabieren fiilinin turkce karsiligi hecelemek olabilir !. ama hecelemenin bizim kendi dilimizdeki anlami kelimeleri hece hece okumaktir harf harf degil.

inanmiyorsan, turkce ogretmeni bulup sorabilirsin.
gdld

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Kas 23, 2014 7:28 am

Yabanci bir kelimenin Turkce karsiligindan bahsetmiyorum.
Turkce bir fiilin , buyuk olasilikla yurtdisinda universite okuyan , anadili Turkce olan birine aciklamasini yapiyorum.

Isim Hecelemek ile bir sozcugu hecelere bolme eylemi olan hecelemek farkli.Yaklasik 10 yildir Almanya\'da bulunan Physiker , baya baya en dogru sekilde kullanmis bu fiili , ben yazsam kodlama derdim bende daha kolay anlasilir diye...

Harf kodlama halk dilinde kullanilan terimdir, harf kodlamak A-Ankara demek degildir sadece , ama halk arasinda oyle kullanilir.
Platonik ask gibi... Herkes platonik askin sadece \'\'karsiliksiz sevgi\'\' olduguna , ve sadece karsiligi sorgulanmayan ask anlamina geldigini zanneder.
Birbirlerine deli gibi asik iki sevgilide platonik ask yasayabilirler , bunun icin opusebilirler ama asla seks yapmamalari yani orgazm ve ejakulasyon ( bosalma ) olmamalari gerekir.

Not: Babam \' uzman ogretmen \' unvanina sahip bir Turkce ogretmenidir.

Sevgiler

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Pzr Kas 23, 2014 6:24 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Yabanci bir kelimenin Turkce karsiligindan bahsetmiyorum.
Turkce bir fiilin , buyuk olasilikla yurtdisinda universite okuyan , anadili Turkce olan birine aciklamasini yapiyorum.

Isim Hecelemek ile bir sozcugu hecelere bolme eylemi olan hecelemek farkli.Yaklasik 10 yildir Almanya\'da bulunan Physiker , baya baya en dogru sekilde kullanmis bu fiili , ben yazsam kodlama derdim bende daha kolay anlasilir diye...

Harf kodlama halk dilinde kullanilan terimdir, harf kodlamak A-Ankara demek degildir sadece , ama halk arasinda oyle kullanilir.
Platonik ask gibi... Herkes platonik askin sadece \'\'karsiliksiz sevgi\'\' olduguna , ve sadece karsiligi sorgulanmayan ask anlamina geldigini zanneder.
Birbirlerine deli gibi asik iki sevgilide platonik ask yasayabilirler , bunun icin opusebilirler ama asla seks yapmamalari yani orgazm ve ejakulasyon ( bosalma ) olmamalari gerekir.

Not: Babam \' uzman ogretmen \' unvanina sahip bir Turkce ogretmenidir.

Sevgiler[/quote]

Babanizin ogretmenler gununu kutlarim.

Eger isim olan Hecelemek sozcugu ile fiil olan hecelemenin arasindaki farki biliyorsan. ve benim fiil olan hecelemekten bahsettigimide anlayabildiysen . ve eminimki sokakta 100 kisiden 90 ina sorsak hecelemeyi benim soyledigim anlamiyla anlayacaginida varsayarsak... burda yirtik dondan cikar gibi konuyla alakasiz dedigim dedik bir tavir yerine "arkadaslar bilgi olarak Hecelemek isminin anlamiyla Pysikerin dedigi uyuyor" desen bitirsen.
gorunen oki tartisma kabiliyeti olan bilgilide bir insansin surda yaktigin oksijeni onemli bi konuda tartisarak harcasak konusmayi senin dedigin anlamiyla Platonik yapmayip bilgi alisverisinin keyfini cikarsak ? Hem Haydar Dumeni aramaktan kurtuluruz hemde birseyler ogrenmis oluruz.

Saygilar.
gdld

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Kas 23, 2014 7:53 pm

Uzgunum , dogru olan bir bilgiyi , yanlis ve ilgisiz bir baslikta aciklamaya calisiyorsun hala.
#Heceleme
#Hecelemealfabesi
#IsimHeceleme

Seninle bu konuda , bu baslik altinda munakasa etmemin tek sebebi , her mesaj yazisimizda ve heceleme vs kelimelerini kullandigimizda GOOGLE aramalarinda suan itibari ile 1. sirada cikmamizdir.

Katkida bulundugun icin tesekkurler.

Sevgiler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 23, 2014 11:22 pm

sizin isiniz gucunuz yokmu ya hic? :)
www.deutschstudent.com

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Pzt Mar 23, 2015 2:35 pm

ben tesekkur ederim munakasa icin sayende birsey ogrendik olurya surcu lisan ettiysek affola.
gdld