Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TestDaf Hakkinda Hersey..

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
omier

Mesaj gönderen omier » Pzt Mar 30, 2009 1:39 pm

Arkadaslar, suan testdaf a hazirlaniyorum. kayit da yaptirdim. 22 Nisan\'da sinavim var. 22 gun kaldi. Bu 22 gunde cok iyi hazirlanmak istiyorum.

Ama testdaf la ilgili pek az sey biliyorum. Bana testdaf i bastan sona ayrintilariyla bilir misniz dicektim. site de aradim bulamadim. Deniz , reis senin yazi vardi sanki onu aradim bulamadim. Hala duruyosa link de atabilirsin.

Bu arada, testdaf icin online kaynak var mi, netekim ben hep dsh ya hazirlandigim icin, testdaf cok farkli imis, kendimi testdaf sistemine gore simdiden adapte etmeye baslamaliyim. elimde suan kitap da yok, kutuphaneden alicam, ama suan evimde de degilim, internetten biseyler bulabilirsem, 4 5 gunum bosa gitmemis olur..

Ozet olarak, zamani olan arkadaslardan testdafi anlatmalarini ve varsa online kaynak linklerini (ama testdaf icin olanlarini) rica edicektim..

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzt Mar 30, 2009 8:48 pm

Testdaf:

Sinav dort bolumden olusmaktadir:
Okuma - Anlama :
Toplam 30 maddeli 3 okuma metni, sure: 60 dak.
Adayin bu bolumde konusu ve dili yuksek okulla baglantili olan metinleri anlayabildigini gostermesi gerekmektedir. Aday okuma parcasinin tumunu veya ayrintiyi ayni zamanda dogrudan ifade edilmemis bilgileri anlamayi gerektiren sorulari yanitlayacaktir. B bolumde zorluk dereceleri, soru sekilleri ve turleri birbirinden farkli uc okuma parcasi vardir. (Ogrenim hayati ile ilgili kisa parcalar, gazete ve dergi yazilari).

Dinleme - Anlama :
Toplam 25 maddeli 3 dinleme metni, sure: yaklasik 40 dak.
Adayin bu bolumde konusu ve dili yuksek okulla baglantili olan duydugu metinleri anlayabildigini gostermesi gerekmektedir. Uc dinleme metni vardir. Yuksek okuldaki gunluk yasamla ilgili bir diyalog, uc dort kisi ile yapilan bir radyo roportaji, bir konferans veya uzman roportaji. Bu metinlerin zorluk dereceleri ve soru turleri birbirinden farklidir. Sorular metnin tumunun veya bir bolumunun, dogrudan ifade edilmeyen bilgilerin anlasilip anlasilmadigini olcer.

Yazili Ifade :
1 bolumluk yazma sorulari, sure: 60 dak.
Bu bolumde aday belirli bir konuda birbiriyle baglantili ve acik ifade edilmis bir metin yazabildigini gostermelidir. Metinin birinci bolumunde bir grafik veya tablonun istatistik verileri aciklanir. Ikinci bolumde bir konu hakkinda gorusler aciklanir.
Almanca Ogren
Sozlu Ifade :
7 bolumluk konusma sorulari, sure: yaklasik 30 dak.
Bu bolumde aday yuksek okulda cesitli durumlarda sozlu ifade yetenegini gosterir. Sinavin bu kisminda farkli zorluk derecesinde yedi tane cevaplandirilmasi gereken bolum vardir. Burada Almanya’daki yuksek okul yasamindan size belirtilen durumlarla ilgili bir davranis sergilemeniz beklenir. Ornegin; yuksek okul ogrencilerinin konusmasina katilmak, bir konuda dusuncelerini aciklamak veya varsayimlarda bulunmak.

Sozlu anlatim bolumunde istenilenler kaset veya CD’den dinlenir. Dinlerken soylenenleri ayni anda soru kitapcigindan okuyabilirsiniz. Yanitlariniz tarafinizdan kasete veya CD’ye kayit edilir.

TestDaF sinav’indan 6 ila 8 hafta sonra Testmerkezi sizi sinav sonucunu bildirmektedir. Tarafiniza gonderilecek sinav sonucun arka sayfasinda girdiginiz sinavdaki her bolumle ile ilgili basarinizi anlatir bir ifade vardir. Bu aciklama size dil yeterliliginizi degerlendirmenizde bilgi verir.Al

Eger her sinav bolumunde TDN 4 seviyesine ulastiysaniz artik yolunuzda Almanya’da egitim gormek icin resmi anlamda hicbir engel bulunmamaktadir (dogal olarak diger gerekli resmi kosullari da yerine getirmeniz gereklidir). Eger aldiginiz sinav sonuc TDN 5 ise Yuksek Ogrenime baslamak icin gerekli olan seviyenin ustunde cok iyi dil seviyesine ulasmissiniz demektir.
Almanca Ogren
Almanya’daki bazi Yuksek Okullarda ogrenime baslayabilmek icin, TDN 4 seviyesinden daha dusuk seviyeler de yeterli olabilmektedir.
Almanca Ogren
Her Yuksek Okul kendi kabul kosullarina sahiptir. Yuksek Ogrenime basvurmadan once hangi dil seviyesi ve kosullarin istendigini arastirin. Bazi Yuksek Okullar kayit kosullarini internet sayfalarinda duyurmaktalar.

TestDaf dil seviyesini olcer. Sinav uc farkli seviyeden olusur.
Almanca Ogren
+ TestDaF – Seviye 5 (TDN 5)
+ TestDaF – Seviye 4 (TDN 4)
+ TestDaF – Seviye 3 (TDN 3)
Almanca Ogren
*Seviye 5 (TDN 5) en yuksek seviyedir. Ucuncu seviyenin altindaki neticeler degerlendirmeye alinmaz.

estDaF, Federal Almanya Cumhuriyeti’nde yuksek ogrenim gormek isteyen veya en azindan dil duzeyini gosteren resmi bir belgeye ihtiyac duyan Amanca ogrenenler icin bir sinavdir.
TestDaF sinavi Hagen’deki TestDaF-Enstitusu tarafindan merkezi sekilde gelistirilip, degerlendirilip yaklasil 80 ulkede lisnsli test merkezleri tarafindan uygunlanmaktadir.
Almanca Ogren
Tum sinav katilimcilari ayni sorulari almaktadir. Sinavlar egitilmis sinav kontrol uzmanlari tarafindan degerlendirilmektedir.
Sinav sonucu, 3 seviyeden birine tasnif edilir.

+ TestDaF Seviye 5 (TDN 5)
+ TestDaF Seviye 4 (TDN 4)
+ TestDaF Seviye 3 (TDN 3)
Almanca Ogren
Bu dil seviyeleri, Avrupa Birligi Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Cerceve Bildirgesi’ne gore Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karsilik dusmekted

Alintidir.

Ridvan

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzt Mar 30, 2009 8:59 pm

ve ozelliklerini senin icin upload ettim:

http://rapidshare.com/files/215421764/testdaf.pdf.html

indirebilirsin

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzt Mar 30, 2009 9:02 pm

birde TRde testdaftan sorumlu hocaya email atmistim marmara unide testdafin sitesinde ornek sorularin oldugunu, oradan bakabilecegimi soylemisti. ama o kadar yeterli almanca olmadigi icin bakamadim. suan konu calisiyorum daha sinava cookk...

http://www.testdaf.de/index.php

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Mar 31, 2009 1:02 pm

Siteyi tasiyalim. sen sinava girmeden detayli testdaf yazisi gelecek Omer.. ;)

omier

Mesaj gönderen omier » Sal Mar 31, 2009 4:00 pm

tamamdir reis ama yien cvp verirseniz iyi olur ona gore calismam lazim bi gun bile bosa gitmemeli..

sozlu sinav olurken;

>kasetteki sorulari ben mi ilerletiyorum, yani bir sorudan sonra hemen otomatik mi diger soruya geciliyo.

>bana 1bucuk dakikalik zaman verdiklerinde, son saniyesine kadar mi konusmam lazim

>en onemlisi, onume kagit kalem alabiliyor muyum, kafamdan gecenleri kagida yazip hemen orda okusam daha iyi olur da..

>ismi sozlu sinav diye, sorularin bulundugu bi kagit vermemezlik yapmiyolardir insallah

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Sal Mar 31, 2009 9:02 pm

[quote]maniaturk yazdi:
Siteyi tasiyalim. sen sinava girmeden detayli testdaf yazisi gelecek Omer.. ;)[/quote]

valla abicim burdada var bir testdafci, uzun zamandir merakla beklemekteyim.
Calismalariniz icin tesekkurler...