Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da dil okulu ücretleri ve Türkiye'de dil kursu ücretleri hangisine gidilmeli ?

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
zAHo

Almanya'da dil okulu ücretleri ve Türkiye'de dil kursu ücretleri hangisine gidilmeli ?

Mesaj gönderen zAHo » Çrş Haz 09, 2021 11:48 pm

Bu hafta sonunda dil kursları ile birebir görüşeceğim. A1 seviyesinden C1 seviyesine 7000 TL gibi rakamlar teklif ettiler tabi kimse yüz yüze görüşmeden fiyat vermeyi kabul etmedi ama geneli bu şekilde olur diye tahmin ediyorum.
(Kayseri'de yaşıyorum, Ankara'da yaşama imkanım maalesef yok herhangi bir kursa gideceğim yani.)

Almanya'da dil eğitimi görmeyi çok isterdim gerek sürece alışmak gerek kültürlerini öğrenmek iyi olurdu ancak bunun bana toplam maliyetini karşılama imkanım olur mu bilmiyorum malum TL değeri düşüyor sürekli. Tahmini orda 1 yıl yaşamak için ihtiyacım olan paraya 10.000 Euro dersek(minimum) kurs maliyetleri bana ne olabilir ? (Forumda bulunan konuları inceliyorum merak etmeyin)

Bunların dışında daha çok merak ettiğim Türkiye'de B2 seviyesine çıksam C1 kur'unu Almanya'da dil kursunda alabilir miyim ?

Şuan lisans için düşündüğüm okulları ekran görüntüsü olarak düşünüyorum. Farklı şehirde dil kursuna gidebileceğimi biliyorum fiyat konusunda ilk bu şehirler baz alınırsa ne olur diye sormak için koyuyorum. (toplam 28 okul var zaten benim içime sinen okullar bunlar)

Not olarak: Sadece fikir alışverişi istiyorum lütfen diğer konulara girmeyin teşekkür ederim.
Dosya ekleri
üniversite.PNG

Kullanıcı avatarı
heilbronnman

Re: Almanya'da dil okulu ücretleri ve Türkiye'de dil kursu ücretleri hangisine gidilmeli ?

Mesaj gönderen heilbronnman » Prş Haz 10, 2021 12:15 am

Kurs ücretleri 250-500 euro arası değişir. Bazı kurslar a1.1 a1.2 a2.1 a2.2 b1.1 b1.2 b2.1 b2.2 c.1.1 c1.2 olarak sınıflandırılır genellikle 250-350 euro arasıdır kur başı. Bazıları ise a1 a2 b1 b2 c1 diye sınıflandırır bunlarda ise 300-500 euro arası olabilir belki daha fazla da olabilir bu seçeceğiniz kursa bağlı. Yani yıllık 3000-6000 arası bir tutarı gözden çıkartabilirsiniz.

Türkiye'de istediğiniz kura gelin, elinizde sınav sonucunuz varsa (almanların tanıdığı kuruluşlar (goethe, telc vb.)) almanyada kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sorun olmaz.

Farklı şehirde dil kursuna gitme konusu biraz karışık. Eğer üniversite kabulünüz olmayan bir şehire giderseniz yabancılar şube sorun yaratabilir. Örneğin duisburgta bir kursa gidip essende veya düsseldorfta yaşayabilirsiniz bu çok sorun olmaz fakat hannover'e giderseniz dil kursuna size niye bu eyalete geldiniz sizin okul kabulünüz NRW eyaletindeymiş diyebilirler. Bu kesinlikle böyle olacak diye bir kural var mı emin değilim, fakat ihtimalin olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Seçimlerinizde iyi şanslar dilerim.
------------
Ich verstehe nur Bahnhof! :lol:

zAHo

Re: Almanya'da dil okulu ücretleri ve Türkiye'de dil kursu ücretleri hangisine gidilmeli ?

Mesaj gönderen zAHo » Prş Haz 10, 2021 11:49 am

heilbronnman yazdı: Prş Haz 10, 2021 12:15 am Kurs ücretleri 250-500 euro arası değişir. Bazı kurslar a1.1 a1.2 a2.1 a2.2 b1.1 b1.2 b2.1 b2.2 c.1.1 c1.2 olarak sınıflandırılır genellikle 250-350 euro arasıdır kur başı. Bazıları ise a1 a2 b1 b2 c1 diye sınıflandırır bunlarda ise 300-500 euro arası olabilir belki daha fazla da olabilir bu seçeceğiniz kursa bağlı. Yani yıllık 3000-6000 arası bir tutarı gözden çıkartabilirsiniz.

Türkiye'de istediğiniz kura gelin, elinizde sınav sonucunuz varsa (almanların tanıdığı kuruluşlar (goethe, telc vb.)) almanyada kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sorun olmaz.

Farklı şehirde dil kursuna gitme konusu biraz karışık. Eğer üniversite kabulünüz olmayan bir şehire giderseniz yabancılar şube sorun yaratabilir. Örneğin duisburgta bir kursa gidip essende veya düsseldorfta yaşayabilirsiniz bu çok sorun olmaz fakat hannover'e giderseniz dil kursuna size niye bu eyalete geldiniz sizin okul kabulünüz NRW eyaletindeymiş diyebilirler. Bu kesinlikle böyle olacak diye bir kural var mı emin değilim, fakat ihtimalin olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Teşekkür ederim bunu düşüneceğim. Dil kursu ile gelmek daha mı avantajlı vize tarafında ? Yani şartlı kabul mü almalıyım yoksa c1 seviyesini Türkiye'de mi bitirmeliyim ?

Kullanıcı avatarı
heilbronnman

Mesaj gönderen heilbronnman » Çrş Haz 16, 2021 8:50 am

Su covid'i tamamen bitirene kadar Almanya'dan online kurs almanizi tavsiye ederim. Hic bir farki olmuyor cunku. Birkac aya covid biterse kalkip gelin. Fiziksel egitim ve dostluklar cok gelistirir. Suanda herkes disarda vs fakat covid henuz bitmis degil. 3 ay sonra her sey tekrar kapanirsa bosa gelmis olursunuz
------------

Cevarsiyonal

Mesaj gönderen Cevarsiyonal » Çrş Haz 16, 2021 10:23 am

zAHo yazdı: Prş Haz 10, 2021 11:49 am Teşekkür ederim bunu düşüneceğim. Dil kursu ile gelmek daha mı avantajlı vize tarafında ? Yani şartlı kabul mü almalıyım yoksa c1 seviyesini Türkiye'de mi bitirmeliyim ?
Eminim forumda almanca konusunda daha tecrübeli kişiler vardır ancak şu an b2 seviyesini online bitirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim covid bu işin dışında tutulursa kesinlikle b2 c1 ve sınav hazırlık kurlarının kesinlikle almanyada alınması lazım. Çünkü b1e kadar dilin teorik kısmı oturuyor ve türkiyede kaliteli bir kursla çok güzel ilerliyorsun ama b2 ve üstü kurlar artık bu teorik bilgileri dilin ana amacı olan iletişim için kullanmanı istiyor.

Cevarsiyonal

Mesaj gönderen Cevarsiyonal » Çrş Haz 16, 2021 10:26 am

Maliyeti kafana takmayacak durumdaysan en güzeli tabiiki de almanyada bir üniversitenin hazırlık kursunda almak ancak en azından tanınan bir kurumun a2 b1 sertifikasını alman vize konusunda da elini çok güçlendirir. Yani öncelikle türkiyede dile güzel bir başlangıç yap, sertifikayı al, vizeye başvur, almanyaya git, orada tamamla. Benim önerim bu.

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Çrş Haz 16, 2021 12:27 pm

heilbronnman yazdı: Prş Haz 10, 2021 12:15 am Kurs ücretleri 250-500 euro arası değişir. Bazı kurslar a1.1 a1.2 a2.1 a2.2 b1.1 b1.2 b2.1 b2.2 c.1.1 c1.2 olarak sınıflandırılır genellikle 250-350 euro arasıdır kur başı. Bazıları ise a1 a2 b1 b2 c1 diye sınıflandırır bunlarda ise 300-500 euro arası olabilir belki daha fazla da olabilir bu seçeceğiniz kursa bağlı. Yani yıllık 3000-6000 arası bir tutarı gözden çıkartabilirsiniz.

Ben Duisburg şartlı kabulümle, Hannover şehrinde kursa gittim. Bir sorun çıkmadı :D

Kullanıcı avatarı
heilbronnman

Mesaj gönderen heilbronnman » Çrş Haz 16, 2021 11:08 pm

hanzas yazdı: Çrş Haz 16, 2021 12:27 pm Ben Duisburg şartlı kabulümle, Hannover şehrinde kursa gittim. Bir sorun çıkmadı :D
Bilgilendirme icin tesekkur ederim. Dedigim gibi bu sadece bir ihtimal. Gorevliye bagli bir durum. Bir arkadasim yasadi bu sorunu ornegin. Memura gore degisiyor olabilir veya o gun o memur sorun yaratmis olabilir :)
------------